dálkové ovládání

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2020, 8:48

Poprosil bych o radu zkušené elektroniky o nějaký nápad na vyřešení problému:

"Náhrada manuálního ovládání "BLACKBOXU" za bezdrátové ovládání"

máme zařízení, které má 6(7) tlačítek, které ovládá jeho provoz (různé nastavování času, zastavování, reset, zapnutí a další nedůležité hodnoty) vše funguje a je součástí zařízení, ovšem je potřeba to ovládat místně z klávesnice umístěné v zařízení a bylo by vhodné to upgreadovat za bezdrátovou verzi.

požadavky
1, cena :D
2, blbovzdornost a jednoduchost
3, dosah cca 100m ve volném prostoru

napadlo mě koupit 2x běžný garážový 4kanálový přijímač/vysílač na 433MHz v ceně cca 600 např.
https://tfe.cz/ctyrkanalovy-prijimac-rfc4-rx.htm
výstupy přijímače oddělit a propojit se stávající klávesnicí zařízení, ty dva vysílače rozebrat a integrovat do nějakého 3d tiskem vytištěného ovladače s 8mi tlačítky..
ale připadá mi to jako takovej levnej bastl :D

nějaké nápady?
Děkuji
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2020, 9:21

no stačila by ta poslední verze, tamty první jsou moc masivní..
nicméně je to ve verzi 315 MHz to není pro legální použití v EU, a za jak dlouho to tady reálně z té číny bude? musí to být nasazené za cca 3 týdny
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 1. 2020, 9:24

Co poslal Páčka vypadá dobře, otázka je rychlost reakce u zařízení za 800 stovek. Potom nevím co legislativa (bezpečnost), pokud to dodáváš někam komečně. Druhou cestou, kterou za sebe preferuju je china deska, WiFi a appka v androidu. Tam je možnost nastavování kanálů podstatně větší.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2020, 9:34

bude to obsluhovat člověk kterej nemá ani chytrej telefon, musí to být pro blbce :D , apka v telefonu je pro něj scifi..
o bezpečnost nejde, nemonitoruje to RZ :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 1. 2020, 9:35

tady verze 433 https://de.aliexpress.com/item/33033971947.html
ale čína má teď svátky tab bych počítal min 3 týdny
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 1. 2020, 9:59

Líbí se mi, že to má vytahovací anténu.
V každém americkém filmu než padouch nebo klaďas odpálí nálož, tak vytáhne pořádnou anténu. ;-)

Jsem taky zvědavý, jak to teď bude s dodacími lhůtami. Jednak se jim toho asi dost nakupilo přes prázdniny, ale hlavně ta Čína teď prý fakt jede v hodně nouzovém režimu. Tak aby to měl vůbec kdo zprocesovat, když jsou všichni rozjetí mimo město a zpátky se bojí nebo dokonce nemůžou vrátit.
Já jsem si před prázdninama naobjednával poměrně dost věcí, a ani u jedné mi ještě nepřišlo potvrzení, že je to předané k transportu. Loni přes prázdniny fungovali. Potřebuju nějaké další hračky, ale s objednáváním teď čekám až se uvidí, jak to bude po prázdninách fungovat.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 1. 2020, 10:11

Moc se Mexiku směju. S tím padouchem to nemá chybu :-) !!! China & Ali je total kaputo, mám tam objednávku měsíc a stav se vůbec nemění. Přitom jde o běžné LS battery, kterých jsou skladem tisíce.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2020, 10:50

osobne by se mi libilo zarizeni na bazi ESP32 (cca za 2-4 dolary)
takova mikro desticka s MCU ktery ma dve jadra kde jedno se stara o wifi
da se uplne easy naprogramovat v arduinu a jsou tam prave i knihovny na tu wifi
takze se na jedne strane udela AP na druhe client
mezitim si muzes posilat packety po IP takze mas kontrolu dat aby nebyli poskozeny
a cele to muze jeste hlidat nejaka rutinka co bude zajistovat ze se akcni cleny odepnou v pripade ztraty signalu od ovladace
cely to bezi dost rychle takze se nemusis lopotit s nejakejma optimalizacema (existuje k tomu treba kamerka a zvlada to rozeznat oblicej v realnem case)
a ma to hafo IO pinu ktery se daj ledasjak pouzit
neco tam je tusim i analogove
je to vpodstate totalni kanon na vrabce takze by to melo jit vsechno velmi snadno
ja to rozchodil asi za 30 minut a za dalsi hodinu jsem mel udelanej vykonovej triakovej stmivac kterej reagoval na apku v mobilu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
dvoracek.a
Příspěvky: 115
Registrován: 4. 12. 2017, 3:07
Bydliště: Libeř
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2020, 11:05

