Pájecí stanice

Odpovědět
hastroha
Příspěvky: 262
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

24. 1. 2019, 10:17

Ano, omlouvám se... zapoměl jsem

Saike 952D Pájecí stanice 2 v 1

Koupeno na doporučení, také jí má ... akorát Saike 852D Pájecí stanice 2 v 1 - nemá automat.

Naprostá spokojenost , jak mikro pájka , tak horký vzduch ... nemá chybu !!!

Obědnáno 26.12. 2018 a 30.12. 2018 bylo na DHL Mošnov (letiště) ,,, 4.1. 2019 jsem vyzvedl na DHL Mošnov (letiště) + clo 500kč

Před tím jsem používal

8018LCD 110V / 220V 450W LCD displej Teplotně nastavitelná horkovzdušná pistole

https://www.aliexpress.com/item/8018LCD ... 4c4d4PtRfE

.... NEDOPORUČUJI !!! velký rozsah kolísání teploty , přepalovalo mi to pl. spoj !!! a navíc něco hrčelo v el. motorku ... tak , to bych přežil .

Rád jsem věnoval i s dovozem ,, už nechci ani vidět !


Co se týče Osciloskopu, roky jsem používal Teslácký , 1 kanál / 10MHz / stačilo mi

Když už, pro případ , vzal jsem 2 kanál 100MHz , myslím že to asi ani nevyužiju ,,, ale co kdyby ...
člověk nikdy neví
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

24. 1. 2019, 10:23

packa píše: 24. 1. 2019, 10:02 to jako myslíš že ten vzduch cca 400 stupnu jde tou hadičkou ? to ani náhodou , těleso je vždy v ručce a vzduch - studený jde hadičkou .
tady je zřejmě v ručce ventilátor ..
Máš pravdu, určite bude aj pri tých drahých staniciach vyhrievacie teleso v rúčke. Až tak som sa nad tým nikdy nezamýšľal, vždy som videl že do rúčky ide iba hadička tak som usúdil, že tam ide rovno horúci vzduch :mrgreen: Ale kompresor býva vždy priamo v stanici, takže tie rúčky sú omnoho tenšie. Tento dizajn s ventilátorom v rúčke je najlacnejšia čína.
Tos C45-2000
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

24. 1. 2019, 10:36

Kvůli potřebě horkého vzduchu jsem pořídil tuhle Obrázekhttp://www.reworkstation.cz/obchod/paje ... vcama.html. Ta má ten přívod vzduchu do ručky s topným tělesem a kompresorek v krabici. Zatím OK.
hastroha
Příspěvky: 262
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

24. 1. 2019, 10:50

Reinkarnace píše: 24. 1. 2019, 10:36 Kvůli potřebě horkého vzduchu jsem pořídil tuhle Obrázekhttp://www.reworkstation.cz/obchod/paje ... vcama.html. Ta má ten přívod vzduchu do ručky s topným tělesem a kompresorek v krabici. Zatím OK.




Akorát nemá Automat - stejné jako Saike 852D
hastroha
Příspěvky: 262
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

24. 1. 2019, 10:53

Reinkarnace píše: 24. 1. 2019, 10:36 Kvůli potřebě horkého vzduchu jsem pořídil tuhle Obrázekhttp://www.reworkstation.cz/obchod/paje ... vcama.html. Ta má ten přívod vzduchu do ručky s topným tělesem a kompresorek v krabici. Zatím OK.



Saike 952D má v madlu/ručce el. motor nebo kompresor ,,, po pravdě nevím , není důvod to zjištovat
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 1. 2019, 11:05

hastroha píše: 24. 1. 2019, 10:50 ... Akorát nemá Automat ...
Co to prosím je, ten "automat" ?
Mám horkovzdušku, mám mikropáječku, ale nic automatického na tom nevidím.

Snad jedině, že když se něco podělá, tak to jdu automaticky opravit. ;-)
Díky.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

