TB6600

Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

5. 8. 2014, 8:03

Zdravím
Tak se podělím taky o zkušenost. Drivery jsem zapojil na 44V 3.3 A. Mám 4 motory, po nahoumování jedné osy se driver odpálil. Tak nevím jak to bude s tím napětím. Je docela možné, že chyba bude u mne. Mám podezření, že kabely použité k motorům jsou slabé, použil jsem stíněnou dvojlinku co se používá u audio. Když jsem drivery testoval na 36V, tak se kabel docela hřál, motory ani nemluvím. Je možný důvod odpálení v tom kabelu? Nechám driver opravit, ale nevím jak dál, píšou až 50V 5A. U mne to bylo 44 na 5 vteřin. Je také možné, že je to čína? Nebo to budou ty kabely? Asi bych je neměl vyměnit.

Pokud máte někdo nové zkušenosti, podělte se. Díky.
Perun :twisted: :twisted: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 8. 2014, 10:05

Větší problém případně můžou udělat tenké dráty mezi zdrojem a driverem. Máš to napětí hodně vysoké (44V), Toshiba v datasheetu uvádí provozní napětí max 42V (těch 50V je Absolute Maximum Rating, tedy hodnota, po jejímž překročení by to mohlo odejít okamžitě).
Pokud máš tenké přívodní dráty a třeba i ne moc dobrý zdroj (malé kapacity), tak celkem snadno můžeš s tím napětím vylézt dost vysoko.

Jinak ty hodnoty Absolute Maximum Ratings, vztažené třeba k lidem, by mohly vypadat nějak takhle: max. doba bez dechu 5 minut. Po těch 5 minutách většina lidí bez speciální péče bude mít velký problém, je-li to míň, tak většina přežije bez problémů. Ale to neznamená, že můžeš plánovat provozní parametry nějakého zařízení na to, že rutinně budeš nechávat lidi bez dýchání třeba 4 minuty a 50 sekund, i když je to s rezervou pod Absolute Maximum Rating. ;-)
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

5. 8. 2014, 10:30

Mezi zderojem a drajvry je kabel dost silný, asi to bude tím napětím. Tak se dčášm tedy na těch max 36V.
Díky.
shaft
Příspěvky: 38
Registrován: 19. 6. 2015, 1:09

11. 2. 2016, 2:42

Skúšali ste niekto tento typ driveru z číny ? http://www.ebay.com/itm/Single-Axis-TB6 ... SwCQNWeqPo" onclick="window.open(this.href);return false; Či sa to oplatí vôbec kupovať. Ďakujem
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

19. 12. 2016, 4:19

Prosím o radu zda někdo zkoušel http://www.ebay.com/itm/Single-Axis-TB6 ... 1892621478" onclick="window.open(this.href);return false; tento driver provozovat na 37V. Ze zdroje mě leze 36V a nerad bych to hned odpálil. Někde píšou o 45V jako maximu jinde o 32V, kde je pravda?
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

19. 12. 2016, 4:32

Já tento driver provozuji asi rok na jednom zařízení (elektromechanická dělička). A je to naprosto v pohodě,napájení 36V. Motor SX23-1414.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 12. 2016, 6:02

j-k píše:Prosím o radu zda někdo zkoušel http://www.ebay.com/itm/Single-Axis-TB6 ... 1892621478" onclick="window.open(this.href);return false; tento driver provozovat na 37V. Ze zdroje mě leze 36V a nerad bych to hned odpálil. Někde píšou o 45V jako maximu jinde o 32V, kde je pravda?
Jednoduchá pomoc, platí nejen pro tento ale i pro všechny možné jiné drivery.
Sundej chladič. Podívej se, co je tam za chip, pak ten chip mázni teplovodivou pastou nebo silikonovou vazelínou (to je bonus navíc, to se zjišťováním proudu nesouvisí) a našroubuj zpět.
Pak si k danému chipu najdi datasheet, a tam ti to výrobce jednoznačně napíše.

Konkrétně ke tvému driveru: pokud je to skutečně Toshiba TB6600, tak ta snese maximálně 45V (absolutní maximum 50V). A protože je na driveru napsán mikrokrok maximálně 1/16, tak to asi bude skutečně ta Toshiba.
Ty fejkové chipy (které Číňani prodávají taky jako TB6600, ale nejsou od Toshiby) mají maximální mikrokrok 1/32, a ty pak mají maximální napětí i proudy nižší.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

19. 12. 2016, 7:12

Je tam TB6600. :D
Díky Pavka to mě potěšilo zítra to otestuji. Zatím jsem to testoval na regulovatelném zdroji na max tj. 30V. A tak než jsem to tam pustil raději se zeptám. Ten zdroj je přeci jenom dost výkonný a určitě by si hořícího obvodu ani nevšímal. Oprášil jsem starší toroidní transformátor s 500W, kondíky 2x 33mF a vytvořil z toho zdroj :wink: .
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2016, 4:29

Zmíněných driverů jsem kupoval 20 z Aliexpressu (jeden dodavatel, jedna várka), samozřejmě jsem je rozebral, opravil, namázl teplovodivou vazelínou a vyzkoušel s napájením 38 V.
16 jich bez problémů vydrželo a jedou v pohodě dodnes, jeden nefungoval vůbec a tři okamžitě pukly jak žalud. Řekl bych, že těch 32 V u napájecích svorek na desce není napsáno pro nic zanic.
Tyhle drivery mají jednu drobnou mechanickou závadu: hrana chladiče se potkává s tím červeným DIP spínačem a pak chladič buď sedí nakřivo a na ten spínač silně tlačí, nebo se o něj zasekne a o pár desetin mm nedoléhá na integrovaný obvod. Stačí ale hranu chladiče trochu srazit a je to OK. Ostatně, co bychom za 8 USD chtěli, že?
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 12. 2016, 5:37