zdar tak nato ti stačí čínský ovládání 433mhz, mam z toho postavenou trénikovou časomíru na minikáry, zpoždění téměř neznatelné cca 0,01 s, dosah ve volném prostranství cca 350 metrů, s lepší anténou na přijímači i přes 500 metrů (více sem nezkoušel), dokud držíš tlačítko tak drží sepnuté relé , pustíš tak rozepne
vysílač : https://www.ebay.com/itm/High-Power-1-2 ... 749.l2649
přijímač: https://www.ebay.com/itm/DC-12V-Relay-1 ... 4cdd698f69
k přijímači je dobré připojit alespoň tuhle anténu https://www.ebay.com/itm/12dbi-31CM-433 ... 2749.l2649
a ještě je potřeba konektor ktery se musí naletovat na ten přijímač místo té jejich antény se kterou to dosáhne jen pár metrů https://www.ebay.com/itm/Connector-SMA- ... 2749.l2649
je to levné , blbuodolné, jediné co se stane když nedorazí signál je že nesepne relé
s bezpečností je to horší : může se stát když bude v blízkost bezdratovej zvonek že to klidně někdo spustí zatebe(ale pravděpodobnnost je malá protože zvonky maj strašně malej dosah(nám se to ještě nestalo a to časomíru používáme v zástavbě) , spíš to funguje obráceně že když to používáš tak zvoní zvonky okolo ale taky málo kdy
existuje více variant podle množství kanálů, já používám jen 4kanál, vysílač s přijímačem se páruje přes tlačítko takže nějaké ochrané kodování to má (ale nevím jaké protože sem jen uživatel :lol: )
cnc routr 125x400 cm + truhlářské stroje
www.facebook.com/truhlarnadvoracek
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2020, 11:16

to je v podstatě to co posílal Packa, jen jestli je něco v EU, případně co se sem dostane do 14dní
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
dvoracek.a
Příspěvky: 115
Registrován: 4. 12. 2017, 3:07
Bydliště: Libeř
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2020, 11:46

jo jo je všechny tyhle moduly sou na jedno kopyto
nejdůležitějží je dát externí anténu na přijímač jinak to pořádně nefunguje,dost dlouho sem stim trápil než to začlo fungovat spolehlivě dle představ (mám ubastlenou směrovou anténu na přijímač i vysílač se kterou to dosáhne hodně přes 500 metrů a přes horizont)
anténa je potřeba alespoň 1 m nad zemí(je nějakej přízemní efekt kterej žere signál) ale čím výš tím líp
v eu něco bude ale bude to dražší a stejně to bude trvat déle než je třeba (bral sem modul pro známého z německa před vánocema a trvalo to 14 dní a přiložené vysílače byli k napojení externí antény nevhodné https://www.ebay.com/itm/DC-12V-10A-433 ... SwnodcrEww a jejich dosah byl mizerný cca 50m a stejně sem čekal až dorazí ten z číny v tom odkazu nahoře
cnc routr 125x400 cm + truhlářské stroje
www.facebook.com/truhlarnadvoracek
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2020, 12:34

Používáme ovladače od české firmy: http://www.cemotronic.cz/index2.php?id=1&sekce=1
Mají k tomu i odpovídající přijímače. Cena bude sice jinde, ale mají to u nás homologované a zřejmě skladem.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2020, 12:37

Začal bych tím, co je vlastně v tom blackboxu. Pokud to je membránová maticová klávesnice (nedejbože kapacitní nebo s halovkama) s nějakým encoderem a celé je to zalité, tak bude docela problém to napojit.
SABLE-2015
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2020, 12:49

tam je naletované tlačítko, s tím by neměl být problém
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“