Kamera na vřeteni

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 3. 2022, 10:52

Říkám si, že uzrál čas osadit na frézku a možná i na laser kameru.
Ale teď jde o to, jak to mechanicky vyřešit.
Jistě by to šlo ji nějak zakrytovat a dát ji tam napevno. Ale skoro by se mi víc líbilo mít ji sundávací. Přece jen přesné optice vibrace zas tak moc nesvědčí.

Napadl mě takový nápad, osadit ji na lineár. Koupit nějaký krátký malý lineár (tak 80-100mm) a jeden vozík.
Kolejnici přidělat napevno na držák vřetene.
Na vozík našroubovat kameru.
Pak buď použít další kousek lineáru, nebo ho dokonce jenom vytisknout nebo vyfrézovat z plastu. A na tenhle kousek by se s kamerou přejelo a kamera se odnesla. Když chci kamerovat, tak přenosový modul s kamerou přiložím ke kolejnici na vřeteni a vozíkem s kamerou tam přejedu.
Ještě by se ten lineár dal použít k drobnému ladění výšky kamery.
K některým lineárům se dokonce ty plastové parkovací "kolejnice" dodávají.

Myslíte, že by to bylo rozumné nebo je to blbost?
A jak případně máte kameru fixovanou na frézce vy?

Ještě dotaz k řezání kolejnice. Jednoduché by bylo koupit ten lineár delší a rozříznou ho napůl.
Čím řežete kolejnice, aby to trochu vypadalo?
Říznou to flexou by jistě šlo. Ale jak pak tomu dát bez pořádné brusky trochu nějaký dizajn?
Ale nakonec by se na to dala nastrčit nějaká plastová koncovka a ten hnusný konec do ní schovat. Akorát mě bude štvát, že budu vědět, že tam je.

Slibuju si od toho opakovanou přesnost osazení kamery do 0.1mm. Pro vyšší přesnost by pak následovala kalibrace, ale to doufám v praxi nebude nutné (nebo aspoň ne často).

Díky za případné tipy.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2022, 6:35

Jen malá technická,
mám doma lineáry a před těmi kuličkami na vozíku je ocelová struna, takže ty kuličky nevypadnou, ani když se vyndá mimo dráhu. Možná by ti to zjednodušilo život. :roll:
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 3. 2022, 8:09

jova píše: 24. 3. 2022, 6:35 Jen malá technická,
mám doma lineáry a před těmi kuličkami na vozíku je ocelová struna, takže ty kuličky nevypadnou, ani když se vyndá mimo dráhu. Možná by ti to zjednodušilo život. :roll:
Tohle se liší typ od typu. Rexrothy mají takové plastové chlopně a dá se s nimi manipulovat i bez té vložky.

Na to upevnění kamery bych klidně použil kousek kolejnice a na ni bych vytiskl / vyfrézoval plastový držáček. Prodejci lineárů generují zbytky // vajgly // kolejnic a dají se tam "vysomrovat".

Možná bych zvážil hliníkový profil s prismatickým upevněním.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 3:27

Díky za odpovědi.
Nikdo to úplně nesestřelil jako totální kravinu, což mě potěšilo.

K nutnosti parkovací záslepky: taky jsem dřív zjistil, že kuličky tam drží. Pak jsem dostal do ruky malý lineár a důvěřivě odjel s vozíkem ven. Následující 2 hodiny jsem lezl po kolenou a hledal v huňatém koberci kuličky.
Tak z toho už mám trochu bobky a raději počítám se záslepkou.

