Pájecí stanice

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2018, 12:37

Souhrně k několika předchozím postům.

Habešan: Nijak nezpochybňuji to, co jsi napsal, jen to nechápu.
Kvalitní páječka není ta, která dosáhne teploty za nějakých ustálených podmínek (takže třeba při kontrolním měření nějakým externím teploměrem), ale ta, která teplotu udržuje co nejlíp při proměnné zátěži. Když se horkým hrotem dotknu studeného vývodu, tak musí co nejrychleji zareagovat a dotáhnout (ale nepřestřelit) požadovanou teplotu.
Proto je ta T12 výborná, protože má v hrotu integrované topení i měření. Ale to měření se musí periodicky číst a podle toho regulovat výkon. To tahle ERS 50 umí a dělá?

Je spínačům: používá se jak Mercury switch (opravdu s kapkou rtuti) tak Ball switch (s nějakou kuličkou). Myslím, že i ten rtuťový je bez problémů, když je to pro technické účely, každopádně prý s tím nejsou problémy na celnici. Dají se koupit i samostatně jako součástky, a jsou docela levné.
Některé ručky mají místo pro osazení obou. Používají se pro aktivaci sleep-režimu (kdy teplota klesne po nastavené době bez otřesů na nastavenou parkovací teplotu), a pak i k probuzení, kdy sáhnutím na ručku s zatřepu a regulátor zase hrot nažhaví.

Ještě jsem se chvíli zabýval průzkumem kolem T12. Těch elektronik se dělá víc, i když jsou třeba všechny s displejem OLED. Jsou i s různými procesory. Nejvíc se mi zalíbila elektronika od firmy KSGER (což je myslím skutečně výrobce, nejen prodejce). Dělá elektroniku s procesorem STM32F103C8, který s oblibou používám. A existuje do ní dokonce i open-source alternativní firmware. Takže já půjdu rozhodně do téhle elektroniky. Teď si ještě dopisuju s výrobcem jak je zapojená ručka, jestli je v termistor a jeden nebo oba switche, případně kondenzátor. Pokud mi to potvrdí, tak jdu do kompletní malé (tj. 24V) verze KSGER. Pokud ne, tak to koupím po dílech a dobastlím.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 11. 2018, 7:49

Mexi máš alepoň nějaký hrot?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2018, 8:30

Mám úplně hloupej dotaz. Proč je ta pájecí stanice tak dobrá, že se všichni o ní zajímáte? Pod vlivem tohohle vlákna jsem taky zkouknul ty různé nabídky a dobrá, nízká cena je deviza. Na druhou stranu jsou tu jednoúčelové hroty, které se musí kupovat od výrobce a když mi náhodou dojdou, tak mám na měsíc smůlu. Možná se ptám blbě, ale celej život dělám elektroniku a letuju. Jako profesi to dělám od roku 1973 a prošel jsem přes různé pistolovky k mnoha mikropájkám.
Jako první výraznou nevýhodu vidím velikost (přesněji malost) na tom kabelu budu tahat krabičku stanice po stole. Proč musí mít OLED displej? Nejvíc mi vadí procesor s firmware. Nedělám si žádné iluze o tom, jak Čínský soudruh okopíruje cizí produkt. Přiznám se, že zrovna u pájky (pájecí stanice) bych tak úplně nekoukal na cenu, ale na užitnou hodnotu.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 11. 2018, 9:04

Poslední strany tohoto vládna také čtu a stále se to samé snažím pochopit. Pracná výměna OLED na bezcenném krámu, který zemře za pár týdnů. Mám obyčejnou českou RSku a jednu lepší Wellerku celý život. Tady kupovat podobnou kategorii jsou vyhozené prašule.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

14. 11. 2018, 9:20

Zkusím koupit DC verzi a připojit ji na Lion baterku abych mohl pajet v terénu
Doma mám mikropajku JBC s výměnnými hroty a funguje perfektně. Má jenom 50W ale zatetuji s ní větší spoje než s 100W trafopajkou.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2018, 11:54

Zdenek Valter píše: 14. 11. 2018, 7:49 Mexi máš alepoň nějaký hrot?
5 na cestě z Číny (JL02, D24, BC2, BC3, BCM2).
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2018, 12:20

lubbez píše: 14. 11. 2018, 8:30 ... Proč je ta pájecí stanice tak dobrá, že se všichni o ní zajímáte? ...
... Proč musí mít OLED displej? ...
Dobrá je proto, protože ten koncept integrovaných hrotů je výborný.

