Krimpování

Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 4. 2021, 9:03

Ahoj, co používáte na krimpování, máte někdo zkušenosti s kleštěmi v podobné cenové kategorii?
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... web201603_
Nejvíc by se mi líbilo, kdyby šlo stejnými kleštěmi lisovat dutinky očka i fastony, ale to asi neexistuje. Co používáte? Uvažuju to na asváteční použití, takže když se mi nic nezalíbí, zůstanu u cínu.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

8. 4. 2021, 9:17

mém podobné z ali, ale mají 4 čelisti na lisovaní.
Po dvou letech občasného použití stále slouží.
na fastony atd mám z lidlu..

na ali je to v této sadě

https://nl.aliexpress.com/item/32845187 ... 5613%23491
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 4. 2021, 9:53

Ahoj Weidmuller PZ6 Roto, ale ty jsou jina cenova kategorie :D
Ale prvni mam dvacet let, furt fungujou, vyrabeji je do dnes, coz o necem svedci :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 4. 2021, 10:04

Kvalitní jistě budou, ale to je právě ten případ, že bych asi zůstal u té pájky..
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 4. 2021, 10:04

Ahoj,
já mám špatnou zkušenost s kleštěma na RJ z ebay - ty cvakaly špatně. A samozřejmě není komu otlouct o hlavu :)

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 4. 2021, 10:15

Na očka mám Cimca, kvalitní kleště co mě přežijou. Bohužel s plnou sadou čelistí je to raketa. Na velké kabely mám hydraulickou příšeru. Na dutinky používám laciné China šmejdy, protože Cimco slisovani 360 moc nedává. Tady u toho bych se kleští za 20USD nebál. Tím neříkám, že to je nějaká hitparáda, Klipexky (4tis.) jsou krapet jinde :-) Idelálně od nějakého superprodejce. Doporučuji i velkou sadu tech 2.5tis dutinek. Jen už ti dochází čas než ČP pošta pojede podle pravidel nulové tolerance neplacení DPH.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2021, 10:30

Taky mám se 4 čelitmi, rozhodně je to lepší pak dostat do svorky která má čtvercový průřez a jsi z kabelem na hraně.
cínování je děs, to bych fakticky být tebou už opustil
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

8. 4. 2021, 10:34

Mr. MR píše: 8. 4. 2021, 9:03 ...
Nejvíc by se mi líbilo, kdyby šlo stejnými kleštěmi lisovat dutinky očka i fastony, ale to asi neexistuje. Co používáte?...
Sam mam uz dva plne supliky krimpovacich klesti a celisti, protoze nic uplne univerzalniho neni. Nejvic se tvemu zadani blizi sada v kufru viz moje fotka. Jsou tam jedny slusne kleste a k nim nejpouzivanejsi celisti, ktere se daji bez nastroje behem vtetin vymenovat. Svoji sadu mam snad 10 let a nebylo to nejlevnejsi co si pamatuju ale nedavno na me vyskocila reklama ze to zrovna maji ve sleve na uni-maxu.
Co se tyce tech HSC8 klesti na tenkostenne dutinky, tak i ty z Ali jsou OK, ale doporucuju ti koupit obe varianty, jak ctyrcelistovou, tak sesticelistovou. Stoji to par korun. Ctyrcelistova se ti bude hodit do hranatych sroubovacich svorkovnic, sesticelistova zase do (polo)kulatych.
edit> pouze cinovani je do sroubovacich svorkovnic uplny nesmysl, to skoro vzdy odrelaxuje a dela casem problemy. Na to jsou urcene prave ty dutinky.
Přílohy
krimpovaci kleste.jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 4. 2021, 12:07

já mám špatnou zkušenost s kleštěma na RJ z ebay...
Co myslíš tím RJ? Abych se tomu vyhnul.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

8. 4. 2021, 12:10

Mr. MR píše: 8. 4. 2021, 12:07
já mám špatnou zkušenost s kleštěma na RJ z ebay...
Co myslíš tím RJ? Abych se tomu vyhnul.
RJ45 konektor na ethernet
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 4. 2021, 12:49

Mr. MR píše: 8. 4. 2021, 10:04 Kvalitní jistě budou, ale to je právě ten případ, že bych asi zůstal u té pájky..
Cínování vodičů ve strojích je nesmysl. Kromě toho, už spoustu let to není dovoleno. Samozřejmě u některých přístrojů jiná možnost než pájení není, tak tam není vyhnutí.

