Problém s odměřováním

Odpovědět
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

29. 7. 2019, 9:46

Páni,

Namontoval som na sústruh odmeriavanie od firmy J..a spol s.r.o. (nechcem robiť reklamu). Zkrátka kabely od Magnetických snímačov TMLS-01A-02 mi idú okolo ovládacieho kabelu 3 žily 110V a vyzerá to, že sa to spolu nejak neznáša pretože keď stlačím rychloposuv (1 z tých ovládacích žíl) tak sa mi menia hodnoty na odmeriavaní .Keď tie kabely dám od seba všetko je OK.
Prosím pomohlo by keby som na to ovládanie dal stinený kabel?Ide to všetko okolo suportu a tak nieje vela mozností.
Potreboval by som poradiť než to zase všetko rozoberiem.A budem experimentovať.


Moc dík za radu.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 7. 2019, 2:15

Problém by stínění podle mého vyřešit mělo, nicméně nebylo by lepší použít stíněné kabely na senzorech? Tím bys podle mého zabránil i potenciálnímu dalšímu rušení od něčeho jiného (různá náhodná rušení co se objeví občas, atd.). Další věc je, že stínění má být uzemněné.
Co máš za kabely u těch senzorů - to jsou originál k tomu? Ty by už přeci měly být stíněné.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
pavel6
Příspěvky: 245
Registrován: 4. 1. 2017, 1:59
Bydliště: Benešov

30. 7. 2019, 7:23

Stínění nemusí pomoci, může to být proudově. Malá ocelová pancéřka, stočená, do ní ten kabel od odměřování. Pokud by to nepomohlo, čemuž nevěřím, tak, bych se snažil prověřit obvody silovky, upravit.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 7. 2019, 12:19

villli píše: 29. 7. 2019, 9:46 Páni,
..... Zkrátka kabely od Magnetických snímačov TMLS-01A-02 mi idú okolo ovládacieho kabelu 3 žily 110V a vyzerá to, že sa to spolu nejak neznáša pretože keď stlačím rychloposuv (1 z tých ovládacích žíl) tak sa mi menia hodnoty na odmeriavaní ......
To bývá zvykem, že když dáš rychloposuv, tak se mění hodnoty na odměřování :)
To jen tak mimochodem; ty snímače se dodávají s kabelem v kovovém vlnovci, takže jsou stíněné od výrobce. Nebo ti dodali jen snímač bez kabelu?
snimac.jpg
snimac.jpg (11.13 KiB) Zobrazeno 3188 x
Tohle je sice citlivější typ, ale konstrukce by měla být stejná.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 7. 2019, 12:32

pafik píše: 30. 7. 2019, 12:19
villli píše: 29. 7. 2019, 9:46 Páni,
..... Zkrátka kabely od Magnetických snímačov TMLS-01A-02 mi idú okolo ovládacieho kabelu 3 žily 110V a vyzerá to, že sa to spolu nejak neznáša pretože keď stlačím rychloposuv (1 z tých ovládacích žíl) tak sa mi menia hodnoty na odmeriavaní ......
To bývá zvykem, že když dáš rychloposuv, tak se mění hodnoty na odměřování :)
To jen tak mimochodem; ty snímače se dodávají s kabelem v kovovém vlnovci, takže jsou stíněné od výrobce. Nebo ti dodali jen snímač bez kabelu?
snimac.jpg
Tohle je sice citlivější typ, ale konstrukce by měla být stejná.
Právě proto by mě zajímalo co tam má za kabely. Co jsem koukal na výrobce tak tohle všechno originál kabely řeší.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

30. 7. 2019, 5:10

To je zaujmave su to originane kabely bez zmeny.Presne v tej kovovovej bužirke .

Nejaky dvovod to mať musí pretože v navode doslova píše že nesmu byť vedene spolu s vykonovymi vodičmi.

S tým rychloposuvom ano to je pravda mam dole remeň toči sa len motor ale posuvy stoja.

Zistil som že to robí aj keď roztočím vreteno...
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

30. 7. 2019, 5:14

edit:
Malá ocelová pancéřka, stočená, do ní ten kabel od odměřování. Pokud by to nepomohlo, čemuž nevěřím, tak, bych se snažil prověřit obvody silovky, upravit.
Tomu presne nerozumiem silovky, panceřka?
Moc dík.

V stroji mám male 9V trafíčko do zásuvky skusil som ho napajať mimo stroja ale to nepomohlo..
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
pavel6
Příspěvky: 245
Registrován: 4. 1. 2017, 1:59
Bydliště: Benešov

30. 7. 2019, 8:45

Zdravím, pafik píše o kovovém vlnovci, já o ocelové chráničce, oba asi myslíme podobné věci. Silovka (> 5V), to není správný výraz, jsou to zřejmě jen ovládací obvody, ale i ty mohou být zdrojem značného rušení. Souběh je průšvih, nebo může být průšvih a výrobce to i píše. Vzal bych to vážně. "Neolizujte v zimě zábradlí!"
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

30. 7. 2019, 9:27

Áno áno áno dnes som na to prišiel sám že olizovať sa fakt neoplatí.

