Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 6. 2022, 1:42

atlan píše: 18. 6. 2022, 12:54 Bavime sa o funkcnych win, nie modrych obrazovkach :D
Právě že bavíme, 3.11 modrou smrt neznaly
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 6. 2022, 2:41

No hej tam to skoncilo ciernou a prikazovym riadkom? Ale kedze sa na tom hralomsolitare tak to nevadilo ze
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

18. 6. 2022, 4:47

atlan píše: 18. 6. 2022, 2:41 No hej tam to skoncilo ciernou a prikazovym riadkom? Ale kedze sa na tom hralomsolitare tak to nevadilo ze
Od kdy se podle tebe zacaly pouzivat PC na "vaznou praci"?
Tj. jel na tom skutecny business skutecnych firem ... :lol: a vsichni ti Compaq, Dell, HP a jiné (i dávno zmizelé) na tom vydělávali neskutečné prachy ... (z hlediska zavedených firem jiných, do té doby lukrativních oborů).
Ze by je fakt zivili hraci Soliterů a jiných her ... :lol: ?

Zrejme o existenci "blockbusteru" typu AmiPro, dBase, FoxPro, prvnich spreadsheetu a jiných nemáš ani tušení :lol: ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 6. 2022, 8:18

Muslis t602? :D
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 6. 2022, 8:16

atlan píše: 18. 6. 2022, 8:18Muslis t602? :D
Pokud vis, ze to byl jeste DOS textak a ne jen nejake jmeno z rise legend, tak ano :lol: .
Psali jsme k nemu s kamosem jako kseftik sadu HW rozhrani/SW driver (nejaky ten soubor s typickou priponou, jejiz nazev uz jsem zapomnel - jo uz jsem nasel, ze to bylo DST) pro Plotter Aritma Colorgraf 0512 (s 8255, Z80 apod) a jeden z tech plotteru mi pak zustal jako soucast honorare - kreslil mi taky krome jinych veci plosnaky fixkou na DPP.
Kde jsou ty casy ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 6. 2022, 12:02

Mám li být objektivní, tak těch "modrejch smrtí" jsem moc neviděl, byť počítačů mi prošly rukama stovky. Dokonce si myslím, že není až takovej rozdíl mezi windows a linuxem. Samozřejmě v hromadném nasazení má linux výhodu, že se nemusí kupovat licence.

Vraťme se ale k původnímu tématu. Protože na rozdíl od většiny diskutujících neumím programovat hradlová pole ani 32 bitové jednočipy jsem odkázanej na AVR a z pohodlnosti i WIRING od Arduina. Teď si hraji s Blue pill, což je STM32 "nalepené" na platformu Arduina. Překvapivě, byť odstíněný knihovnou wiring, je výstupní kód výrazně rychlejší. Signály z IRC nepotřebuji zpracovávat v reálném čase všechny, ale pouze A a Z. Signál B používám pouze k měření otáček. Protože jsem teď dělal několik desítek nestandardních závitů, narazil jsem opět na určitá omezení mé krabičky. Dám se tedy do verze 3.x , původní krabička s tlačítkama a displejema zůstane, místo místo AVR328 bude Blue pill a místo krokáče 2,8 Nm bude 200W servo Omron. HW v soustruhu zůstane stejný, tedy IRC s řemínkem i pohyblivý doraz, obojí funguje k naprosté spokojenosti. Celý projek jsem nazval "podzimní výzva" a budu o něm občas informovat. :mrgreen:
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 6. 2022, 12:19

Ono naprogramovat nehjakenhradlove pole by nebol problem otazka je co z toho. Ked najvcsim obmedzenim je potreba rampy krokaca a to na na rozbeh ak spomalenie.

Chcem to riesit servom, idea je taka, ze to pojde bez rampy, proste si stym servo poradi a za kratky cas sa dotiahne nanpozadovane otacky. A toto je vlastne potrebne len pri rezani zavitou o velkom stupani alebo pri vysokej rychlosti vretena cca nad 300ot. Noz by syartoval cca 5mm od zacaitku zavitu tak ze tam by nevadilo ze by servo zruchlovalo.

