Jaké čidlo na snímání otáček vřetena

Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 5. 2022, 7:46

Na mé řeteno 24000 ot chci osadit čidlo na snímání otáček .
asi by mi měl stačit 1 impuls na otáčku , zavádět to budu do linuxcnc přez mesu .
co používáte vy ? magnet a halovky nebo lepší reflexní ?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 5. 2022, 10:09

Proč neměříš kmitočet napájení, to je nejjednodušší.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 5. 2022, 10:34

Já indukčák, ale smko netočí 24t :) Máš tam stejně asi měnič a z nich se daji tocky vytahnout, klidne jako analog, nebo pres nejake to rs
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 5. 2022, 10:53

Použil bych optické čidlo. Kvůli konstrukční jednoduchosti asi reflexní.
Za malé peníze (jednotky korun) se prodávají součástky - sestava infradiody a fototranzistoru, už mechanicky nasměrované ve správném úhlu pro snímací vzdálenost někde kolem 3mm. I s jednoduchou elektroniku by to kHz mělo dát, takže jednopulzové měření na 24000 RPM (400Hz) zřejmě i s prstem v nose.

Měření přes frekvenci napájení dá otáčky jen přibližně, kde chyba měření navíc není konstantní, ale mění se se zatížením (různý skluz).
Pokud to dané aplikaci nevadí, tak je to jistě nejsnažší.
Ale na to by ses zrovna Ty asi neptal, řekl bych.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 5. 2022, 11:27

Optické čidlo se samozřejmě nabízí na první dobrou. Ale musí se k němu dělat mechanika a najít na tom Atasovi místo kde snímat, ale aby tam nebyl bordel z obrábění. Indukční čidlo by taky fungovalo, protože i sračková čína vcelku v pohodě dá kilohertz, se slušnějším bych snímal lopatky vrtulky. A ten kmitočet napáječky je bezpracně získaná informace. Skluz tam samozřejmě bude, ale stejně pro další zpracování bude muset pracovat s nějakou střední hodnotou otáček, aby to zvládla regulační smyčka. A pokud jde jen o zobrazení otáček, tak to třeba omezím na celé stovky a číslo bude sedět jak prdelka na nočníku. :D
Práce u klávesnice je vždycky jednodušší než někde něco fyzicky upravovat.
p.s. Teď shodou okolností dělám s nádherným reflexním čidlem, jede po I2C a krom toho, že umí rozeznat směr přiblížení ze všech čtyřech směrů, tak rozezná i barvu.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 5. 2022, 11:42

z měniče si rychlost samozřejmě umím vytáhnout , ale jde mi o realnou zpětnou vazbu do systému .
vřeteno je 2,4kw - vrtulku chlazení jsem nechal naeloxovat a odfréznul jsem pulku kružnice toho eloxu . ten laciný chyna reflexní snímač to bere při ručním otáčení dobře , jde oto jak to bude fungovat při max otáčkách .
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 5. 2022, 12:45

To snímání na ATC Atase jsem řešil asi před dvěma roky.

Indukční snímač měl podle katalogu zvládat 3 kHz, ale signál byl nějaký nečitelný - byla tam sestupná rampa a nešlo to číst.

Hal jsem zkoušel a dobrý, dokonce jsem udělal kotouček se zalepenými magnety.

Nakonec jsem použil Heds :
20200711_113739.jpg


Mám tam 1000 p/ot. Měl jsem obavy, aby se ta clonka // kovová planžetka // nějak nerozkmitala, nebo tam nevznikl nějaký Bernoulliho efekt. Jeden ten motor maká do 32000 ot a zatím se nic neděje.

Celou informaci čtu do čitače a mohu závitovat tak asi do 2000 ot / podle stoupání / - víc stejně nedá mašina.

Ten referenční pulz čtu navíc do watchdogu a ten nastavuji podle otáček.
Původně jsem měl ramena, že tam zadělám nějakou chytristiku. Že když by padaly otáčky, tak by to ubralo posuv. Jenže to není až tak jednoduché a navíc ty otáčky spadnou buďto křápancem, nebo že se zalepí fréza. A tam ten watchdog zabere spolehlivě a zastaví to.

Pokud použiješ ten hal dej to co nejblíže ose abys měl delší "impulz" a určitě to bude chodit dobře.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 5. 2022, 1:33

užitečný informace dík .
s těma indukčákama a vyššíma otáčkama mám taky špatný zkušenosti z práce na naviječkách . tam jsme vybíraly a třeba z pěti kusů jen jeden vyhovoval a kupujem balloof , je tam frézovaná hvězdice s pěti poly a dvě čidla - jako enkoder a už při 2500ot s tím bývají problémy .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“