Indukční spínače jako koncáky

Odpovědět
Uživatelský avatar
BARBY
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 9. 2018, 7:37

1. 10. 2018, 10:23

Je to tak správně?
INDUKC SPINAC dotaz.jpg
Uživatelský avatar
BARBY
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 9. 2018, 7:37

1. 10. 2018, 11:51

Všem předem děkuji za případné reakce.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

1. 10. 2018, 11:56

Vždyť tady máš odpověď:
viewtopic.php?f=83&t=16299
Uživatelský avatar
BARBY
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 9. 2018, 7:37

1. 10. 2018, 1:27

Nedoufal jsem že mi někdo odpoví na dotaz u diskuse z roku 2015.Tak jsem založil nový vlákno.Zkušenost pro příště.
díky
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

1. 10. 2018, 2:50

Hlavně, žes použil z toho starého vlákna obrázek, kde vše popsáno. Co chceš k tomu víc napsat?
A zbytečně nezakládej nové vlákna, k věcem co už zde je popsány. Potřeba používat funkci Hledej...
Naposledy upravil(a) Pavka dne 1. 10. 2018, 5:50, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 10. 2018, 4:33

No, ono se toho dá napsat víc.
Není indukčák jako indukčák. Je to jako se ženskýma - taky mají základní funkční bloky stejné, ale přesto jsem mezi nimi nezanedbatelné rozdíly.

NPN indukčáky existují jak tomto provedení výstupu:
Bez_pull_up.jpg
Bez_pull_up.jpg (8.93 KiB) Zobrazeno 2291 x
tak ale i v tomto:
S_pull_up.jpg
S_pull_up.jpg (4.98 KiB) Zobrazeno 2291 x
Ten dost zásadní rozdíl je v tom Pull-up odporu 10k na výstupu.

Ale zase záleží na tom, jak je dělaný vstup odělovací desky.
Pokud by to byl indukčák s Pull-upem a deska má ošizený vstup bez optronu, může to být pro desku smrtící (např. se často bez ochran zapojují různé konstrukce s GRBL).
Stejně tak pokud je na vstupu optron, ale napájený jen 5V. Pak na LEDce optronu je při napájení indukčáku ze 12V závěrné napětí kolem 7V, přičemž maximální povolené závěrné napětí bývá kolem 5V. Asi to neodejde, ale ideální to není.Pokud má oddělovací deska optrony napájené ze 12V (jako je to např. tahle moje oblíbená deska https://www.aliexpress.com/item/MACH3-e ... 38967.html), tak to nevadí.
Ale samozřejmě je nejlepší vědět, jak má daný indukčák zapojený výstup.
Taky jsem si kdysi koupil pár těch levných čínských, mám je ale někde zaházené v krabici. Pokud se nenajde někdo, kdo to změří dřív, tak je možná večer vyhrabu a změřím to. V tom, co k tomu na webu mají jako "datasheet" jsem zapojení výstupu nenašel (ale možná k nim existují i nějaké lepší datasheety).

Naproti tomu bych se pro změnu asi nebál zbytkového napětí při sepnutí indukčáku, jak zaznělo v tom druhém vlákně (Voltage drop). To při malých proudech do vstupu optronu bude jen napětí tranzistoru sepnutého v saturaci, takže někde kolem 0.1V. Takže ani při použití dodatečně diody (která by řešila problém s případným Pull-upem) by nemělo vadit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 10. 2018, 2:07

Tak jsem vyhrabal čínské indukčáky. Našel jsem troje různé, kupované od různých prodejců v různé době.

Bohužel všechny mají zapojený pull-up odpor do napájení, dva z nich 10k, jeden dokonce 4k7.
Dva z nich mají na výstupu diodu, takže po sepnutí na nich zbylo nějakých 0.7V. Jeden spíná poctivě do nuly.
Spotřebu mají všechny minimální, při napájení 6V mezi 0.5-1mA, při 20V pak 4-8mA.

Tím pull-upem mě naštvaly, jinak fungují pěkně.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 10. 2018, 8:10

Ani jsem nechtěl nic psát, ale nakonec pár drobností. Když jsem začal s projektem řízení soustruhu, postupně jsem opouštěl enkodéry až jsem skončil u dvou indukčáků. Z důvodu místa jsem použil M8 tělo s 1mm spouštěním, tedy jsou zakrytované až nahoru a neovlivňuje je nic z boku. Protože jsem si pamatoval z předchozí konstrukce, že byly nějaké problémy, tak jsem se připravil i teoreticky. Výsledek je, že v základu jsou čtyři typy PNP, NPN, spínací a rozpínací. Sice pracují i při 5V, ale zrovna tahle informace je docela důležitá, protože většina běžných (třeba Čína) chce napětí větší než 12V. Maximum mají většinou u 30V. Další věcí je, že (teď anych nekecal) PNP spínají proti GND a NPN proti UCC. Při správném zapojení je vždy sepnutí do úbytku 0 - 0,7V. Když jsem si prohlídnul výstupní signál osciloskopem Při 5V a při 20V, byl jsem docela překvapenej. Ze skoro pily při 5V po seriozní obdelník při 20V. Z cca 10 kousků, co jsem testoval měly tři pullup a dva byly bez diody.
V každém případě připojení indukčáku není zas tak primitivní, jak se na první pohled zdá a může být zdrojem velkých problémů.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“