Výroba enkodéru

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2014, 4:32

takhle to vypada kdyz se to necha bez dotyku na stole:
vycitani jen atmegou na 8MHz za pomoci preruseni, atmega to nestihala
http://www.youtube.com/watch?v=WCX1IiB2iEA" onclick="window.open(this.href);return false;

testili to tu i jini a jiste maji taky neco co by k tomu mohli rict
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

12. 2. 2014, 4:42

robokop píše:problem je budto v tom ze papir snese vse nebo v tom ze k tomu nedodavaji mag. pasek (mozna z nejakeho duvodu :twisted: )
mistni zastoupeni k tomu pasek dodava ale odnekud jinud
mel jsem to nalepene na supleru kterou jsem mel jako referenci a jako vedeni
v te konfiguraci se mi povedlo i parkrat dojet na 0 s odchylkou AS pod milimetr jinak vetsinou prez milimetr

podotykam ze v inkrementalnim rezimu

v tom PWM rezimu tj absolutnim v ramci jednoho pol paru to chodi tak ze to osciluje kolem jedne hodnoty (da se prumerovat)
ale tento vystup je nepouzitelny na misto encoderu

obecne je to zatizeno chybou v podobe ze to ruzne kmita kolem hodnoty a tudiz je to nevhodne pro jakoukoli zpetnou vazbu
Ted jsem procital to vlakno o AS5311. O ujizdeni hodnoty se tam nezminujes a Maris74 tam pise, ze mu to chodi bez problemu. Opravdu je ujizdeni hodnoty chyba obvodu a ne CPLD/ruseni/... ?
Kmitani okolo nejake hodnoty by nemusel byt problem, pri prumeru 120mm by stacilo jen par desitek hodnot na pol.

Spis bych problem videl v maximalni rychlosti, pro AS5304 s delkou poloveho paru 4mm mi to vychazi asi na 3000 1/min.

Navic tento obvod ma jen inkrementalni vystup, nedovedu si predstavit, ze by hodnota ujizdela ...
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

12. 2. 2014, 4:43

robokop píše:takhle to vypada kdyz se to necha bez dotyku na stole:
vycitani jen atmegou na 8MHz za pomoci preruseni, atmega to nestihala
http://www.youtube.com/watch?v=WCX1IiB2iEA" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale na tomto videu je videt chyba vyhodnocovani, ne chyba obvodu...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2014, 4:49

ano taky to tam pisu
ale dokazuje to to ze poloha dost silene kmita i kdyz se snimac nehybe
ten signal a to jsem tu psal a dost detailne uz asi pred dvema roky mel i za klidu dost vysoky kmitocet tusim ze mega jak to kmitalo o nekolik poloh sem a tam (pasek se nehybal), vysledny signal ale indikoval zmenu polohy sem tam
z toho vychazim pri tvrzeni ze to nelze pouzit pro zpetnou vazbu pro regulaci

jeste tak v tom pwm rezimu jako odmerovani ke konvencce

tady je to z toho oscilu
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=48&t=2521&start=60" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

12. 2. 2014, 5:08

robokop píše:ano taky to tam pisu
ale dokazuje to to ze poloha dost silene kmita i kdyz se snimac nehybe
ten signal a to jsem tu psal a dost detailne uz asi pred dvema roky mel i za klidu dost vysoky kmitocet tusim ze mega jak to kmitalo o nekolik poloh sem a tam (pasek se nehybal), vysledny signal ale indikoval zmenu polohy sem tam
z toho vychazim pri tvrzeni ze to nelze pouzit pro zpetnou vazbu pro regulaci

jeste tak v tom pwm rezimu jako odmerovani ke konvencce

tady je to z toho oscilu
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=48&t=2521&start=60" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale to dopovida te prestosti v radu 10um. Pokud budu uvazovat prumer 120mm a uzitecne rozliseni 10um, tak je to pres 37000 hodnot na otacku. Sum v regulacni smycce by nemel zpusobit nejaky zasadni problem (nejvetsi problem bude s derivacnim clenem u PID, ale ten je treba stejne filtrovat).
Resolver taky z principu sumi a nicemu to nevadi.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2014, 5:34

jako jo kdyz vubec sezenes neco do ceho ten mizernej vstupni signal zavedes tak to muzes zkusit ale prijde mi to jako hodne draha slepa ulicka
ten sum je zde asi podstatne vetsi jak u encoderu

jinak i to jednoduche odmerovani tu stavelo vic lidi a dodnes se tu nikdo neprezentoval s uspechem
domnivam se ze jsou na vine i ty pasky ktere nejsou dost silne
cip musi jezdit fyzicky po povrchu a drit ho aby to vykazovalo alespon stav "slaby signal" a ne "bez signalu"
dle datasheetu to melo vykazovat normalni signal s mezerou mezi cipem a paskem

ne nadarmo jsem to cele s dobrym rozmyslem vyhodil ackoli jsem v tou utopil peknych par tisic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 2. 2014, 8:27

