Kuličkový spínač

potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2018, 5:25

Honím ke stroji kuličkový spínač a nějak se mi nedaří nic najít. :(
Jedná se o kuličkový spínač o průměru 9mm a nahoře jsou letovány kabely a propojují GND. Je to součástí jednoúčelového stroje a bez spínače to nelze spustit a ani nahradit něčím jiným to prostě nejde. Rozebrat taky nejde, konec je roztemován.
Nednoúčelový stroj byl sestaven v DE.
Přílohy
spinac 01.jpg
spinac 02.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 11. 2018, 10:02

Je to nějak moc "nejde" na jednom místě.
To funguje jako otřesové číslo? Nebo čidlo náklonu?
Různých "Mercury switch" nebo "Ball switch" je spousta. Proč se nedá použít jiný?
A "nejde rozdělat": bude to kulička v tubusu, dole spojující 2 plošky. Tak se určitě dá odfrézovat (jen zvětšit průměr, nesnižovat to) to vrchní zůžení, tím kulička vypadne ven a bude snad možné nějak opravit kontakty pod kuličkou. Pak to zavřít nějakým novým deklem, třeba i z plastu. Ten na to nalepit.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

17. 11. 2018, 10:20

Chcíplá koza nejde ,ta se musí zakopat .
Tohle zvládne každej normální soustružník .
(podle fotky to Mexi funguje tak že když pružinka s kluzným čepem natlačí kuličku na ten zapertlovaný límeček tak je spojený okruh ,pokud něco jede po kuličce tak jí zamáčkne a kulička běží v izolované trubičce teda pokud té fotce rozumím )
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 11. 2018, 10:22

Jo a ještě dodatek: zkusil jsi to vykoupat v isopropylu? Ideálně v ultrazvukové myčce.
Jestli jenom nejsou zasrané ty kontakty pod kuličkou.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 11. 2018, 10:34

fmodel píše: 17. 11. 2018, 10:20 podle fotky to Mexi funguje tak že když pružinka s kluzným čepem natlačí kuličku na ten zapertlovaný límeček tak je spojený okruh ,pokud něco jede po kuličce tak jí zamáčkne a kulička běží v izolované trubičce teda pokud té fotce rozumím
Aha, díky za osvětu. Já to měl za jiný typ spínače. Takové tlakové čidlo jsem ještě nasazené neviděl, nějaká detekce materiálu se vždy spíš řešila nějakým mikrospínačem s rolnou. Ale pro pohyb ve 2 osách to s tou kuličkou je možná šikovné.
Ale máš zřejmě pravdu, protože ta čidla, která jsem měl na mysli já, se dělají zavřená.
Každopádně i tak se to dá určitě opravit.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2018, 4:54

Zítra to celé ofotím a budete chytřejší. Jak píšu, rozebrat to nejde a když rozeberu je to v prd....
Rozebraj jsem jeden abych věděl jak to vůbec uvnitř funguje.
Celej spínač je poze vlisovanej v daném průměru v součástí stroje a ten díl je celej z plastu, ofotit tento díl by byla asi pro mě sebevražda. Všichni víte jak to chodí v automotive.
Takže pod kuličku obsluha vloží díl mezerou tak že kulička vidět není. Pod kuličkou je vzduchový píst kterej projede vloženým dílem a narazí do kuličky.
Tím hned zajistí vyráběný díl aby už nešel vyndat. Kulička zamačkne válcovitý spínač který je pod pružinkou a tím se propojí GND. Spínač může mít tak 2mm v průměru.
Na celém spínači je vidět šroubovaný spoj ale je to pouze taková vložka aby se zvětšil průměr spínače.
Proto jsem odstranil ten pertl abych viděl jak to tam je. Kulička sice vypadne ven ale k tomu válcovitýmu spínači pod kuličkou se nikdo nedostane, je tam už z výroby jen vlisovanej.
Pod názvem "Ball switch" jich vyběhne hafo a ten co by šel možná použít jsem našel za 250USD/ks. :D
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2018, 5:06

