jak zjistit vlnovou delku IR prijimace/vysilace oscilogramy renishaw OMP60 MP10 OMM

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 9. 2018, 10:14

robokop: To, co jsi měřil - to jsi měřil jak a kde? To už bylo nějakým Tvým nezávislým přijímačem (třeba tím IrDA) nebo jsi to vytahal někde z toho přijímače Renishaw?

atlan: jen nepodstatná poznámka - ten běžný modulovaný signál, který se používá třeba v dálkáčích nefunguje tak, že vynecháš jednu periodu nosné a máš jeden přijatý bit. Běžné integrované přijímače vyžadují délky jednoho pulzu minimálně 10 period nosné frekvence, ty nejlepší pak 6 period. Takže reálné přenosová rychlost je tam hodně nízká.
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

1. 9. 2018, 10:19

Přesně jak píše Mex.Navíc vůbec nevíš jak je to modulované.Já bych si zbastlil jednoduché zapojení s PIN diodou např. SFH2030 nebo lépe bez filtru SFH203,BPW43.Stačí jen dioda anodou na zem katoda přes rezistor cca 1k na + 12-24v a podívat se osciloskopem připojeným na katodu co to vlastně vysílá.Je potřeba ale tu diodu dát těsně k vysílači (čelo na čelo).Na 99% to bude vidět.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 9. 2018, 10:57

No nic ja pridem spat. Ked si ujasnite ako to ma fungovat.
Lebo zacalo to zistivanim vlnovej dlzky IR. Co je viac menej blbost.
Bol som v tom ze robikop hlada vhodnu prijimaciu ledku.
Samozrejme signal z ir ledky musi byt zosilneny a odfiltrovany (kedze je modulovany na nejakej NOSNEJ frekvencii)
Ale na to este len pridete, pokial chcete realizovat prenos na vecsiu vzdialenost ako par cm, alebo v noci.
Okrem toho ja nwtvrdim ze zrovna FM modulacia musi byt pouzita....

Inak existuju nejake standarty IrDA
Preco si myslite ze by niekto mal vymyslat vymyslene.
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

1. 9. 2018, 11:26

Těch standartů je víc.Proto bych začal tou analýzou o co se vlastně jedná.Jedna dioda jeden odpor paměťový osciloskop a za pár minut mám jasno.
marli
Příspěvky: 76
Registrován: 10. 6. 2008, 3:40
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 6:16

Já bych se ještě vrátil k původní otázce - řešil jsi vlnovou délku IR diody, která to vysílá - dle obrázků z osciloskopu máš ale HW signál v pohodě, to rozhodně nevypadá na nevhodně zvolený alternativní HW pro snímání/komunikaci. Nebo toto je měřeno na originál přijímací sondě, někde uvnitř? Pokuď jo, hoď sem i něco z té tvojí neoriginální, pro porovnání.

Co přesně jsi myslel tím že klasické snímače fungují ale zdá se že ne optimálně?

Ještě jsi zmiňoval že tento "paket" se periodicky opakuje - nemáš to na obrázku?

M.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 6:29

Jak jsem uz psal mexovi
Puvodni pokusy pred lety byli mereny nejdriv na fotodiode a fototranzistoru
Dokonce i na nozickach vysilaco diody

Shoduji se s tim co jsem nameril vcera, zadna nosna

V dokumentaci jak jsem sem vcera pastoval je taky jasne napsano ze tam zadna nosna v klasickem signalu neni, ze je az s pouzitim noveho formatu, ktery me v tuto chvili nezajima.
Nerozumim tudiz proc ji zase nekdo vytahuje.

Prijaty signal byl velmi slaby tak jsem resil vlnovou delku a prisuzoval to vzajemne nekompatibilite.
Z casti to asi resi pouziti tohoto prijimace
Ale na tohle tvrzeni je jeste brzo.

