Delic frekvence zachovajici stridu

Odpovědět
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 11. 2022, 9:27

Ahoj vespolek,
jak bych mel realizovat delic frekvence, jehoz vystupni signal kopiruje stridu (cinitel plneni) vstupniho signalu?

Delic je pevny (asi 1:4, ale to je celkem jedno, mozna 1:3 nebo az 1:6), signal obdelnik TTL, rozsah asi 150-300 Hz, ale bude asi nakonec jedna pevna frekvence - roli to defacto nehraje.

Nic jsem nenasel, tak mne napadlo:
2 identicke delice, jeden deli od nabezne hrany, druhy od sestupne (invertor na vstupu) a na konci jeden z nich Setuje D-klopny obvod a druhy ho Resetuje.
Na nejakych hazardech mi vubec nezalezi, tepelnou a casovou stabilitu neresim - pokojova hracka.

Nechci MCU reseni, mam hromadu starych 7490/7493/7474 (z tech ty delice 1:3 az 1:6 a klopak D, ve starych AR-B je dost zapojeni na jeden delic=1 pouzdro) a par hradel/invertoru (7400/10/20/04 ...) se taky najde, tak tudy.
Jeste teslacke MH, nektere se zkrizenymi meci (military 54xx :) ).

Na prvni mentalni priblizeni mi to neprijde blbe ... pletu se? Ale mozna jsem neco fatalne prehledl ...
Nez to zacnu dratovat na nepajivem poli :).

Diky za pripadne tvurci reakce.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2022, 11:34

Symetrický dělič lichým číslem, WTF ? :-) To snad jedině fázovým závěsem...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 11. 2022, 11:48

Radhard píše: 2. 11. 2022, 11:34 Symetrický dělič lichým číslem, WTF ? :-) To snad jedině fázovým závěsem...
Co myslis symetrickym delicem?
Mozna je dulezite, co jsem zapomnel explicitne napsat a povazoval jsem za jasne - vstupni strida bude promenna - v extremu od 0-100, resp. mozna tedy 1-99 :-).
Ty dva delice (mozna neni jasne, ze pojedou "paralelne vedle sebe") by mely delit stejne, jejich vystup bude samozrejme symetricky (tj. urovne L H stejne dlouhe, ale to prave nechci).
Ale diky vstupni stride (tedy posouvanim casoveho rozdilu mezi LH a HL hranou) by byly jejich identicke vystupy (prechod LH nebo HL) vzajemne tak umerne posunute, jaka je vstupni strida pred delici.
A tim stridavym Set/Reset D-klopaku by tu stridu mely zkopirovat na vystup z nej - je jedno, zda Q nebo Qnon - podle toho, co budu potrebovat.

Ale mozna ti vubec nerozumim ... :) nebo odpovidas na jinou otazku, nez jsem polozil - nic ve zlem, mozna jen nedorozumeni ...
Pockam, zda bude i jina reakce, pak to asi nekdy zbastlim a kouknu na oscilo, co to vlastne dela :lol: .
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

3. 11. 2022, 4:49

Jo, asi to budeš muset udělat tak, jak píšeš. V mikroprocesoru by to asi bylo jednodušší na počet drátů :D . Jinak kdybys potřeboval nějakej TTL obvod 74xx příp.54xx apod. tak dej vědět, taky jich pár set mám v zásobě až selžou mikroprocesory :lol:
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

3. 11. 2022, 6:27

Hledej googlem pod heslem pwm frequency divider
napriklad tady:
https://electrooptical.net/static/oldsi ... ntSame.pdf
mmuzila
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 1. 2020, 4:49
Bydliště: Brno

3. 11. 2022, 8:43

Edit: omyl
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 11. 2022, 9:17

t256 píše: 3. 11. 2022, 6:27 Hledej googlem pod heslem pwm frequency divider
napriklad tady:
https://electrooptical.net/static/oldsi ... ntSame.pdf
Dik, to hledaci souslovi zkusim - to mne nenapadlo ... ja hledal slozitejsimi pidzn inglis slovy :lol:.
V tom odkazu je operak a ty v supliku nemam. Ale zustava v inspiracnich zdrojich, mozna na nej dojde rada.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 11. 2022, 9:25

jenicek píše: 3. 11. 2022, 4:49 Jo, asi to budeš muset udělat tak, jak píšeš. V mikroprocesoru by to asi bylo jednodušší na počet drátů :D . Jinak kdybys potřeboval nějakej TTL obvod 74xx příp.54xx apod. tak dej vědět, taky jich pár set mám v zásobě až selžou mikroprocesory :lol:
Diky za nabidku.
Pri te nizke frekvenci by to mozna dalo i moje oblibene PICAXE08 SMD, ale mne se zalibilo to suplikove TTL reseni - bude-li pruchodne :lol:.
Samozrejme je to pracnejsi, ale mne i ta vyroba DPS bavi - je to jako kdyz jsi v temne komore pozoroval, jak ve vyvojky leze z fotky obraz:
* neni emulze uz prosla?
* exponoval jsem spravne - intezitou i casem?
* mam spravnou teplotu?
* mam spravnou koncentraci?
Samozrejme vse delas uz rutinne, ale ten faktor tam porad je :lol: ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

3. 11. 2022, 12:00

Já mikroprocesorům taky nikdy nepřišel na chuť ! Je to na pi*aču když máš schéma, ale z jakýkoli nožičky Ti může lízt bůh ví co. Je to stejnej přechod jako TTL a reléová logika, tam šlo i přes průhledný kryty relátek vysledovat cestu signálu :lol:
Takže Tě plně chápu :D
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 11. 2022, 4:15

jenicek píše: 3. 11. 2022, 12:00 Já mikroprocesorům taky nikdy nepřišel na chuť ! Je to na pi*aču když máš schéma, ale z jakýkoli nožičky Ti může lízt bůh ví co. Je to stejnej přechod jako TTL a reléová logika, tam šlo i přes průhledný kryty relátek vysledovat cestu signálu :lol:
Takže Tě plně chápu :D
No, to tak uplne neni :lol:.
Na PICAXE mam napsany ruzny veci - trebas krmitko na akvarko (dokonce i ten podavaci snek je tisteny na 3D tiskarne), kapalne hnojitko na akvarko - zatim 3 ruzna hnojiva (ale limit poctu v podstate neni), kazde v podstate libovolne davkovatelne - v ramci moznosti samozrejme - ne extrem typu ruzna davka co 30 minut - ale kdybych pripojil vice pameti (EEPROM), tak i takove zverstvo je mozne :lol:.
Ted budu dodelavat kompletni rizeni LED svetel - od rozednivani az po setmeni i s nahodnou simulaci dennich kolisani (aby si rybicky myslely, ze prisel mrak :-) a zase slunicko), k nim adekvatne rizene ventilatory kvuli teplote LEDek.
Premyslim, ze tam zabuduju i prirozene zkracovani/prodluzovani podle rocni doby a kvuli nam divakum i pozvolny prechod mezi letnim/zimnim casem :lol: (pozvolny kvuli rybickam) .

Ale neco si jeste postaru zadratuju z TTL/CMOS. Analogy mi byly spis ponekud zahadne - charakteristiky tranzistoru apod ..., OZy ponekud podobne ...

A premyslim o Raspberry Pi Pico W(ireless) - mikropocitac s C nebo MicroPythonem a velkym poctem IO. Bratru za 150 Kc ....
Porad je s cim si hrat ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“