Dalo by se najít i za hubičku 39,50USD/ks
https://www.automationdirect.com/adc/ov ... _accuracy)
V Cz přeci musí něco existovat,
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 11. 2018, 5:53

To je zajímavé. Takže to nefunguje jako rozpínací, ale jako spínací switch.
A ta kulička tam není proto, aby případně jela po nějakém pohybujícím se materiálu, ale dělá jenom normální hmatník.
Takže by se to dalo nahradit jakýmkoli rozměrově vhodným mikrospínačem a mechanickým dorazem (pokud v původním zapojení dělá ten pertl současně mechanický doraz pro ten vzduchový píst).
Je to tak? Skutečně je ten spínač s kuličkou utopený, takže ta kulička přijde do styku jen s tím pístem?
A jaké to má rozměry?
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2018, 6:38

Přesně tak, ten pístek naráží na tu kuličku a ten spínač je tam jen vlisován. Někdy to hodí chybu že se spínač časen posune a pístek to nedotlačí. Takže na spousty spínačů je doděláno jen takové silonové domačkávací pouzdro aby se spínač nehnul jakoby ven z díry. Spínač je tam horizontálně a pístek vyjíždí od spodu nahoru.
Mikrospínač by šel možná nějaký dát. Muselo by se dodržet celková délka spínače aby se to nerozdtilo.
Díra pro spínač je tuším 9mm v průměru,
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2018, 6:48

Takhle to tam asi vypadá. Ten spínač je pod pružinkou a nyní se nerozepíná a je stále sepnutá, což je špatně.
Přílohy
spínač.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 11. 2018, 9:33

Do průměru 9mm by se vešel třeba tenhle mikrospínač, má rozměry 6x6mm. A dělá se ve spoustě provedení, s různou délkou páčky, s různým odporem pružiny.
Nad to nějaký pružný element (pružinu nebo v rámci jednoduchosti i kus gumy nebo pružného plastu) a nějaký doraz.
To musíš sfouknout za chvilku.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 11. 2018, 5:15

Co na to vyrobce stroje? Uz ani v automotive nejsou penize na originalni dil?
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2018, 5:37

Proto šel stroj ze švícar do Cz aby někdo ušetřil a nejedná se zrovna o levnější auto.
Mě sebrat takto stroj, taky zapomenu na díly.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 11. 2018, 9:31

potraviny píše: 19. 11. 2018, 5:37 Proto šel stroj ze švícar do Cz aby někdo ušetřil a nejedná se zrovna o levnější auto.
Mě sebrat takto stroj, taky zapomenu na díly.
nějak mi uniká, co tu řešíte - s mašinou (nebo tím montážním automatem či co to je) jistě šla dokumentace (protože bez ní by nebyla výchozí revize po instalaci v CZ, že) a v té dokumentaci, by ten spínač měl být. Pokud dokumentace není, tak jistě někdo za ten přesun do CZ zodpovídal a tak ať si tu dokumentaci, ten, kdo to sem bez ní dotáhl, dodá. Pokud to tak v tom vašem automotive nefunguje, tak to je nějaký divný :D :shock: automotive.
Jinak tyhle kuličkový spínače jsou v montážních automatech a jinde naprosto běžný - viz třeba https://www.metrol.co.jp/en/products/ba ... switch_bp/
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 11. 2018, 9:37

Mex píše: 18. 11. 2018, 9:33 Do průměru 9mm by se vešel třeba tenhle mikrospínač, má rozměry 6x6mm. A dělá se ve spoustě provedení, s různou délkou páčky, s různým odporem pružiny.
Nad to nějaký pružný element (pružinu nebo v rámci jednoduchosti i kus gumy nebo pružného plastu) a nějaký doraz.
To musíš sfouknout za chvilku.
Sfouknou za chvilku to může - ale možná taky bude mít trochu problém k tomu doložit rizika a CE (viz to automotive) a taky se mu klidně může stát, že ten jeho gumičkový bastl se za půl hodiny v provozu na tý lince nebo jednoúčeláku poxxxe - protože ono udělat malý a spolehlivý spínač do průmyslu není možná zas tak jednoduché, jako se to na klávesnici zdá.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“