Problém ku podivu nie je v kábeloch k senzorom ale pravdepodobne v napájaní.
Mám to samé odmeriavanie na fréze a tak som trafo vybral a námatkovo ho napojil priamo na odmeriavanie a svete div sa všetko fungovalo perfektne.Tak som precínoval kabely z pôvodného trafa na priamo a zase všetko funguje.

Problém je v tom že som chcel všetko privádzať zo zadu hadicou (SUIL 40 chladenie) takže bolo príhodne zhruba 1200 mm viesť spolu s ovládaním.
A keďže som to už raz robil na fréze tak som najprv všetko pripravil a potom objednal odmeriavanie.Vetička bola pozabudnuta :-).

Zásadná otázka teda znie pomôže tienený kábel na tom napájaní ? DC 9V 1000mA aby som to mohol spraviť podla svojich predstáv? A keď áno aký?

Ta panceřovka je moc neprejde mi všetkými priechodkami a pod... ideálny by bol kábel samotný.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 7. 2019, 9:58

Sakra, to už se nesmí napsat ani jméno výrobce?
To abychom pak pro jistotu začali psát příspěvky ve formě "T.k t...e je m.j p.......k k v..i". (přeloženo: Tak tohle je můj příspěvek k věci.)

Pokud chceš dostat nějakou smysluplnou radu, tak musíš poskytnout potřebné informace.
- co to znamená, že se "mění hodnoty", skáče to o nějaké tisíciny nebo se kompletně zblbne (jak už Pafík trefně napsal, při posunu je to celkem normální ;-) )
- jak to máš připojené (typ interface, co je na vstupu po stroje, délka vedení)
- jak to máš napájené

EDIT:
Měl jsem to dlouho otevřené v browseru, ty jsi mezitím napsal další post, že už ti to jede.
I když jsem z něho moc nepochopil jak. Slovensky "som precínoval kabely" znamená, že jsi je přepájel někam jinam? Tedy ne, že jsi je "procínoval", tj. pořádně propájel?

Předpokládám tedy, že s jiným napájením to funguje. Ale už nevím, jestli je to jen jinak připojené, nebo je použitý i jiný napájecí zdroj.
Každopádně stínit napájecí kabel je asi blbost. Pokud by po tom napájení chodily nějaké špičky, tak tomu líp pomůžeš nějakým filtrem před tím napájeným snímačem. Tedy nějaký kondenzátor, případně ještě nějaký odpor nebo ideálně i nějakou cívečku.

Rozhodně ale ten napájecí zdroj prověř. Ty snímače snad nejsou úplný šrot, takže se dá předpokládat, že mají napájení ošetřené vevnitř. Přece jen je to určeno do průmyslových podmínek.
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

30. 7. 2019, 10:35

Ano presne tak
1.přepájel to znamená kabely ktoré šly okolo 110V liniek som nahradil dvoma vodčmi na priamo bez iného vplyvu. U povodného zdroja
2.Pripojil som druhe (ine ale typovo identické trafo) tak isto na priamo.

Suporty su absolutne bez pohybu garantujem.

Pri spusteni vretena to skáče náhodne o stovky ale niekdy aj desatiny ...
S tým odmeriavaní som absolune spokojný niekolko rokov beží na fréze.Preto som šiel do dalšieho.Len tu je ta montáź trošku komplikovanejšia.

Definitvne to ale nieje kabelami od senzoru myslím že to robí nejaké rušenie napájania.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 7. 2019, 10:47

A ten zdroj napájí jen to odměřování nebo je z něho i odběr pro těch 110V?
Jestli ti tam kvůli proudovému odběru někde neujíždí zem.
A znovu se zeptám: jak je to připojeno stroje? Diferenciálně nebo single-ended? A jak dlouhá je kabeláž?
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

31. 7. 2019, 8:06

villi:
Podáváš to dost zmateně a těžko k tomu říct něco konkrétního. Pro konkrétní radu by to chtělo fotku, nebo nákres.
Můžeš zkusit nacvaknout takový feritový prstence na napájecí kabely. Já je dávám na všechny silové věci, co jsou kolem mašiny. Nejen napájení 220, ale i přívody ke krokovým motorům (silové myslím napěťově nebo proudově, podle vzoru "zle matičko zle je, teče tlustý proud" ).
Můžeš zatáhnout napájení 220 do nějaké kovové trubky a tu uzemnit.
Že to je v pořádku, když to vedeš daleko od sebe, to už jsi zjistil. Víc mě teď asi nenapadá.
villli
Příspěvky: 171
Registrován: 15. 3. 2013, 10:00
Bydliště: Na jihu čech

31. 7. 2019, 9:01

Ono sa to dost tazko popisuje nafotom zkreslim. Ako povedal klasik jazykom strojara je vykres.
SUIL 40,ATLAS W4,Thiel Duplex 155,BNNK 32...
Neexistuje blbá otázka,iba odpoveď.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 8. 2019, 3:23

No a taky obrázek či fotka vydá za tisíc slov !!!!!! ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“