Digitální Odměřování adaptér k android tabletu

Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

11. 2. 2021, 8:25

Dobrý den,

Když by jste někdo měl zájem tak jsem udělal tátovi adaptér k tabletu Android kde používá užasný software TouchDRO. Mám pár desek navíc pokud by někdo chtěl tak mě vychází deska na 1090kč
Důvod proč jsem se do adaptéru pustile je že na některé naše stroje nejde dát všude optická lineární pravítka. Jak známo všechna magnetická nebo kapacitní mají problém s opakovatelností a často je s nimi problém že vynechávají a prostě dělají neplechu.
Z toho důvodu jsem udělal tento adaptér kde narozdíl od ostatních adaptérů je možné každou osu osadit jiným pravítkem, neznám adaptér kde jde na jednu osu dát magnetické a na druhou optické pravítko atd.
Další výhodou je že jsem použil FPGA což zaručuje velkou rychlost a bezchybný provoz.

Mimochodem TouchDRO je k mání v Google Play a z vlastní zkušenosti můžu ríct že už bych nikdy nechtěl na mém stroji normální DRO. Touch DRO je naprosto nepřekonatelné.

Tady je naše zástavba (ještě tedy přidělat ten tablet nějak moudře)
IMG_20210211_163806.jpg
TouchDRO zblíska
IMG_20210211_163517.jpg
a pár fotek desky.
IMG_20210125_103424.jpg
IMG_20210125_103644.jpg
Ještě krabička co jse mna to vytiskl
138700143_201866921646765_9157731666410317058_n.jpg
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

11. 2. 2021, 8:35

Paráda, chcem niečím podobným osadiť frézovačku, tak uvažujem, že rád dám zarobiť našincovi ako šikmáčovi.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

11. 2. 2021, 8:49

Co je ta destička s antenou vedle usb? Hezké to je, ale proč si myslíš, že je to lepší než DRO, mimo možnosti připojení různých pravítek? Já bych teda tablet na stoji nechtěl, tlačítka na dro fungují i když mám ruce od oleje nebo emulze :roll:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 2. 2021, 6:25

Myval píše: 11. 2. 2021, 8:25 ...adaptér k tabletu Android kde používá užasný software TouchDRO. Mám pár desek navíc pokud by někdo chtěl tak mě vychází deska na 1090kč...
Zajímavý počin, maximum možností proti původnímu projektu z USA a dokonce za 1/2 ceny a přímo z CZ, palec nahoru :D
Mám několik dotazů:
- která všechná pravítka dle tabulky zde to umí?
- umí to komunikovat s tabletem přes USB a nakolik spolehlivě? Původní HW od Yuriye to moc neuměl... Ty tři různé USB konektory vedle sebe by tomu nasvědčovali, ta jejích různost je z důvodu univerzálnosti?
- pro připojení pravítek jsou z důvodů univerzálnosti desky, také dva druhy konektorů?
- jak je řešené napájení adaptéru?
- umí to ještě něco navíc proti původnímu HW?

Moc se mne to zamlouva, chtělo by obšírnější popis co to umí, jak to funguje, co a jak na desce zapojit atp. :wink:

Je zde o tom několik vláken, tak doporučuji minimálně sem viewtopic.php?t=9639 dát zmínku i s odkazem na tuto nabídku. :)
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 6:42

Má to mnoho výhod ale samozřejmě záleží individuálně na každém.

Zásadní výhoda teda v mojem případě abych se přiznal(jelikož nejsem milionář) je cena. Několik 8 palců tabletů jsem pořídil na bazoši od 300 do 600 Kč plus deska 1000, za takovou cenu žádné schopné DRO pořídit nelze.

Další pro mě výhodou je to že když tablet zaklepe bačkorama tak náhradu mám do jednoho dne a v nejhorším případě mam aplikaci i na telefonu. Samozřejmě když odejde deska tak je to stejné ale tu mame zabudovanou relativně daleko od stroje od znečištění a vibrací takže malá pravděpodobnost že přijde k úhoně.

Osobně mám špatné zkušenosti s kvalitou a rychlostí čínských DRO několikrát se mi stalo že se vykašlalo na počítání kroků při rychloposuvech (né moc ale stačilo) . Na lepší DRO než z číny jsem nikdy neměl takže nemohu porovnat s kvalitním DRO, ale kdo kouká na DRO za 30000+ asi nebude řešit tady mojí desku za pár korun.