Pěkné. :-(
Mají ty chipy logo Toshiby?
A pokud jsi měl někdy v ruce zaručeně originální Toschiba TB6600 - jsou tyhle chipy pohledově stejné?
Případně má to nohy o rozměrech jaké jsou v datasheetu (šířka 0.47mm, tloušťka 0.42mm)? Prý snad fejkové chipy mají tenké nohy.
Díky za info.
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

20. 12. 2016, 6:44

Odzkoušené, zatím vše funguje uvidím v ostrém provozu. Motor si na stole jen ševelí. Až to zprovozním komplet dám vědět.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2016, 7:19

Mex píše:Mají ty chipy logo Toshiby?
A pokud jsi měl někdy v ruce zaručeně originální Toschiba TB6600 - jsou tyhle chipy pohledově stejné?
Případně má to nohy o rozměrech jaké jsou v datasheetu (šířka 0.47mm, tloušťka 0.42mm)? Prý snad fejkové chipy mají tenké nohy.
Jaké mají chipy logo nevím, jsou na desce připájeny chladící plochou nahoru a odehnout nejdou. Ty zničené mají místo loga díru :D . Originál TB6600 jsem nikdy v ruce neměl, ale měl jsem v ruce tolik jiných chipů, že si myslím, že je to docela podařený padělek. Plast se zdá být OK (pěkně černý, nepoškrabaný), vývody mají správnou šířku i tloušťku...

Tyhle desky s TB6600 jsou docela dobré (za tu cenu), ale měl jsem pár kousků jejich předchůdců s TB6560 a ty šly nemilosrdně do odpadu, protože chip byl viditelný padělek a návrh desky i její provedení bylo strašné.
Kupodivu, dražší drivery s TB6600 v plastové krabičce jsou naprostý šunt, který je nutno poměrně pracně mechanicky upravit, aby byl použitelný alespoň pro moje pokusy.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 12. 2016, 7:44

hobbyrobot píše:Tyhle desky s TB6600 jsou docela dobré (za tu cenu), ale měl jsem pár kousků jejich předchůdců s TB6560 a ty šly nemilosrdně do odpadu, protože chip byl viditelný padělek a návrh desky i její provedení bylo strašné.
Kupodivu, dražší drivery s TB6600 v plastové krabičce jsou naprostý šunt, který je nutno poměrně pracně mechanicky upravit, aby byl použitelný alespoň pro moje pokusy.
Zajímavé.
Mám v několikaletém provozu ty levné TB6560, už nafrézovaly pěkných pár stovek hodin, a naprostá spokojenost. Jen jsem je namazal silikonovou vazelínou a pořádně usadil chladič, a pak jsem natvrdo proletoval switche, kterými se volí max. proud (jinak celý proud motorů jde jen přes ty lagricové přepínače).
TB6600 v černé škatuli mám zatím jenom v šuplíku. Jen jsem je vyzkoušel (na první pohled fungova;y výborně), další použití pro ně zatím nemám. Co je tam třeba mechanicky upravovat? Někde vevnitř nedoléhá chladič nebo je tam nějaký jiný problém?
Díky.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 7:35

Mex píše:Mám v několikaletém provozu ty levné TB6560, už nafrézovaly pěkných pár stovek hodin, a naprostá spokojenost. Jen jsem je namazal silikonovou vazelínou a pořádně usadil chladič, a pak jsem natvrdo proletoval switche, kterými se volí max. proud (jinak celý proud motorů jde jen přes ty lagricové přepínače).
Ano, to chápu - opravit dodělat, proletovat... jenže já to většinou používám pro zakázková zařízení a tam takovéhle partyzánštiny nejdou dělat.
Ty drivery pochopitelně neskončily v koši (stejně jako v koši neskončila trojosá modrá CNC deska - ukořistil ji hned první návštěvník prosincového Malostranského Robodoupěte), to byl jen takový slovní obrat, ale dostal je s patřičným výkladem jeden začínající amatér. Ovšem ten mi to má nejspíš za zlé, protože se dlouho neozval :D .
TB6600 v černé škatuli mám zatím jenom v šuplíku. Jen jsem je vyzkoušel (na první pohled fungova;y výborně), další použití pro ně zatím nemám. Co je tam třeba mechanicky upravovat? Někde vevnitř nedoléhá chladič nebo je tam nějaký jiný problém?
Vevnitř nedoléhá chladič skoro o milimetr, musejí se krátit distanční sloupky, nesedí pořádně konektory, díry v chladiči nesedí s otvory v chipu, takže ho nejde dotáhnout, díry v plastovém krytu nejsou souosé s těmi v chladiči, s čímž se Číňan vypořádal brutálním ohnutím distančních sloupků atd, atd.
Čili pro domácího kutila,kterému se chce všechno tohle opravit a je rád, že ušetří pár korun jsou asi dobré, ale na prodej nebo k vestavbě do komerčního zařízení se nehodí, resp. já mám svou hrdost, takže šunt nepoužívám.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

21. 12. 2016, 9:03

U mne ty TB6600 v černé škatuli neměly distanční sloupky žádné, celé to držely dva šrouby které drží TBčko ke chladiči, jinak plošňák byl ve vzduchu, bych poprosil Mexe aby vytáhl jednu škatuli a potvrdil, dokupy jsem jich měl již sedm. Ty čtyři šrouby co drží plastový kryt od chladiče jsou průchozí skrz plošňák, tedy alespoň u mne, tak si nejsem jistý jestli se opravdu bavíme o stejných škatulích.
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... c862d538b5" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“