Jak zpětně konektovat plošné propojení (spoj)?

Odpovědět
regine
Příspěvky: 22
Registrován: 8. 3. 2017, 6:22

18. 1. 2022, 5:40

U televize LG došlo k odpojení od tištěného spoje (přiložené tři fotky - blok, vada, správně - originál).
Jak opětně kontaktovat?
Předem děkuji za rady možné opravy.
Přílohy
televize_LG_1_w.jpg
televize_LG_2_vada_w.jpg
televize_LG_3_OK_w.jpg
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 1. 2022, 5:43

Ty bláho, to jsou dnes patenty.. Jak je stará?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2022, 5:54

Koukám, že už se šetří i na konektorech - úspory především. :evil: Tohle asi sám neopravíš. Pokud je ten pružný pás z kaptanu, tak by SNAD mohl pomoci flux nebo velmi malé množství pájecí pasty a horký vzduch. Bez zkušeností s touto technologií na to ale raději zapomeň...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 1. 2022, 5:59

Tohle jsem zkoušel ale ne úplně s úspěchem:
viewtopic.php?t=23998
Po půl roce se to definitivně rozpadlo - tedy alespoň pokud vím, byla to telka přítele dcery se kterým se pak rozešla. ;-)
Možná to bylo i jako naschvál.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

18. 1. 2022, 6:20

Zkusil bych to obě strany spoje očistit, potom rovnoměrně pocínovat nízkoteplotní pájkou (s teplotou tavení do 150 °C), možná by se to povedlo i s běžnou olovnatou (jestli to je kapton, tak by to mohl vydržet bez odloupnutí plošek. Potom horkým vzduchem s regulovanou teplotou zespodu plošňáku nahřívat. Až bude roztaveno, tak na to naplácat tavidlo a pak se zkusit trefit s konektorem na místo a připájet ho.

Vyžadovalo by to demontáž plošňáku, tak, aby se s tím vůbec dalo rozumně pracovat a předpokladem je taky rozteč na tom konektoru. Kdyby to bylo aspoň 0,5 mm, tak to je proveditelné. No a poslední věc - chce to před tím asi trochu cviku, nějaké vybavení a taky počítat s tím, že se to nemusí povést, hlavní riziko je tepelné poškození toho foliového konektoru.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 1. 2022, 6:49

Blbě natočené video.
Ale ten postup by se mi zdál asi správný.
Včetně toho, že si to přichytl proužkem oboustranky.
https://www.youtube.com/watch?v=vaPbROh6c6U

Tohle je natočené líp, ale dělá to děsným kůlem.
https://www.youtube.com/watch?v=o_iBM5JgE28

Tady pájí něco trochu jiného. Ale tohle by byl podle mě dobrý nástroj pro to přetavení - ten široký kvádřík.
https://www.youtube.com/watch?v=yrgkRAXzCpo

Ještě by možná byla možnost použít běžnou SMD techniku (místo toho úvodního pocínování). Udělat na to velmi tenkou šablonu a nadávkovat na jednotlivé plošky pájecí pastu.
Pak opět kontaktní přetavení, nikoli horkovduchem.

Udělal bych si předem přípravu. Šlusmetrem bych propískal všechny dvojice vedlejších pinů (na tišťáku i na kabelu), abych zjistil, jestli některé mají mít šlus, tj. jestli mají být propojené.
Pak bych ten plochý kabel na to přiletoval tak, aby nad ním zbylo několik desetin milimetru odhalených plošek (abych se dostal na všechny piny). A po zaletování bych tady opět šlusmetrem propískal všechny dvojice, jestli nepřibyl nějaký zkrat.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

