Jak vyrobit DIY tranzistor či integráč v garáži?

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 8. 2019, 6:01

Na první přečtení to zní jako sci-fi, které navíc ani na toto forum nepatří, ale elektroniků je zde dost a nakonec tá technologie je především o oborech jako je strojařina, optika, chemie a až nakonec elektronika :)
Takže pokud jste zvědaví jak a na čem si ten klučina v americké garáži dovedl vyrobit na koleně vlastní integráč, můžete se ho na to už v tuto středu 14.8. o 21 hod. nášho času zeptat či jenom si to poslechnout...
https://hackaday.com/2019/08/12/homemad ... hack-chat/
Obrázek
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 8. 2019, 7:51

A má to aj nejaký praktický význam, alebo je to ďalšia "cesta je cieľ" za kopec peňazí k ničomu?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

13. 8. 2019, 8:59

Noo, na toto sa musíš opýtať priamo toho chlapčaťa.
Podľa prehlásenia že dokázal to, čo zatiaľ bolo len doménou VEĽKÝCH CHLAPCOV, to vyzerá na "cesta je cieľom"...
Možno ale podľa inej zmienky že DIY komunita na týchto postupoch pracuje spoločne, len komusi došla trpezlivosť a rozhodol sa skoncovať so stávajúcou realitou "Koho čipy spájkuješ, toho pesničku spievaj", tak pekne zhrnutú na Kubačovom blogu ... takže, neostáva iné len sa ho opýtať :wink:

Mňa fascinuje ten 2-3 ročný vývoj - študentík čo asi hmotnou núdzou práve netrpí, začal ako modelár-dronista a zatiaľ skončil vyšlapaním cesty ako stvoriť integrovaný obvod v garáži :-) viz. jeho kanál na trubke...
Zatiaľ čo jeho rovesníci z radov zlatej mládeže majú iné starosti ...

Pokiaľ ste ešte ďalej nehľadali, dám odkaz na pár detailov z jeho postupov: http://sam.zeloof.xyz/category/semiconductor/

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2019, 11:44

Určitě je to ten model "cesta je cíl".
Výroba elektronickým komponentů se dostala do fáze, kdy už amatér ani s drahým vybavením nemá šanci vyrobit součástky, které velcí výrobci prodávají za cenu, která je nižší než cena papíru, ve kterém jsou zabalené.

Elektronika se prostě trochu utrhla ze řetězu. V žádném jiném oboru nebyl pokrok tak dramatický a rychlý. A taky asi v žádném jiném oboru se tak nevzdálily výrobní technologie velkých kluků od běžného světa.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 8. 2019, 10:37

Grad píše: 13. 8. 2019, 8:59 Možno ale podľa inej zmienky že DIY komunita na týchto postupoch pracuje spoločne, len komusi došla trpezlivosť a rozhodol sa skoncovať so stávajúcou realitou "Koho čipy spájkuješ, toho pesničku spievaj"
Ja myslí, že akú píše Mex, tento typ protestu je o ničom. Je to niečo v štýle ako keby nejaká skupina chcela skoncovať napríklad zo závislosťou na moderných dopravných prostriedkoch a už sa jej podarilo v garáži vystrúhať drevené koleso.
Grad píše: 13. 8. 2019, 8:59 Mňa fascinuje ten 2-3 ročný vývoj - študentík čo asi hmotnou núdzou práve netrpí, začal ako modelár-dronista a zatiaľ skončil vyšlapaním cesty ako stvoriť integrovaný obvod v garáži :-) viz. jeho kanál na trubke...
Zatiaľ čo jeho rovesníci z radov zlatej mládeže majú iné starosti ...
To je iná vec. Nájsť dnes puberťáka, ktorý má jasný cieľ a ide za ním, naviac sa pri tom systematicky vzdeláva miesto čumenia do fakbooku a chlastania piva a vymyslel si síce zbytočnú, ale zato vysoko špecializovanú a náročnú zábavu ako hobby, je obdivuhodné. Škoda že je dnes skôr výnimka. Jeho tieto nadobudnuté zručnosti a skúsenosti vynesú do výšin.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 1:49

Možno ale podľa inej zmienky že DIY komunita na týchto postupoch pracuje spoločne, len komusi došla trpezlivosť a rozhodol sa skoncovať so stávajúcou realitou "Koho čipy spájkuješ, toho pesničku spievaj"
Tomuhle jsem se musel upřímně zasmát.

