Digitální Odměřování adaptér k android tabletu

Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

14. 2. 2021, 8:57

Tak úúž jsou všechny fuč.
Jestli ještě bude zájem udělám ale musím nasbírat aspoň 10ks jinak se to nevyplatí.
Kdo má ještě zájem ať pošlete soukromou zprávu.
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

14. 2. 2021, 9:47

Ještě pro upřesnění cena krabičky je hlavně v ceně propojek z IDC na desce na 9 pin konektory, konektory a hardware okolo.
Cena desky končí u IDC konektorů na desce. Pro magneťáky není potřeba pro optiku je potřeba propojky z IDC na optické snímače (nemusí to být nutně 9pin DB)
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

15. 2. 2021, 9:42

Myval píše: 14. 2. 2021, 8:43 Zdesky leze bluetooth uz pozice v komunikačním protokolu který používá Yuriy v jeho TouchDRO. Impulsy nemůžeš přenášet přímo to by jsi se nezapočítal.
TouchDRO umí počítat řeznou rychlost na to není potřeba absolutní pravítko.
No ta pravítka co tu mám já si vezmou až 120mA ale nikdo neříká že když se na nějakou mikrosekundu uspí a ještě se jim omezí proud že to nebude stačit. :) :shock:
a hlavně neříkám že by to mělo vydržet měsíc to je jenom když člověk něco nestihne tak aby to udrželo do zítra. 5000 mAh li-io baterie není dneska nic klidně dvě tam dát to se mi pořád vejde do té stávající krabicky.
Zatim teorie ale nezjistíš dokud nezkusíš. tedy v tomhle případě nezměříš.
Trevor2 píše: 14. 2. 2021, 5:34 Nieco podobne sa chystam si spravit na sustruh, len cas ide proti mne :D

Co ti vlastne lezie z tej dosky von ? Cez bluetooth ide uz samotna pozicia, ci len preposielas impulzy dalej do "vzduchu".

Premyslal som, ze by som si z pravitka na priecnom suporte spravil zaroven senzor na konstatnu reznu rychlost, ale tam potrebujes absolutne pravitko, aby to malo zmysel. Cinsky Eason vyraba aj absolutne pravitka, len tu absolutnu masku vie citat iba ich dro, co je problem. Skusal si to riesit aj stou bateriou co si spominal ? Podla mna to je to nerealne, lebo co som videl, tak spotreba tej hlavy moze byt aj 50mA co je na napajanie z baterie cista tragedia, pokial ovsem nechces mat vedla masiny 90Ah akumulator z auta :D
Tak zas pri sucastnych rychlostiach to nie je problem, ale zase je lepsie, ked tam len hodis poziciu. Co som to videl pred rokom, tak ta aplikacia vedela robit aj nejaku kompenaziaciu. Je to cisto vec aplikacie, alebo sa to riesi aj v tvojom lattice?

A ked sme pri tej rychlosti pre spatnu vazbu. Klasicke opticke pravitka su nejake pomale ? Ci problem je len u cinskych. Haidenhain je rychly ?
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

16. 2. 2021, 10:00

Současné rychlosti jsou úchvatné ale nikoliv rychlost androidu.
Když bych posílal do androidu jenom pulsy tak by mě asi přišel někdo z Googlu dát osobně na hubu :D :lol:
rozlišení optického pravítka (co mi tu zrovna leží) je 0,005 tj 1mm je 200 pulsů
při rychlosti posuvu 48m/min (to je tedy max co to pravítko dovoluje budou i rychlejší)
frekvence pulsů je 160KHz
při čtyřech osách 640KHz když do toho zápočtu nějaký komunikační protokol (nevím jak bych do androidu poslal čistě jenom pulsy) tak ten chudák android by se na to tvářil asi né zrovna dobře.
Hlavně není to RTOS takže se mi na ty pulsy vykašle hned jak mu přijde něco důležitější pod ruku. Samozřejmě by to fungovalo nějak netvrdim že ne ale tvrdim že by to fungovalo hodně blbě.

Žádné kompenzace v desce nedělám, na to je zase ten android lepší.

