Typické závady laserových tiskáren

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 3. 2019, 4:15

Není tu prosím někdo, kdo se víc zabývá laserovkama a ví o tom něco?

Černobílé laserovky trpí některými typickými neduhy, které nejsou závislé na výrobci.
Samozřejmě časté je, že po nějaké době se ojedou nějaké podávací kladky a blbě to bere papíry. To je ale věc, která bude u každého výrobce jinak a řešení je asi případně nějaké mechanické vylepšení.

Ale častá závada je (a to mě teď trápí a proto píšu), že tiskárna opakuje motiv jako "ducha" několikrát na stránce.
Zřejmě se podle počtu opakování dá odhadnout, který válec se pro otočení dostatečně neočistí, protože zřejmě průměr osvitového válce a válce v zapékací jednotce budou jiné.
U jedné tiskárny mi to dělá 3x na stránce, u druhé 4x. To by zřejmě mohlo odpovídat osvitovému válci?

Protože to dělají různé tiskárny různých výrobců a projevuje se to stejně (jen u mně to dělá jedno HP a jeden Xerox), tak ta příčina bude asi dost obecná.
Jestli to dělá osvitový válec, tak to zřejmě znamená, že po jedné otočce nedojde ke kompletnímu vybití náboje na válci.
Nebo že by to způsobovaly nějaké nečistoty na válci, který je tím pádem "lepivější" ?

Dík za případné rozumy.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2019, 9:39

Já tyto problémy řeším likvidací tiskárny a koupi nové ..... resp jdu po tiskárnách i bazarů a inzerce - když je klika, tak se podaří koupit lehce jetý kousek za solidní peníz. Naposled se mi to povedlo s OKI C5550 MPF - borec neuměl vyměnit válec pro černý toner a nainstalovat ovladač pro win 10. Zbavil se ji za 700 Kč Měla najeto jen 25000 stránek - což je u tohoto typu měsíční doporučená dávka ......

Ale k věci - problémy dělají neoriginální tonery - ty dokáží dost zkrátit životnost válce - a pak také to, co se na tiskárně tisklo předtím. Jestli se na ní dělaly obálky, nebo něco nestandardního a tlustého, co se dostalo do válců, tak se mohlo stát, že to s válcem, nebo zapékací jednotkou hnulo - a výsledkem je popsaný problém - alespoň u mě to tak bylo. A mě v tomto případě pomohla výměna válce a zapékací jednotky (teď mluvím o typu OKI C5900)

Já hodně tisknu plnobarevnou grafiku na těžký papír (220 G) - a tam se tyto problémy objevují. Hlavně s jednolitou černou - to je prostě průser. Tento problém ale obcházím tak, že černé plochy tisknu jako rastrový obrázek v barvách - což mi umožňuje nepřesnosti zamaskovat. Nevím, co přesně tiskneš ty - ale možná by to pro tebe mohlo být řešení také.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 3. 2019, 6:12

Díky za odpověď.
Tonery jsou originální, u jedné z tiskáren dokonce ještě původní velkokapacitní, koupený s tiskárnou.
Tiskl jsem občas na silnější materiál. Ale není mi moc jasný mechanismus, jakým by to pak začalo tisknout duchy. To přece znamená, že některý z válců se po průchodu neočistí. U světlocitlivého by to snad mohlo znamenat špinavé nebo slabé osvětlovací těleso, které má rušit zbytkový náboj.
A u ostatních by to snad muselo znamenat, že jsou nějaké ulepené a toner na nich drží. Že by byl toner nedostatečně zapečený se nezdá. A světlocitlivý válec vypadá čistý, teda aspoň ta cca 1/3, která je vidět. Tiskárny HP mají světlocitlivý válec součásti toneru.
Možná do toho ještě na blind zainvestuju a koupím nějaký alternativní.

Pak ale asi nezbude, než nějakou vadnou laserovku rozebrat a nastudovat problematiku.
Jen kde na všechno brát čas? Škoda, že čas nevyrábějí v Číně a neprodávaní na Aliexpressu.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2019, 6:34

U mě je typickou závadou to, že ta tiskárna přestane být podporovaná a nedá se rozchodit v aktuálních woknech.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 3. 2019, 6:57

mrkni se na youtube je až překvapivé co vše tam je...
https://www.youtube.com/results?search_ ... er+problem
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

17. 3. 2019, 7:36

U mě je typickou závadou to, že ta tiskárna přestane být podporovaná a nedá se rozchodit v aktuálních woknech.
Tohle se v drevnych dobach resilo necim jako printserver, v modernich dobach tiskarnou, ktera podporuje postscript, nebo PDF...

Ale k puvodnimu dotazu ... primo s popisovanym problemem jsem se nesetkal, ale dost casto staci vytahnout valec a umyt ho (nechlupaticim hadrem/gazou/obvazem) isopropanolem (pokud neni videt cely, vetsinou se s nim da tocit nejakymi koly z venku dostupnymi). Pokud dochazi toner a tiskarna dela svetly pruh staci toner vyndat a trochu s nim zatrast (ale to asi zna uz kazdy).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 3. 2019, 7:51

To Mex: přesně jak bylo napsáno. Problém levných tiskáren a levných tonerů. Když toner dojiždí (u tiskošek kde je vše v jednom) začne házet duchy. U tiskárny má smysl v ramci repasí pouze celkové vyčištěni, vysypání zasobníku na odpad (u některých modelů nejsou přístupné pro uživatele) a náhrada tonerů za nové, pod jsou na dojezdu. Jakékoliv větší díly včetně válce jsou cenový masakr. Základem je pořizovat použité profi stroje, kterých je na trhu stále dost a jsou za velice rozumné peníze. Když začne zlobit, tak ji ekologicky zlikvidujeme a vyndáme z regálusvěží připravenou. To navazuje na další téma nákladů na provoz, hobby tiškošky jsou značně neekonomické. Rekordmankou je tiskoška, která ma najeto 680 tis. listů a stále nám v kanclu drtí další stránky. Hobby hračky často nepřežijou 5 tis. V případě zájmu ted máme v regále pár kusů HP LaserJet M1536dnf MFP (nefunguje automaticý podavač což je memoc tohoto modelu) toner 100 procent.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 3. 2019, 8:16

Ty tiskárny, kterém mám k dipozici, nejsou zrovna na nejšupáčtější třída (Xerox Phaser 3600, HP LJ 2727nf). Prostě tiskárny, které už má člověk problém sundat z vyšší police a manželka je neuzvedne vůbec. Obě mají dobře udělaný PostScript, což je pro mě zajímavé.

Díky za odkaz na Youtube. Asi se pustím do nějaké investigace.
Ale v úterý začíná výstava Amper a tak trochu nevím co dřív, tak až potom.
Díky.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“