22. 2. 2019, 10:12

Mex píše: 14. 11. 2018, 12:37 ...
Ještě jsem se chvíli zabýval průzkumem kolem T12. Těch elektronik se dělá víc, i když jsou třeba všechny s displejem OLED. Jsou i s různými procesory. Nejvíc se mi zalíbila elektronika od firmy KSGER (což je myslím skutečně výrobce, nejen prodejce). Dělá elektroniku s procesorem STM32F103C8, který s oblibou používám. A existuje do ní dokonce i open-source alternativní firmware. Takže já půjdu rozhodně do téhle elektroniky. Teď si ještě dopisuju s výrobcem jak je zapojená ručka, jestli je v termistor a jeden nebo oba switche, případně kondenzátor. Pokud mi to potvrdí, tak jdu do kompletní malé (tj. 24V) verze KSGER. Pokud ne, tak to koupím po dílech a dobastlím.
Jak to prosím Mexi dopadlo? Nepodělil by jsi se o info?
Něco jsem teď objednával a tady na T12 se zarazil, mají v tom kitajci fakt zmatek :-(
Nalezl jsem kompletní výrobek na 24V s OLED, tu starší variantu - bez hodin a s cenou pod 22EUR, tj. bez dalších nákladů za výpalné a málem jsem ji objednal, jenže jsem si vzpoměl na toto vlákno a zastavil to :roll:
Nemá to ten správný procesor :wink:
1. Co je to za open-source? Má nějaké další přínosné funkce?
2. Nějaké DIY skládání jsem zatím vyloučil - je vysoké riziko že finální kompletace nemusí vůbec klapnout při tom zmatku v různých variantách...
3. Objevila se už dokonce i verze 2v1 horkovzduška+páječka
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2019, 12:57

No to pro mě není snadná otázka. Já jsem v tomhle ukázka toho, jak starého psa novým kouskům nenaučíš.

Celý život dělám s trafopáječkou. Udělal jsem jsem spoustu pokusů přeškolit se na mikropáječky, ale zatím pořád neúspěšně. Mikropáječek všech možných druhů mám doma 6, ale prakticky nepoužívám žádnou (až na velmi-velmi řídké výjimky). Nějaké větší osazování stejně dělám do pasty s následným přetavením, a na různé dodělávky, opravy a osazování TH konektorů mi ta trafopáječka prostě připadne lepší.

Ta epizoda s T12 byl další pokus. Dal jsem do toho docela dost peněz, ale výsledek (zatím) jako obvykle.
Nefunguje to špatně, zatím asi nejlíp ze všech těch, které mám. Až jsem si říkal, že už je skoro polovičně tak dobré jako trafopáječka.
Zatím leží na polici a vyčítavě se na mě dívá. Ještě jsem ji ale neodložil někam hluboko do skladu. Říkám si, že až bude chvíle času, tak ji dám další šanci a udělám další kolo pokusů.

Máš pravdu, že je tom trochu hokej. Dělají se verze se 4 nebo 5 dráty, navíc v provedení s různými procesory.
Snad největším zástupcem 4-drátových je Quicko, u 5-drátových třeba Ksger.
Ty Quicko jsou docela pěkné a hlavně poměrně levné, ale to 4-drátové provedení je mi silně proti mysli, protože to z principu musí zanášet do měření chybu. Možná to v praxi při těch teplotách moc nevadí, ale mně prostě za zásady vadí, když je něco uděláno s koncepční chybou.

To provedení s procesorem STM32 (případně kompatibilní s tím Open Source firmware) jsem bral jako bezpečnostní opatření. Kdyby se ukázalo, že to s originálním firmware funguje nějak zásadně blbě, tak by byla možnost to zprovoznit alternativně, případně si do toho napsat vlastní firmware (ale to by předpokládalo, že by mě to to muselo fakt chytnout, a to se teda zatím určitě nestalo).

Když jsi teď to téma připomněl, tak asi udělám nějaká měření, která jsem plánoval. Tedy přesnost a hlavně stabilitu teploty.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2019, 7:23

je krasne jak klades duraz na presnost a stabilitu teploty u mikropajky kdyz jsi trafopajeckovej :lol: :lol: :lol: :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 2. 2019, 8:07