Asi jsem nepochopil větu "použil kousek kolejnice a na ni bych vytiskl / vyfrézoval plastový držáček".
To je myšleno dát tam nějaký plastový díl místo vozíku? Že by se počítalo s tím, že ten plast trochu uhne, takže když se to udělá natěsno tak to bude přesné?
Nejsem si jistý, jestli bych to zvládl udělat v požadované přesnosti. Ale ono by se to dalo udělat na 2 půlky a ty vůči sobě stáhnout šroubem nebo lépe pružinou. A v drážce vozíku nechat třeba jezdit ložiskovou jehlu, zalisovanou do toho plastu. Ale chtělo by to vymyslet tak, aby jedna strana byla napevno spojena s kamerou, a ta druhá se k tomu přitlačovala pružinou. A na té straně s kamerou použít pokud možno samý kov a minimum plastu, který má přece jen horší teplotní roztažnost.

Použít nějaké prizmatické upnutí mě napadlo jako první. Ale neumím nic takového dostatečně přesně vyrobit. A kde něco za málo peněz koupit nevím.
To maličký lineár se asi dá sehnat snadněji.

Jinak otázka: vy ostatní kamery nepoužíváte? Nebo se vám jenom nechce psát?

Pro nějaké zaměřování mi ta kamera připadá jako velmi použitelný nástroj. Já to chci konkrétně na tišťáky. Zatím jsem využíval přesného polohování desky vůči vřetenu pomocí trnů. Ale protože mám rozdělanou novou techniku osvitu, kde zatím ty trny neumím použít, tak kamera.
Díval jsem se třeba na vrtání děr 0.3mm. I na jednoduché kameře za necelých 5 USD dokážu odhadnou přesnost polohy na cca 1/10 průměru té díry, tedy na nějaké 3 stovky. Což mi pro moje účely připadá velmi slušné.
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

24. 3. 2022, 6:02

Co zkusit udělat něco takového?
http://pergatory.mit.edu/kinematiccouplings/index.htm
https://www.precisionballs.com/kinemati ... bility.php
Obrázek
kameru odsadit trochu do boku a do středu dát šroub s maticí na utažení rukou, mělo by to mít výbornou opakovatelnost upnutí a "není" to nijak náročné na výrobu pokud je k dispozici cnc frézka
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 6:29

Díky. Taky zajímavé.
Ale kdybych spoléhal na kuličky, tak bych asi do té protidesky udělal jenom důlky a ne vedení z ložiskových jehel.
Bylo by to napevno na vřeteni, které pracuje v prašném prostředí. Tak ten pevný díl musí být co nejmíň členitý a snadno udržovatelný v čistotě.
A dávat na vřeteno naopak ten díl s kuličkami, tak by se muselo zajistit hodně dobré upevnění těch kuliček, aby se otřesy nevyklepaly.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

24. 3. 2022, 6:32

Mex> K podobnym ucelum jsem si na vretenik frezky umistil na ruzna mista nekolik kousku listy picatinny (pouziva se k upinani puskohledu, kolimatoru a dalsiho prislusenstvi na zbrane). Koupis na to levne hromadu drzaku klasickych i rychloupinacich. Podle potreby si upinam laserovy kriz, kameru, nebo i svetlo ci hadici chlazeni
Opakovanost upnuti je na tu kameru vyhovujici i s (kvalitnim) rychloupinakem.
Přílohy
picatiny rail na CNC (2).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 3. 2022, 6:58

Podobně jako to naznačuje honzaZ máme v práci profi odměřování nástrojů.
Na stole zůstáva napevno jenom taková nízká placka s důlkami a cosi jako 3D sonda s elektronikou se na to přidělává na magnety až když je potřeba nástroj naměřit.
Do důlků (třeba jen od navrtávaku) zapadnou kuličky a pohromadě to drží silné magnety na obou kusech. Mohu když tak nafotit. :wink:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 7:00

Dawe píše: 24. 3. 2022, 6:32 Mex> K podobnym ucelum jsem si na vretenik frezky umistil na ruzna mista nekolik kousku listy picatinny (pouziva se k upinani puskohledu, kolimatoru a dalsiho prislusenstvi na zbrane). Koupis na to levne hromadu drzaku klasickych i rychloupinacich. Podle potreby si upinam laserovy kriz, kameru, nebo i svetlo ci hadici chlazeni
Opakovanost upnuti je na tu kameru vyhovujici i s (kvalitnim) rychloupinakem.
Díky. Pěkné.
A díky standardizaci by to asi bylo i dlouhodobě perspektivní.
Jen nevím, jestli je tam správně použité slovo "levně". Má to zbraňové ceny. Co jsem se díval, tak jen za kousek lišty jsou ceny od tisícovky nahoru.

