Heidenhain TE-355-A => Arduino => EasyCAT => LinuxCNC

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2020, 12:36

Ty vyznamy tlacitek jsou dost specificky pouze pro haidn takze bych spis sel cestou jejich preznaceni na neco univerzalnejsiho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 6. 2020, 5:23

Thomeeque píše: 16. 6. 2020, 10:20 Škoda, že jsi nenapsal to TE 355 předtím, dá se vygooglit service manual, je tam i schema panelu
Hmmm...................... Dík

Aspoň jsem si zahrál na archeologa.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 6. 2020, 8:52

Jj, přemýšlel jsem, jak moc kruté je ti to sem teď po bitvě napsat :D Ale jednou by to asi stejně vyplavalo a ono se ti to stále může hodit, pokusil jsem se alespoň co nejšetrněji :mrgreen:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

17. 6. 2020, 9:30

robokop píše: 17. 6. 2020, 12:36 Ty vyznamy tlacitek jsou dost specificky pouze pro haidn takze bych spis sel cestou jejich preznaceni na neco univerzalnejsiho
1) Dá se v Linuxu pustit simulace obrábění (PGM zrychleně proběhne, kontoluje syntaxi atd, namaluje grafickou simulaci, nehýbe strojem)?
2) Lze v Linuxu pustit chod programu po jednotlivých řádcích? (každý řádek se spouští STARTem zvlášť)
atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2020, 9:54

simulaci s dráhama a kontrolu udělá linuxcnc při nahrání programu.. pokud vše ok vykreslí dráhy, pokud problém napíše, že je problém na řádku X..
pustit program po jednolivých řádcích umí samozřejmě taky..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 6. 2020, 10:16

Akorát kolize s pracovním prostorem to hlásí až za běhu, jestli se nepletu, na to by bodla nějaká funkce. Ale možná jsem jen něco přehlédl.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2020, 10:31

myslíš jako, že se to má obrábět mimo pracovní prostor?
to hlásí hned, resp pokud chceš pustit program.. napíše to něco ve smyslu, program přesahuje v ose X(Y,Z) a nespustíš to..posuneš souřadný systém - posuneš obrobek a jedeš..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 6. 2020, 10:42

RaS píše: 17. 6. 2020, 10:31 myslíš jako, že se to má obrábět mimo pracovní prostor?
:roll:

Jen jsem upřesnil, že toto není součástí té iniciální kontroly a že by nebylo marné dozvědět se to dříve, než při pokusu pustit program (edit: psal jsem za běhu, což je dost rozdíl, uznávám, ale i toto nemusí být vždy nejpraktičtější). Mohla by tam být nějaká kontrolka, která by se refreshla po každé úpravě pracovního prostoru. A ještě taky píšu, že jsem jí mohl přehlédnout. A nebo tomu něco v principu brání, nevím, ale to by asi nemělo.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2020, 11:42

mě tohle třeba nijak neomezuje..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 6. 2020, 11:48

Věřím. Asi to bude různé podle toho, kolik úkonů musíš udělat před startem programu okolo. Já většinou musím nasadit brýle, vzít hadici luxu do ruky, zapnout vřeteno, lux, kameru, pokřižovat se a tak, pak si připadám fakt blbě, když jediné, co nastane, je chybová hláška, že jsem mimo pracovní prostor (typicky Z-kem, když někde úplně na konci jedu do bezpečné výšky, kterou dám někdy příliš velkou :)).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2020, 12:41

sice jsme už uplně OT, ale prozraď mi proč ty takový místní elektronik nespínáš vřeteno programově? proč předem? má to nějaký důvod mimo lenosti? :lol:
a odjíždět Zkem někam do bezpečné výšky přece řeším kódem G28 a je mi uplně jedno jak jsem v Zku vysoko.. nakonec vždy odjede do max stroje..
pokud tedy nemyslíš že máš hodně malé Zko a i přejezdy několik cm nad vrškem polotovaru ti pak mohou kolidovat s max rozjezdem Zka..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 6. 2020, 1:15

Děkuji všem za příspěvky a rady. Sice jsem si pohrával s myšlenkou udělat plošňák s multiplexery a shift-registery, ale nakonec použuji Arduino MEGA, které se mi válí doma. Jakmile se pohnu dál, dám vědět.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1354
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 6. 2020, 1:17

Thomeeque píše: 17. 6. 2020, 8:52 Jj, přemýšlel jsem, jak moc kruté je ti to sem teď po bitvě napsat :D
Každopádně díky, v tom návodu je to daleko lépe zpracované, než jsem to kreslil já.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 6. 2020, 2:03

RaS píše: 17. 6. 2020, 12:41 sice jsme už uplně OT, ale prozraď mi proč ty takový místní elektronik nespínáš vřeteno programově? proč předem? má to nějaký důvod mimo lenosti? :lol:
Asi trošku kovářova kobyla :) Zapnout to ručně ja takové provizorium, co už funguje, tak mě vždy asi něco bavilo v danou chvíli víc :) Také jsem vřetena různě měnil a u každého by to bylo trochu jinak. A pokud už vyp/zap, tak to chce řídit i otáčky (což si při manuálním zapnutí pohlídám). U soustruhu jsem to vychytané měl a bylo to bezva, tam byla motivace trochu větší (dodržení řezné rychlosti) a bylo to i celkem jednoduché (signály do měniče).

RaS píše: 17. 6. 2020, 12:41 a odjíždět Zkem někam do bezpečné výšky přece řeším kódem G28 a je mi uplně jedno jak jsem v Zku vysoko.. nakonec vždy odjede do max stroje..
pokud tedy nemyslíš že máš hodně malé Zko a i přejezdy několik cm nad vrškem polotovaru ti pak mohou kolidovat s max rozjezdem Zka..
Hmm, G28 si nastuduji, dík za tip. Měl jsem tam vždy nějakou konstantu a vyjížděl jsem jednoduše pomocí G0. Většinu kódu si generuji nějakými skripty a hodnota konstanty je pozůstatek předchozího skriptu, na kterém jsem nový skript postavil.

zz912 - jj, je to hezky přehledné, bezva, držím palce.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 6. 2020, 2:39

no tak místo toho vyjetí G0 Zněco napiš G28 z0 a pojede to na nulovou souřadnici mašiny, která je obvykle u Zka uplně nahoře..
nicméně to znám, pokud něco funguje tak se dělá provizorně, ale jakmile to jednou předěláš tak si budeš říkat, e u jsi to neudělal dávno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“