Podivné chování CNC routeru

Studna
Příspěvky: 26
Registrován: 20. 1. 2015, 9:38

28. 2. 2021, 8:46

Dobrý den,

pro začátek bych chtěl jen upozornit, že nejsem žádný odborník přes elektroniku a mám pouze základní zkušenosti se stavbou CNC (jedná se o můj první stroj)

Nejdříve bych upřesnil, že má CNC frézka obsahuje většinu komponent z Číny, a to:
3x hybridními driver HSS86
3x krokový motor s encodérem 86HSE154 Closed 12N.m
3x DC zdroj pro každý motor
Vřeteno 2,2kw chlazeno vodou + invertor viz. odkaz:
https://www.aliexpress.com/item/3305974 ... 4c4dDsr6Uj

Jako řídící desku jsem zvolil NVUM přes USB a mám ji připojenou k vykuchané základní desce notebooku, tak aby se mi vše vlezlo do skříně rozvaděče. Mám zde instalovány Windows 10 (základní čistá instalace) a MACH3. Nejsem připojen k internetu.
Napájení a invertor je v jednom plechovém rozvaděči, řídící elektronika v druhém.

Jelikož mám CNC frézku po mechanické stránce sestavenou teprve chvíli, nemám ji zatím osazenou koncovými snímači.

Při prvních testech obrábění jsem ještě neměl odstíněné kabely a zařazen filtr před frekvenční měnič. Nahodile během frézování docházelo k chybě a nástroj jel tam, kde neměl. Myslel jsem tedy, že pokud odstíním kabely a použiju filtr, problém se vyřeší. Bohužel nevyřešil.

Teď při testech program běží někdy bez problémů a vyfrézuji bezchybně celou součást.
Pokud ale tento stejný program několikrát zopakuji, objeví se chyba, nástroj ujede např. v ose X, nebo Z několik milimetrů mimo G-kód a pokračuje ve frézování dál. To je samozřejmě velmi nebezpečné a pokud člověk u stroje nestojí s rukou na tlačítku STOP, může dojít ke kolizi.

Ještě se chystám využít starý stolní PC, který mám doma, zda to není způsobeno použitou notebookovou základní deskou, která je přímo v rozvaděči. (Je mi jasné, že toto řešení zřejmě není asi nejlepší volba, ale notebook se mi doma povaloval, měl ulomené panty, je v podstatě lepší než ten starý PC a tak jsem ho prostě zkusil využít)

V první řadě bych chtěl proto požádat o radu někoho zkušenějšího, aby mi dokázal zodpovědět, zda tento problém může způsobovat právě zmiňovaný NVUM, Mach3, driver, deska z notebooku nebo něco úplně jiného. Nejedná se o nějaké vynechání pár kroků motoru, ale posune se to mimo opravdu o hodně.

Pokud by to opravdu bylo např. HW interpolátorem, zvažoval jsem použití ESS (SmoothStepper). Pokud se takto projevuje MACH3, zkusil bych použít MACH4 a nebo bych úplně přešel např. na LinuxCNC.
Nebo prostě vyměnit obě věci.

Stroj bude sloužit pouze k hobby účelům, nežádám od něj extra přesnost. Určitě od něj ale očekávám, že pokud ho pustím na několik hodin, můžu se spolehnout, že pojede dle programu tak, jak má.
A než začnu něco předělávat a kupovat, raději bych si nechal poradit. Aby to nebyla třeba nějaká začátečnická chyba, kterou jsem udělal.

Přikládám foto rozmístění v rozvaděči a celou rozestavěnou CNC frézku.

Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď, která by mi tento problém pomohla odstranit.
121620234_10217185318216332_9129483406532648568_o.jpg
DSC_0157.JPG
Lukas_2
Příspěvky: 529
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 8:55

Studna píše: 28. 2. 2021, 8:46 Jako řídící desku jsem zvolil NVUM přes USB

Nahodile během frézování docházelo k chybě a nástroj jel tam, kde neměl. Myslel jsem tedy, že pokud odstíním kabely a použiju filtr, problém se vyřeší. Bohužel nevyřešil.
Zdar, ani nemusím číst dál :) Dělá to ta řídící deska. My ji prvně taky měli a dělalo to přesně co tobě. Po výměně za ESS funguje bez jediného problému už asi 4 roky. Vyměň to za ESS a máš po problému.

ethernetová komunikace je asi tak milionkrát stabilnější a bezchybnější než přes USB. Takže, hlavně ESS, ne USS, s USS by sis nemusel pomoct...

Mach na tohle vliv nemá...
Ještě jedna věc, programy nahrávej přes FLASHku rovnou do PC, resp. můžeš to spouštět přímo z flashy. Nepoužívej nějaké prodlužovací USB kabely, taky kurví programy...

Ještě si na PC vypni všechny ty eko režimy (spánek, zhasínání monitoru).
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Studna
Příspěvky: 26
Registrován: 20. 1. 2015, 9:38

28. 2. 2021, 9:14

Lukas_2 píše: 28. 2. 2021, 8:55
Studna píše: 28. 2. 2021, 8:46 Jako řídící desku jsem zvolil NVUM přes USB

Nahodile během frézování docházelo k chybě a nástroj jel tam, kde neměl. Myslel jsem tedy, že pokud odstíním kabely a použiju filtr, problém se vyřeší. Bohužel nevyřešil.
Zdar, ani nemusím číst dál :) Dělá to ta řídící deska. My ji prvně taky měli a dělalo to přesně co tobě. Po výměně za ESS funguje bez jediného problému už asi 4 roky. Vyměň to za ESS a máš po problému.

ethernetová komunikace je asi tak milionkrát stabilnější a bezchybnější než přes USB. Takže, hlavně ESS, ne USS, s USS by sis nemusel pomoct...

Mach na tohle vliv nemá...
Ještě jedna věc, programy nahrávej přes FLASHku rovnou do PC, resp. můžeš to spouštět přímo z flashy. Nepoužívej nějaké prodlužovací USB kabely, taky kurví programy...

Ještě si na PC vypni všechny ty eko režimy (spánek, zhasínání monitoru).
Díky moc za rychlou a jasnou odpověď. :)
Programy kopíruju do PC a pak teprve spouštím.

Můžu se zeptat, kde je nejlepší tuto desku zakoupit? Na CNC shopu?
Případně ještě jakou oddělovací desku pro připojení k driverům k němu použít?
Lukas_2
Příspěvky: 529
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 5:51

Jo na CNC shopu, oddělovací desku tam má taky http://www.cncshop.cz/cnc-io-board-odde ... lelni-port

Ještě abych upřesnil technikálii, tu chybu nejspíš nezpůsobuje NVUM samotné, ale ten USB přenos... Podle mých zkušeností s USB kabely...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 3. 2021, 6:59

Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 3. 2021, 7:13

Môžeš napríklad začať kvalitným tieneným USB káblom, filtrom napájania riadiacej jednotky a správneho uzemnenia tienených káblov do jedného bodu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 10:29

USB je v průmyslu peklo.
Celkem hodně někdy pomůže feritový člen nacvaknout na oba konce.
Mockrát jsem zažil stav - s ferity jede, bez nich ani ťuk (třeba když jel vedle měnič)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 3. 2021, 11:20

mne třeba překvapilo, jak dlouhodobě spolehlivou sestavu umí rozhodit výměna USB klávesnice
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 11:50

Řekl bych, že základ problému je ten USB kabel hned vedle kabelů výstupu na krokový motory. Tím pochopitelně nezpochybňuji to co bylo psáno výše, ale tohle mne praštilo do očí - ta USB svinutá anténa. :lol:
Studna
Příspěvky: 26
Registrován: 20. 1. 2015, 9:38

21. 3. 2021, 7:36

Tak jsem za dobrou cenu zakoupil ESS a s ní i rozvodnou desku Breakoutboard 4.2
https://shop.cnc-technics.de/product-16 ... anguage=en

Měl bych k tomu ještě pár dotazů,
poradil by mi někdo, jak k BOB připojit frekvenční měnič?
Mám typ VFD HY02D223B a nemůžu nikde najít nějaký obrázek, nebo konkrétní schéma zapojení pro lajka s tímto měničem k Breakoutboard 4.2.