Když člověk chce nějakou matematiku, nastavení knihovny nástrojů, vrtání děr v různých útvarech tak to jestli zvládáte na čínském DRO smekám klobouk. Na to já nikdy neměl inteligenci vždy jsem musel mít v ruce návod. Naprostá tragédie. V touchDRO uplně jednoduchá záležitost a ještě v grafické podobě. Já nejsem moc inteligentní člověk tak mám radši věci jednoduché a srozumitelné což žádné čínské DRO s kterým jsem měl co do činění není ani náhodou.

Kalibrace os u čínského DRO nevím jestli to existuje, na mém to nebylo. Problém nastane když odejde pravítko a objednáte jiné u jiné firmy ejhle s jiným rozlišením (nee že by se mi to stalo ale kamarád..... :D ) a co pak? Koupit jiné pravítko a doufat.

Co když náhodou člověk jako např jedna nejmenovaná osoba :D dá jenom jedno pravítko na jednu osu u frézky a myslí si co nemá. Za půl roku zjistí že by bylo dobré ještě přidat další dvě musíte pořídit nové DRO. Pak to nainstalujete a haha objev ona ta frézka má ještě vrtací hlavu kde by bylo dobré mít měření které se přičítá k Z ose. Tak znova nákup DRO které umí sčítat osy. Samozřejmě když je člověk profik a koupí DRO za 30tisic tak se mu tohle nestane. Nám se takové legrace dějí pořád když se člověk snaží ušetřit :lol: .

V DRO (pokud nemluvíme o DRO za mnoho desítek tisíc) když má nějakou chybu v software tak s tim člověk musí žít číňan nikdy nevydá aktualizaci u touchDRO stačí poslat email a on to opraví (odzkoušeno). Moje deska je taky aktualizovatelná. Mám v plánu různé vylepšení jako např měření otáček (pro zobrazení řezných rychlostí), připojení dotykové sondy ale to jsou vylepšení pouze pokud bude zájem jinak na našich strojích stačí tak jak to pracuje teď. Jediné vylepšení které bych chtěl momentálně já je udělat softwarově z obyč lineárních inkrementálních pravítek absolutní to už mám v plánu ale nevím jak to dopadne.
Prostě když vypnu a zapnu stroj aby mi to ukazovalo správnou hodnotu i když mi někdo zatočí ve vypnutém stavu kličkou. Absolutní pravítka jak jistě víte jsou mnohonásobně dražší než inkrementální.

Překvapivě u většiny nových tabletů s kvalitním dotykovým displejem mastné prsty nejsou až takový problém. Když tak řešení je hadr, na normálni DRO taky člověk nematlá když mu kape z prstů olej pokud není úplné prase :roll: . Zatím se nám tenhle problem nijak neprojevil.
Je to myšlené na stroje pro hobby použití ( i když to používá hodně profesionálů v USA a Austrálii) a většina amatérů nepoužívá řezné emulze či oleje v takovém množství aby to byl problém.

Ta anténa je bluetooth modul, deska komunikuje přes bluetooth. Kabel co je na fotkách je jenom pancéřovaný nabíjecí kabel k tabletu.

Uff to jsem se vykecal. To je asi ve zkratce jak to vidím já. Nikomu samozřejmě nic nenutím když to někomu přijde blbe tak v pořádku ať zůstane u obyč DRO. Dneska má člověk volbu, já už nikdy k DRO nepujdu nevýhodu dotykového displeje převažují ostatní výhody a to velmi značně.
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

12. 2. 2021, 7:04

Mě se to líbí, jednu desku bych vzal.

Kolik těch pravítek to tedy umí, 4 nebo i ten pátý konektor je na pravítko?
Ty různé typy USB konektorů vzadu jsou na napájení?

Milan
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 7:19

Jen jsem se vykecal tak jsou další dotazy haha vy nás ale zásobujete pane Karfík.

Pravítka to umí jakákoliv právě ta výhoda použití FPGA a když neumí tak mi přineste vzorek a bude za pár dní umět to není problém přidat. Tedy pokud to pravítko nepoužívá nějakou krypto technologii komunikace a bohužel i taková jsou. Momentálně na sto procent to umí
skleněná pravítka ( či jakýkoli inkrementální encoder)
pravítka kapacitní a magnetická HAFCO ,Unimax, jakási čínská neznačková a Shahe (ale ty jsem ještě neměl čas řádně otestovat)

Komunikace přes USB je v zásadě možná ale neumí to ta aplikace a yuriy rekl ze USB podporovat už nebude protože je problém s android USB knihovnami. A hlavně tvrdí že Bluetooth je spolehlivější (já taky radši kabel ale když to nejde tak to nejde)

Důvod pro tři různé usb konektory byl prostý. Mám hodně 5v adaptérů s USB mini, tak to je důvod pro mini.
Přes micro se to programuje
A to velké USB A je výstup 5v na napájení tabletu abych nemusel mít dva adaptéry.

