Piezo_Sonda_Arduino

Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

7. 12. 2017, 11:06

Zdravím
Jsem na marodce, tak se doma nudím. Někde zde na fóru proletěla myšlenka o dotykové sondě na bázi pieza disku. Na netu jsem tuto myšlenku kdysi také viděl a protože se nudím tak jsem surfoval.
Zájlad jsem našel zde: http://www.instructables.com/id/cheap-s ... -for-cnc-/" onclick="window.open(this.href);return false;
Podle toho to už stavělo zřejmě více lidí: https://www.youtube.com/watch?v=DIiWoGUPP78" onclick="window.open(this.href);return false;

No a tak jsem si doma vytáhl arduino dráty a začal tvořit. Upozorňuji, že je to bastl tvořený prakticky v posteli jen rukama, a to hlavně pro získání nějakých informací co a jak funguje a co to chce.
Video: https://photos.app.goo.gl/u18SBwXISqsIQQl33" onclick="window.open(this.href);return false;
Základ kódu jsem našel tady: http://www.robotoid.com/appnotes/sensor ... h-bar.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ještě bych měl zmínit, že do programování arduina vůbec nevidím, tedy jsem si musel stáhnout nějakou příručku a trochu počíst jak a co a proč do toho modrého bazmeku nacpat, aby to dělalo to co chci. Pěkně ta nemocenská ubíhá :D
Je mi jasné, že kód který jsem splodil, není vůbec žádný programátorský zázrak, asi se najde mnoho lidí, kteří to pravou rukou v pr.... napíšou daleko lépe :) , jak jsem psal, je to taková prvotina.
piezo_02.ino.zip
(655 bajtů) Staženo 127 x
A na co jsem přišel?
Piezo je dost citlivé, ani jsem netušil jak, tedy je nutné mít dobře oddělený držák od disku, já jsem to prozatím pořešil jen lepicím izolátorem. Pro dodatečné seřízení doteku bude třeba vymyslet nějaké tříbodové uchycení. Napadá mne přes pružinky, tak jako u klasické kuličkové sondy. I to by mohlo fungovat.
https://photos.app.goo.gl/WsKD83YJvUZewu3J3" onclick="window.open(this.href);return false;
I samotné dráty od pieza disku je nutné upevnit natvrdo k pouzdru či držáku sondy, neboť jak je zřejmé z videa, volně plandající dráty přenášejí také hodně vibrací do disku.

Nastavení citlivosti disku bude asi ta největší pruda, neboť bude třeba ji přizpůsobit přímo ke stroji. Naše hobby stroje mají samy o sobě nějaké ty vibrace :) . Než mít u stroje napojenou sondu do PC a stále měnit hodnotu tresholdu, a dokola nahrávat do arduina každou změnu hodnoty, napadlo mne připojit na vstupní Apin ještě potenciometr, kterým by se dala hodnota plynule měnit. To ještě brzy vyzkouším a dám vědět.

Myslím, že je to docela slušná a jednoduchá alternativa za sondu, například pro měření výšky Z si myslím naprosto perfektní. Jistě, že mikrospínač za 3.- je levnější, ale možná se bude dát dosáhnout lepších měření právě tímto způsobem. To ovšem nemohu tvrdit, je třeba to vyzkoušet.
Tak díky, že jste to vydrželi číst do konce, pokud máte někdo nějaké nápady na vylepšení, sem s nimi.
Pokud někdo zná důvod, pro který by to bylo nereálné používat, sem s ním. Pokud někdo chce jen rýpat do blbého Hobíka, ať toto téma rovnou mine 8) .
Děkuji za pochopení.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2017, 11:15

Dobrá snaha,tak makej než se uzdravíš ,pak už na to nebudeš mít čas :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 12. 2017, 11:45

kdysi jsem to sem dával já , ale musí se dobře odladit práh šumu geenerovaný při přejezdech , další věc byla odladění mechaniky - aby se piezo nenabořilo kdyby došlo k nějaké chybě .
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

