3D Tiskárna - Krokové motory a driver DRV8825

Odpovědět
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 12. 2016, 5:02

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda pomůže změna napětí ze 12V na 24V.
Mám na desce pro řízení krokových motorů NEMA17 - podle typového listu odběr 2A, použity drivery pro řízení KM jsou A4988. Jsou napájeny 12Volty.
Motory chodí spolehlivě, drivery se vůbec nehřejí, nepotřebují ani ventilátorek pro chlazení - ale pro jistotu jej tam mám.
Mám nastavený mikrokrok 1/16.
Chtěl jsem použít drivery DRV8825 s mikrokrokem 1/32.
Bohužel tyto drivery se zahřívají tak, že během několika sekund se na chladiči nedá udržet prst a odpojí se tepelné ochrany.
Nastavování proudu pomocí příslušného potenciometru nepomáhá, jsou z toho kamna i v případě, že proud je nastaven na minimum a motory již nefungují.
Rád bych se zeptal, zda to vyřeším použitím zdroje 24 Voltů - Řídící deska má přepínač pro 12 i 24 Voltů.
Deska je GT2560.

Děkuji
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2016, 5:41

zvysenim napeti to bude topit jeste vic, u drv8825 se nastavuje proud jinak, napeti na jezdci je asi polovina proudu do motoru, musis i merit ne jen tocit trimrem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 12. 2016, 5:44

vencavagon píše:zda to vyřeším použitím zdroje 24 Voltů
Těžko.
Spínací ztráty jsou závislé na napětí na spínači v sepnutém stavu (tedy závisí na odporu spínače při sepnutí) a na frekvenci spínání. Ani jedno změnou napětí moc neovlivníš.
Naopak ještě přidáš vyšší ztráty ze stabilizace napětí pro elektroniku toho driveru (má to interní stabilizátor pro svou vlastní spotřebu).
Je to nějaké divné, když to fest hřeje i při minimálních proudech. Nehřeje to náhodou moc i když třeba motor vůbec není připojen a buzen? Tedy jen vlastní spotřebou.

Navíc pokud jsi použil tyhle drivery, abys dosáhl "vyšší přesnosti" zmenšením mikrokroku z 1/16 na 1/32, tak to sis asi nadělal do vlastních bot. Tyhle drivery jsou totiž známé tím, že mají vnitřně hodně blbě vyřešeno generování proudu pro mikrokroky, takže výsledek bude pravděpodobně o dost horší, než s driverem Alegro a mikrokrokem 1/16. Trochu se tomu myslím dá pomoct nastavením na fast decay, ale to znamená pájet, drivery Pololu to nemají nikam vyvedené.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 12. 2016, 6:22

Hmmm, děkuji za Vaše názory.
Pokud nejsou motory v chodu, nehřeje to vůbec. Po zapnutí motoru během 5-ti vteřin na tom nelze udržet prst.

Jak to tak vypadá, nechám tam původní drivery s krokem 1/16.
S těmi problém není. U 3D tiskárny 0,012 mm na krok postačuje.
Jen se mi líbilo, že to jakby jemněji chodilo - pokud to chodilo.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 12. 2016, 6:38

Ja ho mam ted na stole, pustil jsem do nej 24V. Proud motoru se neda nijak jednoduse zmerit, ze zdroje 24V mi to bere cca 150mA.
Motor mam od microconu nema17, pri tomto nastaveni je vlazny. Driver hreje tak ze na nem udrzim prst, ale po delsi dobe je to uz dost na hrane. K vypnuti tepelne ochrany ma tedy jeste daleko. Referencni napeti na trimru mam cca 410mV. Motor se da provozovat s cca dvojnasobnym proudem, to uz ale musi byt na driveru chladic. Jinak potvzuji co psal Mex, bez prepnuti do fast decay nema vyznam s DRV8825 provozovat mikrokrokovani.

Pokud ti tedy hreje i s temito hodnotami, mas neco spatne nebo je driver nacaty. Ja prikladne pri zkouseni asi neco pohnojil a ted mi jeden ze vstupu na nastaveni mikrokroku bere ze zdroje cca 120mA a bral by jeste vic kdybych nemel nastaveny proudovy omezovac na zdroji na tento proud. Na vstupech jsou jen cca 2V.

Jinak na 24V bude mit motor lepsi moment ve vyssich otackach
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“