Ako vyriesit napajanie zvaracieho odporoveho drotu

Alfa000
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 3. 2018, 2:00

18. 3. 2018, 2:02

Zdravim pani. Potreboval by som profesionalne riesenie pre napajananie odporoveho pasika urceneho na zvaranie plastovych sackov.

Aktualne si zakaznik jednu takuto zvaracku vyskladal stylom pokus omyl kde na napajanaie pouzil kasicke EI trafo 28V/14A z ktoreho odvijal az pokial mu nevyhovovala teplota a nasledne si nastavil cas topenia a spinal primar pomocu SSR rele.

To je sice fajn, ale ako externy dodavatel jednoucelovych strojov si take laborovanie nemozeme dovolit. Aktualne projektovany stroj bude mat iny odporovy drot s inou dlzkou.

Potreboval by som huzevnate priemyselne riesenie (ziadne patlanie dps). Stroj bude zvarat nepretrzite v trojsmennej prevadzke cca kazdych 20s bude nutne nahriat drot na spravnu tepltou a potom nechat ochladnut (drot nemoze hriat permanentne).

Uvazoval som nad nasledovnymi rieseniami:
1. Pouzit podobne EI alebo toroidne trafo ale jeho primar zavesit za autotrafo a obdobne to spinat pomcou SSR.
2. Rovnako pouzit trafo ale primar napajat pomocou fazoveho regulatora (napr.: https://www.tme.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;…/deta…/rh-12/ovladace-ac-motorov/patech/)
3. Pouzit silny laboratorny zdroj (ale mam obavu ze neviem ako sa mu bude pacit 24/7 ho spinat do tvrdej zataze kazdych 15 sekund. Toto sa hociakemu zdroju pacit nebude.)
4. Pouzit nejaky priemiselny PWM zdroj na regulaciu jednosmernych motorov. Nepodarilo sa mi ale zatial ziadny taky zdroj najst.

Zvaracie hlavy este nemame hotove, ale predpokladame ze budeme potrebovat napatie niekde v rozsahu od 20 do 30V a prud od 10 do 20A.

BTW: nepoznate nejakeho dodavatela odporovych pasikov (sirka cca 2,5 az 3,5 mm)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2018, 2:40

Přemýšlím, co to může znamenat "ziadne patlanie dps". Že by tím bylo myšleno, že dané zařízení nesmí použít dps a musí být teda drátované nějakou vzdušnou montáží, jako se třeba stavěla elektronková rádia před 100 lety? ;-)

Nenapsal jsi spoustu věcí. Namátkou:
- jak to má být přesné
- se zpětnou vazbou nebo bez
- jak to má být ovládané a případně vzdáleně regulované
- jakou to má mít diagnostiku a případně výstupy do nějaké nadřízeného systému (něco ala Průmysl 4.0)
- v jakém prostředí to bude pracovat
- kolik to může stát
- atd.

Před nějakou dobou jsem se podílel na vývoji něčeho podobného pro jednu hooodně velkou firmu. Tam se pro ně dělaly speciální inteligentní spínané zdroje, které byly navzájem propojené pomocí CANbusu a společně byly řízené PLC. Ty zdroje uměly podle příkazu z PLC nastavit napětí a/nebo proud. Bylo jich v jedné instalaci vždy několik, ve velkých sestavách až kolem 50.
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 3. 2018, 2:44

Muzes pouzit nejaky prumyslovy 24V zdroj, ale kvalitni jsou dost drahe.
Pokud z nejakeho duvodu nechces pouzit regulaci s teplotnim snimacem, tak nejjednoduchsi bude to na prototypu vyzkouset a pro stroje na prodej si nechat trafa namotat na miru.
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

18. 3. 2018, 3:53

Poriadne trafo a PWM regulaciu, trebars so vstupom 0-10V pre riadenie z PLC.
Zvaraci drot, resp pasovinu kupit niekde ako prislusenstvo k balickam, su poteflonovane.
Drot je na pruzine, teplom sa natahuje,, je mozne zvarenie detekovat koncakom pri natiahnuti.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

18. 3. 2018, 5:22

Opravoval jsem několik vakuových baliček a bylo tam pouze velké trafo, stykač a časovač.
Teplota se regulovala pouze délkou sepnutí stykače, musí se používat pořád stejný topný pásek (prodává se v metráži) .
Svářecí drát je překryt teflonovou páskou a odřezávací je holý.
Alfa000
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 3. 2018, 2:00

18. 3. 2018, 8:58

picom píše:Opravoval jsem několik vakuových baliček a bylo tam pouze velké trafo, stykač a časovač.
Teplota se regulovala pouze délkou sepnutí stykače, musí se používat pořád stejný topný pásek (prodává se v metráži) .
Svářecí drát je překryt teflonovou páskou a odřezávací je holý.
Ano, ked vychadzam uz z existujuceho vyexperimentovaneho stroja, tak tam je to tiez takto. Velke trafo, SSR a casovac. Len problem je presne v tom ze kym si navinuli to spravne trafo tak proste experimentovali mozno i dva tyzdne. A nas to caka tiez, pretoze drot, jeho rozmer aj dlzka sa zmenil. Chcem sa tomu vyhnut tym ze umoznim aspon ciastocnu regulaciu vykonu dodavaneho do drotu. Zvysok sa dostavi tym casovacom. Prichadza mi najblbovzdornejsie proste na primar toho velkeho trafa dat jednoducho nejake regulovatelne autotrafo a tym umoznime zakaznikovi nech si optimalne zvaracie podmienky nastavi sam. V pripade ak sa mu zmeni typ zvaranej folie, bude si moct jednoducho dostavit jak vykon v odoporovom drote, tak aj casovac.

