UPSky obecně:

Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

2. 4. 2020, 9:35

Mex:
jo, už se tím víc jak 10 let nezabývám, tvoje vysvětlení line-interactive je lepší. :)
Ještě k použití : máš sice pravdu, že většina spínaných zdrojů snese toleranci napájení od nějakých 110-120V, a většina zařízení je vybavená spínanými zdroji, ale setkal jsem se v praxi se zařízením (třeba switche, firewally), kterým ten pokles napájení při výpadku s offline upskou nedělal dobře. Naposled jsem díky tomu nedávno den obnovoval funkčnost jednoho Juniperu :)
Pak šel hned na online upsku.
Na napájení motorů by to mělo být fuk, ale tam zase bude mít vliv tvar sinusovky (nebo "sinusovky").
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 4. 2020, 10:23

Někteří výrobci dražších značek prodávají v setech rovnou čerpadlo a zdroj a tvrdí, že konstrukce motoru (plechy a vinutí) je přizpůsobena na napajení z náhradního zdroje. Zda lze konstrukci motoru přizpůsobit horšímu průběhu napajení posoudit nedokážu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2020, 3:02

Já když jsem řešil dlouhou zálohu akvária tak mě žádná UPS neoslovila
potřeboval jsem hodně dlouhou dobu a nízký výkon

Koupil jsem kvalitní střídač 12V/230V 150W, solární baterku 55Ah a zbastlil to přes relé dohromady.
Když vypadne proud tak to zapojí střídač na řízení akvárka, odpojí to síťové napětí a zapne střídač.

Funguje to krásně, jen to přepnutí trvá asi vteřinku - ale tady je mi to šumák.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

2. 4. 2020, 3:52

UPS jsou primárně na překlenutí výpadku napájení, než naběhne agregát. To je jejich původní funkce. To, že si teď člověk může koupit malou ups k počítači, a ta to vydrží 5 minut napájet a do té doby buď znovu naběhne síťový napájení, nebo to PC regulérně shodí a ups se vypne, to je vývoj a to, že jsou tyhle technologie pořád levnější. Nicméně se pořád takhle "postaru" vyrábějí; 600W ups je na napájení 600W zařízení po dobu 5 minut, 2kW ups je pro 2kW na pět minut, ... Když chceš delší dobu zálohování, musíš si koupit buď silnější UPS, která samozřejmě stojí víc a je zbytečně předimenzovaná, nebo, pokud se to u některých ups vyrábí, extended pack baterií, který prodlužuje dobu zálohování pro původní výkon.
Někdy udává výrobce dobu zálohování 10 minut, ale jen u stoprocentních baterií. Většina udává těch 5 minut jako střední hodnotu.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 4. 2020, 4:57

Budu se spoléhat, že UPS, která mi dovolí extended 35-150Ah baterry vydrží hodiny. Při trvalém chodu bych se bál o její zivotnost, v režimu spínaní On/OFF 50:50 to musí vydržet.
Start dieselu v automatickém režimu už jsem vzdal, proto se budu snažit držet důležité systémy UPSkou. Automatizovat start vypadá velmi snadně. Když si začnu kreslit kolik stavů nastane, nejspíš PLC to můzu zpracovat vzdávám automatiko. Vyzkouším to čerpadle, to je životně důležité. Pokud to bude fungovat, pověsím druhou UPSku switch Poe pro kamery. Alarmové systémy se po výpadku hybernují a vydrží cca 12 hodin, ty krmit nemusím. Navíc mi hlásí stavy sitě i stav baterry přes pager, což je přidaná hodnota, kterou díky tomu nemusím řešit.
Nikdy jsem nedrátoval rozvadeče zálohavané UPS ani generátorem. Budu muset najít systém (jiná barva vodičů), případně nějaké odpojovače, abych se v tom drátovém chaosu nezabil :-(
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 4. 2020, 6:45

elbarto píše: 2. 4. 2020, 4:57 Při trvalém chodu bych se bál o její zivotnost, v režimu spínaní On/OFF 50:50 to musí vydržet.
mám "true china" Bejing Multifit UPSku na solárnom systéme. v prevádzke cca 5 rokov s malými prestávkami. už vyrobila cez 10MWh. dôležité je, či je chladená aktívne, ale tie silnejšie od cca 1kW sú na nonstop solárnych systémoch bežne využívané.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 4. 2020, 6:52

