Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 12. 2017, 2:35

Nemyslis toto ze?
2 pcs High Quality 4x4 Matrix Array 16 Key Membrane Switch Keypad Keyboard Control Panel Microprocessor Keyboard
http://s.aliexpress.com/7N3qquee" onclick="window.open(this.href);return false;
(from AliExpress Android)

Ale nadkladat tam tlacidla a prekryt foliou.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2017, 4:39

Jo, třeba tuhle, ale jsou i jiné.
Na přístrojích do bordelu je to snad nejlepší volba (potravinářství, medicína, autoservis atd.).
Použil jsem už v několika konstrukcích (ale to byly klávesnice dělané v Tesla Jihava).
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 12. 2017, 7:37

Bojim sa zivotnosti, tak vyskusat mozem ked tak sa prerobi no.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 12. 2017, 7:44

Přesně tu samou jsem koupil na Aukru asi za 40 korun, ale důležité je, že ji mám venku kde na ní svítí sluníčko a prší a je stále OK. (montoval jsem jí v roce 2011)
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 12. 2017, 7:52

To je dobra sprava, a pouzivas to casto? Lepidlo drzi?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 12. 2017, 10:57

ty klávesnice jsou opravdu zdařilé , mám jich pár použitých a ok , lepidlo asi kus od kusu , ale vlastní klávesnice se nerozlepuje . tlačítka mají i slušnou odezvu na to že je to membrána . za typrachy dobrý.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 12. 2017, 4:40

Na ty co mám já z Tesly Jihlava sahají denně stovky lidí umatlanýma rukama už přes 10 let, a zatím drží.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

2. 12. 2017, 7:06

Mam niekolko desiatok tych membranovych klavesnic z Aliexpresu.
Valaju sa v zasuvke,nepouzivam ich lebo su to nekvalitne klavesnice. Ziadna odozva, neviem ci som stlacil alebo nie. Proste smejd. Kde sa da tak pouzivam dotykovy displej.
Kapacitne snimace a silnoprud,pripadne frekvencny menic su problematicke.
Ide to, ale neriesil by som.

No a vybornu skusenost mam s rotacnymi enkodermi. Mam ich rad, clovek ma aj odozvu tak nemusim stale cumiet na klavesnicu.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 12. 2017, 2:02

hmm tu vedia vyrobit klavesnicu na mieru,ale membranovu. Inak celkom zaujimava vec. ked to potrebujete niekde nahradit. otazka je ako dlho vydrzi.

https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 7966&tpp=1" onclick="window.open(this.href);return false;


ZAtial som objednal tu lacnu 4x4 za 45centov, len kym pride. Zatial poskusam stou co mam 4x3.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 12. 2017, 2:08

No dnes dorazili, z 3ks je jedna pouzitelna.(puka pri stlaceni) Otazka je ako dlho.
Zatie peniaze na skusku ok.
Ak by ma to potom stvalo ze zakmitava a nahadzuje viac krat tlacidlo tak urobim plosak a dam mikrospinace ktore budu prekryte tou klavesnicou a bude vymalovane.

Program mam rozpisany, menu je hotove. Ide volba na kolko. Desatinych miest za zadavaju hodnoty posuvu.
Da sa zadat hodnota posuvu v mm podla zvolenych desatin.
Funguje tabulka zavitov. Zobrazuje pre jednotlive Mzavity stupanie. Napr M24 3mm stupanie. Tabulku jemnych zavitov. Este tam neskor nieco doplnim.
V zakladnom menu pre volbu stupania zobrazuje pri stupani aj hned typ napr 1mm stupanie zobrazuje M6 co je standartna hodnota, jemne zavity su v tabulke.
Treba doplnit zadavanie hodnoty odskoku noza pre zavity. Koli nozu a typu platku( nastavim noz aby sa dotykal materialy a stlacenim tlacidla noz odide od materialu napr o 3mm)
A dalsie tlacidlo odskoku noza koli napr. Meraniu posuvkou. Suport po stlaceni tlacidla odide od materialu napr o 5cm. Tym padom tam viem strcit posuvku a zmerat priemer diery.

