ochrana elektroniky před zimou

Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

3. 1. 2021, 6:13

No a pak hotové temperovací moduly prodávají všichni výrobci rozvaděčů, rittal, schrack, spálovský.... No není to watt za kačku :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

3. 1. 2021, 6:42

Mex: žárovka je jistě použitelná, temperovali jsme s ní například malinký sklípek, ve kterém byly uskladněny brambory, při velkých mrazech, jenže ta žárovka může prasknout (ono to časté spínání navíc ne v nule sítě jí dává zabrat) a pokud není dohled, tak je topení v háji, to u odporů a keramického zářiče nehrozí.
Tahat v rozvaděči topný kabel není úplně snadné, dodává se obvykle ve větší metráži (3 m, 5 m, 7 m, apod.), navíc topný kabel by se neměl nikde dotýkat své jiné části (hrozí lokální přehřátí a porucha) a ani jiných dílů výstroje rozvaděče.
Dát někam topné odpory jistě jde, uvedl jsem, jak jsem psal, keramický zářič pro jednoduchost montáže, montáže bez nutnosti vyrábět držáky, izolace, rozváděcí plechy, apd. A plošně roztahovat odpory napojené na síťové napětí po rozvaděči (jak píšeš "tam, kde potřebuji" = nepotřebuješ konkrétně nikde, stačí temperovat prostor rozvaděče jako celek), to tedy potěš Pánbůh toho, kdo tam potom vleze a bude tam něco dělat, nehledě na to, že revizák mu ten rozvaděč odstaví z provozu!!!!
Kdybych už chtěl něco komplikovanějšího vyrábět, tak si udělám do rozvaděče i elektronický termostat a další na zakázku dle místa vyrobené věci (třeba topné těleso s nuceným oběhem vzduchu). Nejspíše mi to ale vyhoví jen do další revize rozvaděče, správné je, jak píše Charon, použít pro rozvaděče určené temperovací moduly, ale je to drahé...
A jak jsem psal, jednoduše může udělat ovládání více výkonových stupňů těmi například dvěma bimetalovými termostaty, opět to uvádím pro jednoduchost řešení a výroby pro někoho, kdo není fanda a kutil a nechce si s tím hrát...
Obecně platí pro vystrojení rozvaděče, že lze sestavit jen z typových a schválených komponent, tady veškerá improvizace tvrdě naráží, ale u soukromých objektů, které prošly výchozí revizí a kde se nemění majitel nebo se nemění něco, co je podmíněno další opakovanou revizí, lze vzít v potaz i nějaká ta další úprava a doplnění, ale je to proti předpisům!!! Já jsem také rozvaděč našeho minidomku trochu upravil, poslední úprava byla doplnění přepínače sítí pro možnost zálohování objektu z benzínového agregátu při případném a očekávatelném blackoutu. Pro ilustraci jeden z rozvaděčů našeho domečku, za ním je ještě druhý, trochu jednodušší a pak asi tři malé dle potřeb...
IMG_0833.JPG
Dodatek: abych to upřesnil, já, ač slaboproudař, jsem dělal i silnoproud a jsem tak trochu (?) maximalista, rozvaděče jsem si navrhoval sám (elektrikáři protáčeli očíčka) a když jsem podobný rozvaděč vystrojil a instaloval i při rekonstrukci chalupy na jihu Čech, tak revizák, který to revidoval, byl z toho paf a řekl doslova jestli náhodou není v rozvodně v Temelíně :D
Naposledy upravil(a) pavlík dne 3. 1. 2021, 9:21, celkem upraveno 8 x.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 1. 2021, 7:02

r4cv píše: 3. 1. 2021, 6:07 Hm. Ak mi nebude vadit odpadove svetlo, tak aj ziarovka bude fungovat.
Termodynamický zákon říká, že i to světlo nakonec skončí jako teplo.
Tak pokud to bude v uzavřené bedně a nebude svítit do okolí, tak je to fuk.
VENCAZ
Příspěvky: 219
Registrován: 10. 4. 2017, 11:56

4. 1. 2021, 10:39

pánové, mockrát díky za pomoc a perfektní vysvětlení/doporučení! v elektřině se orientuju jen letmo...
pavlik:
...stavbu temelína bych teda nezmáknul :D


vidím to teď na experiment s paralelními větvemi odporů + bimetaly. jinak jsem nad žárovkami a keramikou uvažoval obdobně jako vy, tak děkuji za ujištění :wink:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“