Dotaz ohledně relé v cnc

Odpovědět
axel666
Příspěvky: 20
Registrován: 11. 3. 2020, 5:03

7. 5. 2021, 9:37

Zdravím. Mám dotaz ohledně použití relé. V elektrice a elektronice se moc nevyznám. Stavím si středně velkou CNC frézku a dospěl jsem do fáze zapojování. Procházel jsem si zběžně různé manuály a schémata wikipedii a narazil jsem na relé které je připojeno ke controlleru a na +24V.
K čemu je tam relé musí tam být. Z toho co jsem vyčetl a našel jsem pochopil nevím jestli správně, že to relé spíná ovládá asi větev 230V tedy zdroje ke krokovým servo motorů a možná vřeteno.
Otázka je pochopil jsem správně že ty relé spínají motory atd. a že se to nespíná všechno zvlášť bez relé.
Děkuji za jakoukoli radu
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 5. 2021, 9:43

První rada, drž se návodu jinak to dopadne špatně.
Relé oděluje desku od vysokých napětí a velkých proudů - jinak řečeno to co by součástky na ní nezvládly.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 5. 2021, 10:02

Chtěl jsem napsat podobnou radu.

Pokud chceš, aby se k tomu někdo vyjádřil, tak musíš specifikovat, k čemu konkrétně se má vyjádřit.
Takže sem pošli schema, kde je to relé zapojené. Případně nějaké další informace.

Z toho, co jsi napsal, by se snad dalo usoudit, že je to relé, kterým nějaký controller spíná silové napájení pro motory a vřeteno.
Tedy že to funguje tak, že napřed se zincializuje ten controller, případně i zaspolupracuje s obsluhou. A teprve když je vše OK, tak se sepne silové napájení. Což by bylo rozumné.

Ale taky to může být úplně jinak. Z toho tvého popisu fakt nelze nic rozumně určit.
axel666
Příspěvky: 20
Registrován: 11. 3. 2020, 5:03

7. 5. 2021, 10:39

Tady je jedno schéma.
Electric Wiring Diagram.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 5. 2021, 10:53

Tak z tohoto obrázku to jednoznačně neplyne.
Ale mohlo by to být tak, že Power Supply 2 se zapne vždy hlavním vypínačem stroje. Napájí elektroniku řízení a vstupy.
No a teprve dodatečně, až když je vše zinicializováné, tak se relátkem sepne silové napájení driverů (Power Supply 1) a vřetene.
Podle mě celkem rozumné zapojení. Aspoň nehrozí, že se pohony nebo vřeteno budou nějak škubat nebo se dokonce dají nekontrolovaně do pohybu.

Pokud nějaké vhodné relé nemáš, tak se to samozřejmě dá dělat i ručně.
Já na svojí frézce taky napřed zapínám napájení pro řízení, a teprve když je vše OK, tak zapnu silové napájení driveru a vřetene.
Nemám tam na to relé nebo stykač, ale jenom obyčejné mechanické vypínače. A tu "logiku" opožděného spínaní napájení dělám ručně.

Ale jak jsem psal: z tohoto obrázku to jasné není.
Úplně stejně by to relé mohlo spínat třeba nějaké odsávání nebo něco jiného.
axel666
Příspěvky: 20
Registrován: 11. 3. 2020, 5:03

7. 5. 2021, 11:54

Tak nějak jsem to pochopil, ale jak říkáš není to z toho výkresu jednoznačný. To s tím rozběhnutím mě nenapadlo, ale mám slovenskou frézku kompas a tam když zapnu první bednu s driverama a vřetenem se mi rozběhne vřeteno a vypnu ho teprve když naběhne počítač a Mach3.
Každopádně děkuju.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 5. 2021, 8:16

https://www.vallder.com/en/c/stepper-mo ... ler-detail

"4 general-purpose isolated relay drive output interface, can drive four relays for controlling the spindle starts, forward rotating and reverse rotating, pumps and other device"

Tj. karta má 4 univerzální výstupy Q1-Q4, schopné budit i relé, a je na systému, jak je využije. Schéma je spíš ilustrační.

Jinak, e-stop a limit switche je dobré zapojovat jako rozpojovací (a samozřejmě do série, pokud je jich na jednom vstupu víc) - pokud zapomeneš někde zasunout konektor nebo se časem povysune nebo se někde utrhne drát atp., systém to z principu vyhodnotí jako chybový stav.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
axel666
Příspěvky: 20
Registrován: 11. 3. 2020, 5:03

22. 6. 2021, 2:40

Dobrej potřebuju poradit. Chci připojit relé k ovládací desce controlleru a v manuálu který jsem přeložil za pomocí googele. Našel jsem že před a za relé jsou diody. A že deska je schopna zvládat proud až 200mA. Napětí je 24V (zdroj mám 24V asi 4A)
chci se zeptat jaké diody kapacitu použít. A jak je zapojit. Ve wikipedii jsem našel propustný směr a závěrný směr.
ještě doplněk k obrázku překladu
Typické aplikace jsou následující:
K řízení indukční zátěže použijte výstup typu ULN2803. V tuto chvíli by měly být na oba konce cívky relé připojeny volnoběžné diody, aby byl chráněn výstupní obvod a snížena interference

Děkuji za pomoc.
Přílohy
XC609D CHINA-64.jpg
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“