Motory s již zmiňovanými drivery mám zapojeny. Bohužel při nastavení pulse/rev 40 000 na driveru se nedostanu na vyšší rychlosti než 1000mm/min, i při změně frekvence pro řízení motoru na nejvyšší 4MHz se osa zasekává, encoder nezaznamená vynechání kroků a pohybují se pouze hodnoty posuvu v MACH3.
Pokud na driveru zmenším pulse/rev na 10 000 pak vše funguje a dostanu se na hranici možnosti motoru což je cca 4000mm/min. Mám něco špatně nastaveno a nebo je to nějaký limit generování pulsů, například PC? ( pozn. počty kroků na mm samozřejmě při každé změně pulse/rev v MACH3 upravuju)

Třetí otázkou je zapojení indukčního snímače k desce. Ta by měla podporovat jak PNP tak NPN, ovšem když jsem je k desce připojil, dioda na snímači reaguje, ale v diagnostice MACH3 nikoli. V konfiguraci Input jsem samozřejmě zkoušel jednotlivé piny na portu nastavovat dle manuálu.

https://www.cnc-technics.de/Bedienungsa ... ard4.2.pdf

Kdyby někdo měl stejnou desku jako já, nebo by věděl co a jak, ať se mi prosím ozve. Bude to pro mě velká časová úspora a nebudu nad tím muset tak bádat :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:48

mohli by za to moct optocleny na Breakoutboard
zvysenim bazoveho kmitoctu se ti mohli zkratit delky pulzu a uz neprolezou skrz optocleny nebo vstupy driveru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 529
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:53

40 000 pulse/rev je hodně. Jako říká se že čím víc tím líp to chodí ale to mi přijde fakt moc. Teď nevím kolik tam máme my. 12000 ? možná... Víc jak 20 000 určitě ne. Se stoupáním šroubu 4mm to lítá 10 000mm/min a akceleraci zvládá 2000... Což jsem teda musel ubrat... Ale ty motory to zvládájí.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 8:12

40k pulzu na otacku je v hobby sfere dost, vetsinou je limit na vstupu slusneho driveru 500 khz
cinske breakoutboardy konci na jednotkach kilohertz

silne pochybuju ze to easy servo ma takovy encoder
beztak je tam preddelicka
doporucuju tam dat to kolik ma encoder pulzu * 4 jakoze vsechny nabezne i sestupne hrany
vic nema moc smysl
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 8:43

EasyServo má rozlišení jen 1000*4, takže výchozí je 4000 a počet pulsů 1600. Rozdíl mezi 1600 a 4000 nejde poznat. Doporučená hodnota pro komunikaci je 200kHz. S těmi čínskými to může být podobně. Myslím, že nemá smysl dávat více, než je fyzické rozlíšení enkoderu. Mně to tak vyhovuje. S 5mm stoupáním mohu jezdit max 10m/min., s 10mm šrouby to mám nastaveno na bezpečných 15m/min. Zrychlení to zvládá klidně 500ot./s/s. jenže to mi pak lítá celá mašna, protože musí stát na gumě. Vysoké gumě! Mám takovou 2t houpačku:) Díku jednomu pánu sousedovi:(
Studna
Příspěvky: 26
Registrován: 20. 1. 2015, 9:38

21. 3. 2021, 8:53

Jedná se konkrétně o tento motor s driverem:
https://www.aliexpress.com/item/3264341 ... 4c4d9PH78Q

Zkusím ještě změnit tu komunikaci s driverem na 128kHz a snížím tedy počet kroků na otáčku na hodnotu 4000
Naposledy upravil(a) Studna dne 21. 3. 2021, 9:35, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“