Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2016, 7:34

elbarto měl spíše na mysli něco takového:
https://www.youtube.com/watch?v=ZSXDIraHz3k
cca 4minuta
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 10. 2016, 10:00

Ano to je presne ono. Jova vi, Jova zna. Tvoje reseni je dokonale. Za ty roky uz vim, ze slotiza reseni mi konci nedokoncena v regale. Casu je malo a mozek uz nefunguje jako zamlada. Nasel jsem primitivnejsi reseni viz dalsi linky:
https://www.youtube.com/watch?v=tTXcefJV4jc" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=eqlKv890Z0Y" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=MzO__HCKP8I" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozna dobre tema na dlouhe zimni vecery. Kamarad Arduina programuje v ramci modelariny. Vznesu na neho dotaz, zda by tam spachal nejaky primitvni krokovaci program. Snad i jen mit moznost navolit si pouze pocet kroku a potom je tlacitkem odklepavat. Mozna s moznosti dolena a doprava. Myslis ze v ramci jednoduchosti by sel krokac pripojit naprimo na vystupni vreteno ? Potom bych ho mohl nouzove (na maximalni otacky motoru) pouzit i jako pohaneny vretenik, ktery nemam treba na BNko pro bropuseni na kulato. Nebo i v ramci nejnizsi presnosti je potreba prevod do pomala a potom pripadne jaky pomer je ideal ?
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 10. 2016, 3:00

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

26. 10. 2016, 6:29

elbarto píše:...Za ty roky uz vim, ze slotiza reseni mi konci nedokoncena v regale. Casu je malo a mozek uz nefunguje jako zamlada. ...

Mozna dobre tema na dlouhe zimni vecery. Kamarad Arduina programuje v ramci modelariny. ...
Net je toho plnej a to i hotových řešení, složitost v tom není třeba hledat, mechaniku zvládněš a něco jako je toto:
Obrázek
určitě také. No a kód je tady
No a takhle vypadá a funguje výsledek:

Případně tady je další inspirace a to včetně kódu... :D
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

26. 10. 2016, 11:45

Tak si tak to vlakno procitam a vypada to vsechno moc pekne, ale nechapu jedno. Co s vulema na trapezech a nebo prevodech tech stolu?!
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

6. 12. 2016, 7:08

To Atlan
Ahoj ,koukam asi to funguje dobre , na jakym HW ti to bezi ? Arduino mega ? Stiha to ? Jak vypada kod ?
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 12. 2016, 7:55

Beha to na arduino nano, akurad je to pisane v Ccku a rutiny v preruseni su kostrbate aby prekladac prelozil co najednoduchsi kod a dlho to tam nesmrdelo. Chcelo by sa pohrat s tym aby sa znizil pocet krokov a dalo pouzit necelociselne delenie. Lebo teraz pri niektorych zavitoch vznika odchylka, pre mna zanedbatelna ale niekomu by mohlo vadit. Uz som objednal Nano s velkym kristalom tak ho vymenim za 20 alebo 24Mhz kazda ns je dobra co sa usetri. Urobim rampu pre zavity aby slo rezat aj vecsie stupania ako 3mm i ked zatial mi to vobec nechyba. Pri zavitoch je mozne rezat pri max otackach 300 mozno ani to nie. Lebo sa krokac bez rampy nerozbehne na take velke otacky.
Mam tam ten rotacky enkoder na nastavovanie tak ze je to super, zmeram kolko mi treba chod nastavim si enkoderom a sustruzim, zastane vzdy na tom istom mieste ani z cela potom netreba zarovnavat. Na malych sustruhoch idealna vec ako sa bavit s prekladanim kolies totje je super vychytavka.
Akurat program je stale vo vyvoji, mam este v hlave upravu na inu klavesnicu.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 12. 2016, 8:57

bronek999 píše:Dnes som to skusil pokusne zapojit na sustruh. Soft este nedokonceny. Zatial funguje len posuv, zavity nie. Podarilo sa mi dostat enkoder aj s motorom pod originalny kryt kolies sustruhu. Akurat ze je tam motorcek 1Nm a na zavity nebude zrejme stacit. Na druhej strane je to maximalne kompaktne.

