TB6600

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 12. 2016, 11:01

slezak77 píše:U mne ty TB6600 v černé škatuli neměly distanční sloupky žádné, celé to držely dva šrouby které drží TBčko ke chladiči, jinak plošňák byl ve vzduchu, bych poprosil Mexe aby vytáhl jednu škatuli a potvrdil
Tak jsem jednu škatuli rozdělal a je to přesně jak píšeš.
Podle mě je to z hlediska chlazení udělané docela dobře. Dokonce je mezi chipem a chladičem nějaká bílá vazelína (plastická, není ztvrdlá).
Ten volný tišťák možná není ideální, ale nějaký zásadní nedostatek to podle mě není. Možná tam vsunu distančku z kousku pneumatické trubičky 6/4mm, ale nutné to není.
Celkově z toho nemám špatný pocit. Tišťák na první pohled navržený slušně, hlavní filtrační kondenzátor na 50V (mohl být na 63V, ale asi to měnit nebudu). Jelikož je v driveru dost volného místa, tak tam možná ještě přidám další 1 nebo 2 filtrační kondíky, těch není nikdy dost.
hobbyrobot píše:já mám svou hrdost, takže šunt nepoužívám
Na závěr trochu polemiky: když jsme u té hrdosti, tak já jsem vždycky spíš hrdej na to, že dokážu poladit i levné řešení tak, že šlape jako švýcarské hodinky.
Je to třeba jako u makléřů: pořídit dobré akcie za hodně peněz umí každý. Ale pořídit dobré akcie levně - to už chce umět.
;-)
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2016, 10:42

Mex píše:... tak já jsem vždycky spíš hrdej na to, že dokážu poladit i levné řešení tak, že šlape jako švýcarské hodinky
To já jsem spíš hrdej na to, že levná a polaďovaná řešení nemusím používat. Věcí v kvalitě DoDo (Dodělej Doma) jsem si za první polovinu svého života užil až až...
Mex píše:Ten volný tišťák možná není ideální, ale nějaký zásadní nedostatek to podle mě není.
Teď si ale děláš srandu, ne? Plošný spoj o rozměrech 50 x 70 mm, na němž je - mimo jiné - dvanáctipólová rozpojitelná svorkovnice, z níž za provozu trčí poměrně masivní kabely, visící jen na vývodech integrovaného obvodu nepovažuješ za zásadní nedostatek? :shock:
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 12. 2016, 12:38

Vobec lebo tento nedostatok viem odstranit za 1E. Tak ze k cene profi drivera som este na mile daleko.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

22. 12. 2016, 12:58

Pokud s toho driveru, svorkovnice trčí masivní dráty, tak se ta svorkovnice tedy tišťák(SVORKOVNICE) opíra o hranu plastového krytu, ale ty distanční sloupky jsem také řešil tou hadičkou, pro sichr. tu vazelínu jsem vyměnil za pastu, to jen pro to, že jsem té vazelíně nějak nevěřil. Nevěděl jsem o co jde. Ale psal jsem o tom pro to, že zde někdo píše o distančních sloupkách, které neexistují :) . Vznikají mi s toho pochyby o ladění samotného driveru, který se potom prodává dále.
...HOWK...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 12. 2016, 9:22

hobbyrobot píše:Teď si ale děláš srandu, ne? Plošný spoj o rozměrech 50 x 70 mm, na němž je - mimo jiné - dvanáctipólová rozpojitelná svorkovnice, z níž za provozu trčí poměrně masivní kabely, visící jen na vývodech integrovaného obvodu nepovažuješ za zásadní nedostatek? :shock:
Vertikální síly chytá tělo konektoru proti výřezu v krabičce, horizontální síly chytají šroubky, procházející otvory v tišťáku. V obou případech je tam nějaká vůle, ale není tak velká, aby to mělo nějak zásadně vadit tomu připájenému chipu.
Navíc teda aspoň u mě nikdy a nikde nevisí masivní kabely jen na konektoru, ale jsou vždy nějak vysvazkované a upevněné.

Nikde jsem netvrdil, že je to ideální řešení. Určitě bych si to dovedl představit udělané lépe.
Já ty drivery nevyrábím ani neprodávám, takže je mně naprosto fuck, jestli si je někdo koupí nebo ne. Chtěl jsem jen říct, že pokud někdo bude mít stejné provedení jako mám já, tak nemusí akutně nic řešit. Pokud by tam byly problémy s nedoléhajícím chladičem (jak jsi psal), tak to by se muselo řešit. Ale tenhle ne-zrovna-dokonale uchycený tišťák klidně může nechat tak. Pokud bude frézka nespolehlivá, tak s drtivou pravděpodobností bude problém někde jinde, než v uchycení tišťáku v tomto driveru.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