Magnetická a kapacitní pravítka se připojují přes USB mini ale po zkušenostech s některými z nich jsem z nich konektory ustřihla a předělal na DB9 tak že i magnetická a kapacitní pravítka jdou prohnat DB9 konektorem. DB9 konektory se připojují přes ty černé IDC konektory, když by někdo měl pravítka se zvláštním konektorem tak to taky není problém
Jinak DB9 je primárně pro Skleněná inkrementální pravítka.
Standardně to není osazeno vším co je na obrázku to je jenom vývojová deska když někdo chce jenom skleněná pravítka tak je kravina to osazovat všemi USB mini a naopak.

Napájení je přes USB mini či micro jakoukoliv nabíječkou na android či jakýmkoliv adaptérem 5v.

Umí to zatím spíš méně než desky od Yuriye hlavní důvod proč jsem to udělal je že jsem potreboval míchat pravítka což jiné desky neumí.

Popis bude trošičku problém jelikož já jsem technik a na to psaní úplnej blbec :D a hlavně neplánuji nějaký velký zájem ale nikdy neříkej nikdy. Yuriy to bere ve velkém a asi ho to i živí proto to mé dost na vědecké úrovni. Je dobrej tomu nesaham ani po kotníky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 2. 2021, 7:26

Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 7:27

Umí to 4 pravítka ten pátý konektor je no vlastně teoreticky by to mohlo být páté pravítko ale je to plánované na dotykovou sondu a vstup otáček pro výpočet řezných rychlostí, ale to momentálně není softwarově udělané.
Tři různé konektory jsou na napájení.
USB A je výstup na nabíjení tabletu, napájení nejlépe přes USB mini ale jde to i přes micro.

StoupaCZ píše: 12. 2. 2021, 7:04 Mě se to líbí, jednu desku bych vzal.

Kolik těch pravítek to tedy umí, 4 nebo i ten pátý konektor je na pravítko?
Ty různé typy USB konektorů vzadu jsou na napájení?

Milan
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 7:30

já se nerada chlubím :D tam je to hlavně úplně bez zájmu, tam jedou lepší projekty asi.
packa píše: 12. 2. 2021, 7:26 proč ses nepochlubil ? https://www.tindie.com/products/myval/f ... -or-lathe/
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 7:38

jinak vidím že někteří z vás jsou programátoři takže klidně můžete do desky nahrát vlastní konfiguraci není to nikterak chráněné FPGA používá externí paměť možnost přístupu přes SPI flash programátor nebo to má TinyFPGA bootloader přes USB micro.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 2. 2021, 7:42

jaká tedy používáš pravítka ? myslím ty konkrétně .
Myval
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 2. 2021, 6:49

12. 2. 2021, 8:01

mame optická pravítka
https://www.aliexpress.com/item/4000176 ... 4c4dk7AAlP

pak magneticka
https://www.aliexpress.com/item/3286900 ... 4c4dk7AAlP
https://www.machineryhouse.com.au/D667
https://www.uni-max.cz/produkty/vybaven ... tem-600-mm

a pak cosi neidentifikovatelné z čínské lidové asi verze Mao Ce-tung01

Ještě dodám že ta skleněná jsou jednoznačně nej ale všude se nevejdou. Takže jestli můžu jedna rada z vlastní zkušenosti pokud se vejdou (jako mě se všude nevejdou) tak volba č.1 sklo ta cena z toho aliho neni tak rozdílná k těm magnetickým a ty stojí za prd hlavně po čase se unaví a ještě když jim člověk občas dá loknout emulze tak jdou rychle do kopru.
No dobře cena je malem 2x ale poměr cena výkon a životnost se nedá srovnat.
packa píše: 12. 2. 2021, 7:42 jaká tedy používáš pravítka ? myslím ty konkrétně .
Naposledy upravil(a) Myval dne 12. 2. 2021, 8:08, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 2. 2021, 8:04

Nějak mi nejde na mysl jak udělat i inkrementálního pravítka absolut bez toho aby to mělo napájení.
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

12. 2. 2021, 8:13

To mě taky ne, předpokládám, že je to myšleno tak, že ten adaptér bude trvale pod proudem.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“