Já jsem mezitím prohrabal své poklady a dopadlo to docela dobře.
Našel jsem krátky lineár Hiwin MGW9H s jedním vozíkem. Ten je široký a nízký, což je v tomto případě ideální.
Je sice trochu delší než by bylo ideální (120mm, hodilo by se mi tak 80mm), ale to asi překousnu.
A hlavně mám stejný lineár Hiwin MGW9H i nový, a dostal jsem k němu ty parkovací plastové kolejničky. Takže nemusím ani nic vyrábět.
Jenom musím hodinkami změřit vaklavost toho vozíku, abych věděl, jestli tam budu muset udělat nějaké vymezení přítlačnou pružinou nebo ne.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 7:03

Grad píše: 24. 3. 2022, 6:58 Podobně jako to naznačuje honzaZ máme v práci profi odměřování nástrojů.
Na stole zůstáva napevno jenom taková nízká placka s důlkami a cosi jako 3D sonda s elektronikou se na to přidělává na magnety až když je potřeba nástroj naměřit.
Do důlků (třeba jen od navrtávaku) zapadnou kuličky a pohromadě to drží silné magnety na obou kusech. Mohu když tak nafotit. :wink:
To by bylo právě to zjednodušení té původní odkazované konstrukce, o kterém jsem psal. Jen 3 důlky.
Někdy možná zkusím něco takového udělat.
Díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

24. 3. 2022, 7:19

Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 3. 2022, 7:22

K té montážní vložce / parkovací záslepce /
U kuličkových vedení to většinou drží samo. Pokud se ale jedná o starší vozík zahňácaný vazelínou tak tam tím odporem v rekuperačním kanálku mají kuličky tendenci při montáži vyběhnout.
U válečkových vedení je nezbytné použít tu vložku vždy. Zkřížený váleček je malér a pokud vypadají válečky, je to strašlivá práce !

Ty kolejnice s oblibou používám i jinak nežli v kombinaci s příslušným vozíkem. Za tu cenu prostě podobný kus broušeného, "kaleného" materiálu nepořídím. Navíc mnohdy zbydou odřezky protože některé typy kupuji v metráži. Takže ano - myslel jsem použít na kolejnici plastový díl sevřený šroubkem // například //.

Právě že jsem se chtěl zeptat // po úvodním příspěvku // CO od té kamery čekáš.

Tedy najíždění.
Kdysi jsem zkoušel použít takový ten školní USB mikroskop za cenu do 1k na přesné upnutí podle nějakého tvaru / prvku. Jednalo se o tlakový hliníkový odlitek, kde se muselo vycházet od dvou prvků, které nebylo možné definovat mechanicky. Na jeden prvek se posunul obrobek oproti kameře a upnul // vakuem //. Pak se najelo strojem // manual // na druhý prvek. Řídicí systém si posunul / pootočil počátek souřadnic a obrobil co bylo třeba.
Problémy s tím byly tři :
a) zpoždění reality proti obrazu - na to se ale dalo zvyknout

b) ten mikroskop byl v plastovém pouzdře za které se to upínalo a bylo to tedy nepřesné. Nakonec jsem to vykuchal a zabudoval do hliníkového pouzdra.

c) byl k tomu potřeba comp a v dílně kde je hliník prostě všude to byl problém

Za těch pár korun to ale udělalo kupu práce a zachránili jsme s tím odlitky které byly trochu mimo OK
Pokud se použije kamerka s kvalitním pouzdrem a optikou tak to určitě dá hodně zajímavé výsledky.