23. 12. 2016, 7:18

Ano fungují v pohodě, i když jsem nějaké odpálil. Ale to si myslím, že spíše vlastní vinou. Pro příklad na u mne na ose X jsem na trapézu 16x4 vytáhl s přehledem 4,5m/min, jezdím 3-3,6m/min. Na Z kuličkový aktuátor se stoupáním 10mm v klidu 12m/min, jezdím 9m/min. U Y mám konstrukční problém a slabší motory, tam jsem omezený, ale zase vlastní blbostí na max 2m/min, jezdím 1,8m/min. Tam ovšem už nemám tyto zmiňované drivery.
Tedy pro HOBBY určitě dobrá cena výkon. Netvrdím, že se nehodí nějaké doladění, neboť jsem něco o tom i četl na cnczone, kde jsou i nějaké výsledky z osciloskopu na porovnání. To poladění však jde úplně mimo mne.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 7. 2020, 2:53

Ahoj,

provozujete někdo TB6600HG driver při VM=42V a 4A/fázi (a nějakém mikrokroku) příp. hodně blízko těmto hodnotám?

Dá se?

S jakým chladičem?

Jak moc to topí?

Jaký to má zhruba odběr?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 7. 2020, 3:57

Minulej rok jsem si postavil takové udělátko s arduinem na testování krokových motorů. Funkce byla poměrně jednoduchá, malej DIPsw s 8 spínači, kdy půlka v BCD nastavovala kmitočet od 100 kroků/min - do 1600kroků/min a druhá půlka byl mikrostep 1/1=200, 400, 800 a poslední pin 1600 kroků na otáčku, tady mohl být zapojen jenom jeden. Jako fíčura byl potenciometr na jednom analogu, kterým se nastavovala rampa od 0,2 do 2 sec. Tenhle kousek je produkt mého mnohem šikovnějšího kamaráda. Jaké bylo moje překvapení, že tester krokáčů se vlastně stal testerem driverů. Napáječka byla 34V (zdroj ke kovové laserové co2 trubce). Nezkoušel jsem žádný z těch úplně prťavých druverů pro 3D, testoval jsem fake 6600 a ze třech kusů odešly do 5 minut všechny 3!!!! Testoval jsem klasické TB6600 na zeleném plošňáčku s černým chladičem, cena cca 150 korun. Z 5 kousků fungovaly 4 a ten pátý se mi nepodařilo opravit. Ty zbylé 4 se chovaly každý trochu jinak, strašně záviselo na nastavení toho poťáčku. I přes to lze říci, že na čínu a hlavně cenu docela dobré tak do 300ot/min na motoru. Pak jsem testoval mé favority M542 Leadshine a jeden klon od někoho. Výsledky vcelku stejné. Poté jsem testoval ty silnější M7xx, tady už zase byly rozdíly větší, ale pravděpodobně to bylo nízkým napětím. Nakonec jsem si nechal digitální drivery jak řadu 50V/4A, přišly mi tišší než 542. Nejlepší ale stejně jsou closed loop, v podstatě jakékoliv.
Jinak odpověď na otázku 42V/4A při účinnosti 90% potřebuješ uchladit 16W to ten chladič nedá. Paradoxně je motor teplejší než chladič driveru, ale jakmile shodíš proud, tak s ním jde do háje i výkon. Já sám za sebe jsem Toshiby úplně škrtnul, sice jsou levný a docela fungujou, ale těch kompromisů je tolik, že driver o tři stovky dražší uspoří člověku hromadu času, nervů a mnohdy i zničený výrobek.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 7. 2020, 4:46

Díky, zajímavé čtení!

lubbez píše: 23. 7. 2020, 3:57 Jako fíčura byl potenciometr na jednom analogu, kterým se nastavovala rampa od 0,2 do 2 sec.
Aplikovala se rampa i pří brždění? To mě jen napadlo k těm odpáleným fake TB6600.

lubbez píše: 23. 7. 2020, 3:57 Jinak odpověď na otázku 42V/4A při účinnosti 90% potřebuješ uchladit 16W to ten chladič nedá.
Takto se to počítat nedá, dodaný výkon není VM krát proud na fázi. Spíš to bude nominální příkon motoru krát nějaký koeficient, daný vším možným (frekvence, indukčnost, otáčky...).

Jinak postavil jsem si vlastní TB6600HG drivery a jsem ve fázi výběru chladiče příp. mě zajímá, co z toho tedy dostanu (někdo by to možná řešil před stavbou :lol:, já jsem chronický optimista).

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

23. 7. 2020, 5:32

Kdyz jsem zkousel cinske TB6600 s vyssim napetim, odchachely pri brzdeni kdy se zvedne napeti, zdroj si s tim neporadi a obvod odejde. Kdyz jsem do napajeni dal paralelni stabilizator (tranzistor ktery protopi prepeti) uz neodchazely ani pri 40V. Ale tyhle drivery uz pouzivam jen na opravdu nenarocne a levne aplikace, na stroj typu CNC bych je dnes uz urcite nedal, pote co jsem vyzkousel moderni drivery s chipy od Trinamicu. Je to uplne jina liga.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 7. 2020, 5:56