Já to mám pořád v pokusné sestavě, kde mi to začíná blbnout až při rychlosti větší, než cca 6m/min. Asi to má na svědomí vysoká režie následného zpracování a zobrazení. Na klasiku by to bohatě stačilo, já to chci udělat jinak a rychlejší. Nosím to kdesi v hlavě, jen ten čas najít. Z ASky beru ale absolute 12 bit. Kmitá mi to za klidu jen max 0,001 mm, lépe řečeno nejnižší bit. A to je z prdu kulička. Jedu na ATMGA 328 (jako Arduino Uno) na 16 MHz. Jen pro informaci, pokud si dobře pamatuju, ten magnetický kotouč na rychloběžné vřeteno asi nepůjde, protože to má omezenou rychlost (v tomto případě obvodovou), nevím z hlavy kolik, ale je to asi něco okolo 35 m/min. Když už jsem se tu rozepsal, tak se zeptám. Kdo dělá kvalitní dvoustranné PCB s prokovenými otvory z Gerber podkladů za přijatelnou cenu? Můžete doporučit? Děkuji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2014, 8:30

tak to jsi mel asi nejake vetsi stesti, me to kmitalo vic

pragoboard pool servis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 2. 2014, 1:17

Se zájmem jsem pročetl to téma o robopokových pokusech. Mimo jiné z toho vyplynulo, že odkazované video http://www.youtube.com/watch?v=WCX1IiB2iEA" onclick="window.open(this.href);return false; nic neříká, jen zobrazuje náhodné údaje, protože není přítomen magnetický pásek.
Pokud to správně chápu, tak ta robokopova konstrukce nebyla nikdy dokončena. Škoda, to použití levného CPLD by mohlo být zajímavé. I když by mi asi přišlo lepší nedělat v CPLD čítače, ale použít ho jenom pro vyčištění signálů A/B. Tím by se z toho stalo obecně použitelné pravítko s čistými výstupy, takže kromě odměřování na displeji pro obsluhu by to mohlo sloužit i pro stroj.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2014, 7:24

pasek byl pritomen jen se s nim nehybalo
cpld jsem nakonec pouzil
nic to neresilo
ten encoderovy vystup nesel pouzit

nekde jsem se pak docetl ze kdosi v zahranici dopadl uplne stejne
jelikoz mi slo o encoderovy vystup z duvodu abych se drzel nejakeho standardu a slo to univerzalne pouzit byl to konec

jestli by se to melo pouzit zde jako nahrazka encoderu vysledek je stejny
navic se to chovalo velmi nestabilne
predpokladam ze je na vine spis pasek ale dost me to znechutilo projekt nemelo cenu dal rozvijet s takovym vystupem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2014, 7:35

jeste bych chtel podotknout ze i kdyby to nekdo chtel v tom cpld nejak prumerovat nebo co delat tak z toho vyleze spozdeny signal coz je nepripustne pro vetsinu elektroniky ve zpetne vazbe
v klidu to generuje chybovy singnal asi megahertz jestli si pamatuju
takze kdyby to chtel dat do servodriveru napriklad jako zpetnou vazbu tak by si ten driver myslel ze se to toci desne rychle (rychlostne se vyhodnocuje jen jeden kanal)
vetsina zarizeni neobsahuje cpld ktere by to narovnavalo takze by mela taky smolika
je dost duvodu si za 2000 koupit klasicky skledneny pravitko ktery ma vystup vporadku a je hotove a neni tak choulostive
jeste doplnim ze po pripojeni klasickeho encoderu na to zapojeni z toho videa hodnota stoji, mereni je absolutne presne zarizeni se da pouzit
takhle nejak funguje vetsina zapojeni a tudiz s tim AS5311 nebude fungovat
tedy to video lze povazovat za vypovidajici

co se tyce lubose tak kulate pasky nejsou pokud vim a prez mezeru se jezdit neda to to generuje uplne blbosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
p.mus
Příspěvky: 170
Registrován: 15. 1. 2007, 6:54
Bydliště: vysočina

14. 2. 2014, 3:10

K tématu.

http://members.shaw.ca/swstuff/spindle-encoder.html" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 2. 2014, 3:32

Masturn má běžný optický enkoder poháněný od vřetene ozubeným řemínkem
Přílohy
P1000146.JPG
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 2. 2014, 6:17

Jasně, já to ale budu dávat přímo na motor a potřebuju to pro jeho řízení takže je nutné mít rozlišení minimálně jako enkodér. Tedy o dost víc dílků než stačí třeba pro závitování na soustruhu :D
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 2. 2014, 6:45

A opravdu to musíš mít přímo na motoru?
klasický rotační optický snímač seženeš za pětikilo, řemínek a už to jede, rozlišení jaký chceš, můžeš to asi zpřevodovat i do rychla
rozhodně je to nejjednodušší varianta, i když ne tak elegantní
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“