19. 1. 2022, 7:48

Tady u toho je horkovzduch cesta do pekla! :evil:
Originál z výroby je nanesená vodivá lepící pasta podle šablony, která to přežehlením spojí.
Většinou se dřív plochý vodič zláme těsně u DPS než že by se utrhnul takto kompletně ve spoji.
Evidentně buď nanesli málo pasty, nebo pasta byla šunt případně to špatně zažehlili.
Já bych použil co nejjemnější SMD pastu pro pájení BGA. Pečlivě nanést jehlou bod po bodu.
Pak správně založit plochý vodič, pevně ho fixovat. Předehřívat DPS horkým vzduchem odspoda a plochý vodič v místě spoje přežehlovat kopytem. Pokud by se to tavilo, tak žehlit přes kaptonovou pásku.
Pokud jsi to nikdy nedělal, nedávám tomu moc šancí na úspěch. No ale pokud by to mělo stejně letět do šmelcu, tak to zkus a aspoň se něco přiučíš.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 1. 2022, 8:54

Pokud jsou na druhé straně taky zlaté kontakty, tak bych to propojil jednotlivými drátky. (dělal jsem jich takhle 216 v modulu 0,75mm.) Pokud ne, koupil bych buď díl, nebo celou televizi novou. V mém případě byla sice fólie kapton, ale ta vodivá vrstva se nedala letovat.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4876
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 1. 2022, 9:08

Bohužel NEopravíš, je to roboticky lepené. Obvolal jsem xx servisů a odpověd byla vždycky stejná, důvod byl jediný, že jsem ten monitor měl prostě rád :-) Sám jsem to nezkoušel, protože funční telky nám stále chodí na eko likvidace, tak se mordovat se starou smysl/čas/finance nemá. Před týdnem jsme likvidovali veliké LG telky, firma "předesignovala" Showroom a místo telek se stříbrným se montovali TV LG s rámečky černými. Nemám to kde meziskladovat, tak bohužel konták, docela jsem zaplakal.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 1. 2022, 9:31

Vetsinou se to lepi. Lepidlo obsahuje male castecky kovu, takze po pritisknuti plosek k sobe vede proud, ale mezi sousednimi ploskami ne. Lepidlo se da koupit, ale je drahe jak prase a vysledek nejisty, protoze musis ocistit obe strany od zbytku stavajiciho lepidla coz je problem. Obcas se to nekomu podari teplem natavit a slepit, ale vysledek je dost nejisty, takze spis jako posledni pokus pred vyhozenim.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

19. 1. 2022, 12:07

t256 píše: 19. 1. 2022, 9:31 Vetsinou se to lepi. Lepidlo obsahuje male castecky kovu, takze po pritisknuti plosek k sobe vede proud, ale mezi sousednimi ploskami ne. Lepidlo se da koupit, ale je drahe jak prase a vysledek nejisty, protoze musis ocistit obe strany od zbytku stavajiciho lepidla coz je problem. Obcas se to nekomu podari teplem natavit a slepit, ale vysledek je dost nejisty, takze spis jako posledni pokus pred vyhozenim.
Typ toho lepidla bys věděl?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 1. 2022, 12:52

Je to uz par let co jsem se po tom pidil a stranky odkud to mam uz neexistuji. Nabizeli to na Aliexpresu, stalo to kolem $50, ale ted jsem tam uz nic takoveho nenasel. Pry se to uz dnes dela vetsinou tak, ze klasicke levne vodive lepidlo je nanesene sitotiskem jen na ploskach tech plochych "kabelu" a prilepi se to teplem. Problem je, trefit rucne teplotu, cas a silu pritlaku tak, aby se to slepilo, ale nerozmazlo a nespojily se sousedni plosky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2022, 1:07

Když už bys chtěl lepit, tak se dělají epoxidy s kovovým plnivem. To by možná mohlo vyhovět, ne?
Dávkoval bych to rozhodně šablonou. Tak, jako se osazují SMD.
Dalo by se to asi celkem snadno zkusit. Slepit pár kousků tenkého plechu nebo i alobalu a oměřit.

Já bych to ale asi letoval. Když se použije nízkoteplotní pájka nebo pasta a dobře regulovaná páječka, tak by to fólie měla dát. Nakonec na těch videích, co jsem tady linkoval, to tak taky dělají a fólii nezničí.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“