pitva dotykove sondy somet a renishaw

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 8:47

to s temi kulickami je preurcene, uz se to tu resilo
je to velmi citlive na presnost a to predpeti se musi udelat vetsi aby si to spolehlive sednulo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 10:31

robokop píše: 1. 9. 2018, 8:47 to s temi kulickami je preurcene, uz se to tu resilo
je to velmi citlive na presnost a to predpeti se musi udelat vetsi aby si to spolehlive sednulo
pokud se nepletu, to přeurčení zde tvrdíš zatím sám, já myslím, že to přeurčené není.

Síla která to drží v pozici nemusí být vůbec velká, jediné co je třeba zajistit, je čistota a "vodivost" kontaktů.
Co se týká přesnosti výroby - i v amatérských podmínkách jde vyrobit sondu, která "rozpíná opakovaně" velice přesně. Náročnější je udělat konstrukci tak, aby šla dobře seřídit. A skoro neřešitelné je docílit rozumné opakovatelné přesnosti pokud ji upínám jen do kleštiny. (je to řešitelné jinak)

V číslech - šponu beru v jednotkách setin, pokud mi kleština hází setinu, tak je to v pohodě - pak mi ale tykadlo sondy může házet 2-3 setiny. Měřím tedy +/- 2-3 setiny a to už je mechanický najížděcí trn přesnější.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 11:40

Ppkud si vzpominam tak to nekdo dalsi taky potvrdil
Samozrejme neni to tak jednoduche si to predstavit
Ale kdyz tam nedas jednu kulicku nelo by to byt videt
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 9. 2018, 12:58

bez jedný kuličky by se to při dobré tuhosti usazovalo stálestejně , ale když bys tykadlo vychýlil tak že vysadíš čep ze dvou kuliček tak se to z té jedné kuličky smekne a bude se to chovat blbě .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 1:08

Presne tak
Taky mi to tak vychazi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 1:16

pokud na jeden čep dám jednu kuličku, bezproblémově po ní čep bude klouzat do boku dolů s tím, že zbývající dva čepy se na dvou kuličkách "zkříží" = mírně posunou nahoru - při zachování dotyků vůči všem. Vaše myšlenka by platila, pokud by byl pevný/nepohyblivý střed - ale v těchto konstrukcích se střed může pohybovat.

Já svoji rozdělávat nebudu, ale ti co ji zrovna montují to mohou lehce ověřit vyndáním jedné kuličky.

ještě jinak - jeden čep a dvě kuličky - mohu čepem kývat a pohybovat do boku
dva čepy + 4 kuličky - stále mohu kývat a stále mohu pohybovat do boku = pootáčet tykadlo - střed tykadla se posune, ale vždy najdu pozici, kdy se budu dotýkat všech 4 kuliček.

= dotyk třetího čepu nesmí dovolit kývání a pootočení - a to samostatná kulička právě dovoluje.
Naposledy upravil(a) chb dne 1. 9. 2018, 1:22, celkem upraveno 1 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 1:20

jenze uz dva cepy na ctyrech kulickach definuji sami o sobe stred protoze kdyz budes drzet souosost a pouze vystredovat bude to po tech ctyrech kulickach najizdet nahoru, tj. proti pritlaku
ta pata kulicka tudiz pouze dela tu souosost

v pripade nepresne mechaniky tudiz nemas zajisteny kontakt v klidovem stavu protoze jeden par kulicek muze zustat rozepnuty (toto mam overene v praxi)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 1:25

ale v těchto konstrukcích nic souosost nedrží (- jenom těch 6 kuliček)
(vlastně mne souosost vůbec nezajímá, jediné co nastavuji je aby byl konec tykadla ve středu - a zda jsou kuličky/konstrukce mimo střed dorovnám nakloněním držáku kuliček)

pokud zajistím souosost + přidám 6 kuliček, pak je to přeurčené a bude to v podstatě nevyrobitelné.
Naposledy upravil(a) chb dne 1. 9. 2018, 1:29, celkem upraveno 1 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 9. 2018, 1:28

pár těhle sond jsem dělal , a jelikož jsem nedosáhnul naprosté přesnosti tak jsem pro dokonalé sepnutí musel použít dost tuhou pružinu takže to odpovídá tomu že se to střédí jen na 5 kuliček - s měkkou pružinou sonda byla souosá ale nespolehlivě spínala .
řešil jsem to rozvolněním jednoho čepu a zalepením v ustaveném stavu .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 1:33

chb:
to byl myslenkovy experiment ppro dokazani principu
tu souosost v realu dozene ta 5. kulicka
6. uz je navic

predstav si to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 7:55

já si to představit umím - a vy ?

