Soft Start Obvod

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2020, 5:59

pavlík píše: 25. 1. 2020, 4:53 Ta zenerka opravdu nemá skoro co chránit, špice při odpojení relé ukočíruje s přehledem závěrné napětí diod graetze, ony navíc skoro žádné špice ani v tomto zapojení nevznikají, nemá ani moc co chránit u relátka, ale je to taková "slušnost" ten obvod nějak ošetřit, aby všechny prvky obvodu, na které by mohly mít vliv případné špička a přepětí, byly tak nějak ošetřeny. Alibismus a prevence, která skoro nic nestojí, ale dává tomu dlouhou životnost...
- Nevím, kdo to schema vymýšlel. Ale záměr téměř jistě byl nikoli "chránit" při odpojení, ale stabilizovat napájecí napětí pro cívku toho relé.
- U těchto zapojení k žádnému odpojení nedojde. Cívka je k napájení připojena trvale.
- U spínaného relé naopak ta flyback dioda být musí. Není to žádná slušnost, ale nutnost.
- Poslední větu raději nekomentuju.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2671
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

25. 1. 2020, 8:14

Rozmýšlím se, jestli mám na ty Mexovy teorie reagovat. Můj bejvalej šéf z výzkumáku Kavalír se určitě obrací v hrobě.
Ten kondík je elektrolyt, v okamžiku rozpojení relátka dojde k přepólování. Kolik myslíš, že jich vydrží?
Zenerka nemusí nic stabilizovat, protože ten obvod má být navrženej tak, aby nebyla stabilizace potřeba. A relátka choděj v širokém rozmezí jmenovitého napětí, obvykle -60 až +60%. Navíc zenerka v propustném směru má mnohem menší proud, než ekvivalentní spínací (usměrňovací) dioda. Kolik myslíš, že těch špiček vydrží, pokud jí nepředimenzuješ? Nebo pokud s ní nedáš do série odpor?
Pavlík je člověk z praxe a má naprostou pravdu; prostě k relátku patří ochranná dioda automaticky, protože to skoro nic nestojí a eliminuje to potenciální problémy. Než je dodatečně řešit a hledat, pro či to či ono blbne, tak tam tu diodu dám a nepřemýšlím o tom. Mnohokrát mám v praxi vyzkoušené.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 1. 2020, 8:26

A prosím ukázal bys mi, jak se to relátko rozpojuje? ;-)

Ta teorie "prostě k relátku patří ochranná dioda automaticky" je prostě kravina. Dioda patří tam, kde má smysl.
Ale je fakt, že zapadá do modelu chování "nepřemýšlím o tom".
;-)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

25. 1. 2020, 9:00

To relátko se nikdy neodpojí, mimo situace vypnutí napájení. Je to pouze zpoždění přítahu relé, prostě než se napětí na relátku dostane na spínací hodnotu, to je než se přes C1, R3 a R2 po usměrnění dostatečně nabije C2. Ta zenera je opravdu trochu alibismus a při správném návrhu by tam být nemusela, ale jak jsem psal neuškodí, eliminuje toleranci součástek, výkyvy a špičky v síti a tím přidává obvodu v životnosti. Je to převzaté zapojení, které jsem nepřepočítával, ani jsem po vyrobení neměřil napětí na C2 v ustáleném stavu a tak jsem s tím udělal plošný spoj a osadil jsem ji tam.
Nejde o to nemyslet, jak si myslí Mex, hodně zapojení se přebírá bez dalšího ověření, jinak by se z toho člověk zcvaknul a pokud někdy vidím obvůdek, který při prvním pohledu musí fungovat, tak ho prostě použiji. Jako vývojář jsem pracoval desítky let a navrhl jsem spousty obvodů, které průmyslově bezproblémově fungovaly...
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

26. 1. 2020, 9:09

V okamihu rozpojenia relátka nedôjde k žiadnemu prechodovému deju, pretože prúd tou cievkou relátka sa nezmení odrazu, ale bude klesať postupne s napätím na kondenzátore - (skoro) žiadne di/dt, takže nevznikne žiadna napäťová špička na cievke. Ale to už predsa napísal Mex, tak neviem, prečo sa stále hádate, že tam patrí flyback dióda. Stačí sa trochu zamyslieť, ako ten obvod funguje.

A keby tam tá napäťová špička nejakým zázrakom vznikla (čo sa nestane), tak sa stratí na tom mostíku, presne tak ako napísal Mex.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2020, 9:35

na velke svarecte WTU315 jsem pouzil bezny stykac a bezny starter od zarivky plus nejake 10 ohm odpory co se nasli
je to genialne jednoduche

jedine co neni uplne vsude po suplikach jsou ty odpory
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 1. 2020, 12:54

pavlík píše: 25. 1. 2020, 9:26 Mám to implantované do pily na dřevo Scheppach, funguje to velmi dobře a ten hrozný ráz při zapnutí to omezilo...
Jen ještě stručná poznámka.
Nemám ve zvyku kritizovat něčí práci. Navíc tato konstrukce si jistě kritiku nezaslouží. Naopak bys zasloužil pochvalu za parádně poskytnuté podklady, včetně BOM.
Do polemiky jsem se pustil s pafikem.