elbarto píše: 2. 4. 2020, 4:57 Nikdy jsem nedrátoval rozvadeče zálohavané UPS ani generátorem. Budu muset najít systém (jiná barva vodičů), případně nějaké odpojovače, abych se v tom drátovém chaosu nezabil :-(
Hlavně nezapomeň na výstražný štítek "Pozor zálohováno UPS, napětí přítomno i při vypnutém zařízení" :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 4. 2020, 7:12

r4cv píše: 2. 4. 2020, 6:45
elbarto píše: 2. 4. 2020, 4:57 Při trvalém chodu bych se bál o její zivotnost, v režimu spínaní On/OFF 50:50 to musí vydržet.
mám "true china" Bejing Multifit UPSku na solárnom systéme. v prevádzke cca 5 rokov s malými prestávkami. už vyrobila cez 10MWh. dôležité je, či je chladená aktívne, ale tie silnejšie od cca 1kW sú na nonstop solárnych systémoch bežne využívané.
To r4cv... hmmm to je dobrá otázka zda nepoužít rovnou Inverter with charger od solárů:

1. odkaz mám. Koukám na jejich webu CH, GBR, RU, kde to koupím ?
2. uvádí Lead acid 100-1000Ah. Co udělá když má dám menší battery ? Ale s tím se v nejhorším dokažu poprat, menší jsou stále k mání, když je mením preventivně v autech.
3. píšou tam něco o minimální zátěži, co se stane když bude menší ?
4. čistý sinus tady bude jistě bez problemů, jinak by se do sítě děly strašné věci :-)
5. nabíjení ze zařízeni, to je taky OK
6. napětí je nastavitelné např +- 5-10 procent ?
7. na co jsem ještě zapomněl ?

http://www.multifitele.com/en/product_show.asp?cid=99
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 4. 2020, 8:45

ad 2:
pri menšej kapacite batérií bude rýchly pokles napätie batérie a následne sa vypne UPS. záleží ale na odbere.
miešanie rôznych batérií, rôznych kapacít a rôzneho veku nie je dobrý nápad.
ad 3:
môj stroj dokáže ísť aj na prázdno, ale záleží to do konkrétneho modelu
ad 5:
treba preveriť, či nabíjanie je inteligentné, alebo len tlačí do baterky 56V. takéto nabíjanie (prebíjanie) jej dosť skráti životnosť.
ad 6:
výstupné? niekedy áno. záleží od modelu
ad 7:
na destilovanú vodu, desulfáciu, údržbu a celkovo náklady, s ktorými sa obyčajne nepočíta
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

3. 4. 2020, 5:40

a co vyzkoušet za hloupou UPS dát měnič a pak elektromotor měniči je celkem jedno co mu leze za bordel na vstupu usměrňovače. Když bys použil použitý měnič tak to nebude drahé.
novější oběhová čerpadla mají bldc motorky a těm je jedno co za kostrbatiny do něj jdou
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 4. 2020, 10:28

To r4cv: díky za odpověji. Zbytek v SZ.
To kenny: hmmm, pravdu máš je to také cesta i když už zbytečně složitá. Co ponorné čerpadlo pohání netuším a nezjistím. Vzhledem k nerozebiratelnosti očekám klasiku. Je to marketovka, nic jiného nebylo s tímto příkonem. Na druhé straně mi dají 5 roků záruku. Všude jinde při nýkupu na firmu rok, je to horší nez Corona, tenhle nešvar. Bud DPH nebo 12 mesíců záruka. Začala s tím Alza a chytli se toho prakticky všichni prodejci zmrd.. Ponorná čerpadla mají nejčastěji u 1L 600-800W, sehnat s co nejmeším příkonem bylo docela peklo. Ono to čerpá sice s přestávkama, ale 365 dní v roce, potom už člověk bohužel musí řešit co to pápne.
To all: ano budu samozřejmě zkoušet různá řešení. V každém případě vaše rady mi ušetřili dost zbytečné práce bloudění ve slepých uličkách :-)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 4. 2020, 10:42

Ked je clovek zrucni ide kupit takyto sinus.
#Aliexpress € 39,30 8%OFF | Pure sine wave 12V to 220V inverter circuit board solar converter board 800W
https://a.aliexpress.com/_dTtebWE
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 4. 2020, 10:54

... krásná práce Sokolíku, jdu to načítat :-)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“