ESS - Ethernet SmoothStepper

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 12. 2020, 9:06

fupe píše: 9. 12. 2020, 8:23 V tom případě je Mach lepší než sem si myslel.
Nebo Machaři kecají.
Nakonec za totáče jsme taky podle oficiálních zpráv měli vyšší HDP a životní úroveň než Švýcarsko. ;-)
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

10. 12. 2020, 1:08

No, jestli to má kolega Dawe odzkoušeno a změřeno, tak se asi nemáme moc o čem bavit. Já osobně nemám absolutně důvod cokoliv rozporovat ;)
A pokud to někomu nejede, tak bude muset hledat chybu někde jinde (třeba podobně jako kolegové s LinuxCNC nahánějí nanosekundy latence).
Rozhodně díky moc za sdílení zkušeností s LPT, nicméně to budu mít v BIOSu stejně vypnuté, jelikož s ESS pojedu přes ovladač Ethernetu.
To byl právě jeden s důvodů, proč jsem šel do ESS. Chci používat Macha, protože jeho "nabídka služeb" beztak překračuje moje současné požadavky (co si budu namlouvat), chci systém naladit, rozběhat a začít používat co nejrychleji a zároveň chci mít jistotu, že jsem stroji s Woknama dal něco, s čím si budu daleko jistější při vysokých kmitočtech než s LPT.
Jakože klobouk dolů borci před váma všema, co provozujete LinuxCNC. Ale fakt upřímně, já nemám čas shánět PC s latencí v řádu jednotek mikrosekund, rozcházet a ladit celý systém, ani nemám ambice ani potřebu si cokoliv doprogramovávat. Možná časem. Důchod se pomalu blíží (sice pomalu, ale jo), dítě vyletí z hnízda (doufám ;) ), manželka sleví ze svých potřeb (dost naivní představa) a já nebudu vědět co s penězma a volným časem (tak to je možná úplná utopie). :D
Ale hlavně přátelé: hlavně, že se máme čím bavit. :)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

10. 12. 2020, 6:36

Mex píše: 9. 12. 2020, 9:06
fupe píše: 9. 12. 2020, 8:23 V tom případě je Mach lepší než sem si myslel.
Nebo Machaři kecají.
Nakonec za totáče jsme taky podle oficiálních zpráv měli vyšší HDP a životní úroveň než Švýcarsko. ;-)
A v Rusku za Prvni světové války, když byly velké mrazy se sinus X šplhal až k hodnotám 1.2 :)
A ted vážné.....
Při použití smoothstepperu a tim pádem odstranēni nejvētší slabiny je mach asi pro lidi co se nechtej šťourat ve zdrojacich ale frézovat/soustruzit použitelnej.
Asi jediná cesta jak slušnē použivat mach.
M
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2020, 6:55

fupe píše: 9. 12. 2020, 8:23 Při použití smoothstepperu a tim pádem odstranēni nejvētší slabiny je mach asi pro lidi co se nechtej šťourat ve zdrojacich ale frézovat/soustruzit použitelnej.
Asi jediná cesta jak slušnē použivat mach.
M
Jediná levná. Druhý stroj mi jede na cotrolleru od CSlab. Je dražší, ale umožňuje o dost více funkcí...(potenciometry, analogové řízení, zpětná vazba, možnost dokoupit krabici se vstupy, výstupy atd...) Pro úplně top řízení se dá ještě koupit osmi osej controller od vital systems, ale to s dopravou z Ameriky a vším dohromady je jiná cenová... Ale pro náročné použití určitě super volba k Machu. např. má solo vstup pro E-stop, je mnohem rychlejší než klasiky připojený. A mnohem víc...
Naposledy upravil(a) Lukas_2 dne 10. 12. 2020, 7:12, celkem upraveno 1 x.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2020, 6:57

parkrat jsem oscikem meril macha
to ze to tvaruje je jedna vec ale to ze semotam chybi pulzy a pak je dohani nebo se na to rovnou vykasle to je vec druha
samozrejme jde taky o kompa ale kdyz k tomu nejsou poradne nastroje tak je tezke toho kompa vybrat a odladit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