S jednou věcí ve Tvém vyjádření ale přece jen nesouhlasím. Je to věc obecná, bez vztahu k této konkrétní konstrukci.
A to, že se věci přejímají bez dalšího ověření (ve smyslu, že je to tak dobře).

Za život (bohužel už dost dlouhý) jsem navrhl pěkných pár stovek různých zapojení. Určitě jsem u mnoha z nich udělal různé chyby nebo neoptimálnosti.
Ale u každé součástky i u její hodnoty jsem v daném okamžiku vždy věděl, proč jsem ji tam dával. Možná jsem ji tam dal zbytečně nebo dokonce blbě, protože se svou úrovní poznání v dané chvíli jsem to třeba jinak neuměl. Ale vždy jsem se zamyslel proč ji tam dávám. Nikdy to nebylo jen proto, že "tak je to spravne, tak to ma byt" (por. Mazurek, včetně těch krátkých samohlásek).
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

26. 1. 2020, 1:02

Proč se vůbec zabývat nějakými součástkami? Za 200,- časový relé, za další stykač a tři výkonový rezistory a jen spojit. Jednodušeji to snad ani nejde.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2020, 1:04

casovy rele jsem nahradil starterem ze zarivky viz vyse
tim to zase zjednodusis a zlevnis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

26. 1. 2020, 1:25

Mex píše: 26. 1. 2020, 12:54
pavlík píše: 25. 1. 2020, 9:26 Mám to implantované do pily na dřevo Scheppach, funguje to velmi dobře a ten hrozný ráz při zapnutí to omezilo...
Jen ještě stručná poznámka.
Nemám ve zvyku kritizovat něčí práci. Navíc tato konstrukce si jistě kritiku nezaslouží. Naopak bys zasloužil pochvalu za parádně poskytnuté podklady, včetně BOM.
Do polemiky jsem se pustil s pafikem.

S jednou věcí ve Tvém vyjádření ale přece jen nesouhlasím. Je to věc obecná, bez vztahu k této konkrétní konstrukci.
A to, že se věci přejímají bez dalšího ověření (ve smyslu, že je to tak dobře).

Za život (bohužel už dost dlouhý) jsem navrhl pěkných pár stovek různých zapojení. Určitě jsem u mnoha z nich udělal různé chyby nebo neoptimálnosti.
Ale u každé součástky i u její hodnoty jsem v daném okamžiku vždy věděl, proč jsem ji tam dával. Možná jsem ji tam dal zbytečně nebo dokonce blbě, protože se svou úrovní poznání v dané chvíli jsem to třeba jinak neuměl. Ale vždy jsem se zamyslel proč ji tam dávám. Nikdy to nebylo jen proto, že "tak je to spravne, tak to ma byt" (por. Mazurek, včetně těch krátkých samohlásek).
Ale jo, o tom žádná, vždyť to píšu, zapojení je na první pohled jasné (probral jsem asi pět jiných a tohle bylo nejčistší a jasné) a protože jsem na to hodně spěchal, tak jsem to postavil. Funkce je jasná, samozřejmě, že jsem si ověřil dimenzaci součástek, oproti tomu, co uvádí autor jsem použil místo jednoho odporu R1 použil dva a to ještě na větší výkon, i tak po té chviličce, co jsou ve funkci, cca 300 ms, sakra hezky hřejí. Zenera prostě nemůže uškodit a kdybych to předem stavěl na prkénku a změřil, nebo kdybych to předem přepočítal, tak by tam asi ani nebyla, ale pro jistotu jsem ji tam nechal, navíc udělal jsem ji pozici na plošném spoji a když už tam ta pozice byla, tak jsem ji i osadil. Nic víc a nic míň v tom není a věř mi, že podobně, jako Ty, jak píšeš, také to, co přebírám projedu a to, co se mi nezdá upravím a nahradím a to vždy alibisticky tak, aby nic nejelo v oblasti, blížící se byť vzdáleně mezním hodnotám. My jsme měli v práci takový interní předpis pro zajištění spolehlivosti, že se navrhovalo vše tak, aby součástky jely cca na 50% mezních hodnot.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

6. 1. 2021, 2:35

Robokop ma pravdu. Starter je jednoduchsi a lepsi ! Pri vyssich zataziach je lepsie ked ten stykac/rele cvakne plnou silou. Odpory niesu problem, da sa to spravit niekolkymi sposobmi z odporoveho drotu za par centov, alebo z nejakej starej spiraly.
Bud to pouzit keramicke "cokoladky" a dat tie kusy odporoveho drotu do nich, alebo vykuchat nozovu poistku a nahradit poistny platok tym odporovym...
Robil som si tak softstart na 3kw kompresor v trojuholniku a v pohode to po uprave udrzi B16 istic...
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 1. 2021, 8:06

robokop píše: 26. 1. 2020, 1:04 casovy rele jsem nahradil starterem ze zarivky viz vyse
tim to zase zjednodusis a zlevnis
Ahoj, pre elektricky menej gramotných by jednoduchý nákres bol nápomocný :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2021, 8:45

Kód: Vybrat vše

L ---.----- (starter ze zarivky)---.--------[civka stykace]--------- N
     |--------------/.-------------|
          pomocny kontakt stykace
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 1. 2021, 10:15

zaujímavý spôsob kreslenia schém- :)
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 1. 2021, 10:16

Aspon precvicis gebulu :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“