Problémy s indukčními snímači

Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 9. 2022, 8:52

Mám prosbu.

Kamarád koupil cca 20 let starý CNC soustruh který jsem stavěl. Je řízen pomocí PC P1. Po krátké době odešly dva indukční snímače. Byly to ještě Kotlíny, původní, tak jsme tomu nevěnovali pozornost. Byly nahrazeny Baluffy BES M08MI -NSC15B // tedy ta nejběžnější konfekce // . Jsou napájené přímo ze zdroje PC. Kamarádovi jsem půčil nové co tu mám na náhradní díly. Koupil si svoje. Postupně odešly další dva a to ze starší šarže i zcela nový.
Mezitím kamarád koupil CNC frézku s nějakým china systémem a napájením patrně průmyslovým zdrojem. V té už mu odešly dva snímače také.

To už je dost divné protože snímačů jsem namontoval stovky a nepamatuji, že by zdechl sám od sebe. Vždy to bylo mechanickým poškozením. Domnívám se, že pokud by spínaný zdroj PC "šlehl" nějakou jehlu, tak odejde i něco v PC nebo IRC.

Kamarád měl bohužel blbý nápad vadné kusy vyhodit. Údajně chvíli chodily, chvíli ne.

Nemáte prosím někdo tip, radu, zkušenost, co by to mohlo být, případně co změřit ?

děkuji Milan
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2022, 9:06

nezmenila se treba receptura rezne emulze?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 9. 2022, 10:44

měl jsem tu mašinu z Sezimáku, kde byly desítky (odhadem tak 50) Baluffů - M8x1, šedivý PVC dráty. Dokud mašina běžela pod olejem, tak akorát tvrdly dráty (takže se to tu a tam ulomilo), ale celkem problém nebyl. Pak se přešlo na hydrol - a snímače jsme měnil jak na běžícím pásu - do všech se dostal hydrol kolem drátu a postupně odešly.
Takže jsem přestal používat B a tím se problém z velkého vyřešil.
Na dalších mašinách, jak přes kopírák.
Takže pod lupou prohlídnout, pokud je navzlínaný hydrol okolo drátu, tak kuchnout, uvidíš sám.
Jinak ty Baluffy jsou na mírně vyšší napětí celkem odolný (jakž takž), Aeco to samý (ne ale trvale gretz z 24V), ty čínský na 24V bezpečně odchází, navíc jsou tragicky nepřesný.
Takže mám všude kde to šlo, stabilizovaných 18V.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“