no to je dobré :)
já už jsem se narodil s trafopáječkou pravda no ta šla ven nejhůř a porodník musel použít kleště...
trafopájka má pořád své opodstatnění a vlastnosti, které žádné jiné pájedlo mít ani nemůže.
Hrot strčíš kamkoliv i za roh prostě to každý zná...já jsem si první mikropájku pořídil před hmmm no někdy v roku 1987 byla to ERS 50 do teď funguje bez poruchy a má 2 dráty jak je to možné a evidentě nepřepaluje čím to bude?
je to díky návrhu topného tělíska kdy součástí odporového vinutí je termožlánek umístněný hned za hrotem. Regulace funguje tak že v mezi nahříváním regulační obvod měří teplotu...nikdy jsem neřešil kolik to +/- kolísá ale prakticky to nemá žádný vliv na pájení myslím si že +/- 8°C to tam lítá no můžu změřit ale k čemu? pokud takovou mikropájku používám, a například při pájení a pocínovávání vodičů teplota nespadne tak to stíhá uregulovat. Když s ní pájím smd taky žádný problém ani odlupování folie z dps...
Nedávno jsem pořídil do firmy novou mikropájku, protože ers je v elektrodílně vzdálené sice jen několik ulic ale potřebuju pájet i v práci Trafopájku sice mám ale mikro jsem občas potřeboval tak jsem koupil toto
https://postimg.cc/phnjsNm1
a Jsem mile překvapen za dva litry hodně muziky nahřeje se za pár desítek sekund pájecí pero je uplně boží prostě jako když držíte propisku lehoučké výkonné keramické s čidlem teploty přímo v hrotu. zatím jsem s ní dělal asi tři hodiny čitého pracovního času a fakt dost dobré ERS je oproti tomu kovářská pájka. Výkon je 60W a krátkodobě 130 pájel jsem jak smd tak i USB konektory do dps a nadpojoval kabeláže z drátů o průřezu 1mm2 tam už byla poznat menší tepelná kapacita hrotu a pájený spoj rychle odebral teplo a pár sekund trvalo než to topné těleso přeneslo k hrotu...nicméně řešila by to změna provedení hrotu, kterých k tomu existuje víc druhů.
jestli budete chtít tak nafotím detaily i vnitřek klidně to celé kuchnu neni problém
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 2. 2019, 8:24

koupil jsem to tu spolu s denonem sc7000z , protože ten DE-non tam byl o 2 litry levnější a hlavně byl skladem
https://www.ame.cz/Elektronika/Merici-a ... 10699.aspx
co jste dali obrázek odpájecí stanice tak tu máme v elektrodílně už cosi nafoukala a začíná ten kompresor vibrovat čím dál víc až je to nepříjemné....nějaké BGA-čka to taky umí osadit ale co je u toho ta mikropájka tak ji nepoužíváme ERS je prostě lepší než v té odpájecí china škatuli
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2019, 5:05

robokop píše: 23. 2. 2019, 7:23 je krasne jak klades duraz na presnost a stabilitu teploty u mikropajky kdyz jsi trafopajeckovej :lol: :lol: :lol: :lol:
Zdánlivě nesmysl, v reálu ale možná ne až tak.

Jednak už jsem psal, že mi vadí, když je v návrhu koncepční chyba/nepřesnost. To k tomu 4-drátovému provedení bez možnosti kompenzace studeného konce.

K té přesnosti a trafopáječce: já už tu trafopáječku nějakých pár desítek let používám, takže už to mám trochu v ruce. Pájení s ní má zpětnou vazbu oči/čas - mozek - ruka. Prostě už za ty roky vím, jak má vypadat cín když je tak akorát, a mám odhad (za tu dobu už spíš reflex) jak asi dlouho daná velikost plochy potřebuje ohřát.
U mikropáječky tohle musí řešit technika, tam svou biologickou zpětnou vazbu tolik neuplatním, proto ta technická musí být dobrá.
Navíc styl pájení s trafopáječkou je jiný. Tady je cín v tekutém stavu tak 1-2 sekundy, kdežto u mikropáječky je to mnohem déle. Takže tam musí být ta teplota dobře regulovaná, aby nedocházelo k oxidaci při tak dlouhém čase na vysoké teplotě.
Naposledy upravil(a) Mex dne 23. 2. 2019, 5:08, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 2. 2019, 5:08

kenybz píše: 23. 2. 2019, 8:07 já už jsem se narodil s trafopáječkou pravda no ta šla ven nejhůř a porodník musel použít kleště...
Tohle se mi nezdá. Ještě jednou se na to maminky pořádně vyptej.
Kdyby to tak totiž bylo, tak bys jen tak lehkomyslně neopustil partu trafopáječkářů a nepřidal se do gangu mikropáječkářů.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

23. 2. 2019, 6:17

ptát se nemusím v té době nebylo třeba mikropájek :) používám obojí a početní převahu mají trafopájky a vedou 3:2
jo možná pupeční šňůra byl káblík od mikropájky, ale doktor ji odstřihl a v břuchu mám jen zbytek zasukovaného kabelu
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 2. 2019, 6:34

Mex ... trafopájka...
samozřejmě
očko si lze udělat dle potřeby
krátký, tlustý, dlouhý, tenký, na obvzlášť jemné věci ze zvonkovýho drátu
ukazováček funguje jako PWM regulace
ne že bych to držel v ruce 8 hodin denně
ale za mlada občas možná i jo
mikropájka mi taky nějak nesedí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“