jak zjistit vlnovou delku IR prijimace/vysilace oscilogramy renishaw OMP60 MP10 OMM

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 2:39

tak ti odpovim ze stary signal je na 2000% nemodulovany, lze to docist i v dokumentaci

jinak aktivacni signal je kratky burst 1010.... o kmitoctu 1.5MHz
celkova delka vracenenych dat cca 1.5ms a ma to asi 6 bitu +- na prvni pohled
hloubeji to budu analyzovat az doresim prijimac


jinak diky za to info k te selektivnosti toho prijimace

ja mam na stole https://media.digikey.com/pdf/Data%20Sh ... DU6300.pdf
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 2:43

Jinak takhle vypada prijimaci elektronika ktera uz ale vyhodnocuje pouze zesileny el. Signal z prijimace a predzesilovace
Tedy je treba brat v uvaku ze to je letity design
A ze to navrhovali anglicani
Takze logika typu proc to delat s mcu kdyz mame hradla jim neni cizi.
Přílohy
IMG_20180831_154215.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2018, 2:54

No - máš větší procenta, tak to tak asi bude.
Pokud posílají synchronizační burst na frekvenci 1.5 MHz a pak 6 bitů za 1.5ms (tady 300x pomaleji), tak je tady něco divně. Ale budiž, je pátek a nechci se hádat. ;-)

Kdybych to dělal já, tak si koupím za 3.50 Kč jakýkoli IR fototranzistor, připojím na to triviální 1 až 2-tranzistorový zesilovač, přípíchnu k tomu osciloskop a teprve pak bych případně šel nakupovat nějaké jiné drahé moduly nebo součástky (pokud by to vůbec bylo třeba).
Případně to zesílit přímo na TTL úroveň a vyhodnocovat to už ne osciloskopem, ale logickým analyzátorem (aspoň mi se s tím mnohem líp dělá než s oscilem).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 3:14

To neni sync. Ale probuzeni k zivotu

To s tim fototranzistorem prave probehlo kdysi
Pak probehl ten modul a ted jsem to vytahnul ze dna supliku

Takze presne jak rikas
S tim trandakem jsem vymyslel vymyslene a to potiz s potrebou AGC ale s tim modulem je to komplet vyresene a je to profi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2018, 3:27

Prosím to mi ani neříkej, tohle by snad takto udělala možná tak nějaká firma z Ulanbátaru nebo ještě spíš z Mongolského venkova. ;-)
Všichni ostatní na začátku vysílají synchronizační pulzy, aby se na ně dal zavěsit fázový závěs pro následné čtení dat.
Ještě štěstí, že nic od Renishaw nemám. Jinak bych to musel rituálně rozšlapat a slavnostně vyhodit. ;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 4:00

Jako v tech datech nejakej pulz je jak si vzpominam ale ten burst jak jsem psal to jsem mluvil o opacnem smeru kde ta sonda ma taky ir prijimac a timhle zpusobem se probouzi k zivotu

Presnej popis signalu pozdeji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

31. 8. 2018, 4:19

Nevim co konkretne na tech komercnich prijimacich funguje spatne, ale pokud mas problem s kvalitou signalu, zkus ten prijimac oblepit hlinikou lepici paskou, alobalem apod. Kdyz jsem s tim pred casem neco delal, dosah se zvysil nekolikanasobne kdyz jsem snimac oblepil upne cely a nechal okynko jen cca 2x2mm Nejspis to bylo zahlceno okolnim svetlem, ze zarivek, ledek apod.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 4:43

ted nevim ktere prijimace myslis
jestli myslis ty originaly renishaw, tak tam je spatne pouze cenovka, je uplne astronomicka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

31. 8. 2018, 6:50

Ahoj..
Já se přiznám že moc nerozumím tomu proč je ta elektronika tak složitá a sondy tak drahý.. Mohl by mi to někdo osvětlit?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 7:44

Znacka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 8. 2018, 11:01

Když vidím tu desku, narvanou integráčema, tak bych ještě přidal "divný návrh".
No ale protože platí, že je to velká značka, tak se místo "divný návrh" musí použít něco jako "sofistikovaný návrh", nebo tak něco.