10. 12. 2020, 7:20

Lukas_2 píše: 10. 12. 2020, 6:55 Pro úplně top řízení se dá ještě koupit osmi osej controller od vital systems, ale to s dopravou z Ameriky a vším dohromady je jiná cenová...
Nevím o jakejch cenách se tu bavíme, ale pokud to stojí hromadu peněz není lepší si koupit rovnou nějakej komerční řídící systém a nesnažit se naroubovat osmiosej hyperkontroler na hobby ŘS na windousech na program kterej umí jen a pouze triviální kinematiku a možná trochu 5os pomocí nejakýho pluginu.
Dodělat vlastní kinematiku třeba pro robotickou ruku nelze. Upravit chování na míru taky moc ne. Potom mi to přijde jako ladit trabanta na soutěž F1.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2020, 7:41

fupe píše: 10. 12. 2020, 7:20
Lukas_2 píše: 10. 12. 2020, 6:55 Pro úplně top řízení se dá ještě koupit osmi osej controller od vital systems, ale to s dopravou z Ameriky a vším dohromady je jiná cenová...
Nevím o jakejch cenách se tu bavíme, ale pokud to stojí hromadu peněz není lepší si koupit rovnou nějakej komerční řídící systém a nesnažit se naroubovat osmiosej hyperkontroler na hobby ŘS na windousech na program kterej umí jen a pouze triviální kinematiku a možná trochu 5os pomocí nejakýho pluginu.
Dodělat vlastní kinematiku třeba pro robotickou ruku nelze. Upravit chování na míru taky moc ne. Potom mi to přijde jako ladit trabanta na soutěž F1.
Ten controller strojí 1000 dolarů + clo, doprava atd... oproti stroji se siemensem pár korun. Teď jsme přemýšleli o AdTech, máme od nich motory a ten systém prý taky není špatný ( a je otevřený). Cenově to vyjde asi jako Mach s vital systems. Krom plusů, jako jednoduché zapojení, hotový pult, atd... to má několik nevýhod. Musel bych se to naučit (samozřejmě), zprovoznit ATC (mají nějakou přípravu, takže hej, asi by to šlo.) A neumí analogové řízení s uzavřenou smyčkou. Proto u nás teď zase vyhrál CSlab. A mimo to nemám problém si na Machu zprovoznit vše co potřebuju (ATC, sondy, překopat screeny atd...)

Vital systems je už pro náročnější použití a 95% lidí tady takovej cotroller nepotřebuje, si myslím. Ale já přesně vím na co bych ho využil. Na dalším stroji budou 3 osy, servo vřeteno a ATC. To je 5 os, CS-lab má max 6. Nepřipojím 5. osu... Jelikož ten stroj ale má malý rozjezd v Z tak by se tam skoro ani nevešla. Takže to nemusím řešit. Ale kdyby to byl větší stroj, tak bych ho tam asi dal.

Mach 5 os sice neumí, ale Fusion jo, takže to mi musí stačit :)

Jo a mimo to, kdyby v Česku podpora začínajícího podnikání znamenala to co v okolních státech, tak už čekám na Syil T5... Ale co, takhle si ho uděláme sami :)
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2020, 9:09

...a to je naše výhra! Alespoň se naučíme spoustu věcí. A kdo ví, možná jednou postavíš lepšílo Syil T5.

Jo, mimochodem. s ESS jede na Windos 10 (64bit) i Mach3, takže žádný stres.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2020, 9:13

Mrosconi píše: 10. 12. 2020, 9:09 ...a to je naše výhra! Alespoň se naučíme spoustu věcí. A kdo ví, možná jednou postavíš lepšílo Syil T5.

Jo, mimochodem. s ESS jede na Windos 10 (64bit) i Mach3, takže žádný stres.
Rozhodně postavím :D Lubošovo Miyano už čeká zaplachtované pod střechou venku, bez motorů a elektroniky... Jelikož už docela přesně víme co a jak tak se o tuhle zkušenost tady podělíme...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 12. 2020, 11:04

odkaz na další podpůrnou kartu pro ESS - zajímavé parametry
(našel to Pepa Žhář)

https://www.cncroom.com/interface-cards/ess-mb3
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

30. 12. 2020, 6:28

jj, seznam nejpoužívanějších oddělovacích desek vč. komentářů k nim lze najít přímo na stránkách výrobce ESS :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“