K riadiacej elektronike mam pripojeny aj linearny snimac na priecnom supporte. Napadlo ma ze pri pouziti vhodneho softu by som vedel sustruzit kuzel,gulu,...
Rucne by som nastavoval pohyb v smere polomeru a zavitovou skrutkou s motorom by sa tomu automaticky prisposobil pohyb v smere osi vretena. Ci?
Hod nejake video ako ti to beha. Pokrocil si uz dalej?
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 12. 2016, 5:43

atlan píše: Hod nejake video ako ti to beha. Pokrocil si uz dalej?
Nepokrocil som. Povodny sustruh som dal otcovi, ten vsetku elektroniku zrusil a vratil tam vymenne kolesa. Momentalne mam vacsi sustruh a tam mam uz kupeny velky krokac, chcem to prerobit ale momentalne som v praci vytazeny na 120℅ a v dielni som nebol mesiac a pol.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 12. 2016, 12:46

Tak ze doslo z chiny Arduino NANo v3 s velkym kristalom 16Mhz, tak ze nebol problem to prehodit na na 20Mhz aby to zviznejsie behalo. Kupeny mam OLED displey je kompaktibilny, no skoro je ale dierav v plechu je velka. Nejaky ramik to bude musiet vyriesit, ale pozorovaci uhol je uzasny. Prepisal som nejake veci do ang jazyka. V plane je pripojenie klavesnice cez i2c zbernicu tak ze na displey a tlacidla klavesnice bude stacit 5vodicov -,+, scl, data, interupt.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

23. 12. 2016, 12:11

caute. tak aj ja sa pomali pohravam s myslienkou trosku prerobit asista 550, vymenit motor za servo, z menica vytiahnut signal enkodera a natlacit ho do arduina... je to viacmenej hotove, len to naskladat na seba, len nejaku oddelovaciu dosku neviem ci sam nenavrhnem. arduinom nasledne riadit krokovy motor 2fazovy pre posuv. driver pre krokac z ciny.
vypadli by tym vsetky prevodove kolecka, tak by to mohlo ist tichucko aj s nejakym komfortom.
objednal som arduino mega2560 a LCD shield 2x16znakov aj s tlacitkami, nieje to nejaky velky displej, ale bude musiet stacit.
aj driver za nejakych 10e.
tak som zvedavy co vykuzlim.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

24. 12. 2016, 5:56

Tak novy displey zapojeny. Svieti nahdherne vidno s kazdej strany proste OLED.
Tlacitka premiestnene na I2C zbernicu vyzera ze to bude dobre.
Obrázek

A novy ramik do plechu kedze povodny displej mal ine rozmery :(
Velmi sa to nepodarilo lebo sa ucim ako na to. Ale z vonku to nebude vidno.

Obrázek
Naposledy upravil(a) atlan dne 15. 2. 2017, 3:27, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 1. 2017, 6:50

Tak ze namontovane, aby sa mohlo testovat :)

Obrázek Obrázek
upload a picture

Az na maly problemik, by to uz malo behat v poriadku. Ten pozorovaci uhol oled je super, aj rychlost vykreslovania ziadne rozmazane šmuhy, ked je troska chladnejsie. Snad bude dlho fungovat ten displey.
Naposledy upravil(a) atlan dne 15. 2. 2017, 3:16, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2017, 4:30

Tak ze ako niektory zaregistrovali, riesim nahradu krokaca za servo ak to bude nevyhnutne.

Nema 23 76mm mam zapojene na skrutku 3mm stupanim, cez prevod 2:1. Bez rampy viem roztocit na 200ot/min s rampou na cca 400ot.
Napajanie 38V prud nastaveny na 3,3A. Je nejaka moznost ako zvysit otacky? Driver mam TB6600.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2017, 5:40

To píšeš otáčky na šroubu nebo na motoru? Převod 2:1 znamená 1.5mm nebo 6mm na otáčku motoru? Jaký je přesný typ současného motoru a zapojení? Rampu jsi generoval jak?
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 6. 2. 2017, 5:54, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“