Realita je taková, že polovodičový průmysl posledních několik let prochází "implozí", kdy se slučuje kdekdo do jednoho velkého koglomerátu. Milimetr čtvereční na waferu stojí skoro stejně, jestli na něm udělám jednu výkonovou diodu, nebo tisíc tranzistorů, z výrobní technologie se stala komodita - velice podobně jako je komodita výroba plošných spojů (byť komplexitou technologie je to pořád o pár stupňů někde jinde).

Analogařina je limitována ztrátovým výkonem a šumem vs. plocha a miniaturizovat nejde a nepude (spousta analogových obvodů se vyrábí doteď na linkách které jsou postaveny v sedmdesátých), optimalizuje se jen stabilita výrobních procesů a nadstavby nad rámec základní technologie čipu (např. přesné tenkovrstvé rezistory jako extra vrstva). Stejné platí pro I/O digitálních obvodů - linkové budiče a integrovaná ESD ochrana bude vždy potřebovat danou plochu a nejde zminiaturizovat, protože výkonová ztráta na plochu je pevně daný limit přes který se nedá jít.

Digitálka je u spodního konce složitosti mnohem ekonomičtější na FPGA i v relativně velkých objemech a tahle hranice se posouvá stále dál a dál do oblasti, kde původně šly realizovat jen zakázkovým obvodem.
Exponencionální nárůst ceny litografických masek se zmenšující se geometrií dost jasně omezuje doménu toho, jak dalece se dá s hustotu integrace zajít a že je to něco, co je v dosahu pouze řádově jednotek nadnárodních korporací. Útěchou může být, že pod ně patří i Xilinx a ex-Altera, nyní už Intel.


Hlavní bariérou pro "malé ryby" a hobbíky vůbec nejsou výrobní technologie, ale návrhové prostředky. Pokud nemáte v čem načíst designkit od zvolené fabriky, udělat návrh schématu, odsimulovat, layout a export databáze, je vám snění o vlastních čipech stejně k ničemu. A při zjištění cen těhle nástrojů by se tady většině třikrát protočily panenky. Opensource nástroje jsou naprosto tragické a téměř nepoužitelné (rozhodně ne pro komerční práci). Asi nemusím podotýkat jak na tom bude s charakterizací a stabilitou procesu na koleni ušmudlaná technologie pro výrobu ve srovnání s komerčním sektorem.

Pool servisy přístupné všem pro prototypové čipy a školní projekty existují už dlouhé roky, například:
https://mycmp.fr/technologies/price-list.html
https://www.ihp-microelectronics.com/en ... -list.html

Těch pár tisíc euro za mm2 při 20 kusech čipu bez validace funkce jsou pořád pakatel ve srovnání s tím, kolik stojí licence nástrojů k návrhu a na kolik příjde následná výroba sady litografických masek pro sériovou výrobu a příprava pro výrobní testery. A testování před a po pouzdření je dost podstatnou součástí celého příběhu.
Další problém je to, že komoditní technologie na větších nodech nejsou optimalizované pro precizní práci v analogovém režimu a není tedy šance se ani vzdáleně přiblížit parametry k tomu, co dosahují renomovaní výrobci i v rámci lacincých čipů (vlastní staré výrobní linky si piplají z dobrého důvodu).

Objemy pro které se tohle vyplatí jsou dost mimo rámec toho, ve kterém operuje většina technologických firem zasahujících záběrem do elektroniky - jediná výjimka nastvá v případě nějaké podstatné přidané hodnoty, nebo nemožnosti daný problém řešit z diskrétních obvodů v rámci integrace na DPS, nebo syntézou ve FPGA.

