Driver A4899 versus DRV8825

Odpovědět
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

28. 12. 2016, 1:18

Dobrý den,

omlouvám se, již jednou se drivery řešily, rád bych dořešil ještě další věci:
rád bych se zeptal, zdali máte někdo zkušenost s tím, zda se budou chovat Drivery DRV8825 na Arduinu Mega 2560 stejně jako na desce GTM32 nebo GT2560 (Greeetech).
Při použití na desce GT2560 se značně přehřívají a vypínají se ochrany, krokové motory podle typového listu mají odběr 2A.
Proto jsem použil originál drivery k těmto deskám A4899. Tam k tomuto jevu nedochází.
Na tiskárně, kterou jsem si vyrobil jsem nejprve používal desku GT2560 - chodila spolehlivě, spolehlivý byl i tisk z SD karty.
Zalíbilo se mi míchání barev, proto jsem tiskárnu přepojil na desku GTM32, která toto umožňuje (má ale uzavřený zdrojový kód firmware).
S touto deskou GTM32 mám ale neustále problém při pokusu o tisk z SD karty.
Tisk se zastavuje, tisková hlava odjíždí úplně mimo výrobek atd. Umístění kabelů a veškeré instalace je naprosto stejné jako u desky GT2560.
Zkoušel jsem odstínit kabely od displeje s SD kartou alobalem, ale ke zlepšení nedošlo.
Tisknout tři, čtyři nebo deset hodin z PC se mi moc nezamlouvá, je to lepší z SD karty.

Pro případ, že bych nedospěl k nalezení zdroje chyb, chtěl bych zkusit vyměnit desku za Arduino Mega 2560 s Ramps 1.4
(kterou mám zakoupenou a uloženou v šuplíku jako rezervu spolu s drivery A4988 i DRV8825).
K této desce byly originál přibaleny drivery DRV8825, mám však k dispozici i drivery A4988.
Firmware této desky nebude umět míchání barev jako GTM32, ale třeba by časem by byl ke stažení na internetu i s touto úpravou.

Děkuji za Vaše názory.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2016, 1:58

No jo, no.
Hajzlovská firma Greeetech sklízí shnilé plody své práce.
Proč píšu, že je ta firma hajzlovská? Protože bezostyšně porušuje GPL licenci, a to i přes opakované výzvy, aby tak nečinila.
Přeportovali Marlina pro procesor STM32, ale zdroják už nezveřejnili, přestože je k tomu GPL zavazuje. No a protože to udělali blbě, tak ti to dělá co to dělá. Kdyby byl ten zdroják otevřený, tak už je pravděpodobně dávno problém vyřešený, protože by se na to někdo schopný podíval a chyby by našel.
V driverech problémy nehledej, tam nebudou.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 12. 2016, 2:02

Mex píše:V driverech problémy nehledej, tam nebudou.
jedinej problem muze byt ze DRV8825 je drobne pomalejsi. pri vyvoji na DUE jsem musel menit casovani.
ale jinak souhlas s MEXem - byt to otevrene, uz je to opravene.

kdo chce kam, pomozme mu tam.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2016, 2:29

zeptam se blbe, ale co komu brani vzit marilin a naprtovat si ho na jakykoliv procesor?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 12. 2016, 2:35

nic, pokud ten port ve zdrojovem tvaru zverejni.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2016, 2:42

tak v cem je teda problem, kdyz si to muzu sam naportovat taky, pak nemusim cekat, az to opravi, ledaze jsou pri tom pouzity proprietalni knihovny
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2016, 2:51

filla píše:tak v cem je teda problem, kdyz si to muzu sam naportovat taky, pak nemusim cekat, az to opravi, ledaze jsou pri tom pouzity proprietalni knihovny
Jak už správně napsal Oscar - nic v tom nebrání, jen musíš dodržet pravidla, daná licenční smlouvou. A ta říká, že když použiješ dílo, zveřejněné pod GPL, a uděláš z něho odvozené dílo, tak ho musíš zveřejnit pod stejnou nebo ještě volnější licencí. Prostě když použiješ něčí zdrojáky (které ten někdo dal zdarma k dispozici), tak je neetické pak své dodatky tajit a tutlat jen pro sebe. Samozřejmě pokud dílo dál šíříš, kdyby sis to dělal jen sobě pro radost, tak je to Tvoje věc.

Ale k Tvému konkrétnímu dotazu co brání si to naportovat sám: celkem nic, jen to není taková trivialita.
Mimochodem pokusů o port GRBL na STM32 bylo hodně, ale žádný se jako životaschopný moc neukázal. Nebo se aspoň žádný hromadně nepoužívá a není dál udržovaný a rozvíjený.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“