měření nástroje

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 10. 2013, 12:36

Ty by sis sám neuměl vyrobit čudlik, co jede do půl stovky?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2013, 1:24

jako Zkovou sondu dejme tomu, ale 3D sondu do vřetena tak aby chodila do pul stovky to nevím, možná jo možná ne nevím.. a abych nad tím ztrávil tři dny práce, jezdil do kalírny, k brusičovi atd.. tak ji radši za rozumnou cenu koupím..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 10. 2013, 1:46

Jasně, myslel jsem jen nějakej ten čudlik, plná 3D sonda od píky určitě brnkačka na odpoledne nebude ani pro profíka, to je jasný i mě :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2013, 1:55

no já si myslím že i Zkovej dotek aby chodil pod stovku nebude žádná sranda.. žádnej mechanickej kontakt podle mě tak přesně chodit nebude.. a když to uděláš celý jako kontakt tak to musí být vše broušený,nesmí se to nijak zadírat, prachotěsný no žádná sranda.. a ve finále to třeba dopadne jak ta čína.. jednou jo a jednou ne :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 10. 2013, 4:10

IMG_0004.jpg
já si na měření zetka dělal sondu , eloxovaný váleček chodí v duralovém těle a z boku je do něj zavrtaný indukční snímač kdy váleček k němu najíždí tečně , ten indukční snímač má snímací plochu 2mm a chodí to do stovky , hlavně když to naboříš tak se nemůže nic poškodit , krok je ještě 8mm pod bodem sepnutí
váleček mám udělaný nový kalený broušený , jen ještě nebyl čas jej vyměnit
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2013, 6:47

v tom máš pružinku?
když najedeš třeba 2kou vrtákem z kraje a potom z druhého kraje ukáže to do stovky stejně?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 10. 2013, 6:56

je tam pružina , hodně měkká , je pravda že najíždím na střed , mám napsaný program takže vždy stejně , pak ta stovka není problém
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 10. 2013, 9:16

já to má uděláno hodně... no, docela brutálně :) , ten klobouček jsen uříznul z KD611-ky, pod tím hodně měká pružina... obrázek nemám, ale je to fakt jen na Zetko, ale chce to najet, a pak ubírat, jak ta LED-ka začne pohasínat, jsem na nule :-)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2013, 9:34

RaS píše:pak mám od Hoffmana budík asi za 8ku tam u ní je v manuálu napsáno že se má kontrolovat vždy po nárazu.. mě prostě připadá že dostává asi náraz každou chvilku kdy otevřu okno a proletí průvan, člověk ji skalibruje že chodí do setiny pak ji vyndá zandá znovu chodí zas, pak to dva dny nepoužije dá ji tam zase a desetina rozjetý
.. takže otázka zní jaká je dobrá použitelná sonda?
Která že je to ta od Hoffmanna za osmičku?

Jako mechanickou sondu mám rád Haimer http://www.schultheis-shop.de/images/pr ... 430050.jpg, chodí lépe než ve stovce dlouho a dlouho a dá si líbit i ty nárazy (klidně i provozně od ATC) a není nadměrně drahá.

Nástrojová sonda je imho nejlepší tahle: http://www.naradi-alfatech.cz/hp-50z/detail-105-77.html. Kontakt je pouze odpužený proti nárazu nástroje, ale spíná elektricky při prvním doteku nástroje (vodivě spojí vršek se spodkem). A je to myslím dobrý tip i pro amatérskou konstrukci, stačí baterka, ledka a operák. Pouze nefunguje u mašiny s keramickými ložisky :-), tam máme http://www.naradi-alfatech.cz/hp-50a/detail-105-79.html, ale je méně přesná a musí se po každém položení na stůl vynulovat, což je sice rychlé ale lehce otravné (zato je ale pohodlnější na měření, protože je na ručičce vidět, jak se blížim nule, to ta elektrická se rozsvítí najednou a musí se couvat a znovu najíždět mikroposuvem).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 10. 2013, 9:50

no jasně, najedu a pak mikroposuvem couvám, ale na cigaretovej papírek se trefím pokaždé. Hlavně je to za cenu baterie, ledky, opdoru , na a cca hodinky práce, tedy zbruba 0,6kKč, počítám-li i tu svoji práci :D
Naposledy upravil(a) Hades dne 25. 10. 2013, 9:51, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2013, 9:51

tahle: http://eshop.hoffmann-group.com/index.p ... 0674a318d5" onclick="window.open(this.href);return false; katalogová cena je 7200bez daně..
ta tvoje nemá seřizování obvodové házivosti? to je podle mě právě asi dobře, je to v přesném kuželu a musí to běžet, tahle se našroubuje a pak červíkama doladí, jenže dvě rány od ATC a je to podle mě zase v hajzlu..
teď přemejšlím že vyhodím 3500 za tohle :D http://eshop.hoffmann-group.com/index.p ... 49d037028d" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2013, 10:05

Má seřizování, na čtyři šroubky, ale nikdy se mi nestalo, že by se vyklepaly. A v ATC ji mám trvale, neb jsem líný. Seřizuje se jen když někdo v zápalu práce urazí dotek :-) , jinak ji jen čas od času projedeme hodinkami a zjistíme, že se ani nehnula.

Ty Hoffmanny bohužel nevidím, oni nemají permanentní linky :-( ale jestli je to ta Haff & Schneider tak je to divné, protože ta moje je skoro stejná (navenek) ale funguje.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2013, 10:14

jo je to ta Haff Schneider taková ta červená č. 359550
já ji tam dám vystředím tak že ať se budík kouká kamkoliv tak ukazuje do setiny, pak ji tam jednou hodím vystředím obrobek a zjistím že je to blbě, sondou otočím a pokaždé jinde třeba o desetinu, takže střed je ujetej o 5stovek..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2013, 10:20

Teď jsem na to ještě koukal, ten Haimer tam má ty šroubky vlastně jinak, zvlášť upevňovací a zvlášť seřizovací a seřizuje se poloha celé sondy, ne hrotu. Ty upevňovací jsou v těžišti těla sondy, stejně jako to má třeba Renishaw. Cena je plus mínus taky těch 8 tisíc.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

16. 11. 2013, 12:03

Na měření délky nástroje se používá nádrh, kde místo rýsovacího hrotu je indikátor. Nástroj ve zvoleném držáku pro následné obrábění (hlavička, ER25...a pod.) se vloží do kostky v vnitřním kuželem ( Morse, ISO podle stroje), která je kopie vřetena ovšem otočená spodkem vzhůru. Součástí kostky je i kontrolní ploška pro kalibraci nádrhu, která určuje pomyslně spodní plochu vřetena.
http://www.uni-max.cz/digitalni-nadrh-150-mm/d/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tato kostka je otočná o 90 stupňů pro měření poloměru nástroje a opět má kontrolní plošku pro zjištění přesné osy držáku.
Upnu do např. ER25 do kleštiny frézu, zasunu do kontrolní kostky a zajistím zespodu. Otočím nástroj o 90 st., nádrhem najedu na kontrolní plošku pro osu nástroje tak, aby indikátor okázal "0" a vynuluji měřidlo nádrhu. Pak najedu shora nádrhem na nejvyšší bod frézy a tím změřím přesně poloměr frézy . Tento údaj zadám do paměti nástrojů v CNC frézce.
Jsou různé druhy měření ale tento je asi nejlevnější a používal jsem ho při práci na CNC frézce Maho 600.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“