To Mex: Nekomplikujme to zase az tak. Ako hovorim podobne zvaracky zakaznik uz pouziva a je to tak ako som pisal vyssie. Silne trafo, SSR a casovac. DPS som spominal preto, lebo mi znamy navrhol ze on mi spravi PWM regulator s nejakym 100A IGBT tranzistorom. Ano to by bolo cool, ale keby ze vyrabame danu zvaracku seriovo. Lenze nie, mi potrebujeme vyrobit dva kusy odovzdat a utekat od toho prec. Preto nechcem experimenty okolo toho. Opravit to po nas musi aj udrzbar s internym technologom. Ked tam nieco odide, tak si to objedna, dojde mu to a vymeni to. Ak by sme tam nieco zbastlili tak by s tym mal zakaznik problem a nezakceptoval by nam to...
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

18. 3. 2018, 9:15

Děj na primár trafa triakový regulátor a máš vystaráno. Mám to vyzkoušené na žezačce na polystyrém. Nastavíš si teplotu jak budeš potřebovat v širokém rozsahu..
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

18. 3. 2018, 9:35

Ja bych to resil trafem s vetsim poctem sekundarnich vinuti a ty bych pak ruzne spojoval. Tak by se spojovanim do serie daly ty sekundarni napeti scitat a odecitat a vytvaret tak potrebne vysledne napeti.
Pokud by byly napriklad sekundary na 24V, 3V a 1V, tak ziskam ruznym spojovanim vinuti rozsah napeti od 20V do 28V s krokem po 1V.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 3. 2018, 9:42

obyčejná trafosvářečka z bau... za 2k
má to regulaci
jakékoli spínání to bez problémů snese
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2018, 9:45

Alfa000 píše:... mi znamy navrhol ze on mi spravi PWM regulator s nejakym 100A IGBT tranzistorom ...
Tem známý byl rozumný borec. Jen bych tam asi dal mnohem levnější FET, pro tohle napětí a proud by to vyšlo snadněji a levněji. Spíná se odporová zátěž, to je ten nejlepší a nejjednodušší případ.
A pokud by tam dal měření proudu (což je snadné), tak by pak ani nezáleželo na délce drátu, na typu drátu atd. Navíc by to mohlo vyhodnotit zvýšený odpor drátu, což je znamení, že brzo praskne.

Třeba tomu spínání v primáru trafa bych se já snažil vyhnout. Magnetizační proud trafa je nějaký 20-ti násobek pracovního proudu. Možná ten zákazník kašle na kvalitu a zátěž sítě a je mu to jedno. Mně by teda děsné proudové prdy každých 20 sekund jedno nebyly.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

18. 3. 2018, 9:53

Ještě se nabízí nastavitelný zdroj konstantního proudu.
Např. https://www.tosi.cz/elektro/el_zatez.html" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 3. 2018, 4:24

Pavka píše:Děj na primár trafa triakový regulátor a máš vystaráno. Mám to vyzkoušené na žezačce na polystyrém. Nastavíš si teplotu jak budeš potřebovat v širokém rozsahu..
Pokud to zařízení dělá za úplatu (tj. pro cizího zákazníka) - viz jak píše, tak musí splňovat CE (tudíž EMC) (bez diskuze).
Pokud tam použije trafo napájené přes tyristor a nebo triak, tak bych po něm automaticky jako zákazník chtěl protokol z zkušebny, že je to změřené a že to neruší.
Pokud by takový papír nebyl, rovnou by bylo dobré takového "elektrokonstruktera" :roll: pověsit za koule do průvanu.
Bude to rušit jako prase, odrušit to tak aby to prošlo EMC, žádná legrace
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 3. 2018, 6:51

Pokud nepozadujes regulaci na zaklade zpetne vazby, nejjednoduchsi asi fakt bude udelat trafo s nekolika odbockama jak na primaru tak i na sekundaru a jejich kombinaci jednoduse a blbuvzdorne zvolit patricnou voltaz. Na primar si dej jemne deleni, treba po 0,5V, na sekundar hrube, napr. po 2V. Pak nemusis mit tech odbocek milion abys docillil jemne regulace ve velkem rozsahu napeti.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2018, 7:41

v prumyslu se misto dratu pouziva pasek vlozeny mezi tkane kaptonove pasky, napajeni je reseno trafem s malym napatim 4V a velkym proudem, regulace je resena casovym spinacem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 3. 2018, 8:19

Da se pouzit ledacos, ja tu napr. mam topnou jednotku kde je topeni udelane podobne jako PTC termistory. Pokud se teleso nahreje na urcitou teplotu, jeho odpor se zvetsi a teleso uz vic nehreje. Vyhoda je, ze se do toho proste pusti 220 a dal se o nic nemusis starat, teplotu to z principu udrzuje pomerne presne i pri promenlivem odvodu tepla. Nevyhoda je ze se neda menit teplota a cely bazmek musi byt rozmerove z vyroby udelany pro urcitou aplikaci.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“