Zpětná vazba jak jsem již napsal není vůbec vlastně problém problém si nemyslím že je v rychlosti optického pravítka ale opět v komunikaci. Než řeknu PC ted jsme tam kde jsme chtěli tak už jsme o mm jinde. Prostě jak jsem již napsal do 1mm/min to asi bude pracovat ale jak se po tom bude chtít rychlost tak to nepůjde.

Trevor2 píše: 15. 2. 2021, 9:42
Myval píše: 14. 2. 2021, 8:43 Zdesky leze bluetooth uz pozice v komunikačním protokolu který používá Yuriy v jeho TouchDRO. Impulsy nemůžeš přenášet přímo to by jsi se nezapočítal.
TouchDRO umí počítat řeznou rychlost na to není potřeba absolutní pravítko.
No ta pravítka co tu mám já si vezmou až 120mA ale nikdo neříká že když se na nějakou mikrosekundu uspí a ještě se jim omezí proud že to nebude stačit. :) :shock:
a hlavně neříkám že by to mělo vydržet měsíc to je jenom když člověk něco nestihne tak aby to udrželo do zítra. 5000 mAh li-io baterie není dneska nic klidně dvě tam dát to se mi pořád vejde do té stávající krabicky.
Zatim teorie ale nezjistíš dokud nezkusíš. tedy v tomhle případě nezměříš.
Trevor2 píše: 14. 2. 2021, 5:34 Nieco podobne sa chystam si spravit na sustruh, len cas ide proti mne :D

Co ti vlastne lezie z tej dosky von ? Cez bluetooth ide uz samotna pozicia, ci len preposielas impulzy dalej do "vzduchu".

Premyslal som, ze by som si z pravitka na priecnom suporte spravil zaroven senzor na konstatnu reznu rychlost, ale tam potrebujes absolutne pravitko, aby to malo zmysel. Cinsky Eason vyraba aj absolutne pravitka, len tu absolutnu masku vie citat iba ich dro, co je problem. Skusal si to riesit aj stou bateriou co si spominal ? Podla mna to je to nerealne, lebo co som videl, tak spotreba tej hlavy moze byt aj 50mA co je na napajanie z baterie cista tragedia, pokial ovsem nechces mat vedla masiny 90Ah akumulator z auta :D
Tak zas pri sucastnych rychlostiach to nie je problem, ale zase je lepsie, ked tam len hodis poziciu. Co som to videl pred rokom, tak ta aplikacia vedela robit aj nejaku kompenaziaciu. Je to cisto vec aplikacie, alebo sa to riesi aj v tvojom lattice?

A ked sme pri tej rychlosti pre spatnu vazbu. Klasicke opticke pravitka su nejake pomale ? Ci problem je len u cinskych. Haidenhain je rychly ?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 2. 2021, 4:50

Třeba LinuxCNC potřebuje tu informaci o poloze v běžném nastavení 1000x za sekundu.
To by se při nějaké rozumné přenosové rychlosti na lince RS422 dalo bez problémů zvládat.
Ale otázkou je, jestli by to mělo smysl (pro požadované šetření pinů Mesy).

Fungovalo by to tedy zřejmě jen pro optická pravítka, která jsou rychlá.
Případně možná i pro magnetická s IRC výstupem. Mám pocit, že i ty jedou v reálném čase, tedy bez nějakého výrazného zpoždění. Aspoň některé z nich. Kdysi jsem zkoušel nějakou Liku, a tam to fungovalo rychle.
venca.black
Příspěvky: 87
Registrován: 11. 11. 2009, 10:45
Bydliště: praha 5

