Jističe aj

Odpovědět
CNCmates
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 9. 2019, 10:07

18. 9. 2019, 10:28

Nazdar. Hned z fleku než schytám hate, tak vás upozorním že jsem strojař, ne elektrikář. :x
Dotaz zní pro spousty lidí hloupě, ale věřím že mi to někdo tady dokáže vysvětlit.

Pomalu se mi rozjížďí nová dílna za barákem a budu mít celkem problém.

Od hlavního jističe po dílnu to mám cca 100metrů. Během dalšího roku( možná už konce tohoto) budu kupovat první cnc soustruh. Řekněme že soustruh bude mít energetickou náročnost:
proud při plném zatížení 60A
Jmenovitý výkon 30A
Teď trošku úvahy a dimenzování, za předpokladu že stroj stejně nikdy nepojede na 100% výkon, ale hodně ampér tam vlítne hned ze startu stroje, což se dá asi řešit softstartérem. K tomu bude nějaký ten kompresor, do budoucna další stroj, a další.. znáte to.. potom to bude vypada jako když vlaštovka lepí hnízdo :roll:

Otázka zní jak to řešit s eonem? Jaký hlavní jistič před hodiny.. a doufat že mi to povolí nějakým způsobem.

Předem díky za rady. :wink:
Někdy je lepší otevřít hubu a zeptat se :wink:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2019, 5:57

zalezi jaka je v miste kapacita, zeptej se u eonu, jak silnou pripojku ti mohou dat, jsou mista, kde ti vic jak 3x25A nedaji
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 9. 2019, 6:26

no taky to může dopadnout, že budeš časem potřebovat trafostanici...
někdy je to neřešitelný problém a si donucený postavit novou dílnu v blízkosti trafostanice, protože ti nedovolí vést vysoké napětí v zástavbě, smozřejmě to jde dát VN i pod zem to jo ale to jsou pálky
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 9. 2019, 6:39

nevím, proč bys měl schytat hate hned na začátku
tvůj dotaz je slušně položený a má hlavu a patu
.....
k věci
přesně jak píše kolega
zjisti si, co ti v dané lokalitě povolí, znám případ, kdy autoservis byl pověšený na 3x16A
pokud do té dílny natáhneš nějaký AYKY 3x120+90 nebo něco takového, tak to teď možná bude o pár tisíc za kabel dražší, věř tomu, že v ceně výkopu a ostatních položek jde o prd
najdi si elektro projektanta a nadimenzuj požadavek podle "vlhkých snů" co všechno by se ti líbilo, kdyby.....
nemusíš tam mít hned 3x80A hlavní jistič, ten se vymění snadno, 100m kabelu v zemi podstatně hůř
vždy, když jsem se snažil z nedostatku peněz ušetřit něčím podobným, tak se mi to později vymstilo
....
pokud je CNC mašina vybavena měniči před motory, tak nemá žádné velké rozběhové proudy
vyjímka asi bude mašina, která má na vstupu trafo z 3x400V na 3x230V, tj japonci a tak
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

19. 9. 2019, 7:07

Přeju hodně štěstí. Vlastně na tomhle problému s elektřinou už stojím rok. Naštěstí konečně snad do konce měsíce bude hotovo a já budu moct začít točit frézou.

Požadavek byl 80A. Do areálu kde budu působit díky mě poteče 120A(naštěstí areál JZD kde v minulosti byl odběr daleko větší takže střeva to unesou) to znamená nepřímé měření nějaká hovna na trafostanici ,jistič atd... Jednorázová platba CEZu 108 000,- včetně DPH. Teď mě ještě čeká práce na rozvodové skříni,kabely atd... cca 62 000,-

Prvotně jak tady už pánové psali předemnou si nechat zjistit možnosti dané lokality a věř že neochota bude jedna z prvních věcí na co pravděpodobně narazíš a další bude nedostatečný výkon v lokalitě a ikdyž stožár s kabelem napětí budeš mít u baráku ještě neznamená ,že tam tolik poteče. Tohle jsem si myslel a pak mě vyvedli z omylu a řekli pokud chci nějakých 50A+ někam dostat tak to bude úplně odjinud a bylo to asi 100m od místa a kopání přes 2 sousedy. Ve finále jsem to vzdal ,protože to byl neřešitelný problém a kvůli mé blbosti a nezjištění právě daných možností lokality jsem musel změnit plány a stálo mě to 130 000,- (nikdy je už neuvidím).

A v některých oblastech například na malých vesnicích je to leckdy totálně neřešitelný problém. zachraňují to případy bývalých nebo současných "JZD" - můj případ. Další hlavní věc dnes je že už v každé Lhotě mají územní plán. Ten ti určuje jestli je vůbec možné danou výrobu mít na místě kde ty chceš. Pokud budeš chtít něco takového rozjíďět v obytné zóně tak pokud budeš mít přející sousedy a někdo tě práskne tak za dlouhodobé porušování uzemního plánu ti nejspíš napaří takovou pokutičku az se z toho po...... :mrgreen: . Samozřejmě záleží jak je územní plán udělán. Někde mají rozum někde ne. V případě ,že se stane a tvá dílna bude právě v obytné zóně tak si můžeš zažádat na stavebním o změnu územního plánu ,která trvá až 3 roky (tolik času jsem neměl) a ještě ve finále si v rukách lidí kolem ,protože to musí schválit lidé v tvé bezprostřední blízkosti (sousedi). A věř ,že lidi přející nejsou. Raději budou mít kolem sebe bídu a klid než nějakého dobře podnikajícího souseda.

