Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 3. 2022, 8:11

filla píše: 24. 3. 2022, 12:05 tady to nema postaveveny myslim nikdo, jen kazdy, kdo ma vzadu diru, po vsem plive a sam jeste nepredved, jak se to ma spravne delat :0
Ano díru do prdele mám a krom toho jsem postavil dva podobné systémy a druhý z nich již několik let prakticky každý den používám.
První systém jsem stavěl na podobném principu. Bylo to funkční, ale těch omezení bylo tolik, že jsem nakonec celý systém předělal. Dnes mě nezajímají otáčky vřetena, ale pouze požadovaný převodový poměr na stoupání závitu. Tedy mohu v průběhu závitování měnit otáčky vřetena a stoupání závitu je stále stejné. Pokud se mi vřeteno zastaví, neulomím nůž neb se mi zastaví i posuv. Na druhou stranu je pravda, že nemůžu používat rampu. Co se týká plastových koleček, ty nejsou důležité, ale ten držák mototu ano.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 3. 2022, 11:37

Tlatoani píše: 24. 3. 2022, 10:29 Budu rád za výčet nedostatků, přeci jen někdo kdo to má postavený je vidí hned.
Maly displej, krkolomne ovladanie.

Potom to prerobil na vecsi displej, no ak to kominikuje po 4 alebo 8vodicovej zberniciii, ee ten procesor ma ine starosti ako ladovat data do displeja.

Prisiel na to ze sa to zle ovlada, tak tam ma pakovy ovladac, a pridal rotacny encoder na nastavovanie. A milion potakov a tlacitok na zbyticnosti

Ked este chvilju poprekopava slepe ulicky, pride nato na co ja.
Ze to chce klávesnicu :D

Mozno by to slo riesit nextion displejom len ceny isli hore....

Ten priecny suport, potom je problem s ovladanim a nieje cit v ruke ked tocis encoderom a motor tlaci noz do zavitu. Lenze ja zapnem sustruh raz za mesiac tak mi to nechyba.
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

26. 3. 2022, 4:14

Ja to mam udelany,podle meho nazoru , je to od nej pekna prace , funguje to slusne .ten posuv je synchronizovanej se vretenem ,ma to jak pravej tak levej stop .Tech 200 kroku jak tady pisete je jen jak to ma on nastaveny , ja pouzivam UHU servo mam tam 4000 a bez problemu.Za me je to peknej projekt ,venuje se tomu ,kouknete do diskuze . Kez by bylo vic takovych.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 3. 2022, 5:20

Ano ma to pekne, len mne pride to ovladanie kostrbate, viem o tom lebi som si tym presiel.

Nastavovat nejake body a hybat kolitomu krokacom a skrutkou je nezmysel.

Ale. Kedze na tom maka tak to vychyta, ved ma uz druhu verziu dokonca jedno origo z nemecka, tiez ziadna slava za tienprachy.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2022, 6:58

lubbez píše: 26. 3. 2022, 8:11
filla píše: 24. 3. 2022, 12:05 tady to nema postaveveny myslim nikdo, jen kazdy, kdo ma vzadu diru, po vsem plive a sam jeste nepredved, jak se to ma spravne delat :0
Ano díru do prdele mám a krom toho jsem postavil dva podobné systémy a druhý z nich již několik let prakticky každý den používám.
První systém jsem stavěl na podobném principu. Bylo to funkční, ale těch omezení bylo tolik, že jsem nakonec celý systém předělal. Dnes mě nezajímají otáčky vřetena, ale pouze požadovaný převodový poměr na stoupání závitu. Tedy mohu v průběhu závitování měnit otáčky vřetena a stoupání závitu je stále stejné. Pokud se mi vřeteno zastaví, neulomím nůž neb se mi zastaví i posuv. Na druhou stranu je pravda, že nemůžu používat rampu. Co se týká plastových koleček, ty nejsou důležité, ale ten držák mototu ano.
psal jsem "myslim nikdo", cimz jsem si dal prostor, navic ses ani nepochloubil, tak jsi do toho pytle (bohuzel) spad taky
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

29. 3. 2022, 9:32

Díky všem za podněty. Beru to jako funkční základ který lze jednoduše vytvořit. Díly jsou běžně k dostání a jsou zaměnitelné. Pro specialitky stačí stáhnout podklady, vytisknout, bez větších zásahů do soustruhu sestavit a spustit. Veškerá přidaná technologie se skoro vejde do původních rozměrů soustruhu.
Přes to mě zaujalo pár negativ na co si dát pozor:
- komplikované ovládání – chce to minimálně klávesnici pro nastavování
- komunikace s displejem je na hraně kapacit procesoru, do budoucna to vynutí změnu
- enkoder má 1 stupeň vůle proti vřetenu, což bude vadit pro přesné nastavení natočení
- není Z signál a nelze kompenzovat vzniklé chyby
- 200 kroků na otáčku posuvu je málo
- držák motoru je udělaný pěkně, ale plast asi není vhodným materiálem (beru ho jako rychlé dočasné řešení)

Kód vypadá rozumně komentovaný, vývojový diagram jsem k tomu nenašel. Zda by bylo lepší kod upravit nebo napsat znovu nevím. Až tak platformu Atmelu neumím. Živá diskuze u konstrukce dává naději na podporu a případnou úpravu kodu k lepšímu.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2022, 2:38