16. 2. 2021, 10:41

Problematiku čtení polohy v reálném čase mám odladěnou sice pouze na klasickém soustruhu TOS SU32 s magnetickými pásky od Bogenu s rozlišením 0,015 mm jako snímače AS a dekodéry IRC od Agilentu , které si čítají polohu rychlostí až cca 20MHz a při velikosti 32bitů (= 4 294 967 295 ) se tam vejde absolutní délka této pásky přes 64 kilometrů !! na jednu osu , takže se opravdu žádný impuls naztratí . Pak jsem to rval přes paralelní port v režimu EPP přes svoji kartu po 8-mi bytech do noťasu v DOSu přes turbopascalovské programy .
Dvě osy i s přepočítanou polohou v mm a zobrazenou na noťasu ( teda pouze v textovém režimu CRT ) se tam dají dostat rychlostí cca 15 kHz ( bez zobrazení jsem to tam dostal dokonce 4 osy na zkušební desce na stole rychlostí 10 kHz ).
Měřil jsem to i 16-ti kanálovým logickým analyzátorem od OWONU MSO5022 - makalo to bez ztráty kroků - to už jsem testoval s IRC120 v jedné ose a točil jsem ji krokáčem. Leží mi to asi čtyři roky v krabici ve skříni , protože jsem zatím pro to nenašel čas to učesat . Ale na tom soustuhu mi to ve dvou osách v pohodě běhá.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 6:57

Tady by to chtelo zjistit krom cetnosti kolikrat to meri za sekundu jeste absolutni spozdeni te informace. To byl ten problem na ktery jsem upozornoval.

Tj. Treba za jak dlouho vis ze se to uz pohlo. Tj. Pravitko se hne. Pak nejaky obvod vyhodnoti ty hallovky. Vypocte z nejake tabulky ze ma vygeerovat irc injrement dvou kroku dopredu. Tak postupne s nejakou pauzou vygeneruje. Pak to nejaky citac vyhodnoti. Posle seriovou informaci do pc pro pidku. V ten moment uz pidka ale x krat probehla vypoctem aniz by se do te doby dozvedela ze se pravitko pohnulo.

Nektete ty snimace prave vyhodnocovali ty halovky a vypocitavali ty inkrementalni signaly relativne dlouho. Tim padem sice dodali dost vzorku za sekundu ale spozdenych. Pidka zareagovala se zpozdenim a tudiz na neaktualni stav. Tim byla splnena rezonancni podminka a pidka se nedala moc naladit. Proste mela tendenci kmitat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 2. 2021, 4:38

Jasně, já jsem to tak pochopil. Proto jsem psal o reálném čase.
U té magnetické Liky to prostě bylo v podobném duchu, jako je to u optických pravítek. Tedy skutečně v reálném čase, se zpožděním daným maximálně rozlišením a časováním pulzů.
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

17. 2. 2021, 5:36

K tomu androidu:
Android to urcite zvladne, ale nie v stave ako je na tablete/telefone. Urcite by si to musel rootnut a spravit si nejaky kernel modul, aby to cele kociroval, lebo spoliehat sa na java aplikaciu to asi nebude ono, respetive bude to, ako ty popisujes. Urcite ze riesit to odelene v podstate, tak ako je to vymyslene je lepsie, ako sa jebat s nejakym androidom. Teraz som riesil interupt na rpi a v podstate je to to iste. Ak ten linux nejako neupravis, tak to nebude to, naco si zvyknuty z jednocipakov :D


Pre Robokopa
ked mas cnc so servom a na osi je linearne pravitko, tak impulzami z pravitka krmis priamo driver, teda pid regulator funguje na zaklade pravitka ? Servo driver neriesi vlastne pid z encodera na motore a to pravitko je len na korekciu spravnej pozicii?

Inak to, naco sa pytas sa vlastne pytam aj ja. Problem nie su pulzy, lebo tie bez problemov pridu a elektronika vyhodnoti, ale o kolko si omeskany oproti realnej polohe. Tieto lacne pravitka asi nebudu az taka hipparada, lebo aj sikmaci robia verzie pre cnc stroje.
https://www.edisk.sk/stiahni/08499/cnc_ ... 17MB.html/
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 5:43

problematika zpetne vazby s pravitkem je slozitejsi
vetsinou se rychlostni zpetna vazba tj. jeji pidka krni ze snimace na motoru a kdyz mas teda ty pravitka tak polohova smycka ktera je nad tim zase pouziva zpetnou vazbu z pravitka
ta polohova smycka muze byt v driveru nebo v systemu
vlastne to muze byt na tisic zpusobu
ale obecne se da rict ze cim vnitrnejsi je to vazba tim rychlejsi je aby byla a tim mensi spozdeni pripadne vnejsi vlivy tam chces
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 2. 2021, 11:04