Ale abych jim nekřivdil - je možné, že je to konstrukce stará 25-30 let, pak by to bylo na úrovni své doby.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 9. 2018, 1:37

Jsem docela zvědavý, na co přijdeš.
Přijde mi celkem zvláštní, že komunikují na tak rozdílných rychlostech (ten burst na začátku a pak vlastní komunikace).
Těch 1.5 MHz už asi nezvládne přijímat fototranzistor, ale musí se to udělat s fotodiodou. Ta je ale zase náročnější na množství dopadajícího světla, tj. na výkon vysílače, a bude mít tedy menší dosah. Pokud je to jen v opačném směru (z přijímače do sondy), tak to by sice trochu měnilo situaci, ale stejně je divné, že by tam zvolili tak zbytečně rychlý přenos, který by pak dál k ničemu nepoužívali.
Jinak ten IrDA transceiver zřejmě nebude fungovat spojitě v celém pásmu, ale bude mít rychlý a pomalý režim.

Navíc - proč se musí sonda budit? Čekal bych spíš naopak, že když se sonda zvedne z držáku, tak ona sama pošle něco do přijímače, aby se zaregistrovala a případně ten přijímač "probudila". I když je fakt, že pak by tam scházela možnost autonomně zatáhnout za e-stop, kdyby se sondě nepovedlo do nějakého time-outu spárovat s přijímačem. Resp. muselo by se to vyřešit jinak - zvednu sondu, a když do nějaké doby nedostanu od přijímače signál "ready", tak e-stop.

A dotaz bokem: nevyšlo by třeba líp předělat tu sondu na nějaký vf bezdrátový přenos? Ať už na 2.4 GHz nebo nějakých 433/866 MHz? Pak bys měl nachystané řešení i pro případné další sondy, ať už recyklované profi nebo DIY.
Kdysi jsem vedl na téma předělávky sondy na bezdrát nějakou diskusi s RaSem. Pak jsme to ale zařízli, protože pro jednu jeho sondu by se nevyplatilo, navíc já nemám ani tu jednu, takže mi ta motivace chyběla úplně.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 9. 2018, 5:57

jinak aktivacni signal je kratky burst 1010.... o kmitoctu 1.5MHz

Vies zmerat trvanie log1 res log 0 v tom kratom bruste?
Na zaklade toho ziatime na akej nosnej to funguje.

Vysielanie funguje zvycajne tak ze sa pouzije nosna frekvencia.
Napr 36khz, tam kde ma byt log0 vynechas sognal na dlzke 1 periody (res skratujes vystup)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 6:04

Ta sonda je bateriova a vodotesna
Takze tam neni zadne tlacitko
Existuje varianta s nejakym spinacem na iso kuzelu
Nikdy jsem to ale nepotkal
Da se probudit infra a nebo roztocenim na 650 ot. Podle nastaveni

Ta sonda pak zpet periodicky vysila tech par bitu a kdyz dojde k vychyleni tykadla posle to i driv. A ma nejaky timeout kdy se po neaktivite sama vypne.

Ten prijimaci ir clen sondy slouzi jen pro probuzeni
Neda se to s nim nijak nastavit ani nic jineho udelat

Bez probuzeni to nesmi zrat baterky
A nesmi se to probudit blikanim od zarivek a jinych svetelnych zdroju.

Prijimac musi umet vyslat probouzeci signal.
Musi periodicky vyhodnocovat informace.
A vyhodnotit zda je signal pritomny a vporadku, tj. sonda v dosahu a pripravena k praci. Stav tykadla. Stav baterii sondy.
V pripade ze sonda chvilku nekomunikuje musi simulovat dotek tykadla a vyhodit error signal.
V pripade slabych baterii taky. Aby jsi proste nerozmaznul sondu o obrobek.

Jinak o RF jsem taky premyslel. Nove sondy jsou rf.
Nicmene ty originalni tela to prilus neumoznuji prestavet. Musela by se resit antena (je to v robustnim duralovem tele). Tesneni. Jak tam vsechno vtesnat. Tady bude mnohem snazsi cesta dobastlit pouze prijimac a hotovo.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 6:05

Atlan: jak jsem uz psal, zadna nosna tam neni
A neni to dalkove k telce abychom se bavili o khz ale jede to na MHz
nic obvikleho na tom neni, je to sverazny anglicky design, takze vsechno je delane jaksi po svem naopak nez to dela zbytek sveta
Pozorne si to projdi

jinak ten aktivacni signal nijak nesouvisi s komunikaci nazpet
neni to obousmerna komunikace
pouze to vzbudi sondu
ta si pak vysila neco uplne jineho

az na to zase budu mit cas nachytam par obrazku z osciloskopu

Jinat ten jeden impulz kterym se to probouzi lze povazovat za modulovany. Tj. jedna kratka log. 1 s nejakou nosnou. Ale jak jsem psal, nijak to nesouvisi s daty co tecou nazpet.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“