===

Mimochodem - prvenství v na koleni ušmudlaném solid state polovodiči (a taky bez vzdělání v oboru) má myslím madam Ellsworth.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 97C1C07A2D

Primárně je to o tom, že dotyčný vyhrál v loterii toho, jak se šikovně narodit. Ani zájem samotný, ani inteligence, ani investované hodiny času nad studiem samy o sobě neznamenají vůbec nic, pokud neexistuje i materiální zázemí na které si dost očividně nevydělal jen vlastníma rukama.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 9. 2019, 2:20

Ono se staci podivat kam to dal. Hackaday je misto s nejvetsim poctem nesmyslnych projektu na svete. Jak vidim odkaz na tento server, vetsinou uz na to ani neklikam. Takovy bulvar by se dalo rict.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 2:44

Polde mého názoru, "maker" komunita je majstrštyk kultovního marketingu víc než co jiného. Jak moc dobře může fungovat je vidět třeba na komerčním úspěchu Průši, byť jeho výtvory jsou - co se užitných vlastností týče - hluboce pod tím, co koupí člověk z číny za čtvrtinu ceny. Společným jmentovatelem toho všeho je "wishful thinking", pro což mě nenapadá dostatečně výstižný český idiom.

Poměr signál/šum je na Hackaday opravdu tragický, ale i tak se myslím oplatí se jednou za pár měsíců proklikat se archivem článků.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 9. 2019, 3:05

Jojo, je to tak.
Všichni to dělají blbě. Průša i všichni na Hackaday.
Ale to je dobře, aspoň nechají vyniknout těm skutečně dobrým.
;-)
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 3:21

Což je trochu kulhající výrok, když se vezme v potaz s čím se vlastně pak člověk chce srovnávat. Naprostá většina těch schopných a v něčem vynikajících si za svoji práci buďto nechá adekvátně zaplatit (načež jsou ať už přímo, nebo nepřímo vlastními zájmy vázáni veřejně nešířit svoje know-how), nebo v rámci své akademické činnosti publikují jako článek a doufají, že si jej třeba za deset, dvacet let někdo všimne a obsažené poznatky dojdou i aplikace v komerčním sektoru.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 9. 2019, 8:46

0xDECAFF píše: 1. 9. 2019, 3:21 v rámci své akademické činnosti publikují jako článek a doufají, že si jej třeba za deset, dvacet let někdo všimne a obsažené poznatky dojdou i aplikace v komerčním sektoru.
No a podľa toho vznikol mierne dehonestujúci vtip z akademického prostredia:

Viete aký je rozdiel medzi vedeckým pracovníkom a pásomnicou?
V podstate žiadny, obaja sú v riti a čakajú kedy im vyjde článok ...
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

1. 9. 2019, 9:04

Ako už bolo spomenuté na začiatku tohto vlákna → cesta je cíl :!:

cíl → $$$ :mrgreen:
cesta → YouTube :twisted:

že im to zároveň financuje aj rôzne "koníčky" (či vystrájanie hlúpostí od výmyslu sveta :roll:), je už len bonus :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2019, 9:10

tak v tomhle pripade ja docela rad sleduju https://www.youtube.com/user/bkraz333
tam se clovek i neco praktickeho dozvi a toho typka to myslim i zivi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 9:19

Ben Krasnow je mimochodem jeden z důvodů proč jsem zaměřením skončil u laboratorní přístrojovky (i když pánové od kamer mi dělají poslední dobou pokušení).
A ne, produkce videí pro youtube kanál ho opravdu neživí, aktuálně je zaměstnán u Google jako pomocný vývojář pro prototypování HW (AR/VR headsety). Před tím s víceméně stejnou náplní u Valve SW, finální komerční podoba je teď to, co je na trhu pod hlavičkou HTC jako Vive a Vive Pro ;)

Více kontextu třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=QLBxz7djQvc
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

29. 1. 2022, 4:51

:roll:
https://www.lupa.cz/clanky/neproklouzne ... olovodicu/

Tak jsem si vzpoměl na toho hocha (pořád v tom jede ;-)) i na zdejší vlákno a na nadčasový Kubačův článek "Koho čipy pájíš, toho píseň zpívej"
Soudruhům v EU to začíná docházet, seč je jaksi pozdě... :lol:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“