Řízení brusky na plocho

Odpovědět
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

14. 3. 2021, 1:50

Ahoj, abych tak nějak začal. Nějak mi přestal stačit můj Jung a naskytla se mi koupě takové velké ruské potvory /7 tun/ .

Chci komplet modernizovat její řízení - tehdejší součástky jsou u nás nesehnatelné a čekat, kdy se to zase vysype se mi nechce. :

http://www.electropromopt.com.ua/produc ... le/logika/ /
Asi ruská obdoba MH74XX . Měl jsem tu čest :-)

Jde mi zejména o to, jak uřídit osu Y a Z. Jsou tam použity krokové motory :
post-69380-047172400 1422207108.jpg
post-69380-047172400 1422207108.jpg (39.72 KiB) Zobrazeno 827 x
post-183232-042088900_1519133198.jpg
Jaké na to použít budiče atd.?

Nahoře na vřeteníku je převodovka, která se ovládá pomocí nonia a současně je k ní připojen krokový motor z důvodu přidávání na konci cyklu a rychloposuvu /tj. po příčném přejetí stolu do koncové polohy/
V ose y /příčně/ jde zejména o změnu příčného posuvu po přejetí obrobku /když stůl přejede v ose x/ . Asi by to šlo přes nějaký časovač 555 a nastavení potenciometrem a přepínáním směru. Snímat z čidla konec v ose x a posunutí o poťákem nastavenou hodnotu v Y.
Tam se musí uvažovat ještě třeba vypnutí proudu během posuvu a aby to pak nedělalo bordel - v tom lepším případě. V horším velká rána - stůl má bez magnetu tunu.

Překopání z hydrauliky na elektriku vůbec. Tahat tunový stůl plus 500 kg obrobek /dovolené zatížení stolu/. To už by byl cenový masakr (rozjezd 1250x320).

Pohon stolu je přes hydrauliku a zůstane tak. Je tam lamelové hydraulické čerpadlo s proměnným dodávaným objemem oleje (100 litrů). Směr stolu v x pomocí elektrohydraulických rozvaděčů (jako od Bosche nebo TOS Vrchlabí - kompatibilní). Je tam 300 litrů oleje plus chladiče, aby to netopilo /drželo míru/.

Proto bych Vás chtěl poprosit o nějaký nápad čím to řídit. Jaká použít čidla v ose x atd. /spolehlivost ne cena/
Jestli přes LOGO jako Magi nebo jiným PLC - mám možnost Schneideru. Aspoň bych se ty PLC konečně naučil. Nechci tam cpát žádný displeje co se poškrábou plus brusný prach všude a chci aby to bylo co nejvíce intuitivní a jednoduché.
Ideálně dva potenciometry - jeden na nastavení rychlosti stolu - řídí se tím to lamelové čerpadlo a druhý na ten krokáč v ose y. To přidávání v Z bych i oželel. Plus samozřejmě manuální rychloposuvy.

Díky moc za jakýkoliv nápad a příspěvek.
Trevor2
Příspěvky: 113
Registrován: 29. 9. 2019, 8:55

14. 3. 2021, 11:43

Ja som si doniesol domov BRH20A a tiez sa to chystam cele prekopat, len co dokoncim siucko.

V podstate pokial tam nechces robit neviem ake divociny, tak ovladanie je na dnesnu dobu vecou krabice od topanok. Teraz som dokoncil jednu brusku na pilove kotuce Vollmer a tam som dal Modicon 221. Vykon niekolko nasobne prevysuje potreby, len ten software :evil:

Napis, co tam treba ovladat. Motory, ventily atd. a potom sa da napisat viacej.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

15. 3. 2021, 10:42

Díky, poslal jsem ti SZ. Jeste jsem volal kamarádovi, tak budu snad mít pujcenou dokumentaci od Okamota ACC 8040 DX. Tak kouknu, jak to mají řešené
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“