hezky vycentrovaná sonda - dotek 4 kuličky
tykadlo01.jpg

ale i zde je dotek 4 kuličky - tykadlo je zatím kolmo kolmo
tykadlo02.jpg
i zde je stále dotek 4 kuličky - nejen mimo střed, ale tykadlo je i nakloněné
tykadlo03.jpg
----------------
dobře, přidám i pátou kuličku - oba obrázky se dotýkají všech pěti kuliček - fakt vám to jako sonda bude fungovat ?
tykadlo04.jpg
tykadlo05.jpg

PS - je šuma fuk, jak přesně rozmístíte kuličky a tyčky (roli hraje kulatost, moc šišaté to budou kazit) - stejně to nakonec vycentrujete naklápěním celého systému - a přesnost bude dána tuhostí, poměrem rozměrů a kvalitou kontaktu. (a pochopitelně nejvíc kvalitou upnutí do vřetena)
Naposledy upravil(a) chb dne 1. 9. 2018, 8:00, celkem upraveno 1 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 7:57

kdyz to takto vyosis a pridas axialni silu vycentruje se to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 8:01

při šesti kuličkách ano, při pěti to z té páté spadne

PS při šesti - pokud to vyosím moc, může to pochopitelně "spadnout za kuličku"
Naposledy upravil(a) chb dne 1. 9. 2018, 8:04, celkem upraveno 1 x.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 8:03

zalezi na velikosti a smeru te sily
ver mi ze pri te akorat pracovni nespadne
jsme tu uz dva co to mame praxi overene
kdyby to nebylo preurcene nemohl by vzniknout stav ze to sedne zpet ale neni to sepnute
stolicka na trech nohach se taky nikdy nekinkla ale zidle o ctyrech nohach nekdy ano

predstav si extremni situaci
dva pary kulicek
jeden cep je uplne nabojem mezi kulickami druhy uz tudiz neni kolmo na kulicky ale nabiha na vrch to znamena pohyb proti pruzine tedy opacne tendenci vratit se na stred kdy spojnice mezi stredy sousednich kulicek je kolmo na osu cepu v obou pripadech tj. stredi to tykadlo
na to staci dva cepy a ctyri kulicky za predpokladu ze se tykadlo pouze vyosuje nevyklani (zjednodusene pro predstavu)
pata kulicka to dostabilizuje

stabilni to pak muze byt podle mista dotyku na kulickach, jestli je pod 45 stupni
vys ci niz u kazde konkretni kulicky - tj. ta mnou zminena presnost od ktere vznikla tahle debata
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 9. 2018, 8:13

s tebou to není lehké :-)
z nákresu je vidět, že jde tykadlem na 4 kuličkách posouvat do boku i při kolmosti tykadla - jak chceš tuto vlastnost hlídat opřením o jednu kuličku ?

ještě jednou - pokud nedovolím tykadlu jít mimo centrum a pootáčet se - pak mi stačí 3 kuličky - ale pokud to nebude přesně vyrobeno, nebude to fungovat

pokud dovolím tykadlu utéci ze středu - potřebuji 6 kuliček, aby to centrovaly - sice utratím za 6 kuliček, ale je mi šumafuk síla, její přesný směr a i přesnost výroby.

Celý svět to dělá na 6 kuličkách - asi jen vy dva s pěti - ale pochybuji, že dokážete předvést funkční vzorek. Naproti tomu já mám svoji, která i při mé nepřesnosti výroby - měří v setině - a to ani nepoužívám tvar kuličky a ani nemám úhly 3x 120st. (kulička je přesnější základ - ale pozlacená nebyla k dispozici)

PS - první moje sonda byla na ložiskových kuličkách a válečcích - a občas nesepla - ne přeurčením, ale tím, že ložiskové kuličky nejsou vhodné jako kontakty pro jakoukoliv sondu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“