pitva dotykove sondy somet a renishaw

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 8:24

overeno v praxi nezavisle dvema lidmi zde na foru, a jeste jsem to potkal nekde na netu a myslim v jednom youtube videu se o tom autor taky zminoval
kdyz se to nespojilo zpet do obvodu tak si to asi nesedlo na jednu z sesti kulicek
kdyz se to vycentrovalo a stejne si to na ni nesedlo tak tam asi "neni potreba"
samozrejme ze tam potreba je kvuli funkci ale je to boj mezi presnosti a pruznosti konstrukce a pritlakem

zkus si predstavit jeden cep a dve kulicky
paklize zadas podminku ze cep bude vzdy horizontalne existuje pouze jeden uhel v pudorysu mezi osou stredu kulicek a osou cepu a to 90 stupnu (cep se pak muze pohybovat volne axialne) (jiny uhel, treba souosost by znamenal ulozeni cepu vratce na vrcholech kulicek, tendence spadnout zpet mezi nebo mimo ne a ta to centruje)

k tomuto pridej druhy cep pod uhlem a dalsi par kulicek....
uz vis na co narazim?

nebo jeste jeden teoreticky pripad pro nazornost (pripustme vazbu ze cepy mohou byt pouze horizontalne, zadny vykyv)
sonda se dvema cepy a ctyrmi kulickami, ty cepy jsou v naboji o 90
kulicky tky patricne o 90
stredi to nebo ne?


predpokladam ze to ze ti prvni sonda nespinala jsi spatne vyhodnotil
to ze v cadu to jde vyosit neznamena ze by to ty sily nevracely zpet
jeste zduraznim, netvrdim ze vsichni maji zacit delat sondy s peti kulickami nebo ze ti co to delaji se sesti ze to delaji spatne
pouze se snazim upozornit na uskali te konstrukce diky jeji preurcenosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

1. 9. 2018, 10:03

Ten nedokonalý kontakt řešíte zbytečně.U mojích 2 kusů sond renishaw měřím přechodový odpor při sepnutém stavu až do cca 1k Ohm.Proto vyhodnocovací obvod musí mít vstupní impedanci alespoň dvojnásobnou.Opravdu se to nedá použít přímo jako spínač.
Já jen jestli to víte. :)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 10:42

stavíš to na faktu, že pokud čep mezi 2 kuličkami "zkřížím" - že se zvedá proti síle pružiny = ta ho tlačí/centruje zpět. To nerozporuji. Bohužel - viz pátý obrázek - čep na jediné kuličce dokáže proti tomu poklesnou o celý průměr kuličky - tedy to bude vratké - prostě to bude z páté kuličky padat do boku. Tomu pak musí nějak bránit konstrukce (třeba 6-tá kulička :-) )

Pokud pátou kuličku nahradím plochou, pak - za ideální konstrukce - to budou centrovat jen ty 4 kuličky. Zde bych ale namítal, že posunutí čepu po ploše (chceš-li po vršku páté kuličky) řekněme o setinu do boku - bude křížit ty dva čepy tipuji o 4 tisíciny (střed otáčení mezi dvojicemi kuliček) - a střed tykadla uhne také o nějakou tu tisícinu. Pokud pominu, že mi střed tykadla ujíždí o nějakou tisícinu aniž by se kontakt rozpojil - musím v těch tisícinách mít přesné a přesně osazené kuličky - protože jinak může nastat několik "rovnovážných" poloh.

Pravda - neřešíme úhel dotyku - tyčka / kuličky. Pokud nechám tyčku padat téměř ke středu kuličky, lehce se může stát že se to prostě šprajcne a nezafunguje - to ale není přeurčené, to je blbá konstrukce. Vždy jsem se snažil to spočítat někam před 45 st.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 10:44

kaba2 píše: 1. 9. 2018, 10:03 Ten nedokonalý kontakt řešíte zbytečně.U mojích 2 kusů sond renishaw měřím přechodový odpor při sepnutém stavu až do cca 1k Ohm.Proto vyhodnocovací obvod musí mít vstupní impedanci alespoň dvojnásobnou.Opravdu se to nedá použít přímo jako spínač.
Já jen jestli to víte. :)
u hobby se vychází z nějaké oddělovací desky a lehčí je udělat vodivější kontakty pro sondu, než něco bastlit na vstupní impedancí - ale jinak souhlas.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 6:31

Chb jojo ted uz si rozumime
To jsem mel celou dobu na mysli

Kaba: diky za doplneni podstatne informace
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“