STMBL servo driver - open source projekt z DE

Odpovědět
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

17. 8. 2017, 8:55

Ja to chci pro sebe do firmy, urcite bych to nikomu neprodaval. Bude to jen na polohovani typu nastavim polohu, uriznu matros apod. takze dynamicke vlastnosti nejsou podstatne. Laka mne predevsim ta nizka cena. Pokud se neco pokazi, neni problem za par korun vyrobit jeden driver do fora jako nahradni dil a kdykoliv si vyrobit dalsi protoze je k dispozici kompletni dokumentace. Mam dost problemy s ruznymi PLC apod. ktere vyrobci nahazeli do stroju. Po 15 letech se bud vubec nedaji sehnat, nebo za silene prachy, musi se udelat novy sw protoze nove PLC jsou nekompatibilni, firmy uz casto neexistuji nebo zmenily vyrobni program , vsechno to stoji moc penez a trva silene dlouho atd. Proto se snazim tam kde to jde osazovat vlastni hw kde tyto problemy odpadaji, opravu udelam za par korun behem chilky a vyroba jede dal.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 8. 2017, 5:33

t256 píše:Mam dost problemy s ruznymi PLC apod. ktere vyrobci nahazeli do stroju. Po 15 letech se bud vubec nedaji sehnat, nebo za silene prachy, musi se udelat novy sw protoze nove PLC jsou nekompatibilni, firmy uz casto neexistuji nebo zmenily vyrobni program , vsechno to stoji moc penez a trva silene dlouho atd. Proto se snazim tam kde to jde osazovat vlastni hw kde tyto problemy odpadaji, opravu udelam za par korun behem chilky a vyroba jede dal.
Je to chvályhodné, a taky to tak dělám.
Ale má to jeden zásadní háček - pak je to zase závislé na Tobě.
A pravděpodobnost, že skončí nějaký jednotlivec je asi větší, než že skončí nějaká firma. Myslím firmu, která má nějakou minulost, nemyslím "výhodný" jednorázový nákup od firmy XYZ, o které nikdo předtím neslyšel a později už zase neuslyší.

A říkat si, že zrovna já neskončím je fajn. Ale nemusí to záležet jen na Tobě. Třeba před nějakou dobou jsem měl u svého tehdy oblíbeného sportu situaci (ne vlastní vinou), kdy už jsem si říkal "tak jo, bylo to tady fajn". Že to nakonec skončilo OK bylo jen a pouze tím, že zrovna andělé strážní měli fakt dobrou náladu a byli ve formě.
Mimochodem od té doby dávám větší důraz na dokumentaci.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

17. 8. 2017, 7:06

Já bych to neviděl tak černě. Docela věřím tomu, že jde udělat v domácích podmínkách super driver. Např granitedevice, projekt začal maník co do dělal jako student a dnes dělá víc typu a pravděpodobně mu to nějak chodí. Nedělám si iluze o čínských servosetech, bohužel jako všude jsou firmy které to dělají nějakou dobu a řekl bych že jim to chodí a tomu odpovídá i cena, pak noname od překupníků z ebay, cena lákavá ale jak to chodí doopravdy ví čert. Navíc je opravdu velký rozdíl v kvalitě motorů a enkodérů. Takže ve finále značkové kvalitní servo rozběhnuté na univerzálním driveru může chodit daleko lépe než běžný servoset.
Taky si myslím že , těch parametrů co se musí nastavit zas tak moc není. Záleží hlavně na tom jak se driver chytrý a to je kámen úrazu. Většina driverů jednoho výrobce je zkrátka odladěná na konktrétní typy serv tak aby to zkrátka chodilo dobře. Pak jsou některé jako by univerzální kde se parametry dají nastavit ale stejně to nemusí být ono protože výrobce primárně chce tyto drivery dodávat pro konkrétní serva a jakákoliv možnost univerzálnosti je složitější SW i HW problém a pokud nějakou věc navrhuji aby splnovala určité spektrum použití bude to kompromis a nikdy to pak nebude ono.
Jediné co mi na tom STMBL vadí je to řízení ( nevím možná to v té verzi 4 je zatím jsem to nezkoumal).
Aby to bylo k něčemu mělo by to umět minimálně FOC, bez toho se spektrum použitých motorů dost zúží. Navíc ST má na FOC celou knihovnu a její použití je relativně jednoduché ( zrovna mi dorazil eval kit tak si s tím budu hrát). Bohužel času na hraní málo , práce hodně.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 8. 2017, 8:45

lubos píše:Docela věřím tomu, že jde udělat v domácích podmínkách super driver.
Nejsme ve sporu. Určitě se dá.
Já jsem polemizoval jen s tím, že je bezpečnější nasadit někam do výroby samodomo servodriver s tím, že ten komerční se může přestat vyrábět.

Vyvinout super samodomo driver je určitě možné. Ale to prostou výrobou podle podkladů na webu neudělám.
Pokud bych to měl dokázat, tak to znamená napřed mnoho hodin studia, pak hodně laborování a nakonec zase mnoho hodin měření a ladění.

