výběr PLC vhodného pro řízení teploty

testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 1. 2020, 11:38

prosím zkušenější elektroniky s přehledem o současném trhu o doporučení vhodného PLC ("blackboxu")
cílem je aktivní větrání - řízení teploty ve stavebně nedokonalém sklepě pro skladování brambor
idea - snímat dvěma čidly venkovní teplotu a vnitřní teplotu ve sklepě, v okamžiku, kdy venkovní teplota bude nižší než teplota ve sklepě sepnout ventilátor, který bude hnát chladnější vzduch z venku do sklepa
zároveň teplota ve sklepě nesmí poklesnout pod cca 2°C
mělo by to být schopné zobrazovat ty teploty přímo na sobě, rozvaděč bude vedle v dílně
nejlépe hotová krabička na DIN lištu s displejem, kterou by byl schopen naprogramovat i BUF jako já pomocí volně dostupných prostředků
fajnovost by byla, kdyby to zároveň mohlo být připojeno na domácí síť, a mohl bych se tak v případě zájmu na ty teploty podívat ze svýho kutlochu
děkuju za doporučení vhodného typu, ušetříte mi čas pro hledání něčeho, v čem se úplně neorientuju
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 1. 2020, 12:39

Spis nez PLC bych koukal na integrovane dvojite termostaty/regulatory.
Napr. tento mi funguje fajn (ale splasis i jednodussi a levnejsi).. Dole na strance je popis fce.

edit> jo a je to Blackbox :)
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

27. 1. 2020, 6:38

Je to tak jak bylo napsáno výše. Dávat PLC je trochu dráhy luxus, ale pokud by jsi na tom trval dal bych Logo s displejem od Siemensu. V softu to jde naprogramovat přes funkční bloky nemusíš psát texty,
Je to jednoduché a logické. Když pořídíš to nové osmičkové tak komunikuje již po ethernetu tak se s tím dělá parádně, ale cena je trochu mimo. Jo a základní verze s dc24v má i napěťové vstupy. Tuším 0-10v.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2020, 6:48

Mrkni na papouch teco
Maji tam takovy ty mikro plc nebo rekneme chytra rele. Tam to naprogramujes
Jsou uz od 2000 a soft zadco
Vyssi rady maji integrovany display primo v tom modulu na din listu a stoji tusim neco prez 3
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 1. 2020, 7:29

Ale vetsinou ty levnejsi nemaji analogove vstupy, ne ze bych ted koukal. A lan ani omylem.
To az trosku drazsi typy, nebo modularni, ale cena te asi nemile prekvapi.
Na tuhle trivialnost obycelne teplotni rele od elka, dva kusy a nejake relatko.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 1. 2020, 11:28

díky za tipy
prostuduju
klidně bych i nějakou ojetinu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 1. 2020, 2:19

Ja pro aplikace nižšší až střední náročnosti použílám tohle

https://www.automationdirect.com/adc/ov ... cro_brick)

a mám s tím dobré zkušenosti, poruchovost nulová, cena slušná, sw zadarmo, prodává to myslím teco. Zkus to prostudovat.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2020, 4:25

Jinak jsem si vzpomel tusim ze delta mela v nabidce nejaky dotykovy display s integrovanym plc a mozna to melo i nejakou komunikaci to si nejsem jisty
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

28. 1. 2020, 12:47

Ono taky záleží na tom, jestli chceš zůstat jen u toho sklepa a nebo do budoucna systém rozšiřovat třeba na vytápění, zavlažování, alarm... PLCéček se určitě dá poshánět kvanta jak nových tak bazarových. Problém je bohužel z analogovými moduly, které jsou nechutně předražené.
Já osobně pro tyhle domácí aplikace používám PLC KINCO od firmy Technoline Chomutov a v kombinaci s HMI panelem Weintek s ethernet máš téměř neomezené možnosti jakékoliv automatizace v rámci domu.
Tak třeba kotelna :D
Přílohy
20200128_134204[1].jpg
20200128_134232[1].jpg
20200128_134243[1].jpg
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 1. 2020, 7:02

to jo
tohle by se mi líbilo
jen na to ještě najít ten čas a sílu
díky za tip :D
asi to nakonec dopadne tím diferenciálním termostatem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 1. 2020, 10:05

