DRO

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 2. 2022, 9:28

Na větším soustruhu mám odměřování na každou osu zvlášť s malým lcd displejem. Krom toho, že na to není vidět tak se po nějakém čase (velmi krátkém) vypínají proste ojeb. Zase bez DRO bych už pracovat nechtěl a tak jsem se smířil s myšlenkou vcelku nemalé investice. Nákupy z asie jsem zcela vypustil, protože doprava je šílená a ještě oser s celnicí. Tedy evropa, nakonec jsem od Vevorů z německa koupil soustruhové (tedy dvě osy) DRO za šílených cca 1800 korun zaplatil jsem ho v úterý a dnes mi ho GLS přivezlo. No a z Polska jsem objednal 750 mm(pracovní délka) pravítko 5u rozlišení a to mi budou dodávat v pondělí a cenovka 1280. Za mě docela spokojenost. Na příčnej suport pravítko mám a tak bude mít soustruh novej dáreček. :D
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

11. 2. 2022, 11:48

Pošli prosím odkazy, kdyby náhodou chtěl Ježíšek přijít i k mýmu soustruhu a frézce :lol:
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 2. 2022, 12:36

Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2670
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

11. 2. 2022, 2:13

fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

13. 2. 2022, 6:49

Umi to diff vstupy nebo jenom ttl?
Martin
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 2. 2022, 7:34

Tyhle low endy umí jenom ttl. Mám ještě jedno od fy. Optimum a to umí pouze dif. vstupy. Koupil jsem ho před časem i s pravítkama, který si ode mě "půjčil" známej na otestování a od té doby není ani známej ani pravítka.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

14. 2. 2022, 11:47

lubbez píše: 14. 2. 2022, 7:34 Tyhle low endy umí jenom ttl. Mám ještě jedno od fy. Optimum a to umí pouze dif. vstupy. Koupil jsem ho před časem i s pravítkama, který si ode mě "půjčil" známej na otestování a od té doby není ani známej ani pravítka.
Když se cheš něčeho zbavit, tak to půjč kamaradovi. Taky mám hromadu věcí různě po světě. Blbý je, že u některejch už si nepamatuju, komu sem je půjčil.
jinak sem googlil a zjistil, že i tyhle lowendy uměj za příplatek diferencialní vstupy. zkusím poptat číňana co na to řekne.
M
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2022, 11:10

fupe píše: 14. 2. 2022, 11:47 jinak sem googlil a zjistil, že i tyhle lowendy uměj za příplatek diferencialní vstupy. zkusím poptat číňana co na to řekne.
Nebo mu dej batoh.
Na záda toho DRO nacvaknout krabičku s převodníky RS422/TTL.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 2. 2022, 6:58

Svého času jsem pro jednu strojírenskou firmu dělal asi 2 x 30 těhle převodníků, do snímače pidi SMD destička a do DRO větší, která se zaletovala přímo mezi nohy konektoru. Byla to nová dílna s "novými" stroji ale hlavně s novými rozvody a tak nebyl prakticky rozdíl mezi dif a ttl linkou. Pouze na výstupní kontrole, kdy byly kabely tak 6-7m dlouhé poblikávalo číslo na jednom vstupu a když se tam dala 485, tak blikal druhý vstup, ale méně.
Když jsem dělal elektroniku do soustruhu, tak jsem testoval rozdíly linek prostým čítáním impulzů a při Z pulzu porovnal počet se štítkovým údajem a případný rozdíl započítal jako chybu. Nemůžu najít excelovskou tabulku, ale dif linka na tom byla o nějaké procento líp, ale byly to jednotky procent. Pravdou je, že jsem vyhodnocoval pouhou nerovnost a né přímo počet chybných přenosů na jednu otáčku. Kabely byly krátké cca 3 metry, ale bylo to těsně u motoru a měniče a ještě tam točil krokáč. Na dif linku jsem použil obyč. 75176 se 100 ohmy zakončení. V každém případě jsem nuloval polohu každou otáčku a tak výsledný drift byl zanedbatelný. Pokud by se používalo pravítko přímo na absolutní polohování, tak by to muselo být pošolíchané výrazně víc.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2022, 1:01

Protože jsem fanda diferenciálních přenosů ;-) , tak malá poznámka k metodice pokusu.

