Cinske 4.5A TB6600 TB6600HG

misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

1. 2. 2017, 4:47

eBay_foto.JPG
4.5A TB6600 TB6600HG Single Axis Stepper Motor Driver Controller Replace TB6560

Ahoj, vcera mi dorazilo par kousku techto driveru, takze jsem udelal rozborku a mam par postrehu:
+ analogove nastaveni proudu
+ stavova LED i pro ERR
+ prepinac pro nastaveni klidoveho proudu 30/100%
+ male a elegantni provedeni
+ sedi v podstate vsechno co o nem cinan napsal v dokumentaci

- diry ve chladici navrtane blbe, chladic macka DIP prepinace a prohyba se cela deska (prevrtat diry, nebo zfrezovat kousek chladice)
- pod chladicem zadna teplovodiva pasta (namazat)
- maly vyhlazovaci kondenzator, jen 470uF (HY-DIV268N-5A ma mit podle napisu na PCB 3300uF. V realu ma vetsina desek 1000uF)
- snimaci SMD odpory jsou dimenzovane jen na proud 3A (ja potrebuju pro motory 2.5A, takze v pohode - ale ty 4,5A nemuzou ustat. V pripade pozadavku vetsich proudu by chteli vymenit za 0.22R/5W)
------------------------------------------------------------------
Mate k tomu nekdo jeste nejake dodatky?

Fotky:
svab.jpg
optocleny.jpg
celek.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 2. 2017, 5:01

Fajn post, díky!

K tomu kondenzátoru - v datasheetu je v Application Circuit schematu pouze 47uF (jeho funkcí není nahrazovat filtrační kapacitu zdroje), hlavně by asi měl být hodně kvalitní (Low ERS) a co nejblíž vývodům čipu.

Efektivní proud snímacími odpory nemusí odpovídat výstupnímu proudu, záleží na zvoleném decay módu, ale souhlasim, že by měly být dimenzovány na plný proud.

T.

EDIT: prepinac pro nastaveni klidoveho proudu 30/100% - pohlídal bych si, jak detekují ten "klid" (je potřeba, aby se to z něj budilo hodně rychle).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 2. 2017, 4:24

Detekuje sa tom tym 74hc123, akurat treba dat bacha ako sa budi STEP vstup. Lebo je mozne ze ked je to budene proti zemi tak nebude fungovat znizovanie prudu a musi sa to zapojit oproti plusu.

Tj ak je na vstupe STEP log 1 tak sa prud neznizuje.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 2. 2017, 4:45

Spatne navrtane diry v chladici a absence pasty bude obecna vlastnost techto driveru, ja je kupoval pred pul rokem s tim samym zjistenim.
Po sundani chladice jsem narazil na "postaveny" odpor, tak jsem si aspon usetril badani proc driver nefunguje. Byva to casta zavada cinskych vyrobku.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2017, 5:47

atlan píše:Detekuje sa tom tym 74hc123, akurat treba dat bacha ako sa budi STEP vstup. Lebo je mozne ze ked je to budene proti zemi tak nebude fungovat znizovanie prudu a musi sa to zapojit oproti plusu.

Tj ak je na vstupe STEP log 1 tak sa prud neznizuje.
Tak to je jedna věc, já měl na mysli druhou a to, že pokud to na první, "probouzecí" krok zareaguje pomalu, bude se ten krok provádět ještě na 30% proud a může dojít k tomu, že se motor nerozeběhne (přínutí tě to nastavit nižší akceleraci).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2017, 6:21

74123 reaguje na hranu, nikoli na úroveň. Takže neusnutí při opačně polarizovaných pulzech STEP tady nehrozí. To neusínání je problém různých konstrukcí s tranzistory, použití 74123 to řeší bez kompromisů.
Také rychlost probuzení (při dobrém zapojení) je velmi vysoká, 74123 je hodně dobrý MKO.
Co ale hrozí je, že při probuzení se při nevhodně polarizovaných pulzech může zvýšení proudu opozdit o šířku trvání pulzu STEP, protože probuzení reaguje až na koncovou hranu signálu STEP, nikoli na počáteční.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2017, 10:27

ono obecne posilat driveru opacne polarizovane signaly je prasarna, ale v tomhle pripade i kdyby to nekdo delal, tak driver(resp.motor) vynecha maximalne ten jeden mikrokrok, ne? A to je nejaka nulanulanic milimetru...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 2. 2017, 8:01

Uspávání KM driveru vs. dynamika - tady jsem to řešil, první verze se mi hodně nepovedla:

Detekce jako taková funguje, shození SLEEP na nula při příchodu prvního probouzecího STEP pulzu je ale asi příliš pomalé, při akceleraci nastavené v systému původně pro drivery bez uspávání se motor neroztočí (ztratí první kroky a jen to piští, klasika). Např. na ose Z (podélný posuv) můžu bez uspávání spolehlivě akcelerovat 125mm/s2, s uspáváním jsem musel jít na 50 (a stejně to nebylo úplně spolehlivý). ..

Žádný hlubší průzkum (abych mohl spolehlivě říct, kolik kroků jelo ještě neprobuzených) jsem bohužel nedělal - že je to špatně, bylo jasný (navíc jsem to měl vyrobeno dvojmo, obojí se chovalo stejně, takže se celkem dala vyloučit chyba kusu), rovnou jsem začal vymýšlet náhradu. Taky jsem pak dospěl k 74HC123, to funguje skvěle.

T.

