Snimanie otacok

bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 5. 2022, 8:39

Ahojte. Pre projekt anemometra potrebujem snimat otacky. Problemom je potreba minimalneho odberu. Opticke snimace maju 2mA odber a aj magneticke hall senzory sa pohybuju cca v tomto rozsahu. Nasiel som datasheety nejakych hall latch senzorov co maju sleep mod, meraju napriklad v 1 ms intervale ale zaboha ich neviem nikde kupit. Odber tak 20-30ks. Sonda ma byt vodeodolna, technicky je pre mna ten magnet vyhodnejsi. Dalo by sa optoclen zapinat len na kratky okamih, v pravidelnych intervaloch. Je mozne nieco podobne aj s hall sondami? Bude tam napajanie 3.3V, trvaly odber by som rad dostal pod 0.5mA. Proste zapnut napajanie hall snimaca, pockat startup time a nacitat vstup. Meranie potrebujem on/off, nie analogovo
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 5. 2022, 8:59

Niektore tie merace maju jazyckovy kontakt. Akurat fest citlivy.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

6. 5. 2022, 9:55

bronek999 píše: 6. 5. 2022, 8:39 Ahojte. Pre projekt anemometra potrebujem snimat otacky. Problemom je potreba minimalneho odberu. Opticke snimace maju 2mA odber a aj magneticke hall senzory sa pohybuju cca v tomto rozsahu. Nasiel som datasheety nejakych hall latch senzorov co maju sleep mod, meraju napriklad v 1 ms intervale ale zaboha ich neviem nikde kupit. Odber tak 20-30ks. Sonda ma byt vodeodolna, technicky je pre mna ten magnet vyhodnejsi. Dalo by sa optoclen zapinat len na kratky okamih, v pravidelnych intervaloch. Je mozne nieco podobne aj s hall sondami? Bude tam napajanie 3.3V, trvaly odber by som rad dostal pod 0.5mA. Proste zapnut napajanie hall snimaca, pockat startup time a nacitat vstup. Meranie potrebujem on/off, nie analogovo
Pokud se vejdeš frekvencí do schopností jazýčkového kontaktu, tak je to nejlepší řešení. Bez přítomnosti magnetu to nežere nic, magnet ho sepne a přerušovací vstup do procesoru vzbudí procesor a načteš puls. Spotřeba je pak na úrovni standby modu procesoru. Řádově mikroampery. Záleží na tom, co za CPU použiješ.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 5. 2022, 10:25

bronek999 píše: 6. 5. 2022, 8:39 ...Dalo by sa optoclen zapinat len na kratky okamih, v pravidelnych intervaloch. Je mozne nieco podobne aj s hall sondami?
Urcite lze. Ja jsem delal pred lety bateriove aplikace se starsimi analogovymi 2D Micronas HAL815 a take jsem je zapinal jen na jednotky ms v intervalu asi 200ms.
Dostal jsem se tim z 8mA typ. pri kontinualnim snimane na tech cca 0.5mA (pri startu bastil vic). Dulezite je dodrzet dostatecny settle (power up) time a dusledne si ho otestovat za aplikacnich teplot, napeti a Bcka.
edit: jo a zap/vyp jsem ho normalne natvrdo pomoci Vcc, nijak softwarove nebo sleep rezimem, ktery neumel.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

7. 5. 2022, 6:09

Ten jazyckovy kontakt ma nenapadol. Na aliexprese su 400Hz verzie, v mouser som nasiel aj 500Hz verziu. Spotrebu ma tiez nejaku, potrebuje pull up rezistor. Teda ak ho chcem zavesit na ISR procesora a nie dookola nacitavat. Paralelne by to chcelo asi nejaky kondenzator. Objednal som cinu aj mouser, uvidim ci mam dost silny magnet na rotore. Dik za nakopnutie
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

7. 5. 2022, 6:13

Dawe píše: 6. 5. 2022, 10:25
bronek999 píše: 6. 5. 2022, 8:39 ...Dalo by sa optoclen zapinat len na kratky okamih, v pravidelnych intervaloch. Je mozne nieco podobne aj s hall sondami?
Urcite lze. Ja jsem delal pred lety bateriove aplikace se starsimi analogovymi 2D Micronas HAL815 a take jsem je zapinal jen na jednotky ms v intervalu asi 200ms.
Dostal jsem se tim z 8mA typ. pri kontinualnim snimane na tech cca 0.5mA (pri startu bastil vic). Dulezite je dodrzet dostatecny settle (power up) time a dusledne si ho otestovat za aplikacnich teplot, napeti a Bcka.
edit: jo a zap/vyp jsem ho normalne natvrdo pomoci Vcc, nijak softwarove nebo sleep rezimem, ktery neumel.
Nasiel som nejake 3.3V Hall 4.5mA odber, 50uS start time. No skusim najskor tie jazyckove kontakty
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 5. 2022, 8:17

Mozem poprosit odkazy na jazyckove kontakty, pac sa mi v amenometri zlomil, a trn co som tam dal akosi nefunguje, pri rychlejsom otacani. Dakujem
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

