Indukcne alebo hotair spajkovanie?

bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

28. 9. 2018, 7:31

Potrebujem spajkovat v elektrikarskych krabickach kp68 asi tisic spojov UTP kabla.
Napadlo ma pouzit priesvitnu zmrstovaciu buzirku 1mm, do nej striekackou natlacit trosku spajkovacej pasty na SMD. Zastrcit kablik z oboch stran a zohriat.

Na stole mi to funguje s hotair stanicou vyborne. Len v tej zasuvke je uz menej miesta a neviem co tam bude robit horuci vzduch. Takze bud musim vyrobit nejaky adapter na hotair ktory bude hriat len tu buzirku alebo ma napadlo ohrievat tu pastu s drotikom indukcne. Samozrejme ten kabel spajkovany nebude priechodzi, takze nastrcit kabliky, zalomit to a tak strcit do cievky indukcneho ohrevu.

Ma tu niekto skusenost s takymto spajkovanim? Na aliexprese je kopec lacnych modulov DPS s malou indukcnou cievkou. Len nechcem kupovat hlupost, cakat na nu mesiac a zistit ze nefunguje. Ani neviem ci indukcia na cin funguje :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2018, 8:15

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2018, 9:15

Materiál: Tvrdý samozhášivý polyvinylchlorid (PVC) s teplotní odolností -5°C až +60°C
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 9. 2018, 9:54

Video hezké, ale v praxi na nic. Vem si, jak se s jedním spojen "sere". Já jsem spojoval nejvíc v jené krabici cca 100 párů UTP a nejjednodušší je na jednu stranu navlíknout kousek smršťovačky, pak vodiče zkroutit k sobe (jenom tu měď), sletovat, ohnout k jednomu vodiči natáhnout smršťovačku a hotovo. Nebo na "prasáka" zkroutit, sletovat a s 2mm přesahem navlíknout smršťovačku a taky hotovo. Ta druhá varianta je sice míň přehledná, ale 2-3x rychlejší. Pak je ještě profi způsob, plastové spojky s izolační vazelínou. Je to velké 8x8x5mm a dvě dírky, do kterých zastrčíš ty dva vodiče a zmáčkneš kleštěma a hotovo. Používal jsem všechny varianty, letování je bez problémů, tam kvalitu ošetříš vlastní prací, ty spojky mají definované průměry vodičů. Všechny varianty jsou naprosto spolehlivé i ve špinavém průmyslovém prostředí. Přesněji, za cca 10let jsem žádné spoje nemusel opravovat.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 9. 2018, 10:13

ještě se slabé měděné vodiče dají velice rychle svářet uhlíkem , skroutíš a skrut chytneš do kleštiček ke kterým máš navedený jeden konec z trafa a na druhým uhlík a jedeš jak fretka , svár ti udělá na konci krásnou kuličku . izolovat smrštovačkou . z té pasty bych neměl moc dobrý pocit , ale třeba se mílím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2018, 10:14

opravoval jsem vodice ve dverich auta kde nebyl pristup a byli kratky draty a ty letovaci smrstovacky bylo jediny reseni ktery slo v danem miste pouzit (std. smrstovacku musis odsunout mimo teplo abys mohl letovat draty a pak nasunout prez to a to neslo)
dalsi variantou bylo vystrihat vsechny draty a natahnout celej svazek az do buhvi kam takze prace na nekolik dnu

dvouma peanama vsunes drat, zlehka ohrejes a drzi to navic je to vodotesne protoze ta smrstovacka je vevnitr opatrena teplem aktivovanym lepidlem

neresil bych tudiz nesikovnyho demonstratora a nesikovny video
resil bych uzitecnost toho vyrobku
pro me nepostradatelna pomucka kdyz uz fakt zacina tect do bot
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 9. 2018, 11:00

taky je možnost udělat si bodovací kleštičkýýý...přez grafit svařuju termočlánky ale na to je lepší udělat komůrku s inertním plynem a do té to pak strčíš a stačí správně nabitý konďas s časovačem a máš i dobrou opakovatelnost
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 9. 2018, 11:45

kenybz píše: 28. 9. 2018, 11:00 taky je možnost udělat si bodovací kleštičkýýý...přez grafit svařuju termočlánky ale na to je lepší udělat komůrku s inertním plynem a do té to pak strčíš a stačí správně nabitý konďas s časovačem a máš i dobrou opakovatelnost
Máš nějaký obrázek pro inspiraci?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

