Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

5. 6. 2022, 4:13

Zkusím vysvětlit. Posun suportu při řezání závitů se děje v důsledku otáčení vodícího šroubu na kterém je vodící matka připevněná na suport. Vodící matka je rozříznutá na polovinu a při strojním posunu je uzavřená, při ručním posunu je otevřená a nezprostředkovává posun suportu. Pokud se řežou závity a nemáte hodinky, tak nesmíte přejít ze strojního posunu na ruční a zpět (rozpojit matku), neboť by jste se netrefili do stejného místa.

A nejde jen o řezání závitů. Otevření matky zruší všechny nastavení ohledně pozice suportu co máte v procesoru a musíte znovu nastavovat.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 6. 2022, 11:10

Snáď iba drobné doplnenie (čisto z hľadiska mechanického, nie ELS): Môžeš otvoriť posuvovú maticu, premiestniť suport a znova ju zavrieť aj bez závitových hodiniek. Ale iba v tom prípade, ak režeš závit, kedy stúpanie posuvového šróbu je celým násobkom stúpania. Napr. pri skrutke 6 mm trebárs 0,5 - 0,75 - 1 - 1,5 - 2 atď. nemôžeš to urobiť bez hodiniek napr. pri stúpani 1,25.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

6. 6. 2022, 7:22

Dobrá poznámka, mechanika je tolerantnější, ELS bohužel ne. Tím spíš, že chci využít ELS na měření. Jeden krok od krokáče posune suport o 0,01mm, což je také maximální přesnost nastavení kterou bych byl schopen dosáhnout. Vycházím z teoretické hodnoty kdy výše uvedený čidla mají přesnost lepší než 0,000 01 mm. Jak přesnost ovlivní mechanická nepřesnost (vůle) posunu budu muset proměřit, ale neočekávám nic tragického.
Jak se odečítání pozice, kalibrace řeší na CNC strojích? Jaké čidlo a kde, šlo by to použít pro tento případ?
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 6. 2022, 10:12

Tlatoani píše: 6. 6. 2022, 7:22 Dobrá poznámka, mechanika je tolerantnější, ELS bohužel ne. Tím spíš, že chci využít ELS na měření. Jeden krok od krokáče posune suport o 0,01mm, což je také maximální přesnost nastavení kterou bych byl schopen dosáhnout. Vycházím z teoretické hodnoty kdy výše uvedený čidla mají přesnost lepší než 0,000 01 mm. Jak přesnost ovlivní mechanická nepřesnost (vůle) posunu budu muset proměřit, ale neočekávám nic tragického.
Jak se odečítání pozice, kalibrace řeší na CNC strojích? Jaké čidlo a kde, šlo by to použít pro tento případ?
Nevím jestli Ti úplně rozumím - ale měřit polohu suportu podle natočení šroubu nepovažuji za dobré řešení.
Pokud vím tak na CNC se snímá poloha suportu lineárním pravítkem, které určuje jeho polohu přímo ne bez vůle v matce na šroubu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2022, 10:30

Zdenek Valter: Jak kdy. Někdy je tam pravítko, někdy jen snímač na motoru, někdy rotační snímač na šroubu, někdy dva snímače najednou . Už jsem potkal všechny z těch možností.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 6. 2022, 11:05