Takže (podle mě):
- stavět to jen proto, abych ušetřil za komerční driver smysl nemá
- stavět to v případě, kdy má ten driver nějakou vlastnost, kterou jiné drivery nemají (zde např. podpora protokolu Smart Serial) smysl mít může
- stavět to proto, abych to pojal jako polotovar a rozvíjel se na tom opět smysl mít může
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

22. 6. 2018, 10:27

Tak opravdu se do toho nikdo nepustil ani nepustí, jedno z jakého důvodu?
Jinak sám autor na wiki k projektu udělal docela zajímavý přehled open source projektů na servo drivery.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

20. 2. 2019, 7:14

Autor opět projekt posunul dále AC/DC Servo Driver 2,2kW/380V viz.:
- manuál pro reálné nasazení pod LinuxCNC
https://github.com/rene-dev/stmbl/blob/ ... arted.adoc
- HW zabalen do použitelné i koukatelné konfigurace
Obrázek
Obrázek
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

21. 2. 2019, 8:53

Grad píše: 20. 2. 2019, 7:14 Autor opět projekt posunul dále AC/DC Servo Driver 2,2kW/380V
1. Tohle info může být pro neznalé trochu zavádějící, jen dodám, že se nejedná o driver určený pro 3-fázové napájení AC380V jak by se mohlo z popisku zdát.
2. Výkonové moduly IRAM už se bohužel nedají koupit (Infineon koupil International Rectifier a zastavil výrobu těchto modulů), což značně komplikuje stavbu tohoto měniče. Kluci pracují na nové verzi, která nahradí výkonový modul diskrétními tranzistory.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2019, 6:00

GMAN píše: 21. 2. 2019, 8:53 1. Tohle info může být pro neznalé trochu zavádějící, jen dodám, že se nejedná o driver určený pro 3-fázové napájení AC380V jak by se mohlo z popisku zdát.
Asi jsi to chtěl objasnit, ale podle mě jsi to spíš zatemnil. ;-)
Ono se jedná o driver pro 3f napájení AC380V.
Ale je určen pro použití 3f synchronních motorů (PMSM, BLDC, BLAC nebo další označení podle libosti, tedy jinými slovy běžná AC serva), nikoli pro 3f asynchronní motory.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

21. 2. 2019, 6:03

Každopádně na tom hodně zamakaly a vypadá to velice použitelně .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 6:38

nejaka zminka o tom zda planuji nejaky prodej dilu nebo celku?
nebo to zustane pouze opensource a diy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

21. 2. 2019, 10:43

Mex píše: 21. 2. 2019, 6:00
GMAN píše: 21. 2. 2019, 8:53 1. Tohle info může být pro neznalé trochu zavádějící, jen dodám, že se nejedná o driver určený pro 3-fázové napájení AC380V jak by se mohlo z popisku zdát.
Asi jsi to chtěl objasnit, ale podle mě jsi to spíš zatemnil. ;-)
Ono se jedná o driver pro 3f napájení AC380V.
Ale je určen pro použití 3f synchronních motorů (PMSM, BLDC, BLAC nebo další označení podle libosti, tedy jinými slovy běžná AC serva), nikoli pro 3f asynchronní motory.
To není pravda, tento driver není určený k tomu být napájen z 3xAC380V sítě a ani není schopen vygenerovat výstupní napětí 3xAC380V. Jen to tak vypadá z toho co napsal Grad. Tenhle driver může být napájený pouze z jedné fáze (1x230AC), pro třífázové napájení by byl potřeba snižovací transformátor. Na výstupu dosáhneš maximálně 3x230V(napětí mezi fázemi). Těch 380V, o kterých píšeš je maximální povolené stejnosměrné napětí v meziobvodu, nikoliv na motoru. Tohle není problém, běžně se prodávají měniče napájené z jedné fáze, ale je to potřeba vzít v úvahu při výběru motoru a vybrat motor s vinutím na nižší napětí.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2019, 11:41

Asi máš pravdu (skoro).
Nechce se mi to moc zkoumat, projekt už mě nezajímá a nemám moc času. Nicméně v dokumentaci píšou maximálku na DC meziobvodu 380V (absolutní max. pak 400V). To ale stejně závisí na výkonových prvcích, které snad nakonec chtějí měnit (aspoň jsi to tu psal, já jsem to nijak neověřoval).
Je jistě pravda, že při jednofázovém napájení dají na meziobvodu kolem těch 320V DC. Z toho se ale dá na servu dostat až skoro těch 320V (nejsou omezeni sinusovým průběhem výstupu).
Že driver není určen k napájení ze sítě 3x380V je pravda, když má jen 1f vstup pro napájení. Navíc 3x380V už kolem ani nemáme (bez trafa).
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

28. 10. 2019, 9:08

Opravdu prvotní nadšení všech potenciálních zájemců definitívně zhaslo?
Sousedi ze severu zato nezaháleli :)
https://www.pcbway.com/project/sharepro ... drive.html
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2019, 9:30

Grad píše: 28. 10. 2019, 9:08 Opravdu prvotní nadšení všech potenciálních zájemců definitívně zhaslo?
Tak třeba moje nadšení uhasil kolega ze Slovenska, který tady před časem prodával EtherCATové drivery za cenu, za kterou bych na tenhle driver asi ani nenakoupil součástky.
Nedá se bastlit úplně všechno.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2019, 5:35

a uz to teda presunuli na nejakej silovej hardware kterej se da objednat a le bezne skladem?
chtelo by to ethercat :?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“