7. 12. 2017, 12:26

Jo ta mechanika určitě, to je asi daný. To odladění šumu, tak to už jde mimo mne, asi tuším o čem GO, ale asi jen tuším :D
O okolním rušení jsem uvažoval, jak tu sondu izolovat. napadla mne optika, to už je ale nákladnější, byly by zapotřebí nějáké ty převodníky a kdoví co ještě. Pokud by to bylo reálné, i cenově, občas svařujeme u EPS optiku, dalo by se nadělat nějaké káblíky dopředu, když by byla zrovna po ruce svářečka, ve firmě vlastní ještě nemáme, ale půjčujeme si. Záleží, ale opravdu na tom jestli je to vůbec reálné. To už nechám na druhých.

Co to provede na stroji takto, se uvidí. Určitě by tam šel udělat E-stop, neboť samotný disk je prakticky v luftě když je odpružený.
Díky za postřehy.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 12. 2017, 12:36

no právě je problém v tom že ten disk je odpružený , tím to celé ztrácí přesnost , když jej dáš k sondě napevno tak disk snadno naboříš a pohyby osy právě generují šum .
jinak samotná sonda na nějaké rušení nebude náchylná s tím problém není.,
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

7. 12. 2017, 1:48

Jasně, jde tedy vlastně o to, vyladit to samotné odpružení, aby dotek reagoval dříve než se dá do pohybu ta část toho odpružení(nevím jestli jsem to napsal správně, ale asi to chápeme, že ano.), A tady přichází na řadu ten šum vyvolaný pohybem os.
No zima nějakou dobu potrvá, tak zatopíme v dílně, nalijeme si něčeho dobrého a budeme dumat.
Hlavně teď budu přemýšlet nad nějakou tou konstrukcí, nevlastním žádný strojní park, zatím nemám ani soustruh, tedy se budu ubírat směrem k pevnému uchycení.
https://www.youtube.com/watch?v=4a44KysPykg" onclick="window.open(this.href);return false;
Pochopitelně je mi jasné, že se nedostanu tady na tuto kvalitu 8) Je to jen pro představu. Mimochodem se mi to moc líbí, to provedení.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

28. 12. 2017, 5:29

Zdravím.
Chi se zeptat, jestli je možné do pieza odvrtat uprostřed otvor pro uchycení doteku? Taky ještě, zdali je lepší větší, nebo menší piezo disk? Jak je to s jejich citlivosti.
Pokud je vrtání do disku nesmysl, čím nejlépe přilepit dotek, nebo napájet?
Zatím to nějak bastlím, tak bych potřeboval nějaké info.
Díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2017, 9:02

vrtání bych se vyhnul ,můžeš to přiletovat , ale zbytečně moc neohřívat a snažit se zablemcat cínemco nejmenší plochu .
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 12. 2017, 9:03

prispajkovat alebo zaliat niecim.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2017, 4:04

Jehlu bych přiletoval na kolečko třeba z tenkého mosazného plechu. Tady si můžeš dovolit do pořádně prohřát a oblemcat nějakými pájecími přípravky, protože jehla se bude blbě pájet.
Tím vznikne dostatečná styčná plocha pro nalepení na piezo.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

28. 12. 2017, 5:08

Tak jako dotek jsem použil střední díl ze sportovní šipky, dá se do něj buďto našroubovat přímo kovový hrot šipky, nebo jinak upravit zadní část šipky, např. přesoustružit nakonec kuličku nebo tak něco. Tu střední část jsem uříznul a vrazil ještě do takového silonového pouzderka co jsem vyhrabal doma, tedy plocha je nějakých 16mm na přilepení. Ještě domyslet to uchycení toho pieza, všechno tak nějak drtím doma na koleně, a to první piezo už vzalo za své, do toho ještě inventury na konci roku, tak druhý disk bude až příští týden. mezi tím něco vymyslím. Tak tedy vrtat ne! No moc jste mne nepotěšili :D
Dík prozatím za rady, jak bude co tak nafotím a ukáži.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 12. 2017, 5:38

Pajet beznou pajkou pro elektroniku urcite ne. Takovy spoj nema prakticky zadnou mechanickou pevnost, za chvili se ti to uklepe.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“