Kolébkový vypínač před FM

Odpovědět
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

18. 7. 2020, 10:30

Chtěl bych se podělit o nedávnou zkušenost.
Stavěl jsem zařízení kde byl použitý motor 750w.
Dál jsem si k němu 1kw měnič od omronu a vše pěkně vestavěl do rozvaděče kde jsou ještě tlačítka start stop a Potenciometr na regulaci otáček. Jelikož mám 1f měnič je to ideální a na výstupu mám zase 3f, takže paráda.
Dále jsem na rozvaděč ještě umístil hlavní vypínač a nenapadlo mě nic jiného než použít standartní kolébkový obdélníkový vypínač co má 2 póly, takže budu vypínat i nulu. Stejně bývají i na prodlužovačkách.
No a tady byl ten problém. Měnič zaboha nešel rozběhnout a neustále vyhazoval chybu v napájení.
Kolébkový přepínač byl dokonce na 16A a cokoliv jiného s ním šlo spínat třeba i zátěž 10a bez problému, ale měniči se prostě nelíbil a to jsem potom pokusně zkoušel ještě další 4ks, každý od jiného výrobce.
Nakonec jsem osadil standartní vačkový a je vše ok, ale nenapadlo by mě že ta kolíbka to nedá.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 7. 2020, 10:40

Ahoj kolebkac jako hlavni vypinac na stroj nesmis pouzit, nema zarucenou zkratovou odolnost, paketak jo. To jen tak mimo.
Kdys si ho rozeberes zjistis ze tech deklarovanych 16a ma tect po plosce asi milimetr v prumeru co nedoseda moc rovne na protikus. Menic ma v sobe spoustu kondenzatoru takze prvotni pulz je dost velky a vypinac jeste hezky jiskri, proto zmeri kravinu a jde do chyby. Zarovce, moturku, trafu je to burt, proto to funguje.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 7. 2020, 11:29

HonzaHorka píše: 18. 7. 2020, 10:30 ...
Nakonec jsem osadil standartní vačkový a je vše ok, ale nenapadlo by mě že ta kolíbka to nedá.
Zajímavé.
Já měniče často zkouším a provozuju v pokusném režimu. Všechny 1f mám vždy připojené na prodlužovačku s vypínačem, je to jednoduché a pohodlné. Tedy prakticky stejná situace jako jsi měl Ty.
Co si vzpomínám z poslední doby tak měniče Emerson 0.37kW, 0.55kW, 0.75kW, Fuji 0.3kW, 1.5kW, Schneider Electric 2.2kW a nějaké čínské. Nikdy s tímhle problém nebyl.
Třeba na své frézce to mám dokonce přes 2 spínače v sérii - velká 6-zásuvková prodlužka s vypínačem zapíná celou elektriku včetně PC. V té prodlužce pak jsou ještě zapíchnuté 2 spínané zásuvky (ty už ale asi spínají jenom 1 drát). Jedna spíná zdroj pro napájení driverů a druhá FM pro vřeteno.
Omron mám jen v provedení s 3f napájením, takže přesně stejný pokus jako jsi dělal Ty zopakovat neumím.

Měnič by měl fungovat jako slow-start. Nabíjecí proud nebývá taková pecka jako třeba u jednoduchých spínaných zdrojů bez PFC. Ale ani s těmi spínanými zdroji nemám problém na prodlužce s vypínačem. To už spíš vylítne slabší jistič.

Bylo by zajímavé na ty tvoje vypínače připojit nějakou větší zátěž (třeba rychlovarnou konev) a změřit úbytek na sepnutých kontaktech.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

19. 7. 2020, 7:31

Je možné že jsem měl prostě smůlu a trefil zrovna na špatné kusy i to se mohlo stát.
Měnič nehlásil chybu po zapnutí napájení, ale až cca 2s po zapnutí samotného pohonu motoru.
To že ho nemůžu použít jako hlavní vypínač vým, ale byl to kompromis pro ušetření místa a zrovna mi padl do oka. Je to malá krabička s kusem kabelů a vidlicí stejně jako které koliv jiné zařízení. Jako vypínač se to používá třeba i u svářeček. Malé invertory to tak mají použité běžně.
Jinak zatěžoval jsem ho 10A odporovou zátěží a fungoval ok úbytek nic strašného do 0,1v.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 7. 2020, 3:21

Možná byly elektrony nakrklý, že je vypínáš nadvakrát. :D Já mám jako hlavní vypínač u MN80 tlačítkový ze starého AT počítače, je taky 16A a taky vypínám nulu i fázi a žádný problém. Podotýkám, že z FM mám na dvířka s ovládači vyvedený pouze potenciometr a tak jedním tlačítkem zapínám vše - elektroniku řízení pohonu suportu, větráky osvětlení DRO a samozřejme i ten FM. A stále dobré.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

19. 7. 2020, 5:28

No jo ale z atcek to byly nejake vypinace! Zvlaste pred rokem 2k, ty by prezily i výbuch.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

19. 7. 2020, 6:00

Charon píše: 19. 7. 2020, 5:28 No jo ale z atcek to byly nejake vypinace! Zvlaste pred rokem 2k, ty by prezily i výbuch.
Proto jsem si jich taky pár schoval. :)
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 7. 2020, 10:52

Ano i jámám ještě pár kousků a pokud chci nesilové (moc nemačkat) ale spolehlivé řešení jedině AT, jinak samozřejmě vačka. To, co se v současné době prodává je fakt děsivej šunt. Po přečtení článku jsem jen tak otestoval 3 vypínače na 230V se všema možnejma značkama zkušeben. V průměru 0,4 ohm, ovšem ten třetí, co jsem chtěl použít (origo Amerika) jeden spínač 3 a druhej 4,7 ohm a měřák mám opravdu, ale opravdu kvalitní. :-(
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2020, 12:19

Nevím, jestli prosté změření odporu ohmmetrem je tady úplně to pravé. Ta závislost úbytku na protékajícím proudu se často nechová ukázněně jako dobře vychovaný odpor. Ty silové kontakty někdy potřebují prorazit vrstvu oxidů vyšším napětím, a pak jejich odpor silně poklesne.

Pokud to chceš opravdu změřit, tak udělej to, co jsem radil už na začátku vlákna jeho zakladateli: zapoj přes ten vypínač nějakou větší odporovou zátěž (třeba rychlovarnou konev) a pak za chodu změř úbytek na těch kontaktech.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“