Hobby zdroj střídavého napětí 50 Hz - poradte

lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

10. 1. 2019, 1:59

Tak děkuji všem zúčastněným - trafo zmiňované z úvodu už je doma, podle prodejce je to jedno vinutí s odbočkami - přimo na to jsem se zeptal.
Pokud budu považovat za nutné zjemnit ty napětové kroky, asi na to nasadím dvoupólový přepínač a budu spínat různě i ty odbočky mezi sebou.
Zatím to asi bude narychlo 1+6 zdířek pro přímý přístup k těm odbočkám a dál uvidím.

Já tedy mám vyřešeno, ale diskuse samozřejmě slouží i ostatním - i já jsem se něco nového dozvěděl.

Díky.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2019, 1:59

V tomhle případě musí být samostatná, protože se spojují různě napřeskáčku a dokonce i obráceně (přehozený začátek/konec), což v provedení s odbočkami nejde. Totéž pak platí pro to zapojení které výše zmiňoval picom s vinutími 1 - 2 - 4 - 8 - 16 V atd. ze kerých se dá sestavit libovolné napětí po 1 V pomocí přepínačů.

Průřez drátu je jasný, ale když už se vyrábí takovýhle speciál tak hlavně v tom prvním případě by nemělo smysl to motat různými dráty, protože se tam může stát, že i pro malé napětí bude zapojené vinutí s vyšším napětím.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

10. 1. 2019, 2:25

Z tohohle trafa by to šlo taky a jednoduše, stačilo by u jednotlivejch pájecích ok fiknout jeden drát co tam je napájenej z vinutí a dát ho bokem do nový svorky a budeš mít taky jednotlivý samostatný vinutí. Pro připájení do nový svorky musíš drát důkladně očistit od smaltu, aby šel pájet.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 1. 2019, 4:14

lapa píše: 9. 1. 2019, 8:32
DwPetr píše: 9. 1. 2019, 8:18 Pokud by ti stačilo malý tráfko, tak můžeš použít tráfko na vláčky, nebo autodráhy https://www.google.com/search?q=trafo+n ... 928#imgrc=_
Ale nebyly u těch vlačkotraf (pamatuji asi FZ1 Piko) regulovatelné jen ty usměrněné části? Ta střídavá byla myslím pouze pevná 16V - např. na výhybky. Ale možná si špatně pamatuju.
No ty proudy co potřebuješ by ta FZ1 byla ideální - pro Tvé účely by se stačilo napojit přímo na výstup před usměrňovačem ;-)
Jo a pamatuješ si to dobře ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

10. 1. 2019, 9:01

jenicek píše: 10. 1. 2019, 2:25 Z tohohle trafa by to šlo taky a jednoduše, stačilo by u jednotlivejch pájecích ok fiknout jeden drát co tam je napájenej z vinutí a dát ho bokem do nový svorky a budeš mít taky jednotlivý samostatný vinutí. Pro připájení do nový svorky musíš drát důkladně očistit od smaltu, aby šel pájet.
Nechávám v zásobníku nápadů jako možný upgrade toho trafa :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“