Ahoj a elko dělá ještě tohle, dvojitej závislej termostat a navíc spínačky v jednom balení. A umí to i roční cykly programu, a máš vše co potřebuješ, teda bez lanky :lol:
Přílohy
termostat-se-spinacimi-hodinami-elko-ep-ter-9__p_1206432.jpg
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

2. 2. 2020, 10:06

testone píše: 29. 1. 2020, 7:02 ...
asi to nakonec dopadne tím diferenciálním termostatem
Jen si ho prosimte nekupuj vcetne tech nabizenych pt100 sond. V tom linku co jsem ti dal jsou pro tve ucely zbytecne odolne sondy za nesmyslne vysokou cenu.
Nevim jak jsi v tom zbehly, tak radeji napisu, ze bezne stoji takova pt100 sonda pro mereni teplot okoli cca dvacet korun. Napr. zde. Delka kabelu neni pri nakupu kriticka. Jedna se o jednoduchy snimac s odporovym vystupem. Takze se da normalne kabel prodluzovat, narozdil od termoclanku.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 2. 2020, 11:17

Dawe píše: 2. 2. 2020, 10:06 Delka kabelu neni pri nakupu kriticka. Jedna se o jednoduchy snimac s odporovym vystupem. Takze se da normalne kabel prodluzovat :shock:
narozdil od termoclanku. :shock:
Není to spíš skoro naopak?
PT100 je opravdu odporové čidlo. Ale právě proto má u 2-drátového připojení (což je tento termostat) délka a tedy odpor vedení významný vliv.
Na rozdíl od termočlánku, což je napěťové měření, kde délka prodlužovacího vedení příliš roli nehraje. Jen je podstatné podstatné zajistit, aby se studený konec měřit na konci termočlánku, nebo aby prodlužovací vedení bylo ve stejné teplotě.

Pokud má být měření s čidly PT100 trochu k něčemu, je třeba je připojit 3- nebo 4-drátově. Právě proto, aby se kompenzoval odpor vedení.

Používat termočlánek pro pokojové teploty není moc šikovné.
Pro takové teploty se naopak dobře hodí NTC termistory. Asi ne nadarmo se v běžných termostatech (bojlery a podobně) používají právě NTC.
Ale ještě lepší je použít hotové digitální čidlo (třeba DS18B20, TMP03/04 atd.).

Já jsem testonemu nic neradil, protože hotové krabičky moc nepoužívám a tak ani nemám přehled. Podobnou věc, co chce řešit, bych si na míru slepil s nějakým procesorem, třeba i s tím profláklým Arduinem. K němu by se dalo pak připojit i vlhkostní čidlo, což je u brambor myslím dost důležité.
Ale je pravda, že je to ta složitější a pomalejší cesta. Proto jsem se taky rad zdržel.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 2. 2020, 11:32

no to je přesně ono
Arduino mě napadlo taky - protože se o tom mluví že to takové věci dokáže
jenže to je všechno co to tom vím, asi jsem to viděl na fotce
jo vlastně jsem taky někde zaregistroval, že existují nějaké knihovny (?), už hotová řešení (?) a že se to do toho nějak nahraje
určitě bych to dohromady dal
určitě bych studiem a pokusy strávil X týdnů času
...
ale alespoň vím, že elektrika jsou dva drátky ..... :D
a nemusel bych se učit co je to napětí a proud
....
díky za tipy a diskusi
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 2. 2020, 11:43

Krátce k tomu Arduinu: jeho největší výhoda je v rozšířenosti.
Tím pádem to dělají Číňani ve velkém a za velmi malé peníze. Jak ta vlastní Arduina, tak různé senzory a moduly.
No a protože je to dostupné a populární, tak komunita programátorů pak nadělala knihovny a různá předvařená demo-řešení ke všem myslitelným periferiím. Takže samozřejmě třeba i ke všelijakým teplotním čidlům.

No ale i velký projekt může pobořit úplně malé zvířátko, tedy konkrétně netopýr.
Vypadá to skoro jako sranda, ale asi opravdu není. Čína má prostě zavřeno. Takže s tím nákupem hraček to teď zřejmě bude aspoň nějakou dobu trochu složitější.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“