Mikropáječka je v principu strašně jednoduché zařízení - kousek namotaného odporového drátu a (případně) nějaké měření teploty a regulace.
Přesto si můžeš koupit páječku za 200Kč, ale taky za 5000Kč.
Ten rozdíl je hlavně v tom, jak dobře dokáže hrot držet svou teplotu při proměnné zátěži. Když se horký hrot potká se studeným cínem a pak se studeným pájeným místem, tak musí ta regulace co nejrychleji zareagovat a dojet (ale nepřejet) požadovanou teplotu. Na levným páječkách to většinou řešíš tak, že nastavíš vyšší teplotu a spoléháš na tepelnou setrvačnost hrotu. Čím je páječka lepší, tím míň to musíš takhle šidit a zvyšovat přepalování cínu, PCB atd.
No a ta T12 je výborná, protože má v hrotu integrované topení i měření. Proto je tam ta teplotní vazba a tedy rychlost regulace prakticky nejlepší možná (v případě použití klasického ohřevu, pak jsou ještě všelijaké jiné typy ohřevu a regulace třeba na principu Curieova bodu atd., ale to jsme cenově o nějakou tu nulu jinde).

A proč musí být OLED? No nemusí, ale to OLED tady neznamená jen ten vlastní displej, ale novější generaci těch desek s regulací. Pokud by byla použita stejně dobrá regulace s LED displejem, tak taky není problém. Navíc ten OLED je textový a umožňuje lepší možnost nastavení, což se taky může hodit.
Nicméně jak už jsem psal v minulém postu - není OLED verze jako OLED verze. I ty OLED verze jsou různé, mají různě připojené ručky a jsou dokonce postaveny na různých procesorech. Takže bez konkrétní zkušenosti je to trochu loterie. Proto třeba já chci jít do verze se STM32F103, pro kterýžto procesor mám vybavení a umím s ním dělat. Navíc k tomu existuje i open-source firmware. Takže kdyby to fungovalo blbě, tak vyzkouším ten alternativní firmware, případně si do toho napíšu svůj vlastní.

A že jsou pro to speciální hroty? No jsou. Ale díky jejich principu je to právě ta hlavní výhoda. A ceny už jsou docela slušné. Koupil jsem sadu 4 kusů a stála mě pod 10 USD. Takže hrot za 2.5 USD, tedy nějakých 60 Kč, mně přijde už celkem snesitelná cena.
Proto je třeba dobré vzít tu verzi T12. Jsou i jiné verze integrovaných hrotů, vycházející z páječek jiných originálních výrobců. Ale ty jsou cenově na několikanásobku, protože ty T12 vzali do ruky Číňani, začali to mrskat ve velkém a cena je pak takhle příznivá.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2018, 12:58

Já si snad jednu koupím abych to otestoval. :D
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

14. 11. 2018, 1:38

U těch hrotů je důležité jak jsou pokoveny aby se měděné tělo hrotu nerozpustilo za chvíli v cinu. Uvidím jak dlouho vydrží.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2018, 1:49

Já jsem si kdysi dělal hroty na svou starou mikropáječku Aoyue sám na soustruhu. Pak jsem z pohodlnosti začal používat hroty z Číny, byly za pakatel. A nikdy jsem s nimi neměl žádný problém, životnost blízká věčnosti.
Takže pokud za život vyměním třeba 3 hroty po 60 Kč, tak mě to o grunt nepřipraví.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 11. 2018, 3:24

Mex píše: 14. 11. 2018, 11:54
Zdenek Valter píše: 14. 11. 2018, 7:49 Mexi máš alepoň nějaký hrot?
5 na cestě z Číny (JL02, D24, BC2, BC3, BCM2).
No pořád platí, že bych Ti rád poslal tu LED verzi a OLED display na vyzkoušení kdybys chtěl.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 11. 2018, 5:07

Já jsem Tě nechtěl obtěžovat. Navíc stejně ještě nemám ty hroty a ručku, všechno se to někde rekreuje na lodi nebo v letadle.
S tím posíláním tady po Česku je to takové nešikovné. Když si to pošleme tam a zpět, tak je to už skoro cena té elektroniky.
Smysl by to mělo, kdybys mi chtěl třeba tu LEDkovou elektroniku (kterou asi nikdy nepoužiješ) prodat. Proto jsem se už dřív ptal, co bys za ní chtěl.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 11. 2018, 5:35

Máš pravdu já ji nikdy nepoužiju a Tobě se na besídku bohužel nechce ;-)
Posílám SZ
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 12. 2018, 2:27

K pájce jsem si koupil i další věci a rukojeti
Přílohy
rozebrana rukojet.jpg
Rukojeti.jpg
stojanky.jpg
Stojanky a rukojeti.jpg
Rokojeti compare.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 12. 2018, 5:41

Ta poslední fotka je super. Je to moc hezké srovnání jednotlivých per. :-)
Nějakou podobnou jsem hledal před nákupem, ale tehdy nikde nenašel.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“