Docela by mě zajímalo praktické využití. Jasně, mám chuť, čas a náladu a tak si vyrobím DRO. Praktické využití tabletu mi přijde poněkud nepraktické. Zničil jsem u soustruhu 2 kusy. Ten první mi vypadnul z držáku a ten druhej dostal "tečku" kusem materiálu. Krom toho jsem jako nevýhodu vyhodnotil absenci LED displejů, které jsou mnohem lépe čitelné. Tím nechci nijak dehonestovat celé zařízení, ale na trhu je fakt výrazný převis v nabídce jednoúčelových odměřování, ke kterým se dá připojit polohovací vehement libovolné kvality a tedy i přesnosti. Mě osobně nejvíc vadilo, nutnost nabíjení tabletu.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2021, 3:16

lubbez píše: 18. 2. 2021, 11:04 Docela by mě zajímalo praktické využití. Jasně, mám chuť, čas a náladu a tak si vyrobím DRO. Praktické využití tabletu mi přijde poněkud nepraktické. Zničil jsem u soustruhu 2 kusy. Ten první mi vypadnul z držáku a ten druhej dostal "tečku" kusem materiálu. Krom toho jsem jako nevýhodu vyhodnotil absenci LED displejů, které jsou mnohem lépe čitelné. Tím nechci nijak dehonestovat celé zařízení, ale na trhu je fakt výrazný převis v nabídce jednoúčelových odměřování, ke kterým se dá připojit polohovací vehement libovolné kvality a tedy i přesnosti. Mě osobně nejvíc vadilo, nutnost nabíjení tabletu.
Život letí kupředu. LED displeje už to mají spočítané, dnešní zobrazovače jsou už všechny v grafice. I u těch DRO je grafika přínosná. A pokud si dobře vzpomínám na dřevní doby NC, tak nejčitelnější byly digitrony a kde je jim konec. Vintage hodiny. Jinak ten tablet je jako hračka pěkný, ale jeho samotná konstrukce není k tomuto účely primárně určená, takže má i hodně proti.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

8. 3. 2021, 9:29

Pořídil jsem si desku od Myval ke kapacitním pravítkům (princip posuvky).
Deska fungovala na první zapojení, ale vznikl problém s rušením od frekvenčního měniče vřetene. Měřená hodnota poskakovala v rozsahu několika stovek mm
Zjistil jsem, že mám dva typy pravítek. Jedno, asi Unimax, mělo stíněný USB kabel a další dvě nestíněný z Aliexpres.
Nestíněný kabel je výrazně tenčí viz foto.
20210308_101417.jpg
20210308_101327.jpg
.
Abych omezil rušení tak jsem nestíněné kabely nahradil novými stíněnými a zároveň zrušil USB konektor v posuvce.
Stínění kabelu je z hliníku a nejde pájet. Je potřeba provést mechanické propojení, kouskem drátu a smršťovací bužírkou.
20210308_101534.jpg
20210308_101145.jpg
Zároveň provedl Myval nahrání nového programu do desky. Díky těmto úpravám funguje odměřování perfektně a jsem s ním velmi spokojen
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

14. 3. 2021, 9:12

Krása to jsem rád že to jede jak má. Díky za info
picom píše: 8. 3. 2021, 9:29 Pořídil jsem si desku od Myval ke kapacitním pravítkům (princip posuvky).
Deska fungovala na první zapojení, ale vznikl problém s rušením od frekvenčního měniče vřetene. Měřená hodnota poskakovala v rozsahu několika stovek mm
Zjistil jsem, že mám dva typy pravítek. Jedno, asi Unimax, mělo stíněný USB kabel a další dvě nestíněný z Aliexpres.
Nestíněný kabel je výrazně tenčí viz foto.
20210308_101417.jpg 20210308_101327.jpg.
Abych omezil rušení tak jsem nestíněné kabely nahradil novými stíněnými a zároveň zrušil USB konektor v posuvce.
Stínění kabelu je z hliníku a nejde pájet. Je potřeba provést mechanické propojení, kouskem drátu a smršťovací bužírkou.
20210308_101534.jpg20210308_101145.jpg
Zároveň provedl Myval nahrání nového programu do desky. Díky těmto úpravám funguje odměřování perfektně a jsem s ním velmi spokojen
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“