Tlatoani píše: 6. 6. 2022, 7:22 Dobrá poznámka, mechanika je tolerantnější, ELS bohužel ne. Tím spíš, že chci využít ELS na měření. Jeden krok od krokáče posune suport o 0,01mm, což je také maximální přesnost nastavení kterou bych byl schopen dosáhnout. Vycházím z teoretické hodnoty kdy výše uvedený čidla mají přesnost lepší než 0,000 01 mm. Jak přesnost ovlivní mechanická nepřesnost (vůle) posunu budu muset proměřit, ale neočekávám nic tragického.
Jak se odečítání pozice, kalibrace řeší na CNC strojích? Jaké čidlo a kde, šlo by to použít pro tento případ?
Protože jsem zrovna upgradoval "závitovou jednotku" na mé Mn80, dovolím si pár poznámek. Setina milimetru na čínském soustruhu je taková zbožná mantra většiny hobíků-teoretiků. Ne že by to nešlo, na jednom místě a v jednom čase asi jo, ale jinak je to fakt teorie. Ve své podstatě je to při řezání závitů naprosto zbytečné, protože takovou přesnost nepotřebuješ. Dělat přesný posuvový šroub nikdy nebudeš, ten si v případě potřeby koupíš nebo necháš udělat u profíků. Až začneš opravdu stavět, zjistíš že krom mechanických problémů je docela oříšek i soft. A od něj se odvíjí užitná hodnota celého zařízení. Tedy i přejatý software musíš mít pod stoprocentní kontrolou, ovládání musí být jednoduché intuitivní abys při práci ještě nečetl návod, naprosto zásadní je Z signál. Použitím nízkého rozlišení IRC musíš i na motoru nastavovat málo kroků na otáčku a soustruh ti bude rezonovat. To je jen začátek :D , za těch několik let co si s tím hraju, je to třetí verze hardwaru (teď už postavená bez kompromisů) a průměrně jednou za měsíc mě napadne nějaké drobné vylepšení nebo najdu nějakou nepodstatnou chybičku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 6. 2022, 11:41

Skoro bych řekl, že by to pro tvé potřeby chtělo spíš přímé odměřování, tedy lineární pravítko.
Když už tam máš upnutý obrobek (a to asi máš, když chceš v něčem pokračovat), tak je otázka, jestli můžeš bezpečně odjet do nějaké polohy, kde budeš mít referenční spínač.
U odměřování je to jednoduché. Po startu stroje, kdy je ještě bez obrobku, prostě najedeš na referák a od té doby znáš trvale přesnou polohu.

Použít nepřímé odměřování z otáček šroubu u systému, kde můžeš kdykoli odpojit pohon od šroubu, to asi není úplně to pravé.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 6. 2022, 12:14

QNX píše: 6. 6. 2022, 10:30 Zdenek Valter: Jak kdy. Někdy je tam pravítko, někdy jen snímač na motoru, někdy rotační snímač na šroubu, někdy dva snímače najednou . Už jsem potkal všechny z těch možností.
To možná ano, ale cituji Mexe:
Použít nepřímé odměřování z otáček šroubu u systému, kde můžeš kdykoli odpojit pohon od šroubu, to asi není úplně to pravé.

Je to přesně tak jak to chápu já.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 6. 2022, 6:32

Tlatoani píše: 5. 6. 2022, 4:13 Pokud se řežou závity a nemáte hodinky, tak nesmíte přejít ze strojního posunu na ruční a zpět (rozpojit matku), neboť by jste se netrefili do stejného místa.

A nejde jen o řezání závitů. Otevření matky zruší všechny nastavení ohledně pozice suportu co máte v procesoru a musíte znovu nastavovat.
Ked rezem zavit tak logicky nebudem odpajat strojny posuv, naco by som to robil?

No natukat jedno cislo o kolko chcem aby to jazdilo, mi ako tragedia nepripada ani zdrzanie.

Beztak, zalozenim zavitoveho alebo ineho noza rozhodit poziciu na ktorej si bol. Tak ze aj tak budes musiet odpojit pohon alebo ro roztelovat posunutim maleho pozdlzneho suportu.
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

6. 6. 2022, 9:27

Díky za vaše příspěvky.
@ Valter, @Mex – měření polohy suportu podle natočení šroubu je něco, co by bylo navíc a zadarmo. Lineární pravítko mam už koupený, ale půjde na soustruh jako poslední pokud vůbec. Teď odměřuji šuplerou, mikrometrickým šroubem, na všech ručkách mám měřítka a zatím mi to stačí.
@lubbez – souhlasím. A to je důvod proč se držím myšlenky to naprogramovat a přizpůsobit tak jak potřebuji. Bohužel u cizích SW se mi vždy něco nelíbí nebo chybí. Například nechápu, proč nemají nastavení referenční hodnoty, aby věděli kde je suport. Chci tam mít klávesnici, chci řezat levotočivé závity ….
@Atlan – výměna nože to rozhodí, super připomínka. Píšeš i řešení, zkusím se zamyslet jak to vyřešit elektroniky, co by to znamenalo v SW a následném ovládání.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 6. 2022, 6:29

Kde je suport vidim, tak mi netreba jeho polohu. Lave zavity reze asi kazdy system.