Thomeeque píše: 23. 7. 2020, 2:53 provozujete někdo TB6600HG driver při VM=42V a 4A/fázi (a nějakém mikrokroku) příp. hodně blízko těmto hodnotám?
S jakým chladičem?
Jak moc to topí?
Ztrátový výkon a oteplení se bude skládat z:
- vlastní spotřeba driveru elektroniky, kde se ze 42V musí udělat lineárním stabilizátorem 5V. Tohle jediné bude záviset na napájecím napětí, ale asi to nebude dělat moc (max 7mA, takže cca 0.25W).
- ztráta na sepnutých koncích - to bude hlavní zdroj tepla, ale bude prakticky nezávislý na napájecím napětí, bude závislý jen na proudu motoru. Toshiba píše max 0.6R pro oba tranzistory dohromady, tj. v nejnepříznivějším (který tam rozhodně nebude pořád, ale jen malou část doby) nějakých 9.6W na jednu cívku.

Takže v praxi to bude zřejmě průměrně dělat nějakých 10W (až maximálně 20W).
Když to chceš udržet do nějakých 70C, tak ideálně by to chtělo chladič s tepelným odporem pod 2-4K/W (v praxi zřejmě vyhoví 5K/W až možná i 10K/W, podle toho, jak moc budeš stroj zatěžovat).
Pokud bys tam dal nějaký aspoň velmi slabý a pomalu se točící ventilátor, tak účinnost i toho nejmenšího chladiče dramaticky stoupne.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 7. 2020, 6:01

t256 píše: 23. 7. 2020, 5:32 Kdyz jsem zkousel cinske TB6600 s vyssim napetim, odchachely pri brzdeni kdy se zvedne napeti, zdroj si s tim neporadi a obvod odejde. Kdyz jsem do napajeni dal paralelni stabilizator (tranzistor ktery protopi prepeti) uz neodchazely ani pri 40V.
Na kolika ampérech? Já tam mám 43V/600W transily.. 🤞

t256 píše: 23. 7. 2020, 5:32 Ale tyhle drivery uz pouzivam jen na opravdu nenarocne a levne aplikace, na stroj typu CNC bych je dnes uz urcite nedal, pote co jsem vyzkousel moderni drivery s chipy od Trinamicu. Je to uplne jina liga.
Co je podle tebe jejich hlavní přínos (z hlediska řízeného stroje)?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 7. 2020, 6:30

Díky, Mexi! Jj, určitě s větráčkem, přemýšlím, jestli by mi prošlo něco jako toto:

Image4604301542698076612.jpg

Pentia tehdy kolem 60W baštily (jestli to tedy není z Celeronu, tam to asi bylo méně).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

23. 7. 2020, 7:29

Thomeeque píše: 23. 7. 2020, 6:01 Na kolika ampérech? Já tam mám 43V/600W transily.. 🤞
Zkousels pri jakem napeti ty transily skutecne zabiraji?
Kdyz maji napsane 43V, mohou klidne nechat projit 45V i vic a to uz cinska kopie nemusi vydrzet.

Thomeeque píše: 23. 7. 2020, 6:01 Co je podle tebe jejich hlavní přínos (z hlediska řízeného stroje)?
Nizke rezonance, nesrovnatelne tissi a plynulejsi chod, spoustu rezimu a moznosti nastaveni vseho mozneho i nemozneho, jsou tam desitky az stovky parametru se kterymi si muzes hrat, napajeni 55V, proud zalezi pouze na pouzitych mosfetech, kdyz si das 20A, neni to zadny problem, provoz bez jakehokoliv chladice protoze muzes pouzit kvalitni mosfety a ne ty integrovane mizerne co jsou v TB6600 a milion dalsich veci. Ja osobne pouzivam TMC5160, myslim ze uz jsem to tu nekde probiral. Vyzkousej to a uvidis tu zmenu, je to opravdu uplne jina liga.

Ale musim se priznat, ze jsem minuly tyden pouzil ten TB6600 :-) Bylo to jen na pohon posuvu svareciho automatu, soupe to horakem sem a zpatky o par cm rychlosti kterou obsluha nastavi knoflikem. Mam jich vzdy par doma v supliku a na takove aplikace jsou uplne v pohode.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 7. 2020, 8:21

Thomeeque píše: 23. 7. 2020, 6:30 Jj, určitě s větráčkem, přemýšlím, jestli by mi prošlo něco jako toto:
Podle mě ano.

U těch transilů si změř, při jakém napětí se otevírají. A těch 600W určitě neznamená, že by to vydrželo opravdu 600W déle než nějaké mikrosekundy (nebo maximálně milisekundy). Pro pochytání nějakých jehel je to fajn, ale u motoru, kde to generuje ten výkon dost často a dost dlouho nevím. Ale možná jo.
Předpokládám, že uznáváš pravidlo "kondenzátor je můj kamarád". Nejlíp ty přetoky energie pochytají dobře dimenzované kondenzátory.
A ještě Tě pohladí po hlavičce paní van Leyen, že jsi zelený a neplýtváš energií, nýbrž ji rekuperuješ, tj. recykluješ.

EDIT: Teď vidím, že to s otevíracím napětím napsal už t256. Tak jako že jsem nic neřekl.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“