PS: U předochozích postů jsem měl za to, že 74HC123 je něco jiného, až teď jsem si osvěžil paměť :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

7. 2. 2017, 10:55

koukal jsem na linkovane forum, jak nekdo pise ze mu to vynechalo/nevynechalo jeden krok - to na tom mate opt.enkodery, nebo jak ten jeden krok poznate? :)

Co se tyka uspavani motoru, ma to u frezky vubec cenu? U plazmy nebo laseru, kde nastroj nijak nepusobi zpetne na stroj to chapu, ale nehrozi treba u frezky kdyz bude frezovat jen v jedne ose (ostatni uspi) a freza bude tahat bokem a dolu ze ty motory prepere a pohne s nima?

Prehrejvani motoru nejde resit treba chladicema ze tri stran na teplovodivou pastu, pokud by se nejak extremne hrali a nechtel jsem snizovat proud?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 2. 2017, 11:20

misil píše:koukal jsem na linkovane forum, jak nekdo pise ze mu to vynechalo/nevynechalo jeden krok - to na tom mate opt.enkodery, nebo jak ten jeden krok poznate? :)
Myslíš můj odkaz na "Uspávání KM driveru vs. dynamika"? Tam jsem to poznal snadno, protože to ve finále vynechalo všechny kroky - na začátku rozjezdu to nezvládlo udělat krok (nebo víc, jak píšu, nevim přesně kolik) kvůli malému proudu a pak (když už se to probudilo a proud byl na 100%) už se to nechytlo, protože další kroky díky zvyšující se rychlosti následovaly příliš rychle na to, aby se motor dokázal roztočit a nehlo se to vůbec.
misil píše:Co se tyka uspavani motoru, ma to u frezky vubec cenu? U plazmy nebo laseru, kde nastroj nijak nepusobi zpetne na stroj to chapu, ale nehrozi treba u frezky kdyz bude frezovat jen v jedne ose (ostatni uspi) a freza bude tahat bokem a dolu ze ty motory prepere a pohne s nima?
Zastavený KM má slušný moment i při mnohem menším proudu (viz. momentová charakteristika libovolného KM) a já tam mám metrické a trapézové šrouby, které jen tak něco nepřetlačí. Je to optimalizace, která neuškodí, pokud se naimplementuje a použije správně, přínos závisí na daném programu, je to skutečně spíš třešínka na dortu, začít by se asi mělo jinde (výběr optimálního motoru a proudu a chlazení, nezávislé na daném programu, tj. třeba ty chladiče).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 2. 2017, 11:31

Pokud tam, bude treba 16x mikrokrokovani, vynechani kroku bych se nebal. Kdyby se zvetsil proud az pri druhem mikrokroku, motor to dozene. Vynechani kroku z tohoto duvodu by hrozilo az v pripade pokud by se proud zvetsil az po nekolika mikrokrocich, coz asi nehrozi. Teoreticky by to mohlo z tohoto duvodu delat nejake nepravidelnosti pri startu, ale ten motor ma stejne nejaky skluz ktery se zvysuje s otackami a pri vyssich otackach muze uhlova odchylka delat i vic jak cely mikrokrok (meril jsem to) , takze to vidim jako zanedbatelne.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 2. 2017, 11:39

No, nevim. Já tam měl mikrokrokovani 8x, vyladěné tak, že to skutečně ty mikrokroky i dělalo a dělo se to, co se dělo. Moje rada zní vyladit si akceleraci s funkcí uspávání vypnutou a pak ověřit, že se po jejim zapnutí nic nezměnilo.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 2. 2017, 12:39

Ja to meril enkoderem a osciloskopem, ta uhlova chyba je tam vzdycky nejaka, to je fyzika. Proste motor se nepootoci okamzite po prichodu imulzu ale az s nejakym zpozdenim ktere se pri zvysujicich se otackach zvetsuje. U krokace s tim celkem nic nadelat nejde.

U aplikaci typu frezka mi prijde to usinani uplne k nicemu, motory musi byt stejne nastavene tak, aby nehraly ani kdyz pojedou porad protoze nevis predem v jakem rezimu pojedou. Tohle ma vyznam u neceho kde se motor obcas pohne a pak stoji, ale nemuze se stat ze pojede porad. Pak je mozne nastavit vyssi pracovni proud/moment a chladit ho tim uspavanim.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 2. 2017, 12:53

No tady se dost lišíme v názorech.
Podle mě je usínání dobré všude, i na té frézce.
Proč bych měl furt tlačit do motorů plný proud, když velkou část doby motory stojí? Zbytečně zatěžuju zdroj, drivery a vyhřívám motory, přitom to usínání dneska bezbolestně umí snad všechny drivery.
Nejde jenom o doby, kdy při vlastním frézování osa stojí. Ale časové réžie jsou (aspoň u mě) docela velké - upínání, rozměřování, vymýšlení jak na to. A celou tu dobu (která je často i delší než vlastní frézování) motory berou 1/4 proudu.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 2. 2017, 1:10

Tak uspora proudu tam jakasi je, to je pravda. Ale pokud budes frezovat, ten motor se treba za 10 minut prace zahreje na nejakou teplotu ktera pak jiz nestoupa protoze se stiha chladit do okoli. No a proud stejne musis mit nastaveny tak aby ti ani po teto dobe motor/drivery/zdroj neprimerene netopily.
Pokud budou mit teplotu v norme, je pak uplne jedno jestli hrejou nebo ne, snad jen ta uspora energie.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“