Otazka je ci by zrychlenie bolo vzdy konstntne na tej dlzke tj preslo rovnaku drahu po celej dlzke.

Problem realizacie je ten ze povodny krokac je tam na tesno. A nove servo je dlhsie tak zasahuje do stroja cca 5mm, tak ze treba novu upevnovaciu dosku a cele posunut von, to znamena novy remen a novu remenicu na servo, navyse asi by som siel do 1:1prevodu pac servo bude mat sily viacej ako krokac. (navysu uz len lrevod 1:1 zabezpeci moznost rezat zavity pri otacka 600ot vretena.

Ale neni casu.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 6. 2022, 12:45

to atlan

Ta rampa u krokáčů se dá "očůrat" ! Poměrně snadno se dá zjistit frekvence ze které dokáže krokáč odstartovat bez rampy. Pokud to není úplný šit budou to stovky Hz. Tedy si zpočítáš kolik otáček vřetene při daném stoupání to ještě snese, aniž by se to "utrhlo". Pak snížíš otáčky vřetene pod tuto mez a jakmile odstartuješ // po načtení ref /// Z /// pulzu // zvýšíš otáčky FM vřetene na technologicky požadované. Měnič se neroztočí ihned, ale také po rampě a ta vazba přes IRC ti vytvoří potřebnou rampu pro krokáč.

to lubbez
Pokud nebudeš zpacovávat A i B dojde // třeba při reverzaci závitníku // vlivem zákmitů ke ztrátě "polohy". Právě proto jsou tam ty signály dva.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 6. 2022, 2:08

Prave to nechcem robit, zasahovat do regulacie. Navyse to neriesi problen s spomalovanim na konci zavitu, pac by mohlo dojst k preskocenia kroku ked krokac prudko zabrzdi. To efektne riesi servo ked brzdi prudko a kontroluje polohu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 6. 2022, 4:09

lubbez píše: 19. 6. 2022, 12:02 Dokonce si myslím, že není až takovej rozdíl mezi windows a linuxem.
Rozdíl tam je v koncepci. U Windows je grafický subsystém součástí jádra. Padne grafika, padne systém.
U Linuxu je grafika mimo jádro. Padne grafika, systém jede dál.
A grafický subsystém je u moderních SW to nejsložitější a tedy i nejzranitelnější.
lubbez píše: 19. 6. 2022, 12:02 Dám se tedy do verze 3.x , původní krabička s tlačítkama a displejema zůstane, místo místo AVR328 bude Blue pill a místo krokáče 2,8 Nm bude 200W servo Omron.
Teda synku, z Tebe ještě něco bude.
Velký palec nahoru. :)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 6. 2022, 4:14

to atlan

Jednak i ten krokáč brzdí výrazně lépe nežli se rozjíždí.

Dvak na konci závitu musíš buďto reverzovat // závitník očko //, nebo vyjíždíš nožem do zápichu // pak to ubrzdí každý krokáč //, nebo máš programovaný výběh závitu // a pak se rozjíždí osa X //.

Se servem je problém s vlečnou odchylkou. Jisté je, že servo je lepší volba. Nečekej ale, že to vyřeší všechny problémy jen tak.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 6. 2022, 6:01

Zo zavitu navychadzam ani nereverzujem, vreteno bezi stale, proste sa na konci urobi zavit bez stupania (to viem odstranit upichovakom aby nebol ostry prechod) , az vtedy vytiahnem noz a vratim rychloposuvom na zaciatok.
A nie bez spomalovacej rampy to neubrzi, to uz mam vyskusane pri rychloposuve.
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

9. 10. 2022, 4:09

Ahoj nezkousel nekdo uz https://github.com/kachurovskiy/nanoels h2 ?
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 10. 2022, 4:25

Odvazne zapojenie tlacitok len s vnutornimi pullup odpormi, vhodne na naburanue sustruhu, predpikladam ze zakmity ma osetrene softverovo. Tie tlacidla cez ad pin tiez nic moc riesenie, aspon ich ma dufam dobre odstupnovane.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“