Já už 20 let pro lisování dutinek používám kleště CEMBRE, ale pro hobíka je to taky jiná cenová kategorie. Hlavně se vyhni kleštím, bez momentové pojistky, i takové se totiž nabízejí.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 4. 2021, 1:34

Co je takový problém u cínování? To že spoj "slehne" a uvolní se? Je tedy lepší nechat vodič bez cínu, ale jen stočit? Takových spojů jsem viděl dost, ale co z toho padá při rozebírání nebo opravách je děs.. Momentová pojistka u kleští je kvůli ochraně před nadměrným rozmačkáním? 4k za kleště fakt nedám, zvažuju ty čínské. Co ten čínský spotřebák, je ok?

edit: ještě jedna otázka, přidám ji sem
Mám 12 žilový kabel, chci jej použít jako prodlužovačku pro napájení 3 fázového motoru. Průřez žil je dostatečný, stačily by samy o sobě. Nicméně, smím je zapojit paralelně po třech?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 4. 2021, 1:58

problém u cínování je, že se to na hraně cínu ulomí - krimpovaný spoj tím netrpí.
na dutinky je vcelku jedno jaké kleště - stejně to dutinka jen spojí aby nečouhaly volné drátky a aby to šroubek "čokolády" nepřestřihl. Silový spoj pak dělá utažení celé dutinky v něčem.
Očka a fastony je jiná věc - tam silový spoj dělá vlastní zmáčknutí. Profi mají předpis na správnou volbu kontaktu vůči správnému vodiči průřezem a sílou izolace a k tomu správný tvar lisovacích čelistí kde mimo trhacích testů se v setinách kontroluje výška krimpu. Tedy jakékoliv kleště na tyto spoje je hrubé přiblížení k tomu, jak to má správně být. Tedy přesný tvar, kvalita povrchu, tvrdost ... a to vícekrát vyměnitelné dělá rozdíl mezi profi kleštěmi a napodobeninou.
(profi krimpovací stroje monitorují nutnou sílu ke stisku krimpu - je to moc = asi mačká i izolaci, je to málo = nějaký drátek z mnoha chybí, asi byl ustřižen při stripování == to vše je pak zmetek)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 4. 2021, 2:13

Mr. MR píše: 8. 4. 2021, 1:34 Co je takový problém u cínování? To že spoj "slehne" a uvolní se? Je tedy lepší nechat vodič bez cínu, ale jen stočit? Takových spojů jsem viděl dost, ale co z toho padá při rozebírání nebo opravách je děs.. Momentová pojistka u kleští je kvůli ochraně před nadměrným rozmačkáním? 4k za kleště fakt nedám, zvažuju ty čínské. Co ten čínský spotřebák, je ok?

edit: ještě jedna otázka, přidám ji sem
Mám 12 žilový kabel, chci jej použít jako prodlužovačku pro napájení 3 fázového motoru. Průřez žil je dostatečný, stačily by samy o sobě. Nicméně, smím je zapojit paralelně po třech?
Cínování se nedoporučuje protože jak zde někdo psal vodič na přechodu z cínováním a necínovaném má náchylnost k ulomení - např. vibracemi.
Momentová pojistka u kleští neznamená jištění proti nadměrnému rozmačkání, ale naopak proti nedostatečnému stisknutí. Pokud se kleště nestisknou dostatečně čelisti nelze otevřít..

To s tím kabelem a paralelním spojováním žil vidím jako hovadinu. 12 žilový kabel bude mít jen jeden žlutozelený vodič. To aby si zajistil stejný průřez ochranného vodiče jako jsou fázové, tak ho budeš spojovat s černými?
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

8. 4. 2021, 2:21

Ano, je to jak píšeš, žlutozelený je jen jeden. Zbytek je černý. Je to jen pro moje použití, zůstane to doma. Pochopitelně by ty černé použité pro zem byly označené. Je problém jen v barvách, nebo i ve fyzice?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“