Ano opravdu tam zadny standard neni. Vypada to jako zamer. Ono to by to pak kazdej jouda pobaslil s prijimacem za 20kc a nemusel to kupovat za 100 000 a to bych videl jako zamer.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 9. 2018, 6:45

Problem je ten ze na to ides opacne. Ja som bol v tom ze chces vyriesit najprv primac aby si ziskal dost silny signal z prijimacej diody. (Modulovana nosna frekvencia)

Ak to momentalne neriesis tak pouzi signal ten co privadzas do osciloskopu.
Mikroprocesor, casovac a testovat uroven v casovych intervaloch, ak bude vysokaburovwn napises log 1nak nizka log 0.

Urobit to co je na obrazku omp60 je triviapna vec na dekodovanie.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 7:26

vsak to snad bylo uz dost jasne napsane ze jsem pouzil nejdriv obyc. detektory
pak jsem pouzil integrovany modul s AGC
a ted resim strukturu dat

nebo se snad mylim a nebylo to dost jasne napsane?

jo a prosimte kde jsi vzal to ze to je modulovane?
prosim o konkretni dukaz

dal jsem tu mereni
a informace o predchozich merenich
dal jsem tu prohlaseni vyrobce z ktereho je zrejme ze tento stary format neni modulovany narozdil od noveho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kaba2
Příspěvky: 73
Registrován: 8. 12. 2007, 9:20
Bydliště: Vyškov

2. 9. 2018, 7:56

robokop: aby se IR signál neutopil v okolním světle ,tak to modulované musí být už principu možnosti přenosu.To že je to nemodulované pusť z hlavy.
To by ten příjmač musel být od toho pár mm a možná i stíněný před světlem.Pokud máš doma tu pindiodu SFH nebo BPW, udělej pokus co jsem psal výše.Ta ti na osciloskopu ukáže co to světlo z vysílače je zač.Ta dioda bude sledovat prostě každé rozsvícení a zhasnutí toho Tx i kdyby to mělo být v řádech MHz.

Ty průběhy byly změřeny přes co?
Modulace jsou i ty pulsy -PPM.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 9:32

to svetlo neni modulovane, je to risk ale je to tak
pise to i vyrobce v dokumentaci
meril jsem to fotodiodou
fototranzistorem
na pinech vysilaci ledky (protoze mi to samotnemu prislo divne ze by tam nebyla)

ty prubehy vyse prilozene jsou mereny prijimacem viz prilozeny odkaz na datasheet (taky v nem zadnou demodulaci nenajdes)
a odpovidaji predchozim merenim fotodiodou fototranzistorem a primo el. na vysilaci

ZADNA MODULACE TAM NENI

doufam ze uz to staci a ze se muzeme posunout dal

slovy klasika:
muzete tomu neverit
muzete s tim nesouhlasit
ale to je asi tak vse co muzete
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 9. 2018, 9:41

robokop píše: 2. 9. 2018, 9:32 to svetlo neni modulovane, je to risk ale je to tak
pise to i vyrobce v dokumentaci
Přesně :mrgreen: , na tom něco bude.
Viz "Modulated transmission is used on the OMP, OLP and OTS ranges of probes"
http://resources.renishaw.com/en/downlo ... ogy--48464
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 9:42

presne tak
ta MP10 ho neumi vubec a OMP60 to ma ted zamerne nastavene ve starem modu kdy to modulovane nevysila kvuli kompatibilite s MP10
doufam ze se muzem bavit na urovni a nemusim sem davat video kde sonda vyblikava svoji konfiguraci barevnou hudbou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
marli
Příspěvky: 76
Registrován: 10. 6. 2008, 3:40
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 9:59

Mam tu nekolik cinskych log. analyzatoru. Muzu i pujcit, je to uzitecna pomucka.

Navrhoval bych udelat zaznamy pri ruznych stavech, popsat je, pokud je to tak jednoduchá komunikace jak se zda je to otazka chvilky to rozklicovat, a pak i nasimulovat nejakym MCU.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 9. 2018, 11:19

Takze tie obrazky z osciloskopu su nasnimane, z vystupu Ir detektora ktory si kupil? Tj nejaku univerzalny prijimac?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2018, 12:01

Ano ale to uz se pokolikate opakuju
Datasheet detektoru je prilozen vyse
Kreje se to s fotodiodou a fototranzistorem ale ty nemeli zesileni atd... Takze signal byl umerne zavisly na vzdalenosti a kvalite prijmu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“