Ked to bude, budu fotky mozno aj video.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

20. 12. 2017, 4:28

Hmm, koukám že jsi pokročil :D
Počítáš pořád pouze s metrikou? Nedávno jsem tady zachytil diskusi o závitech mimo jakékoliv běžné normy, zdejší řešení by pak bylo jak dělané na jejích říznutí během chvilky :wink:, jen by z toho bylo potřeba udělat lehce ovládatelný a zdokumentovaný projektík na způsob toho původního ruského...
Nedávno jsem narazil na zajímavou realizaci pomoci HMI low cost displeje zn. Nextion sice je to mimo tému - jde o elektronickou spoušť pro zrcadlovky, ale jeho možnosti to dokumentuje více než dobře a na webu autorky jsou k dispozici i free zdrojáky :D

Ta holka s tím docela umí :shock: viz třeba další verze spouště s jinou grafikou i funkcemi... Co jsem koukal, tak displej má vlastní free apku na konfiguraci grafiky a jeho funkcí a existuje již také i nějaký český psaný seriálek s návody k dislpejům Nextion a jak na to :)
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

20. 12. 2017, 8:45

Tak este som sa stale nedokopal prepocitat tie whitworty co tam su. Je pravda ze whitwort som rezal raz v za 5 rokov aj to stupani3 co nebolo v tabulke ale dalo sa vyskladat. Uvazoval som o jednej volitelnej pozicci medzi zavitmi. Kde by sisi zadal vypocitanu hodnotu aku len potrebujes.
Navyse este stale som sa nedostal ani k odstraneniu chyby pri rezani nedelitelnych zavitov. Mna to sice velmi netrapi lebo matka sa nasrubuje. Lenze pri rezani 10cm zavitu bude mat ten v skutocnosti len 98mm.

Capkanie po displeji hej. Mozno casom aj to bude :D
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 12. 2017, 11:32

Tak 1500 riadkov kodu natukanych.
Este prepocitam tie imperialne zaviity.
A bude sa testovat.... Bude aj video. Len sa k tomu musim dostat.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 12. 2017, 12:53

pěkný
drobná poznámka z praxe k zadávání stoupání závitu
nějaké tabulky atd jsou podle mě úplně zbytečné, proklikávat se nějakými volbami atd jen zdržuje
stačí jen zadat přímo stoupání v mm
těch pár základních závitů si zapamatuješ
u všeho ostatního je stejně závit popsán způsobem třeba M14x1,5 nebo začínáš tím, že měříš co to vůbec je za závit
na soustruhu to stejně funguje tak, že nevolíš že řežeš závit M10, ale na průměru 9,8 vyřízneš stoupání 1,5 do nějaké hloubky
hloubku závitu buď systém spočítá ze stoupání nebo ji zadáš ručně
tenhle způsob umožní elegantně vyříznout závit o jakémkoli stoupání, profilu a hloubce
třeba palcový závit (W, UNC, UNF...) se stupáním 20 chodů/palec zadáváš stoupáním 1,27 mm - to je fše bez nějakého hledání a proklikávání dvaceti menu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 12. 2017, 1:20

To je celkom dobry napad.
Ale mi hobiti co sa k sustruhu dostaneme 4x do mesiaca z toho 1x rezeme zavit nam budu predvolene zavity vhod. Hned vidim ze idem rezat m6 s 1mm stupanim bez toho zeby som to musel drzat v hlave. Hlavne sa znizuje pravdepodobnost chybneho zadania stupania.

Ale implementovat tam kalkulacku co vyhodi cislo a nastavi ho v systeme sa mi zda vhodny napad.

Ide o to aby som co najmenej sahal na klavesnicu. Pripravit rezanie zavitu M6 je otazka 2 zmacknuti(jeden pohyb joistikom a jedno stlacenie tlacidla), m10 4 (3 pohyby joistika a 1 tlacidla) tj ziadne patlanie po klavesnici.
Oproti vymene kolies este stiham kavu :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“