28. 9. 2018, 1:02

packa píše: 28. 9. 2018, 10:13 ....ale třeba se mílím.
:wink: i mýlit se je lidské...(já musel, nic ve zlém packo :) )

K věci: Používáte na to ss proud, invertor, nebo obyč. trafo?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2018, 2:32

robokop píše: 28. 9. 2018, 10:14 opravoval jsem vodice ve dverich auta kde nebyl pristup a byli kratky draty a ty letovaci smrstovacky bylo jediny reseni ktery slo v danem miste pouzit
Pěkný, tohle jsem neznal.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 9. 2018, 2:41

sváříme normálně trafem střídavý , ale máme i nějaké svářečky s usměrnovačem , a nějak v tom nevidím rozdíl.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

29. 9. 2018, 6:50

kleštičky nemám a skroucené konce svařuju stejnosměrnou svářečkou na nejmenší proud ...chytnu to těsně za skrouceným koncem plochýma kleštěma, na které přivedu + pól -pól dám na grafit používám odpadní grafit z hloubičky no posledně jsem ho nemohl najít tak jsem vzal uhlík z motoru vysavače a šlo to taky...nejtěžší natom všem je nepohnout s tím drátem v kleštích jinak to buď málo uhoří neudělá se kapka sváru na konci a nebo upálíš kus kleští.
Já to pužívám jen málo když nemám náhradní teplotní čidlo a stroj musí jet tak udělám svůj termočlánek prakticky kdykoliv a kdekoliv ...
v nouzi by fungovala i auobaterka. S invertorem jsem to nezkoušel tam by mohl dělat problém antistick jedině to zkusit.
Ta komůrka by šla vyrobit například ze starého piezoelementu vyloupnout měnič a dát tam grafit a z boku udělat dírku a pouštět tam argon no a z čela kde původně vychází zvuk tak strkat drátek na svaření...
je potřeba se zamyslet nad tím, že vždycky vyprskne kus roztaveného kovu a časem je to nutné vyčistit za další někde ten odstříklý kov prostě může vadit
tady je nějaká svářečka termočlánků
https://www.wirpo.cz/mobilni-tepelne-zp ... lanku-tp2n
no a bodovací kleštičkýýýý..no to se veme nějaký vhodný MOT převine se a trochu experimentování ..zatím jsem to nedělal
tu je jedna funkční bodovka pak už jen pořešit vhodné sevření drátků
https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 9. 2018, 9:31

To kenybz:
Jo ty videa jsou inspirující. Díky!!!
Jdu shánět trafa z mikrovlnky ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 9. 2018, 4:32

Já vím, je to přízemní, málo inovativní a pokrokové. Ale pro spojování měděných drátů se v elektronice odjakživa používá pájení nebo krimpování.
Pájení trafopáječkou navíc bude snad ze všech zde zmiňovaných metod nejrychlejší, a navíc se s tenkou a libovolně tvarovatelnou pájecí smyčkou dostanu úplně všude.
Nebo použít krimpování a příslušné ferule (tj. trubičky), kde si navíc můžu vybrat neizolované nebo izolované (pokud to v daném případě k něčemu je), navíc můžu snadno spojovat vodiče z různých kovů.

1000 spojů, pokud se dají dělat hromadně, bude mít šikovná holčina z dopoledne, a to ještě u toho stačí s kamarádkama probrat co je nového v Ordinaci, a že ta Pavlína z účtárny, co za ní všichni chlapi lezou, je fakt děsná kráva.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 9. 2018, 5:55

to máš samozřejmě pravdu a sám bych to tak dělal nebo použil wago svorky to je uplně nejrychlejší ale né nejlevnější...
http://www.wago.cz/produkty/portfolio/index.jsp
největší sranda je, že tazatel a zakladatel tohoto vlákna se tu ani neukázal. :)
No a Zdeněk to bude mít jistě na něco jiného tomu se metoda bodování zalíbila tak si možná bude skládat acupacky na elektro vehikl, ale i ty drátky by šly bodovat
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“