Pokud bys opravdu chtěl zjistit odolnost, tak je třeba tomu zhoršit podmínky. Abys našel mez odolnosti.
Takhle nevíš, jestli to sice fungovalo, ale třeba absolutně bez rezervy a každé zhoršení podmínek to nepošle do kopru (třeba když si tam Tvá milenka pustí fén na vlasy a bude Tě přitom obdivně pozorovat při práci).
Nebo naopak jestli to mělo velkou rezervu a můžeš se na diferenciální vstup vyignorovat.

Podobně, jako bys chtěl vědět, jestli třeba nějaký mechanický díl vydrží zátěž 1kg.
Taky to asi nebudeš testovat tím 1kg, ale naložíš tomu víc, a budeš hledat mez, kde už to povolí.
Pokud to 1kg vydrží ale 1.1kg už ne, tak to asi za moc spolehlivé považovat nebudeš, řekl bych. Když to ale snese 10kg, tak můžeš klidně spát.
FrantaB
Příspěvky: 105
Registrován: 21. 12. 2018, 3:16
Bydliště: Praha

15. 2. 2022, 9:40

Když tady řešíte trošku pokročilejší věci k těmhle levným DRO-existuje v této kategorii něco programovatelného?
Jakože:
-řeknu tomu, kde chci mít nulu (výchozí bod) na které ose
-první krok, čtení na pravítkách má být XY, když je toho dosaženo, ideálně jednotka pípne a vynuluje
-druhý krok, čtení na pravítkách má být na začátku ZŽ (jednotka pípne při dosažení), následuje obrábění do hodnot fň )jednotka pípne)
-třetí krok dtto...
....

Prostě aby to podle předem zadaných parametrů vedlo při opakované práci. Nebo to umí jen hodně dospělé a hodně drahé jednotky?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 2. 2022, 2:43

to FrantaB - B je správně. I když krabičku jsem měl otevřenou a ne jen tuhle a pokaždé je v ní něco jiného a na téhle je procák bez popisu.

Protože jsem línej a po pár týdnech bych asi měl problém se donutit k akci, začal jsem včera a dneska jsem vše dodělal. Jako pravítko příčného suportu jsem použil pásek a čtečku od SITALa, původně na MN80, ale magnetickej pásek "žral" piliny a tak jsem ho posléze nahradil sklem. Takže vyčistit pásek, fréznout lištu jako pravítko, nalepit pásek a všechno přelepit hliníkovou silnou páskou. Držáček snímače je na míru ofrézovanej zbytek něčeho z bedny. Ještě kryt z hliníkového vinglíku a příčnej je hotovej. Podélnej byl trochu oser, ale nakonec se vše vešlo i s krytem. Zítra nastavím rozlišení na příčném suportu (podélné pravítko je OK), hodím pár testíků, zakapu šrouby a při té příležitosti namažu mašinku a budu shánět 2 metry slabé pancéřovky, aby obě pravítka měly stejnej ksicht. :D
DRO Vevor
DRO Vevor
podelny.jpg
detail snímače a magnetické pásky
detail snímače a magnetické pásky
zakrytováno
zakrytováno
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

28. 3. 2022, 9:02

Ahojte,

Objednal som z Azie 4x listu 1500mm signal je EIA-422-A mam LCD od YH800-2 LCD a na tomto LCD mi to meria úplne zle meria v násobkoch zle ostane listy ktore mam maju signal TTL a funguju perfektne.
Takze potrebujem pravdepodobne konvertor z EIA-422-A na TTL existuje take nieco co bude aj fungovat ?
Potrebujem to co najskor spojazdnit kedze dielna caka na montaz list
v prilohe davam pre lepsie porozumenie signal ttl a 422
Dakujem velmi pekne
signal.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 3. 2022, 10:11

Problém bude v nastavení toho LCD. Resp. v různých parametrech pravítka a displeje.
Protože rozlišení pravítka je asi pevné, tak musíš nastavit rozlišení na displeji.
Převodník RS422/TTL by byl fajn pro případné zvýšení odolnosti proti rušení.
Ale násobky hodnot tím způsobené nebudou.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“