Při dnešním upgrade SW jsem udělal pár fotek a zdokumentuji funkce mé soustružnické krabičky.
prvni.jpg
Hlavním důvodem bylo odstranit nepříjemný hluk z planetové převodovky. Mn80 nemá samostatný posuv suportu a musí se používat posuv odvozený od převodů na řezání závitů. Téměř nikdy nejsou řezné podmínky úplně optimální a hlavně planetovka fakt rachotí.
Samozřejmě když tam dáme motor, tak ho využijeme i pro případné řezání závitů. První pokus preferoval minimální zásahy do HW soustruhu a možnost vrátit vše do původního stavu. Výpočet rychlosti jsem odvodil od otáček vřetena. Výsledek byl vcelku dobrý, ale bylo potřeba udělat nějaké kompromisy. Protože celý projekt byl o výuce programování AVR procesorů, považoval jsem ho za hotový. Po pár měsících (cca 15) a po velkém projektu jednoúčelového stroje jsem se rozhodnul pro upgrade.
Něco málo jsem nastudoval na různých webech, ale prakticky všichni kopírují jeden od druhého (třeba ten ruský projekt jsem našel asi v pěti verzích), nebo to byly projekty komerční bez ukázek kódu. Nakonec jsem se odhodlal vyřešit to po svém.
druhy.jpg
V mechanice soustruhu jsou už nevratné změny, otáčky snímám IRC Omron s výstupy A, B, Z. Nepoužívám klávesnici, protože mě to nějak neuspokojovalo, místo toho mám přednastavené stoupání od 0,5mm do 1,75mm vč. palcových. Na takový malý soustruh je i 1,5mm do železa hodně. Tlačítka jsou velká a fakt pro HEAVY DUTY použití a jejich podsvícení se interaktivně mění. Stoupání šroubu je odvozené přímo od otáček vřetena a jediným omezením je dodržení alespoň nějakých smysluplných řezných podmínek. Samostatnou funkcí je prostý posuv suportu v reálném čase nastavitelný potenciometrem. Samozřejmostí je elektronický doraz a akustická informace. Vůbec jsem neuvažoval o motorizaci suportu, protože klička je výrazně lepší nez jog.
volba použití
volba použití
posuv
posuv
posuv
posuv
zvolíme závity metrické
zvolíme závity metrické
nebo palcové
nebo palcové
nastavíme začátek a konec závitu
nastavíme začátek a konec závitu
Začneme řezat závit
Začneme řezat závit
Přílohy
vloudila se chybka :-(
vloudila se chybka :-(
tak teď už OK
tak teď už OK
a jedeme zpět na začátek
a jedeme zpět na začátek
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 4. 2022, 3:21

Ako nastavujes aky dlhy zavit chces rezat, alebo ako dlzku chces sustruzit? Lebo presne to riesi ta klavesnica, zadas dlzku zavitu a ides.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2022, 5:33

Jednoduše šipkama najedu na začátek, označím, najedu na konec označím a hotovo. Krok mám 0,25mm a pokud nestačí oči (třeba vnitřní závit) mám DRO.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 4. 2022, 5:52

No vidis, klavesnica to riesi elegantne, maticu zapnes kde treba, doladis malim suportom. Natukas cislo o kokoo to ma jazdit. Ziadne suchamie hore dole skrutkou.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 4. 2022, 6:49

Znáš to, proti gustu není dišputátu. Jeden je dolňák, druhej horňák. Jeden klávesnici a druhý tlačítko. Hlavně že jsme všeci spokojený. :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 4. 2022, 10:13

lubbez píše: 1. 4. 2022, 2:38 Vůbec jsem neuvažoval o motorizaci suportu, protože klička je výrazně lepší nez jog.
Motorizace se dá udělat i se zachováním kliček. I když je fakt, že trvalé spřažení s krokovým motorem vnese lehké "krokování" i do manuálního režimu :)
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 2. 4. 2022, 3:22, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 4. 2022, 1:01

Kdyby v tom bočním litinovém víku nebyla díra od planetovky, nikdy bych tam nedal motor, co kouká ven. Motor na suport naprosto k ničemu nepotřebuju a na Mn80 by to bylo normální prznění. Pokud bych snad chtěl malý CNC soustruh, tak si ho koupím nebo postavím. Dokonce i ty závity nijak moc nepotřebuju, řezal jsem je zatím 2x a to jen proto, že jsem vyráběl naprostý nestandard. Celou stavbu druhé verze jsem pojal jako výzvu a proto i po delším čase odstraňuju drobnosti, které se mi nelíbí, přes to, že musím vždycky nastudovat těch cca 850 řádků kódu.
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

5. 6. 2022, 2:49

Viděli jste někde snímání nulové (referenční) pozice na podélném suportu a jak bylo udělané?
Nulovou pozici natočení vřetene lze udělat Z signálem od enkoderu. Pokud by byla i nulová pozice suportu, tak by šlo pokračovat v závitu i po rozpojení a následném zapojení automatického posunu. Též by šlo zkontrolovat, že v průběhu práce nedochází ke ztrátě pulsu ke krokovému motoru.

Napadlo mě, udělat to stejně jako to mají tiskárny, kdy najetím do krajní pozice dojde k nastavení nuly. K dispozici je indukční, kapacitní, opto snímač, nebo halova sonda a magnet či mikrospínač. Otázkou je, kde snímač umístit, levý nebo pravý kraj, nebo uprostřed. Jaký snímač?
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 6. 2022, 3:43

Tlatoani píše: 5. 6. 2022, 2:49 tak by šlo pokračovat v závitu i po rozpojení a následném zapojení automatického posunu.
Nechapem pod tym si mame co predstavit?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“