No som zvedavy na video kde sa vyuzije ta referencna hodnota.

Uz som to pisal. Mam naprogramovane tlacidla na odchod suportu R/L o 2mm a 60mm (tie hodnoty mozem menit. 60mm koli meraniu posuvkou. Tj z 0 odite 60mm v pravo pomeram a potom sa vrati spat na 0.

Ked opracujem zaciatom gulatiny, dam odist 2mm v pravo, vymenim noz za zavitovy, a rezem 2mm koli tomu ze zavitovy nozik nema brit na kraji ale trocha utopeny.

V kazdom pripade naprogramuj, daj video, mozno nieco zaujimave vymyslis a okopcim to.
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

13. 6. 2022, 9:47

Jasně, s tím počítám.

Jak řešíte zpracování signálu od IRC? To mé má 1000 pulsů na otáčku.

Načetl jsem následující možnosti:
1) použít A signál, ten vést do čítače v procesoru a sledovat jeho hodnotu nebo použít přerušení
2) použít A a B signál, přivést ho na dva vstupy do procesoru, skenovat vstupy a reagovat jak na vzestupnou tak sestupnou hranu. Zvýšit rozlišení 4x a zjišťovat směr otáčení oproti variante 1)
3) Doplnit variantu 2) o detekci vypadlého impulsu

Varianta 3) se dá realizovat přímo v hlavním CPU, nebo přidat pomocný jednočip a jeho výstup zpracovat podle 1), nebo koupit specializovaný obvod či to bastlit z TTL.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 6. 2022, 10:33

Sledovat vzestupnou i sestupnou hranu je dobré i pro ošetření stavu kdy se "třepeš" mezi dvěma stavy na jednom signálu od vibrací stroje.

Nevím co máš za procesor ale :
Nejrozumnější je zpracovávat signály z IRC harwarově čítačem. Já používám čitač v hradlovém poli a komparuji jej přímo s interpolátorem tamtéž.

Pokud na to procesor "má" můžeš to číst přímo procesorem přes Interrupty. Číst pouze jeden signál je hodně ošajstlich a na výrobu určitě ne.
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 6. 2022, 11:28

Mam 2000imp koder hlavne aby mal a Z vystup.
Jeden signaly do uP cez interupt. A druhy sa v preruseni testuje koli smeru ak je vreteno v rezime uhlomera.
Tlatoani
Příspěvky: 75
Registrován: 8. 8. 2020, 8:42

13. 6. 2022, 11:38

@ Milan199, procesor je PIC16F877A.

Programovatelným hradlovým polím bych se rád vyhnul (musel bych vytvořit prostředí a nastudovat jak je programovat) , i když jsou na zpracování signálu od IRC to pravé ořechové. Předpokládám, že by to měl procesor stačit, neudělal jsem Proof of concept a tak jen odhaduji.

To třepání se mezi dvěma stavy na jednom signálu od vibrací stroje ošetřuješ tak, že dokud nepřijde očekávaná změna na druhém signálu, tak to ignoruješ?

@atlan, dobrý řešení, úhloměr tam chci mít taky. Po diskuzi zde jsem pochopil, že Z signál je nezbytný, jenže IRC co jsem koupil je bez něj. Budu ho generovat od otáčení vřetene, na základě hallovy sondy. Bud použiju tu co slouží k generování pulsů pro rychloměr, nebo vedle ní přidám druhou. Magnet je do vřetene vložen výrobcem. Slibuji si od toho nezávislost na převodu mezi vřetenem a IRC. Na oplátku se budu muset vypořádat se změnou průběhu hallovy sondy na základě směru a rychlosti otáčení.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“