Další zajímavá oblast je vysokorychlostní snímání
Někdy jsou ty naše oči sakra pomalé aby si všimly co se to při obrábění sakra děje. Kdysi jsem řešil problém se strojkem který v rytmu cca 1,2 sec odjehloval oboustraně takový váleček s dírou. Třeba po 50 ks byla na některém dílci jizva, která tam předtím nebyla. Zaboha jsem na to nemohl přijít až mne napadlo to natočit kompaktem // Nikon coolpix 4200 // který uměl asi 3x zrychlit. No a bylo to jasné. Najednou bylo vidět jak kus vyhozený z upínacího prizmatu škrtne o roztočený nástroj.
Dneska na to používám kamerku Sony DSCRX, která má až 1000 snímků za sec. Někdy je to ohromně zajímavé se podívat, co se při obrábění děje.

Někdy prostě není možné "tam hubu strkat" a kamera se tam vejde
To už bývá nutné ji různě ofukovat a chránit, ale zase získáte hodně zajímavé informace

No a pak jsou měřicí kamery na profi bázi
Doporučuji se mrknout na stránky Keyence, ale ceny jsou strašlivé.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 8:15

Milan199 píše: 24. 3. 2022, 7:22 Právě že jsem se chtěl zeptat // po úvodním příspěvku // CO od té kamery čekáš.
Díky za info.

Já od toho čekám v první etapě tišťákové operace.
Tišťáky vrtám zásadně na CNC. Doteď jsem to dělal tak, že do holé desky vyvrtám v definovaných pozicích díry pro trny a případně ještě další zaměřovací díry. Pak nanesu fotoresist, a při osvitu naladím polohu artworku prodle těch děr pro trny a podle dalších zaměřovacích bodů.
Takže pak na vyleptané desce je motiv v definové poloze vůči trnům.
Desku nasadím na trny na stole frézky a vrtám a frézuju.

Teď ale mám nachystanou novou technologii osvitu, kde (zatím) nemám možnost použít stejný postup.
Takže potřebuju tu kameru nebo jiný mechanismus pro přesné usazení vyleptané desky.
No a na to ta kamera sedne jak prdel na hrnec.

Nicméně když jsem si s tou kamerou začal hrát, tak mě okamžitě napadla spousta dalších uplatnění, kde to využiju.
Stejně tak na laseru.
U laseru navíc možná na kameru nasadím "brýle" a budu sledovat proces pálení on-line, ale bezpečně.

Zatím mám laciné čínské USB kamery za 4-5 USD. Ale kupodivu i ty dávají slušné výsledky a mají štelovatelnou optiku. Samozřejmě z ní sundám plastový držák a dám tam kovový. A udělám na ni nějaký futrál proti prachu, i když ji budu na větší akce sundávat ze stroje.

To sundávání ze stroje má další výhodu - nemusím řešit uložení USB kabelu v kabelovém řetězu, ale prostě ho pro zaměření na tu chvíli povedu vrchem.

Používat na to další PC by nebylo šikovné. Napřed jsem zvažoval použití mobilu, ale nebylo to ono.
Ale do LinuxCNC se dá doinstalovat podpora kamery. Takže je to teď součástí řídicího systému, což je paráda.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 3. 2022, 8:20

packa píše: 24. 3. 2022, 7:19 hele ty ceny těch picatinny nejsou nijak hrozné :
https://www.obrana.cz/shop/146-montaz-p ... wr-25.html
https://preppers-shop.com/prislusenstvi ... 40359.html
Máš pravdu, tady to vychází cenově zajímavě.
Tady jsou z hliníku. Já jsem se díval na ocelové.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2022, 8:43

Co te kamerce vyrobit drzak s kulatym brousenym trnem a na upinani na stroj vyuzit takove to klestinove prodlouzeni cca za stovku z aliku... Sice nebude exaktni pootoceni ale osove to bude docela slusne presne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“