7. 5. 2022, 12:49

reed switch po anglicky

napr MKA-07101 na aliexpresse
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 5. 2022, 2:58

Jakou potrebujes maximalni frekvenci?
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 5. 2022, 3:19

bronek999> pocitej s tim, ze mezni pracovni frekvence u tech jazyckovych rele plati ve spojeni se zkusebni civkou. S nejakym externe umistenym magnetem se tak vysoko vubec nemusis dostat.
Ja jsem kuprikladu experimentoval s robustnejsim modelem typu MKA nez je to tvoje (viz obr) ve spojeni s rotujicim feritem a prestoze maji ta rele v datasheetu limit 100Hz, tak jsem v te aplikaci s realnymi omezenimi velikosti a typu magnetu, jeho moznou vzdalenosti od rele a permeabilitou daneho prostredi mel problemy uz od cca 50Hz vyse. Tim nerikam ze to je pravidlo, jen abys s tim pocital a mel v zaloze treba nejaky ten HAL - ten je imho na toto daleko vhodnejsi.
Přílohy
jazyckova rele.jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 5. 2022, 5:20

Tyhle jazycky se pro tento ucel moc nehodi, maji spoustu dalsich neduhu a zaludnosti.
Pokud bych jel vyslovene po spotrebe, dal bych proste magnet na hridel do civky. Vystupem z civky by melo byt stridave napeti. Pak uz jen staci nejaky komparator nebo operacni zesilovac s nizkou spotrebou a nevidim zadny duvod, proc by mel cely snimac zrat vic nez nekolik malo stovek nA. Pokud bys vhodne dimenzoval tu turbinku a pouzil nejaky obvod pro energy harvesting, mohl bys to pomoci te vrtulky i napajet a baterii bys nepotreboval vubec zadnou. Jedinou nevyhodu vidim v tom, ze by to nefungovalo pri velmi nizkych otackach. Nemam predstavu jak nejpomalej se z mechanickych duvodu vlastne muze tocit.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

7. 5. 2022, 9:07

bronek999 píše: 7. 5. 2022, 6:09 Ten jazyckovy kontakt ma nenapadol. Na aliexprese su 400Hz verzie, v mouser som nasiel aj 500Hz verziu. Spotrebu ma tiez nejaku, potrebuje pull up rezistor. Teda ak ho chcem zavesit na ISR procesora a nie dookola nacitavat. Paralelne by to chcelo asi nejaky kondenzator. Objednal som cinu aj mouser, uvidim ci mam dost silny magnet na rotore. Dik za nakopnutie
Pokud dáš jazýček proti zemi, pak ten pullup nevadí, žere to jen v okamžiku sepnutí. Kondík stačí jen velmi malý. Nevadí totiž ani zákmity. Když víš maximální frekvenci (a tu víš, protože je daná max otáčkami). Pak ti stačí sejmout první sepnutí, které načteš. Zakážeš přerušení, nastartuješ timer na dobu danou max frekveníc a po doběhnutí timeru znovu povolíš přerušení.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

8. 5. 2022, 7:11

Problem je v tom, ze u frekvenci vyssich nez par Hz bude pocitat spis ty zakmity nez frekvenci sepnuti. Navic trvani zakmitu se bude casem menit, takze co bude funguvat dnes, zitra uz nemusi. Pullup nevadi pokud se vrtulka toci, ale kdyz se zastavi v poloze kdy je to seple, vadit uz to bude. Pullup nemuze byt zas kdovi jak velky, protoze kazdy kontakt ma jak svuj maximalni, tak i minimalni proud, i kdyz ho vyrobci casto neuvadi. Pokud tam budes mit prilis maly proud, muze byt spinani casem nespolehlive. Ten kontakt ma take omezenou mechanickou zivotnost a veskere parametry se budou casem postupne nedefinovatelne zhorsovat az jednoho dne prestane fungovat uplne. Proste tohle neni moc dobry napad. Ale pokud potrebujes kurvitko ktere prezije zaruku, pouzit by to asi slo :-)
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

8. 5. 2022, 4:00

Tiez by som bol najradsej keby tam bol nejaky elektronicky snimac a nie mechanicky.
Bohuzial HAL snimace s malou spotrebou a frekvenciou merania cca 1kHz neviem kupit. Existuju, ale su nedostupne...Taktiez kupit nejaky HAL s rychlym startupom a malou spotrebou, napajany od 3.6V je problem.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

8. 5. 2022, 4:16

Naco potrebujes tak silenou frekvenci? 1kHz vzorkovani = dokazes rozeznat cca 30.000ot/min. To se ta vrtule opravdu tak rychle toci? To se mi nezda. Hall snimace co znam berou proud v jednotkach mA (pokud nejsou ve sleepu), jaky typ s nizsi spotrebou jsi nasel? Ty nizkospotrebove funguji tak, ze se v nejakem intervalu samy probouzi a kontrolujou mag. pole. Logicky pak cim vyssi frekvence, tim vyssi spotreba.
Napis uz konecne jake maximalni a minimalni otacky potrebujes realne snimat.
Naposledy upravil(a) t256 dne 8. 5. 2022, 4:20, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“