Vím ,že tohle asi nebyla úplně odpověd ,kterou jsi chtěl slyšet ale jen jsem chtěl tady popsat zkušenosti co mě potkali za poslední měsíce a nechtěl bych aby tím musel někdo projít stejně jako já.

Zkrátka je to hnus velebnosti. :?
CNCmates
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 9. 2019, 10:07

19. 9. 2019, 9:28

Tak mám to ve slepý ulici. Já to mám v takovém téčku uprostřed. Na začátku přes cestu je velká fabrika spracovávající dřevo na překližku (sušičky, pařičky, loupačky, lisy, aj.), potom asi 60metrů odemne je firma která vyrábí nerez program do kuchyní. Teď se musím mrknout kusy mají natažený hlavní přívod. Jestli z mojí ulice nebo odnaproti...

Volba kabelu? Myslíte že ten ayky bude dobrej? v hliníku..
co se týče těch rozběhů, trafo 3x400 > 3x230v tam bývá kvůli příslušenství, čerpadla, dopravníky, no zkrátka prostě opce..
u systémů to běží sinumerik a heidenhain 400 v a fanuc 230v údajně.

Díky za rozumný odpovědi 8)
Někdy je lepší otevřít hubu a zeptat se :wink:
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

19. 9. 2019, 9:34

Mám velké pozitivní cítění ohledně tvé situace. Pokud je to jak popisuješ. Tak pravděpodobně územní plán by mohl být ok ale radši bych si to ověřil a to že máš hned takhle blízko fabriky by mohlo znamenat dobrou vybavenost sítě.

Jak říkám. Ověřil bych si to ale už teď jsem optimistický. Jsem rád ,že někdo má větší štěstí. To co jsem prožíval poslední dobou bylo k pláči a byl jsem několikrát od toho abych se na to vykašlal.

Co se týká kabelů tak to ti neporadím. Tohle si nepamatuju. Jediný co si pamatuji je ,že budu mít 4x35 měď do rozvaděče a odtud kabel pro 3x400Hz do mašiny. Jestli si to dobře pamatuju.

Hodně štěstí.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 9. 2019, 9:47

typ kabelu teď neřeš
to je fakt ten poslední problém
začni na katastru nemovitostí - majitelé pozemků, věcná břemena, vedení sítí,
územní plán
lehký předběžný dotaz na místním stavebním úřadě
katastr je přístupný online veřejně
určitě ti hodně napoví pokec s někým z nějaké větší místní elektrikářské firmy
obvykle znají situaci a jsou dostupní a vstřícní (protože jim jde o kšeft) než nějaká anonymní zákaznická linka Čezu nebo koho se zákaznickým oddělením v Děčíně nebo kde
ona ta síť nn s dostatečným dimenzováním co je hned za plotem může být té fabriky včetně trafa a máš smolíka
atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

19. 9. 2019, 10:06

testone píše: 19. 9. 2019, 9:47 typ kabelu teď neřeš
to je fakt ten poslední problém
začni na katastru nemovitostí - majitelé pozemků, věcná břemena, vedení sítí,
územní plán
lehký předběžný dotaz na místním stavebním úřadě
katastr je přístupný online veřejně
určitě ti hodně napoví pokec s někým z nějaké větší místní elektrikářské firmy
obvykle znají situaci a jsou dostupní a vstřícní (protože jim jde o kšeft) než nějaká anonymní zákaznická linka Čezu nebo koho se zákaznickým oddělením v Děčíně nebo kde
ona ta síť nn s dostatečným dimenzováním co je hned za plotem může být té fabriky včetně trafa a máš smolíka
atd
Ohledně místních elektrikářů tím bych si nebyl tak jistý. Spousta z nich teda aspoň v Plzeňským kraji pracují pro ČEZ ,protože modernizují stožáry vysokýho napětí. A až 4tá firma shodou okolností mého spolužáka ze základky se uvolila po Xtém prošení ,že mi teda příští týden tu elektriku udělá asi po měsíci domluv.

Ono totiž není kšeft jako kšeft.
CNCmates
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 9. 2019, 10:07

19. 9. 2019, 11:15

Katastrálně všechno vlastní, bez věcných břemen. Jak jsem psal. Pozemek na kterým stojí RD a vzadu je dílna .. kterou musím teda ještě úředně zoficiálnit :? ..
Někdy je lepší otevřít hubu a zeptat se :wink:
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

19. 9. 2019, 11:34

No nechci být rýpal ale tady vůbec nešlo o tvůj pozemek. To se předpokládá ,že víš jakej je stav věcí na tvém pozemku. TESTONE to spíš myslel ,že máš zjistit stavy pozemků okolo tebe. (teda doufam)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 9. 2019, 11:38

Radislav píše: 19. 9. 2019, 11:34 No nechci být rýpal ale tady vůbec nešlo o tvůj pozemek. To se předpokládá ,že víš jakej je stav věcí na tvém pozemku. TESTONE to spíš myslel ,že máš zjistit stavy pozemků okolo tebe. (teda doufam)
ano, samozřejmě
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“